AMD akcie opět trhají rekordy. Firma reportovala další výborný kvartál, který si zevrubně rozebereme v rámci fundamentální analýzy. Také navázala významnou spolupráci s firmou Facebook, nyní přejmenovanou na Meta. AMD navíc přichází i s novými procesory, které jsou speciálně určené pro datová centra. K tomu všemu nadále přetrvává problém s nedostatkem čipů na trhu.  Je tedy správný čas na nákup akcií AMD?

Nové procesory EPYC již příští rok. AMD bude dodávat i společnosti Meta (Facebook)

Advanced Micro Devices (AMD) vstupuje do metaverse. Výrobce čipů ohlásil, že si firma Meta vybrala jejich řadu procesorů EPYC. Řada EPYC jsou serverové procesory 3. generace, které mají až 64 jader. Jedná se tudíž o ty nejlukrativnější procesory. Jsou to čipy, které stojí i stovky tisíc korun – tudíž se skutečně jedná o technologickou špici. AMD má v tomto ohledu velké plány a podle dostupných zdrojů by měla mít například 5. řada EPYC už 256 jader. 

Nová řada EPYC má jít na trh až příští rok, ale společnost Microsoft je ve svých serverech využívá již nyní. AMD představilo novou řadu 8. listopadu na události, která se jmenuje Accelerated Data Centre Premiere. Firma objasnila, že se na vývoji nové řady čipů podílí i Meta. Respektive bylo řečeno, že se jedná o úzkou spolupráci. Jejich cílem je vývoj velmi výkonných a energeticky úsporných procesorů. CEO AMD Lisa Su si začátek spolupráce s Meta pochvaluje.

Dle firmy mají být nové procesory v řadě EPYC světovou jedničkou ve výkonu pro všeobecné použití v informačních technologiích. Lisa Su uvedla, že žijeme v době počítačového „megacyklu“, kdy výkon techniky neustále stoupá, nikoliv klesá.

Společnost AMD je na tom z technologického hlediska nyní skutečně výborně. Pamatuji si doby, kdy udělali „díru“ do světa s řadou Athlon 64. Což je více jak 15 let zpátky. Pak mělo AMD období útlumu. Podnik je specifický tím, že nějakou dobu naprosto exceluje, jindy je to zase podprůměr. Trochu jako počasí.

Dobré časy pro AMD zase přišly před několika lety s novou řadou Ryzen, díky čemuž se ukázalo, že jejich největší konkurent Intel tak trochu zaspal dobu. Procesory Ryzen byly totiž nejenom levnější, ale mnohem lepší na hraní her, než procesory Intelu. Od té doby se do herních počítačů dávají hlavně procesory od AMD. Kromě čipů do datových center je i tenhle segment trhu velmi důležitý. Předtím to bylo naopak. Vzhledem k tomu, že AMD vyrábělo v 80. letech čipy pro Intel, je to skvělý úspěch. Zas na druhou stranu, pozice Intelu je v dlouhodobém měřítku o dost stabilnější.

Meta (Facebook) navýší investice do datových center až na 34 miliard USD

Na základě toho, že je Meta novým významným zákazníkem AMD, je dobré si uvést následující zprávu. Meta se totiž rozhodla markantně navýšit své kapitálové investice na příští rok. Z původních 19 miliard USD je tak rozmezí 29 až 34 miliard USD. Což je v relativních číslech navýšení o 66 %. Všechny investice mají do datových center, serverů, síťové infrastruktury a kanceláří.

Meta tudíž počítá s obrovskými výdaji. A jejich výdaje jsou něčí příjmy. Respektive jsou to příjmy AMD. Dovolil bych si tvrdit, že větší část těchto investic půjde právě do datových center a serverů. Firma AMD může jenom díky této spolupráci utržit miliardy USD. Jenom pro představu, výnosy za rok 2020 byly 9,76 miliardy USD. Pouze ze spolupráce s Meta může v roce 2022 plynout obdobný výnos. Jejich dohoda je proto pro AMD jako dar z nebes.

Problém s čipy dle Pata Gelsingera přetrvá až do roku 2023

CEO Intelu Pat Gelsinger se k problematice nedostatku čipů na trhu vyjadřuje asi vůbec nejčastěji. Svá tvrzení zase ke konci října zopakoval a doplnil o nové informace. Naposledy jsme se tomuto fenoménu věnovali v analýze na Ford, kde jsme si vysvětlili, že pro automobilový průmysl je slabá nabídka čipů naprostá tragédie. Spousta automobilek musela snížit výrobu nebo linky na omezenou dobu úplně odstavit.

Zrovna třeba pro tuzemský průmysl to byl obrovský negativní zásah, když Škodovka začala omezovat výrobu. Škodovka (Volkswagen) je totiž bohužel jeden z mála podniků, který zde vyrábí celý produkt, což je pro hospodářský růst to nejdůležitější. Multiplikační efekt je v tomto sektoru velký. Laicky řečeno je na Škodovce závislých spousta dalších českých subdodavatelů a agentur.

V každém případě AMD, Intel a Nvidia z nedostatku čipů velmi těží. Dle Pata Gelsingera bude cesta za vyřešením slabé nabídky dost těžká. On sám věří, že momentální situace je v tomto ohledu asi vůbec nejhorší. Gelsinger se už dříve vyjádřil, že by se nabídka mohla tzv. odrazit ode dna. V průběhu roku 2022 se má situace postupně zlepšovat, ale obecně počítá s tím, že čipy budou nedostatkovým artiklem i v roce 2023. Nové výrobní kapacity se totiž nepostaví za pár měsíců.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

V každém případě se výrobci čipů mohou docela dlouho těšit z prostředí, které je pro ně velmi hojné – výnosy a marže by měly jít jednoznačně nahoru. Když poptávka výrazně převyšuje nabídku, implikuje to růst cen. A to znamená právě vyšší výnosy a marže. Jakmile se ovšem trh dostane do rovnováhy, období hojnosti může skončit. Osobně jsem toho názoru, že rovnováhy dosáhneme během roku 2022. Pokud ne, lze to brát jako významný negativní signál – globální ekonomika je nemocná. V tržní ekonomice by výrazné převisy poptávky nad nabídkou neměly trvat dlouho. Pokud trvají dlouho, ekonomika se překlopí do recese.

Fundamentální analýza AMD akcie

Jak bylo řečeno, společnost AMD zveřejnila vskutku výborné hospodářské výsledky. Meziročně výnosy vzrostly o 54 %. Mezikvartálně šly výnosy nahoru o 12 % na 4,31 miliardy USD. Jenom pro představu, třetí kvartál letošního roku je z pohledu výnosů silnější jak za celý rok 2015 (4 miliardy USD) nebo 2016 (4,27 miliardy USD). Celkový obrat za rok 2020 činil 9,76 miliardy USD, což bylo již s přehledem překonáno. Celkový obrat za rok 2021 bude asi atakovat hodnoty v rozmezí 15-20 miliard USD. Tudíž se jistě dočkáme meziročního růstu minimálně o 50 %.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

Co se týká hrubé marže, ta zůstává víceméně stejná jako předcházející čtvrtletí – 48 %. Provozní zisková marže je mezikvartálně též skoro stejná (22,1 %), ke konci minulého roku šla rychle nahoru. Čistá zisková marže mírně stoupla na 21,4 %. Ve druhém čtvrtletí minulého roku byla pouhých 8 %. 

Výnosy za posledních osm kvartálů. Zdroj: amd.com

I přesto, že čistá zisková marže nijak závratně nestoupla, zisky šly rapidně nahoru. Což je dáno tím, že výnosy pořád stoupají. Proto si u zisku AMD polepšilo o 25 %, 893 milionů USD. Společnost právě stabilní růst výnosů dost vyzdvihovala v samotném reportu. Graf vypadá vážně dobře.

EBITDA dosáhla 1,72 miliardy USD, mezikvartálně o 103 % nahoru. Provozní výnos vzrostl o 101 %, zatímco mezikvartálně o 14 % na 1,055 miliardy USD. Volné cash flow bylo 764 milionů USD. Zisk na akcii (EPS) je 0,73 bodů. Poměrový ukazatel (P/E) je 32,75 bodů. Jsme sice nad konzervativním rozmezím, ale v kontextu sektoru a uvolněného měnového prostředí (nízké úrokové míry) je to solidní číslo.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje 72 %, což je skvělá úroveň. Nicméně je to podezřele vysoko. Proto je dobré se pak podívat i na rentabilitu na investovaný kapitál (ROIC), kde je ve výpočtu zohledněn i dluh (finanční páka) společnosti. ROIC je ovšem velmi blízko, 67 %. Poměr dluhu vůči kapitálu (D/E) je proto nepřekvapivě nízký, 0,08 bodů.

Technická analýza AMD akcie

Technickou analýzu si zpracujeme na denním grafu. AMD akcie jsou z technického hlediska příznivým trhem. Všimněte si, jak kurz respektuje jednotlivé S/R levely. Dojde k průrazu rezistence, pak k throwbacku, otestování původně rezistenční hladiny, ze které se tak stane support. Takhle to na trhu AMD funguje již od roku 2017. V podstatě vývoj z posledních let připomíná schody.

Technická analýza AMD akcie
Denní graf AMD akcie

Co se týče posledních měsíců, od poloviny května se AMD akcie zhodnotily o cca 113 %. V rozmezí S/R hladiny 98 až 74 USD se tvořila jedna velká tržní rovnováha. Proces trval skoro rok, než došlo k definitivnímu průlomu S/R hladiny 98 USD. Po tomto průlomu následoval cenový spike až k 120 USD. Zde se ovšem vývoj na několik týdnů obrátil. Korekce dělala asi 20 %. Nicméně během korektivního vývoje se v grafu vytvořil býčí pattern – klesající klín.

Spodní část klínu byla zároveň oblast supportu 98 USD. Byla zde tudíž malá, ale silná supportní konfluence. Jakmile se během relativně krátké konsolidaci naakumulovalo, cena prorazila z patternu. Cenový růst byl následně ohromně dynamický, což vydrželo až doteď. Úroveň 120 USD padla prakticky okamžitě. Trh ji pak akorát využil pro další odraz, díky čemuž opět nabral momentum. Během velmi krátké doby se proto akcie zhodnotily o 55 % a v doprovodu vysokých objemů. 

Díky čerstvému vývoji AMD akcie dosáhly historického maxima 155,65 USD. Cenová expanze byla natolik agresivní, že struktura trhu je už parabola. Opakovaně říkám, že parabolický růst nikdy dlouho nevydrží, takže je rizikové do trhu v těchto chvílích vstupovat. Respektive je riziko velmi vysoké. Proto je rozumné si počkat na throwback k prvnímu silnému supportu.

Leč takový support je až na 120 USD. Abychom uvedenou hladinu vůbec otestovali, cena by musela klesnout asi o 23 %. Je též možné, že si trh vytvoří nový support ve vyšších hladinách, ale to se pozná až s dalším price action. Jinak denní RSI bylo až 87 bodů. Nyní je to 85 bodů, což je pořád vysoko. Proto je dobré počítat s korekcí.

Závěrem

Hospodářsky jsou AMD akcie snad tím nejlepším titulem. Respektive patří mezi ty nejlepší. Můžeme však mírně vytknout, že marže už příliš nestoupají. Vyšší zisky táhnou hlavně rostoucí výnosy. Jinak je ale interpretace výsledků velmi pozitivní. Z technické analýzy je zřejmé, že trh je díky posledním několika týdnům hrozně přepumpovaný. Zmiňovaná parabolická struktura je příliš riziková. Proto je dobré si počkat, až se trh pročistí – ideální by bylo, kdyby otestoval support na úrovni 120 USD.

Obchodujte s akciemi AMD prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart