Akcie Exxon Mobil (XOM) patří do ropného průmyslu, který momentálně zažívá docela silný boom. Samozřejmě díky rychlému růstu cen ropy, což je zapříčiněno pořád velmi omezenou nabídkou, která nebyla zeměmi OPEC+ obnovena. Navíc díky válce na Ukrajině hrozí, že budou váznout dodávky ruské ropy. Společnost Exxon Mobil také oznámila, že ukončuje své aktivity v Rusku. Jde o reakci na ruskou invazi.
Exxon Mobil také plánuje investice do zachycování uhlíkových emisí a chystá se odprodat svá aktiva v Nigérii. Pro úplnost si stručně uvedeme i další ropné společnosti jako je Devon Energy, ConocoPhilips a Philips 66. Na akcie Shell jsme zpracovali analýzu minulý týden. Nebude chybět ani fundamentální a technická analýza akcie Exxon.
Exxon Mobil ukončuje těžbu ropy a zemního plynu v Rusku
Společnost oznámila, že v důsledku invaze na Ukrajinu ukončí své aktivity v oblasti těžby ropy a plynu v Rusku, které ocenila na více než 4 miliardy USD. Také pozastavuje nové investice v této oblasti. Rozhodnutí znamená, že se Exxon stáhne ze správy velkých zařízení na těžbu ropy a plynu na ostrově Sachalin a zpochybňuje osud plánovaného zařízení na zkapalněný zemní plyn (LNG) v hodnotě několika miliard USD.
„Odsuzujeme vojenské akce Ruska, které porušují územní celistvost Ukrajiny a ohrožují její obyvatele.”
Exxon Mobil
Plánovaným odchodem tak následuje desítky dalších západních společností, které se rozhodly pozastavit nebo omezit své aktivity a spolupráci s Ruskem. Z těch nejznámějších připomeňme na příklad Apple, Boeing a Shell. Již dříve začala společnost Exxon stahovat z Ruska americké zaměstnance.
Slabá nabídka, ale silná poptávka po ropě
Je obecně známá věc, že kurzy akcií ropných společností víceméně kopírují trh s ropou. Když přišla pandemie, hospodářství jednotlivých států se do značné míry zastavilo. Tržní cena ropy šla proto hluboce dolů. Některé kontrakty byly i v záporných číslech. Když dochází k útlumu hospodářství, cena ropa jde nakonec též dolů.
Ropný kartel OPEC+ okamžitě na novou situaci reagoval markantním snížením produkce ropy. Produkce ropy šla dolů o více jak o polovinu. OPEC+ sice těžbu postupně obnovuje, ale zatím se dostaly zhruba na 60 % původní těžby, což je logicky pořád málo. Přirozeným důsledkem je rychlý růst tržních cen, protože celosvětová poptávka po ropě je pořád velmi silná.
V lednu poptávka dosahovala až 100 milionů barelů denně, což jsou už úrovně z doby před pandemií. A nejspíš dojde v brzké době k jejímu překročení. Vzhledem k tomu, že cena ropy už několikrát překročila psychologickou hranici 100 USD za barel, je to doklad toho, že silná poptávka tu je.
Uvádí se, že OPEC+ má problémy s obnovou zastavené produkce. Dle mého tomu můžeme v omezené míře i věřit, protože pokud z více jak poloviny zastavíte produkci, nelze pak jenom zmáčknout tlačítko. Když necháte dlouho na ulici stát své auto, taky pak musíte zkontrolovat a případně vyměnit alespoň filtry s olejem. S fabrikou na zpracování ropy to proto není až tak jednoduché.
Ropa Brent se od tržního minima z dubna roku 2020 zhodnotila asi o 550 %. Bez nějakých komplexnějších korekcí. Prakticky jde cena jenom nahoru. A pokud díky válce na Ukrajině dojde k výpadkům dodávek ropy z Ruska, můžeme se dle mého v dohledné době dostat nad 120 USD za barel. I navzdory tomu, že je trh s ropou lidově řečeno „přepumpovaný“. Rusko totiž má totiž na celosvětové produkci ropy asi 10% podíl. A musím podotknout, že jestli Rusko odstřihnou od SWIFT, nebude možnost za ropu platit – to samé platí pro plyn a mnoho dalších důležitých komodit z Ruska. Růst cen ropy dle mého pak samozřejmě znamená další akceleraci inflace.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Rostoucí cena ropy logicky způsobuje rostoucí výnosy a cash flow pro ropné společnosti. Pokud bude ropný trh růst, pravděpodobně poroste i ropný průmysl. Nehledal bych v tom nějaké složitosti. Nicméně každá společnost není samozřejmě stejná. V každém odvětví existují různé specializace. Proto některé firmy porostou více, některé méně. Za chvíli si ukážeme, jak na tom vydělává právě Exxon Mobil. Nejprve si ale v rychlosti představíme 3 ropné společnosti, které by také mohly na rostoucích cenách ropy a zemního plynu profitovat.
Akcie ropy: 3 tipy na akcie ropných společností
Níže uvádíme 3 ropné společnosti, které by mohly profitovat z rostoucích cen ropy. Zároveň je ale třeba zdůraznit, že se v žádném případě nejedná o investiční doporučení. Mějte prosím na paměti, že díky konfliktu na Ukrajině je nyní situace na světových trzích velmi nejistá. Dopady samotného konfliktu a sankcí ještě nelze plně předvídat. Investoři by tak při plánování svých obchodů měli být obzvláště opatrní.
Devon Energy
Devon je další ropnou a plynárenskou společností, která by mohla budit zájem. Těžební operace společnosti jsou zaměřeny na pevninu v USA s pěti hlavními oblastmi. Patří sem Delaware Basin, Eagle Ford, Powder River Basin, Anadarko Basin a Williston Basin. Akcie Devon šly nahoru o více než 150 % jen za poslední rok. Což zase není nijak překvapivé – kurz akcie kopíruje trh s ropou. Což můžete sami seznat z přiloženého grafu akcie Devon.
Společnost má za rok 2021 čistý zisk 935 milionů USD a zisk na akcii (EPS) dělá 1,39 bodů. Provozní cash flow dosáhlo 4,9 miliardy USD. Což je za 50letou historii firmy jeden z nejlepších výsledků.
ConocoPhillips
Dalším významnou společností v tomto odvětví je ConocoPhillips. Jednoduše řečeno, jde o nezávislou průzkumnou a produkční společnost. Zkoumá, vyrábí, přepravuje a prodává surovou ropu, bitumen (živice), zemní plyn a zkapalněný zemní plyn. Společnost ConocoPhillips působí ve 14 zemích po celém světě a může se pochlubit celkovými aktivy ve výši 87 miliard USD. Akcie se za poslední rok zhodnotily asi o 75 %.
Společnost ConocoPhilips si za celý rok 2021 připsala výnosy v hodnotě 46 miliard USD. Z toho je čistý zisk 8 miliard USD. Což jsou pro firmu historické rekordy.
Phillips 66
Jako poslední si uvedeme energetickou a logistickou společnost Phillips 66. Zabývá se především středním sektorem (přeprava, skladování, marketing), chemikáliemi, rafinací a specializovanými podniky. Segment midstream poskytuje přepravu ropy a rafinovaných ropných produktů, terminály a zpracovatelské služby.
Jejich akcie se však za poslední rok zhodnotily jenom o zhruba 12 %. Výnosy má společnost docela solidní, za rok 2021 dosáhly až 112 miliard USD. Nicméně zisk byl velmi nízký, 1,31 miliardy USD.
Nyní se už ale pojďme podívat blíže na akcie Exxon Mobil. Protože kromě plánovaných ukončení aktivit v Rusku se kolem této společnosti dějí i další zajímavé věci.
Exxon Mobil prodává svůj podíl v Nigérii
Společnost ExxonMobil souhlasila s prodejem svého podílu v Mobil Producing Nigeria Unlimited společnosti Seplat Energy, dceřiné společnosti Seplat Energy Offshore. Seplat převezme celé podnikání společnosti v oblasti mělkých vod v Nigérii. Produkce je zde 95 000 barelů ropy za den.
Transakce zahrnuje 40% podíl společnosti Mobil Producing Nigeria Unlimited ve čtyřech licencích na těžbu ropy, které pokrývají více než 90 mělkých a pobřežních plošin a 300 těžebních vrtů – exportní terminál Qua Iboe a 51% podíl v Bonny River Terminal a závodech na regeneraci zemního plynu v Oso. Exxon Mobil se ovšem z Nigérie úplně nestáhne. Bude i nadále těžit v hlubinných vrtech v oblasti Erha, Usan a Bonga prostřednictvím Esso Exploration and Production Nigeria.
Exxon Mobil investuje 400 mil. USD do zařízení na zachycování emisí
Společnost Exxon Mobil investuje do rozšíření svého zařízení na zachycování a skladování uhlíkových emisí. Investice se má uskutečnit v LaBarge ve Wyomingu. Zařízení dle vyjádření firmy zachytilo více oxidu uhličitého než kterékoliv jiné zařízení na světě. Investice má mít hodnotu až 400 milionů USD a má navíc zachytit 1,2 milionu metrických tun uhlíku. Momentálně je zařízení schopné zachytit 6-7 milionů tun ročně. Celkově tak Exxon Mobil sníží své emise o 3 %.
Fundamentální analýza akcie Exxon Mobil (XOM)
Kvartální výsledky
Z pohledu kvartálních výsledků Exxon Mobil rostly jednotlivé kvartály stabilně výnosy. Nejhorší to bylo přirozeně na přelomu 2019/2020, kdy byla cena ropy na historických minimech. Nicméně od té doby cena ropy soustavně rostla a pospolu s tím i obraty. Exxon Mobil díky tomu dosáhl za poslední kvartál obratu 82 miliard USD, což je mezikvartálně zlepšení o 11,5 %. Není to ovšem rekord, protože v letech 2011-2014 byla cena ropy ještě větší. Tehdejší čtvrtletní výnosy atakovaly dokonce úrovně kolem 120 miliard USD. Pokud zůstane cena ropy kolem 110 USD za barel delší dobu, možná Exxon těchto výnosů časem dosáhne.
V roce 2020 byla podniková ekonomika jednotlivá čtvrtletí ztrátová. Poslední kvartál 2020 byla ztráta dokonce 20 miliard USD. Pak se to ale rychle zlepšilo, někdy byl v relativních číslech růst i trojciferný. Nakonec se zisk v posledním čtvrtletí vyšplhal až na 8,9 miliardy USD, mezikvartálně růst o 31,5 %. To se již velmi blíží úrovním ze vzpomínaného období. Hrubá marže dosahovala více jak 23 %. Provozní marže je téměř 11 %. Zisková marže byla skoro 11 %.
Provozní výnosy činily zhruba 9 miliard USD, což je mezikvartálně pokles o 8 %. EBITDA dosahovala 14,57 miliardy USD, takže mezikvartálně žádná změna. Volné cash flow je ale za poslední čtvrtletí 13 miliard USD. Mezikvartálně si firma z pohledu volného cash flow polepšila o 41 %.
Zisk na akcii (EPS) jsou více jak 2 body. Poměrový ukazatel P/E je zhruba 11,3 bodů. Čili z pohledu tohoto ukazatele jsou dle mého názoru akcie Exxon Mobil docela levné. Ovšem záleží na odvětví. Někde jsou nižší poměry opodstatněné. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 14,15 %. Předešlé kvartály bylo ROE v záporných číslech, protože se kalkuluje za posledních 12 měsíců. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je téměř 11 %.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 0,71 bodů. Učebnicově se má poměr rovnat 1, takže je hodnota poměru o dost nižší. Nedá se ale říct, že by to byl nutně problém. Záleží i na velikosti dluhu. Zase pro zopakování, když je poměr roven 1, firma je okamžitě schopna zaplatit dluhy, které mají v dohledné době splatnost. Na to je třeba vlastnit dostatek velmi likvidních aktiv. Ideální situace je tehdy, když je poměr roven v rozmezí 1-2 body. Více ale hned neznamená lépe, protože velmi likvidní aktiva nesou zpravidla spíše menší výnos.
Ukazatel běžné likvidity (current ratio) dělá 1 bod. Ukazatel běžné likvidity bere v potaz aktiva, která nelze okamžitě převést do likvidní formy. Ovšem jejich převedení do peněžních prostředků nesmí trvat déle jak do jednoho roku.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,3 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,14 bodů. Oba poměry jsou velmi nízké, tudíž přijatelné. Celkový dluh dosahuje 53 miliard USD a dle stavu rozvahy každé čtvrtletí o několik miliard klesá. Vlastní kapitál aktuálně dosahuje 175,7 miliardy USD.
Roční výsledky
Celkové výnosy za rok 2021 jsou 280,5 miliardy USD. Oproti roku 2020 jde o 57% růst. Za posledních sedm let se jedná o nejlepší výsledek. Zisk je za celý rok 23 miliard, meziročně zlepšení o téměř 203 %. Musím ale podotknout, že rok 2020 byl extrémně slabý se ztrátou 22,5 miliardy USD. Může se to zdát jako velmi vysoké číslo, ale zisky byly v období 2011-2014 i několikanásobně vyšší. Hrubá marže je za celý rok 24 %, což je od roku 2015 nejvyšší hodnota. Provozní marže dosahuje 10 %, taktéž se jedná o nejlepší rok. Zisková marže je 8,21 %.
Provozní výnosy jsou za celý rok 2021 téměř 28 miliard USD. Meziročně jde o zlepšení o 770 % a i v dlouhodobějším kontextu je to velmi dobrý výsledek. EBITDA meziročně vzrostla o více jak 192 % na 48,4 miliardy USD. Volné cash flow je za celý rok solidních 36 miliard USD. Zisk na akcii (EPS) dosahuje 5,39 bodů.
Technická analýza akcie Exxon Mobil (XOM)
Jak vyplývá z přiloženého grafu, akcie Exxon Mobil zaznamenaly v posledních týdnech hodně dramatický cenový růst. Což není nic překvapivého, protože se jedná o období, kdy gradoval i růst cen ropy. Jak jsem říkal již na začátku, korelace akcií ropných společnosti s trhem ropy je na první pohled zřetelný. Trh na svou stranu za ty předešlé týdny získal hned dvě relevantní cenové hladiny – 66 a 75 USD. Jedná se nyní o důležité supporty, které je třeba sledovat, když se k nim kurz zase přiblíží. Jejich případný pád totiž může způsobit další pokles.
K prvnímu retestu S/R levelu 75 USD již nedávno došlo. Výsledkem je, že poslední zavřená týdenní svíce má podobu Pin bar. Což je v tomto případě nesmírně býčí svíce, která nám říká, že nabídka byla zcela absorbována poptávkou. Čili nakupující s přehledem přetlačili prodávající. Trh tak má další šanci otestovat rezistenci, která se nachází kolem 84 USD. Zde před pár týdny kurzová expanze selhala.
Jinak z pohledu indikátoru RSI předvedl trh v posledních týdnech velkou sílu. Kromě toho, že se hodnoty indikátoru dostaly nad hraničních 70 bodů, docela dlouho zde trh i setrvává. A nejspíš ještě nějakou dobu setrvá, což je rozhodně projevem nemalé iniciativy ze strany nakupujících.
Závěrem
Akcie Exxon Mobil neoddiskutovatelně využívají situace, která již nějakou dobu panuje na ropných trzích. Pokud se ceny ropy budou držet na vyšších úrovních, podnik má dle mého názoru zajištěné zisky. Cena ropy ovšem nemusí nutně jenom růst. Stačí, aby se pohybovala delší dobu kolem 100 USD za barel a Exxon má vystaráno. Proto je hodně důležité sledovat faktory, které ovlivňují právě trh s ropou.
Současně je třeba dodat, že situace je nadále velmi dynamická. Nelze předvídat, jak válka na Ukrajině skončí a jaké budou reálné dopady na globální ekonomiku a vývoj ceny ropy. Je proto důležité, aby investoři byli obzvláště opatrní a vždy zvažovali veškerá možná rizika.
Obchodování s akciemi Exxon Mobil prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
ExxonMobil Corporation. Fourth Quarter and Annual Report [online]. Vydáno 01.02.2021 [cit. 01.03.2021]. Dostupné na: https://corporate.exxonmobil.com/News/Newsroom/News-releases/2022/0201_ExxonMobil-earns-23-billion-in-2021_initiates-10-billion-share-repurchase-program
Editorial credit: Kirkam / Shutterstock.com