Problémy First Republic Bank způsobil růst úrokových sazeb a nedostatek likvidity
V rámci aktuální bankovní krize došlo k pádu doposud největší banky First Republic Bank. Pád další banky se navíc bezpochyby očekával. Jak jsme si ukázali v předešlých analýzách, odliv vkladů z bank je enormní. S růstem úrokových sazeb čelí banky dvojsečnému problému, se kterým se musí vypořádat. Jednak výnosy na depozitech nemohou konkurovat výnosům MMF (fondy peněžního trhu) a jednak mají velké papírové ztráty na svých dluhopisových portfoliích. A pokud nemají dostatek likvidity na vyplácení vkladů, musí tyto papírové ztráty realizovat. Pak je zde ale riziko, že banku čeká volný pád.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.
Akcie First Republic Bank se během několika týdnů propadly přibližně o 90 %
First Republic Bank čelila přesně těmto problémům. Navíc byla také považována za jednu z těch rizikovějších institucí, což se hned v březnu projevilo na mohutném kurzovém poklesu.
Akcie First Republic Bank se propadly o nějakých 90 %. A to během pár týdnů. A po zveřejnění hospodářských výsledků za první kvartál klesla cena akcií během pár dnů o dalších zhruba 80 %. Takové ztráty jsou předzvěstí konce.
First Republic Bank dle reportu v prvním čtvrtletí přišla o vklady za více než 100 miliard USD. Což je pokles vkladů o 40 %.
First Republic Bank plánovala restrukturalizaci a propouštění
V reportu bylo uvedeno, že zvažuje možnosti jako restrukturalizace své bilance. First Republic Bank plánovala zmenšit svou bilanci a snížit náklady snížením výplat výkonného managementu. Snížením kapacit kancelářských prostor a dokonce propuštěním. Mělo jít o 20 % až 25 % zaměstnanců ve druhém čtvrtletí. Banka také zvažovala možnosti, kde získat dodatečnou likviditu. Řeč byla o ostatních bankách, americké vládě a fondech.
Odborná veřejnost ale tyhle plané řeči dle mého nebrala příliš vážně. Objevovaly se zvěsti, že banka to do konce týdne neustojí. Nikoliv v tom smyslu, že by vyhlásila bankrot. Ale že je regulační orgán lidově řečeno zařízne. A to se také stalo. Osud First Republic Bank ke konci minulého týdne zpečetil americký regulační orgán FDIC. Poté se akorát čekalo, s čím regulační orgán přijde. Respektive, co se stane s tím, co z First Republic Bank zbylo.
JPMorgan Chase převzala First Republic Bank
JPMorgan Chase souhlasil s akvizicí First Republic Bank v rámci vládou řízené dohody. Což pro First Republic Bank zároveň znamená konečnou. Transakce byla oznámená hned v pondělí brzy ráno. A samozřejmě byla v režii FDIC.
JPMorgan Chase převzal od First Republic Bank půjčky ve výši 173 miliard USD. Na 30 miliard USD v cenných papírech a také vklady, které představují 92 miliard USD. JPMorgan Chase byla prý jediná banka, která byla ochotna převzít aktiva a závazky First Republic Bank. Nepřevezme ale všechno v tom pravém slova smyslu. Federální korporace pro pojištění vkladů (FDIC) souhlasila s tím, že absorbuje většinu ztrát z hypoték a komerčních půjček, které JPMorgan získá. Náklad pro FDIC činí 13 miliard USD. Zatímco po pádu Silicon Valley Bank činil náklad 20 miliard USD.
Banka si připisuje jednorázový zisk ve výši přibližně 2,6 miliardy USD. A očekává, že během příštích 18 měsíců utratí přibližně 2 miliardy USD na náklady na integraci. Kromě toho akvizice přidá společnosti JPMorgan roční zisk přes 500 milionů USD. V rámci této transakce banka JPMorgan uvedla, že provádí platbu ve výši 10,6 miliardy USD FDIC.
Velké banky díky krizi mohou růst
Transakce samozřejmě čelí i kritice. Protože se tak z JPMorgan Chase stane ještě masivnější instituce. Což je něco, čemu by se vládní úředníci měli snažit vyhnout. Kvůli americkým regulačním omezením by velikost JPMorgan a její stávající podíl na amerických vkladech za normálních okolností bránily v dalším rozšíření svého dosahu prostřednictvím akvizice. JPMorgan se proto aktuální situace hodí. Jelikož za normálních okolností by jim to dle mého zřejmě neprošlo.
V USA se ozývají hlasy volající po reformě bankovního systému
Podle senátorky za Massachusetts Elizabeth Warrenové je třeba, aby kongres provedl zásadní reformy, které mají napravit podle ní nefunkční bankovní systém. A aby nedocházelo k tomu, že špatně řízená banka skončí v rukou mnohem většího bankovního obra. Jelikož za současného nastavení vše odnesou daňoví poplatníci. A velké banky a vedení padlých bank na tom ještě vydělají.
Dále předseda bankovního výboru Senátu Sherrod Brown obvinil z kolapsu rizikové chování, obchodní model a selhání managementu First Republic Bank. Dle něj musí federální vláda zajistit, aby existovala větší prevence proti selhání velkých bank. Kvůli ochraně finanční stability a zajištění větší konkurence.
V ohrožení zůstávají i další banky
First Republic Bank je v rámci současné bankovní krize největší bankou, která skončila. A druhou největší bankou za poslední desetiletí. Hned po pádu Washington Mutual v roce 2008. Řečená instituce měla před pádem aktiva za 307 miliard USD. Po očištění o inflaci k roku 2021 387 miliard USD. First Republic Bank měla aktiva za 233 miliard USD. Silicon Valley Bank za 209 miliard USD. Signature Bank za 118 miliard USD.
Vzhledem k prohloubení bankovní krize je vhodné recyklovat přiloženou infografiku. Je z počátku dubna, takže je zde First Republic Bank ještě jako normálně fungující banka. Proto je vhodné pořád myslet na to, že během probíhajících earnings se mohou objevit další bankovní domy, které oznámí hrozivý odliv vkladů. Nicméně earnings období se blíží rychle do finále. Takže v lepším případě bude First Republic Bank posledním bankovním domem, který skončil.
Pokles depozit a peněžní zásoby
Pokles depozit koreluje se změnou v peněžních agregátech. Když klesá peněžní zásoba, logicky musí klesat i depozita. Protože všechny peněžní agregáty (M3, M2 a M1) obsahují vklady na běžných účtech. S růstem úrokových sazeb nedochází jenom k odlivu vkladů do fondů peněžního trhu. Ale zároveň probíhá destrukce peněz, dochází k čistému úbytku.
K destrukci peněz primárně dochází při splácení úvěrů. A růst úrokových sazeb s sebou právě přináší motivaci se svých dluhů zbavit. A výsledkem je, že peněžní zásoba klesá. A banky zároveň přichází o vklady. Protože úvěrování probíhá tak, že banka připíše nové peníze jako depozit na účet klienta. Takže při jejich splácení je proces opačný.
Dle nejnovějších dat pokles v peněžní zásobě pokračuje. Meziměsíčně pokles agregátu M2 dosahuje horentních 1,2 %. Tak akcelerovaný pokles v peněžní zásobě dle přiloženého grafu Spojené státy nezaznamenaly. Alespoň dle zaznamenaných dat od konce 50. let.
Meziročně peněžní agregát M2 klesl o 4,1 %. Podobný pokles peněžní agregát nezaznamenal od konce 40. let. Určitě se proto jedná o faktor, který není rozumné přehlížet.
Rychlý pokles v peněžní zásobě má ale jednu pozitivní implikaci. A to je pokles inflace. Milton Friedman říkával, rychlá tvorba nových peněz způsobuje inflaci, protože velké množství peněz tvoří málo služeb a produktů. Když ale dochází k jejich destrukci, je najednou méně peněz na služby a produkty. A tím pádem inflace klesá.
Závěrem
Nynější události jsou pro všechny investory velkým varováním. Je potřeba chápat, proč má bankovní systém tyto problémy. Proč je regulační orgán ještě s předstihem raději zavře. A jaké jsou z toho implikace pro trhy a ekonomiku (globální i v USA). Každý investor by proto měl být analytikem, národohospodářem a podnikovým ekonomem. Od všeho alespoň trochu. Pak vám vše začne dávat větší smysl. A je větší šance, že s vašimi investicemi těmito epizodami snadno proplujete.
Použité zdroje:
Bloomberg: JPMorgan Ends First Republic’s Turmoil After FDIC Seizure (02.5.2023); www.bloomberg.com/news/articles/2023-05-01/first-republic-seized-by-regulators-will-be-sold-to-jpmorgan
CNBC: JPMorgan Chase takes over First Republic after biggest U.S. bank failure since 2008 (02.5.2023); www.cnbc.com/2023/05/01/first-republic-bank-failure.html
Wall Street Journal: First Republic Bank Is Seized, Sold to JPMorgan in Second-Largest U.S. Bank Failure (02.5.2023); www.wsj.com/articles/first-republic-bank-is-seized-sold-to-jpmorgan-in-second-largest-u-s-bank-failure-5cec723
Reuters: First Republic Bank deposits tumble more than $100 billion as it explores options(02.5.2023); www.edition.cnn.com/business/live-news/stocks-first-republic-banking/index.html
Financial Times: JPMorgan to acquire First Republic’s deposits as US regulators step in (02.5.2023); www.ft.com/content/0c61a540-e6be-4bca-8054-841d9983756b
FRED: Deposits, All Commercial Banks (02.5.2023); www.fred.stlouisfed.org/
series/DPSACBW027SBOG
FRED: M2 (02.5.2023); www.fred.stlouisfed.org/series/M2SL
Visual Capitalist: Ranked: The U.S. Banks With the Most Uninsured Deposits (2.5.2023); www.visualcapitalist.com/ranked-the-u-s-banks-with-the-most-uninsured-deposits/
Andreas Steno Larsen (Steno Research): M2 dropped 1.2% in March. (2.5.2023); www.linkedin.com/posts/
andreasstenolarsen_m2-dropped-12-in-march-a-new-all-time-record-activity-7056874766716039168-qhm7?
Editorial credit for featured image: Larry Zhou / Shutterstock.com
Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling