JPMorgan pomohla First Republic Bank. UBS koupí banku Credit Suisse

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

JPMorgan Chase
ISIN: US46625H1005
|
Symbol: JPM --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na JPMorgan Chase Akcie

V dnešní analýze se podíváme na nové události související s finanční nestabilitou v bankovním sektoru. UBS koupila Credit Suisse za zlomek tržní hodnoty. Další problémová banka First Republic obdržela velkou finanční injekci od konkurence a od Fed. Rozvaha Fed zase výrazně nabobtnala. Držitelé dluhopisů Credit Suisse přijdou o svou investici za 17 miliard USD. Nakonec se podíváme na to, jak se teď daří bance JPMorgan Chase. Nebude chybět fundamentální analýza ani rozbor grafu.

UBS kupuje Credit Suisse za 3 miliardy CHF

Když ke konci minulého týdne CEO Credit Suisse prohlásil, že likvidita banky je „very very strong“, bylo dle mého jasné, že není very strong. A není ani strong. Jakmile se snaží nejvyšší management dlouhodobě problémové banky tímto způsobem uklidnit veřejnost, je to špatný signál. Stačilo totiž říct, že je prostě dostatečná. Credit Suisse získala v minulém týdnu i ohromný objem likvidity od Švýcarské centrální banky. A to v podobě 50 miliard CHF.

Jenomže to zřejmě nestačilo. A regulační orgány kvůli tamní finanční stabilitě dle mého názoru v podstatě donutily k transakci dvě největší švýcarské banky. UBS tak po několika návrzích kupuje svého konkurenta Credit Suisse. Mimochodem, na těchto akcích nyní centrální banky kooperují. Je běžná věc, že spolu centrální banky různých států spolupracují, aby dosáhly nějakého společného cíle. Což je v souvislosti s krachujícími bankami finanční stabilita. Pád Credit Suisse by totiž ohrozil evropský i americký finanční systém.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

V každém případě, největší švýcarská banka UBS souhlasila s nákupem svého rivala Credit Suisse. A to v rámci nouzové záchranné dohody zaměřené na zastavení paniky na finančních trzích vyvolané krachem dvou amerických bank začátkem tohoto měsíce. UBS zaplatí za Credit Suisse 3 miliardy CHF. To je asi o 60 % méně, než měla banka, když se trhy v pátek uzavřely. Ale první návrh UBS byl ještě mnohem menší. První nabídka počítala s 1 miliardou USD. A druhá nabídka s více jak 2 miliardami USD.

Akcionáři a věřitelé Credit Suisse utrží ztrátu

Akcionáři Credit Suisse kvůli tomu zaznamenají ohromnou ztrátu. Neboť obdrží ekvivalent pouhých 0,76 CHF v akciích UBS za akcie CS, které měly v pátek hodnotu 1,86 CHF. Nejvíce ale ostrouhají majitelé dluhopisů aditional tier 1 v hodnotě 17 miliard USD. Ti přijdou o všechno. Kvůli tomu se i zvedla velká diskuze. Protože regulační orgány daly přednost akcionářům před věřiteli.

Posloupnost aplikace ztrát na kapitálovou strukturu
Posloupnost aplikace ztrát na kapitálovou strukturu. Zdroj: Ignacio Ramirez Moreno (21. 3. 2023)

Jak vyplývá z přiložené infografiky, první na „ráně“ jsou právě akcionáři. Až poté věřitelé. Nakonec se ale vysvětlilo, že jde o specifické dluhopisy bez splatnosti, které jsou zkráceně známé jako CoCo Bonds – contingent convertible bonds. Osobně jsem o konvertibilních bondech kdysi akorát slyšel na škole. Jde tedy o konvertibilní dluhopisy, které se mají za stanovených podmínek případně převést na akcie. Vtip je ale v tom, že tyhle bondy byly emitovány po finanční krizi z roku 2008. A jejich specifikem je, že když bance hrozí pád, lze je odepsat. A to se i stalo.

UBS koupí Credit Suisse dost riskuje

Po oznámeni koupě Credit Suisse ze strany UBS okamžitě vzrostl spread na CDS pro UBS. Spread je vlastně cenou zajištění se proti případnému pádu této banky. A je zároveň ukazatelem rizika. Čím větší riziko pádu, tím větší logicky cena na zajištění v podobě spreadu. UBS tudíž koupí CS dost riskuje. A trhy to dle mého evidentně ví. Na druhou stranu ale Švýcarská centrální banka přislíbila další finanční pomoc.

CDS na UBS
CDS na UBS. Zdroj: Oktay Kavrak. (21. 3. 2023)

JPMorgan a další velké banky dodaly First Republic Bank likviditu

Již v předchozí analýze jsme si vysvětlili, proč je First Republic Bank dalším kandidátem pro bankrot. Čemuž se ale regulační orgány chtěly vyhnout. A pomohly i další velké banky jako je JPMorgan. Konkrétně jde ještě o Citigroup, Bank of America, Morgan Stanley, Wells Fargo a Goldman Sachs. Dohromady tyto banky poskytly finanční injekci v objemu 30 miliard USD. Čímž výrazně oddálily možnost bankrotu First Republic Bank. Bohužel ale nejsou známy konkrétní data o odlivu vkladů z této banky.

Rozvaha Fed nabobtnala kvůli zajištění finanční stability

Fed konečně zveřejnil nová data ohledně vývoje rozvahy, která solidně nabobtnala. A to během jediného týdne o 300 miliard USD. Od března 2020, kdy začalo kvantitativní uvolňování (QE), jde o největší růst. Fed kvůli zajištění finanční stability do rozvahy nabral za jediný týden objem aktiv v hodnotě 300 miliard USD. Což je objem, který v rámci kvantitativního utahování redukoval asi půl roku. Tentokrát ale nejde o kvantitativní uvolňování. Přesto se ale současné počínání Fed označuje za skryté QE.

Kvantitativní uvolňování je ovšem swap aktiv. Respektive vždy dojde ke směně likvidity za dluhopis na volném trhu. Zatímco Bank Term Funding Program je zajištěná půjčka s pozměněným oceněním kolaterálu, než je tržní cena. Zatímco skrze diskontní okno komerční banky získají likviditu za diskontní sazbu. Samozřejmě je transakce též zajištěna kolaterálem. Fed potom logicky poskytuje krátkodobé půjčky. A jako kolaterál si vezmou dluhopisy bank. A to se projeví v rozvaze.

Rozvaha Fed
Rozvaha Fed. Zdroj: Tavi Costa (21. 3. 2023)

Fed poskytl skrze Bank Term Funding Program 11,9 miliard USD a skrze diskontní okno skoro 153 miliard USD. Necelých 143 miliard šlo jako půjčky od FDIC. Osobně jsem i toho názoru, že jde o důvod, proč šel bitcoin zase do nebes. Jelikož má dlouhodobě tendenci kopírovat vývoj likvidity v bankovním systému definovanou právě rozvahou Fed. Jenomže banky nemohou nakupovat bitcoin. Dokonce nemohou ani nakupovat akcie. Přirozeně z regulatorních důvodů. To ovšem trhy s rizikovými aktivy nyní ale příliš nezajímá.

Fundamentální analýza: Jak je na tom banka JPMorgan Chase?

Kvartální výsledky

JPMorgan Chase zaznamenala za čtvrtý kvartál meziročně růst obratu o 67 % na 47,21 miliardy USD. Čistý zisk v meziročním podání vzrostl o necelých 6 % na téměř 11 miliard USD. Oproti předešlým kvartálům se výsledek nijak nevymyká. Provozní výnos činil za poslední kvartál 12,8 milionů USD. Provozní náklady přesáhly 6 miliard USD. Provozní marže výrazně klesá na 27 %. Čistá marže též postupně klesá, 23,2 %.

Zisk a výnos JPMorgan
Zisk a výnos JPMorgan Chase. Zdroj: yahoo.com (21. 3. 2023)

Zisk na akcii (EPS) je ke čtvrtému kvartálu 3,57 bodů. Ukazatel P/E je momentálně ve výši 10,4 bodů. Což jsou úrovně, na kterých je JPMorgan Chase dlouhodobě. Respektive u bankovních titulů jsou nižší úrovně ukazatele běžné. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je na 12,78 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je na úrovni 6,44 %.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,25 bodů. U pohotové likvidity je ideální, když jsou hodnoty nad 2 body. V krátkodobých aktivech má JPMorgan Chase až 1,65 bilionu USD.

Celkové závazky jsou ve výši 3,37 bilionu USD. Vlastní kapitál reprezentuje přes 292 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je na 2 bodech. Celkový dluh představuje 563 miliard USD. A čistý dluh dosahuje 510 miliard USD.

Technická analýza akcie JPMorgan Chase

Akcie JPMorgan Chase zaznamenaly od začátku aktuální finanční nestability nemalé ztráty. Konkrétně jde asi o 13 %. A část těchto ztrát byla v tomto týdnu umazána. Volatilita je na svých maximech. Kurz má roční vrchol v blízkosti rezistence kolem 145 USD. A pokles akcie JPMorgan Chase se zastavil až na supportu 122 USD.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
JPMorgan Chase JPM 563,71 198,67 -1,19 % 1,30 % -1,01 % 17,26 % 40,64 % 79,37 %
Týdenní graf akcie JPMorgan
Týdenní graf akcie JPMorgan Chase od poloviny roku 2018 do března 2023. Zdroj: LYNX+ (21. 3. 2023)

Zatím je reakce na řečené podpoře solidní. Ale dokud je volatilita příliš vysoká, může se kurz akcie JPMorgan Chase rychle vrátit zpátky do supportního pásma. Pro nás je ale důležité vědět, že kurzový pokles rychle přišel o tu předešlou hybnost. A když není hybnost, klesá riziko dalšího poklesu. Nicméně je třeba chápat, že i další banky mohou mít problémy.

Závěrem

Současná „bankovní krize“, jestli to tak lze vůbec nazvat, je prozatím malých rozměrů. V 80. letech skončilo ve Spojených státech na 2 000 bankovních institucí. V průměru 200 ročně. Teď jsou to jednotky. Možná jde proto jenom o ojedinělé případy a nebudou hrozit v bankovním segmentu větší nesnáze. Vlastně jsem osobně nějaký problém čekal už na konci minulého roku. Vzhledem k tomu, že se dluhopisový trh v podstatě zhroutil. A až teď nastaly u některých bank problémy.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Daniel Fung / Shutterstock.com

CNN: UBS is buying Credit Suisse in bid to halt banking crisis (21.3.2023); edition.cnn.com/2023/03/19/business/credit-suisse-ubs-rescue/index.html

Reuters: Credit Suisse CEO said bank’s liquidity basis is “very very strong” (21.3.2023); www.reuters.com/business/finance/credit-suisse-ceo-said-banks-liquidity-basis-is-very-very-strong-2023-03-16/

Federal reserve: Coordinated central bank action to enhance the provision of U.S. dollar liquidity (21.3.2023); https://www.federalreserve.gov/newsevents/pressreleases/monetary20230319a.htm

Ignacio Ramirez Moreno, CFAIgnacio Ramirez Moreno: The biggest CoCo write-down in history just happened. But what are CoCos? (21.3.2023); www.linkedin.com/posts/ignacio-ramirez-moreno-cfa

Reuters: Major US banks inject $30 billion to rescue First Republic Bank. (21.3.2023); www.reuters.com/business/finance/credit-suisse-borrow-up-54-bln-it-seeks-calm-investor-fears-2023-03-16/

Tavi Costa: QT ended up being transitory….. (21.3.2023);www.linkedin.com/posts/otavio-tavi-costa-76368628_qt-ended-up-being-transitory-the-feds-activity

Coindesk: Crypto Twitter Thinks the Fed’s $297B Balance Sheet Expansion Is ‘QE’, but It’s Not. (21.3.2023); www.coindesk.com/markets/2023/03/17/feds-balance-sheet-swells-by-nearly-297b-but-its-not-qe/

Oktay Kavrak: The cost of insuring UBS debt SOARS following takeover of Switzerland’s second biggest bank. (21.3.2023); www.linkedin.com/posts/kavrak_banks-markets-investing-activity

Yahoo: Quarterly Financials. (21.3.2023); https://finance.yahoo.com/quote/JPM/

JPMorgan Chase: Quarterly Results. (21.3.2023): https://www.jpmorganchase.com/ir/quarterly-earnings

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX