Vakcína na Covid 19 od společnosti Moderna
V nedávné analýze jsme se věnovali akciím, které spadají do biotechnologického sektoru. Mezi nimi byla i stručná analýza na Moderna akcie. Dnes se na uvedený titul zase zaměříme, protože cena stoupá do nebes.

Zároveň máme pár důležitých novinek, které si zaslouží naši pozornost. Společnost získala nové odběratele vakcíny a schváleno bylo také očkování adolescentů v EU. Vakcína Spikevax navíc prokázala účinnost vůči kmenu Delta.

V dnešním příspěvku si tedy Moderna akcie rozebereme na základě ekonomických čísel společnosti (fundamentální analýza) a následně si provedeme základní technickou analýzu cenového grafu. Ještě předtím se samozřejmě podíváme na zmiňované novinky a společnost si i krátce představíme.

Vakcína na Covid 19 od společnosti Moderna

V článku se dozvíte:

  1. Nové státy odebírající vakcínu Moderna
  2. Účinnost vakcíny Moderna na kmen viru Delta
  3. Vakcíny Moderna nově i pro dospívající? 
  4. Čím se Moderna zabývá?
  5. Fundamentální analýza Moderna akcie (MRNA)
  6. Technická analýza Moderna akcie (MRNA)
  7. Závěrem
  8. Obchodujte s akciemi Moderna  prostřednictvím LYNX

Nové státy odebírající vakcínu Moderna

Společnost Moderna získala nové odběratele – Japonsko, Taiwan a Argentina. Japonsko od dodavatele Takeda Pharmaceutical objednalo na 50 milionů dávek vakcíny Moderna, které mají být dodány začátkem roku 2022. Prvně se předpokládalo, že vakcíny budou dodány již toto léto. Vzhledem k celosvětové vysoké poptávce došlo k půlročnímu odsunu.

Taiwan si domluvil 20 milionů dávek vakcíny, které mají být též dovezeny až v roce 2022. Dalších 15 milionů dávek má přijít v roce 2023. Až 20 milionů dávek vakcín si objednala Argentina, která zásilku očekává v prvním kvartálu 2022.

Z výše zmíněného vyplývá jedna velmi důležitá věc pro fundament. Celosvětově je tak velká poptávka, že společnost není schopna nové vakcíny dodat ani tento rok. Všichni odběratelé musí na dodávku čekat více jak půl roku. To nám říká, že producent vakcíny má na relativně dlouhou dobu jistý odbyt. A jistý odbyt implikuje jisté budoucí výnosy. Proto taky cena Moderna akcie tak rychle stoupá. Všichni kalkulují s tím, že má firma jistý příjem.

Účinnost vakcíny Moderna na kmen viru delta

Moderna před několika dny zveřejnila výsledky výzkumu, který potvrzuje, že jejich vakcína je 100% účinná i proti novému kmeni koronaviru, agresivní variantě delta. Výzkumu se učástnilo 3 700 lidí ve věku 12 až 18 let. Studie dále uvádí, že jejich sérum je ovšem účinné i proti variantám beta a kappa. Zatímco delta a kappa má dle dostupných zdrojů původ v Indii, beta byla poprvé objevena v Africe.

Obecně se uvádí, že kmen viru delta se ve Spojených státech a dalších zemí rychle šíří, protože je mnohem agresivnější než předchozí kmeny. Proto je přirozeně tolik důležité, aby byla vakcína funkční i proti této variantě. V opačném případě by byla zbytečná. Tuto zprávu samozřejmě investoři slyšeli velmi rádi, což se potvrdilo pokračováním růstu ceny akcie Moderna.

Vakcíny Moderna nově pro dospívající?

Poslední dobrou zprávou je oznámení Evropské agentury pro léčivé přípravky, že vakcínou Moderna (Spikevax) bude brzy možné očkovat i dospívající děti ve věku 12-17 let. Hlavním argumentem je právě rychle se rozšiřující kmen viru delta. V dohledné době je tedy vysoce pravděpodobné, že očkování adolescentů bude schváleno.

Moderna usiluje o povolení i ve Spojených státech, kde se již konkurenčními vakcínami (Pfizer, BioNTech) uvedené věkové kategorie vakcinují. Nicméně vzhledem k vysoké poptávce po vakcínách je zřejmé, že i ve Spojených státech brzy dojde ke schválení. A jakmile se tak stane, je možné očekávat další cenový růst.

Ovšem tady upozorňuji, že je i dost možné, že jsou zmíněné fundamenty již tzv. priced in. V ceně už mohou být započítány. Jakmile pak skončí schvalovací proces úspěšně, cena může naopak klesnout.

Čím se Moderna zabývá?

Společnost Moderna je relativně mladá biotechnologická společnost, neboť její založení se datuje do roku 2010. V roce 2016 ovšem došlo k reorganizaci, čehož bylo součástí i změna názvu na Moderna Therapeutics. Sídlo má v Cambridge, kde se zabývá výzkumem a vývojem nových léčiv a vakcín, které jsou založeny na mRNA. Konvenční léky fungují tak, že imunitní reakce je vytvořena externě a pak aplikovaná pacientovi.

Zatímco mRNA vakcíny vnáší syntetickou mRNA do živých buněk pacienta, které se pak reprogramují, čímž se vyvolá imunitní reakce. Mezi mRNA patří samozřejmě i vakcína na covid 19, která byla schválena na přelomu 2020/2021 pro nouzové použití.

Dle dostupných zdrojů byla společnost Moderna kritizována za to, že nezveřejňuje žádné recenzované publikace o jejich technologii. Jakmile ale firma na konci roku 2018 uskutečnila IPO (první veřejná nabídka akcií), stala se z ní největší biotechnologická společnost. Moderna díky IPO získala stovky milionů USD, což se jim hodilo, protože firma naakumulovala docela velkou ztrátu o 1,5 miliardách USD.

Fundamentální analýza Moderna akcie (MRNA)

Zcela otevřeně můžeme konstatovat, že příchod pandemie byla pro společnost Moderna obrovská příležitost. Výnosy totiž mezikvartálně stoupají i o stovky procent a dokonce generuje solidní zisk. Na základě dat bych si dovolil tvrdit, že bez pandemie by firma i nadále kumulovala ztrátu.

Účetní období Q1 2021

Jak vyplývá z grafu, celkové příjmy za první kvartál letošního roku činí necelé 2 miliardy USD, což implikuje mezikvartálně růst o cca 240 %. Přitom ještě druhý kvartál roku 2020 byl výnos společnosti pouhých 66,35 milionů USD. Jedná se tudíž o obrovský skok vpřed. Dokonce i poslední kvartál 2020 výnosy přesáhly pouze půl miliardy USD.

Výnos a zisk za jednotlivé kvartály.

Výnos a zisk za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

Provozní výnosy za první kvartál roku 2021 dosáhly 1,27 miliard USD, přitom ještě předešlý kvartál byl v negativních číslech (-272 milionů USD). V relativních číslech se situace zlepšila o 548 %. EBITDA se též dostala do kladných čísel, 1,28 miliard USD. V relativních číslech si mezikvartálně polepšila o 579 %.

Společnost dosáhla čistého zisku 1,22 miliard USD (růst o 548 %), přitom ještě předešlé kvartály byly ztrátové i ve stovkách milionů USD. Společnost vygenerovala volné cash flow o 2,94 miliardách USD. EPS je na 3,05 bodech (růst o 544 %) a poměr P/E je na horentních 104,43 bodech. Na základě tohoto ukazatele jsou akcie MRNA vysoce předražené. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je téměř 22 %, což je dobré číslo.

Účetní období FY 2020

Výnos a zisk za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

Výnos a zisk za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com

Nyní se dostáváme k hospodářským výsledkům za minulý rok, kde můžeme sledovat turbulentní vývoj. Celkové příjmy za rok 2020 dosáhly 803 milionů USD, což je meziroční zlepšení o 1234 %. Ještě předešlé roky byly výnosy markantně nižší. Provozní výnosy jsou -763 milionů USD.

EBITDA je též v záporu (-731 milionů USD). Není tudíž žádným překvapením, že za rok 2020 si firma připsala ztrátu 747 milionů USD. Ovšem volné cash flow je téměř na 2 miliardách USD. Kde se tak velká likvidita vzala? Firma odprodala část akcií na trhu. EPS a poměr P/E nemá smysl kalkulovat, protože by vyšly záporně. Pro ROE platí to samé.

Technická analýza Moderna akcie (MRNA)

Tentokrát si technickou analýzu zpracujeme na denním grafu, protože titul je mladý. IPO se uskutečnilo v prosinci 2018 a až do začátku roku 2020 se cena pohybovala v rozmezí 10-20 USD. Přirozeně první větší růst nastal právě na přelomu únor/březen 2020, kdy se cena přehoupla nad 20 USD a už se zpátky nevrátila. Od té doby cena akcie Moderna vzrostla o více jak 2 200 %. Takové zhodnocení za pouhý rok a půl není samozřejmě zrovna standardní kurzový vývoj.

Moderna akcie

Denní graf Moderna akcie

Do grafu jsem zakreslil několik důležitých S/R hladin a tři trendové diagonály. Diagonály slouží k tomu, aby bylo každému jasné, jak cenová expanze postupně akceleruje a mění se sklon. Postupem času je růst pod čím dál strmějším úhlem a pár týdnů je struktura trhu téměř vertikála. Z tohoto price action je zřejmé, že trhu hrozí větší korekce. Něco obdobného jako z přelomu 2020/2021, kdy pročištění znamenalo ztrátu do 40 %.

Uvedená ztráta by pak odpovídala otestování prvního dostupného supportu na 222 USD. Na vyšších úrovních není žádná podpora dostupná a navíc je kolem 266 USD gap, který je potřeba zaplnit. Další úrovně jsou 190 USD, 140 USD a 99 USD. Především těch 190 USD je hodně silná hladina, kterou by nemělo být v žádném případě snadné prolomit.

Na indikátoru RSI lze identifikovat slušný uptrend, který trvá již několik měsíců. Nejbližší vrchol RSI je na 85,5 bodech, což je zrovna úroveň, která historicky předznamenala korekci trhu. Lidově řečeno je trh v současnosti přepumpovaný.

Závěrem

Z fundamentálního pohledu má Moderna na růžích ustláno. Poptávka po vakcínách je obrovská a myslím si, že klidně můžeme konstatovat, že to tak ještě nějakou dobu zůstane. Výnosy a rentabilita ekonomické činnosti tedy i nadále určitě poroste. Osobně jsem hodně zvědavý, v jakých číslech firma skončí za celý rok 2021. Respektive, jaký bude kontrast s rokem 2020. V každém případě, dokud je vysoké očekávání ohledně budoucích výnosů, Moderna z toho bude těžit.

Když ale budeme vycházet z poměrového ukazatele P/E, číslo nám říká, že jsou akcie předražené. Cokoliv nad 100 bodů je zkrátka už příliš. Co se týče technické analýzy, Moderna akcie mají za sebou šílený růst, který si již žádá korekci. Každá vertikála nakonec jednou skončí pročištěním trhu.

Upozorňuji ovšem, že korekce automaticky neznamená konec býčího trendu. Po pročištění je možnost pokračovat v zavedeném trendu. Moderna akcie navíc těží z aktuálních podmínek, které na akciovém trhu panují. Na trzích je zatím přemíra likvidity, která je úspěšně drží nahoře.

Obchodujte s akciemi Moderna prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart