Logo společnosti Palantir
Akcie Palantir (PLTR) zaznamenaly v posledních týdnech velmi solidní kurzový vývoj, kdy došlo ke zhodnocení o cca 130 %. Bank of America je na akcie Palantir navíc velmi býčí. Ostatní ale tak silný optimismus nesdílí. Poznejte, co je Gartner Hype Cycle a zda je současný rozruch kolem AI podobný situaci kolem internetu v roce 1995.

Článek přináší aktuální novinky a rozbor výsledků a grafu akcie Palantir. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Bank of America a akcie Palantir: Firma může v oblasti AI dominovat

Bank of America zvýšila svůj býčí výhled pro Palantir akcie. Titul vnímá tak, že firma je v jedinečné pozici, aby využila příležitosti vyplývající z AI. Bank of America tvrdí, že Palantir má pozici jednoho z dominantních poskytovatelů v oblasti generativní umělé inteligence. A to díky tomu, že poskytuje krátkodobá řešení, vyhovující přísnému zabezpečení a ochraně dat. A vyhovuje regulačním požadavkům s demonstrovanými případy použití jejich produktů a služeb napříč sektory.

Aktualizované odhady pro akcie Palantir zdůraznily bohaté zkušenosti této technologické společnosti v oblasti práva, práv na ochranu soukromí, zabezpečení dat a dalších citlivých informací. Bank of America očekává, že Palantir je mílovými kroky napřed, pokud jde o dodržování předpisů a ochranu soukromí v rámci AI.

Společnost Palantir (na základě vlastních zkušeností s vládou a vysoce regulovanými odvětvími) již vyvinula a implementovala architektonický návrh podporující generativní AI, který bude splňovat nezbytné podmínky a potřeby i pro účely soukromého sektoru.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Bank of America zvýšila cenový cíl pro Palantir akcie na 18 USD

Analytický tým přitom stanovil předchozí cíl na cenový cíl na 13 USD. Má to ale jeden háček. Analytici poznamenali, že nynější rozruch kolem AI vyvolává obavy z investiční bubliny v daném odvětví. V posledních měsících došlo v AI odvětví k ohromnému růstu. Tým Bank of America ještě dodává, že AI je v praktické rovině na začátku. A že ještě jistou dobu potrvá, než dojde k úplné realizaci všech slibů a vizí.

Výše zmíněné má i svou vizualizaci, která nese název podle stejnojmenné firmy, která model popsala, Gartner Hype Cycle. Neboli volně přeloženo jako Gartnerův cyklus rozruchu.

Co je Gartner Hype Cycle?

Gartner Hype Cycle ilustruje, že uvedení každé nové technologie doprovází několik fází. Prvně je logicky uvedení technologie na trh, kdy se dostane do povědomí veřejnosti.

Fáze přehnaného očekávání

Zanedlouho dochází k „přehnanému“ očekávání, co se týče využitelnosti a možností dané technologie. Přitom reálné využití zatím daná očekávání naplnit spíše ještě nedokáže. Existuje tak spíše jen na papíře nebo v představách lidí. Tohle můžeme dle mého v posledních měsících sledovat v podobě tvrzení, že nás AI zachrání před hospodářským útlumem. Nebo že AI plně nahradí lidskou práci.

Gartner Hype Cycle.
Gartner Hype Cycle. Zdroj: wikipedia.org (11. 7. 2023)

Fáze deziluze

Posléze ale dochází k deziluzi jako tomu bylo například při splasknutí internetové bubliny na přelomu milénia. Tahle fáze je pro investory vůbec nejtěžším obdobím, protože jejich investice projdou často doslova očistcem. Mnoho společností může dokonce zaniknout a některé cenné papíry mohou ztratit významnou část své hodnoty. Špatně zvolené akcie v investičním portfoliu tak mohou pro obchodníky znamenat problém. Alespoň takhle to dle mého vypadalo v letech 2001 a 2002. Dobré akciové tituly jako jsou Intel, AMD, Amazon a další přežily. Spousta „dotcom“ firem ale prakticky ze dne na den přestala existovat. A z toho plyne ponaučení. Investovat do takových AI akcií, která mají dlouhodobě smysl.

Fáze pochopení smyslu a využitelnosti

Další fáze je specifická tím, že veřejnost začne mnohem lépe chápat využitelnost nové technologie. Dříve přehnaná očekávání jsou nyní mnohem více realistická. Často se technologie v praxi využívá, ale nelze zatím mluvit o masové adopci. Něco jako internet řekněme kolem roku 2003, kdy se dalo snadno surfovat na internetu nebo hrát online počítačové hry.

Nicméně třeba internetové bankovnictví nebylo moc rozšířené. Internet na pracovištích nebyl standard. Přes e-shopy dle mého málokdo nakupoval. Streamování bylo pomalé. Stahování velkých souborů minimálně na celý den. Komunikace skrze internet, jako je legendární ICQ, byla jenom pro mladé a mělo to svá omezení – museli jste sedět za PC. Internet se v těchto oblastech už využíval, ale domnívám se, že to bylo skutečně teprve v začátcích.

Fáze masového využití technologie

Poslední fází je tzv. plošina produktivity. Ta představuje již hotovou masovou adopci. A všeobecné použití technologie napříč ekonomikou. Osobně tak vnímám internet kolem roku 2010. Už tehdy se podle mě žádná hospodářská činnost bez internetu neobešla. A přístup k internetu byl už dle mého poměrně snadný.

Společnost Raymond James snížila hodnocení pro Palantir akcie

Analytici společnosti Raymond James snížili hodnocení pro Palantir akcie. Z důvodu masivního kurzového zhodnocení titulu. Hodnota akcií se totiž od začátku května více než zdvojnásobila. Poslední kurzová rally byla podpořena spuštěním platformy Palantir pro umělou inteligenci (AIP).

Dle analytického týmu společnosti bude teď v blízké budoucnosti náročné najít další efektivní katalyzátor pro růst ceny akcie Palantir (PLTR). A to kvůli nedávnému masivnímu zhodnocení těchto akcií. Zkrátka Raymond James v těchto chvílích nevidí fundament, který by byl krátkodobě pro akcie Palantir impulsem pro pokračující kurzový růst.

Nový cenový cíl pro Palantir akcie je 18 USD za akcii, což naznačuje téměř 10% růstový potenciál z tehdejších kurzových úrovní. Na druhou stranu analytici společnosti William Blair vidí naopak reálný potenciál pro pokles akcií Palantir.

Jako důvod též uvádí nedávnou rally. Analytici se domnívají, že riziko poklesu se kvůli tomu výrazně zvýšilo. Což se i po zveřejnění těchto targetů opravdu stalo. Protože došlo ke korekci o téměř 20 %. Nyní se ale cena akcie Palantir zase žene zpátky k lokálnímu vrcholu.

Je rozruch kolem AI podobný situaci kolem internetu v roce 1995?

V dřívějších analýzách na AI tituly jsem to již do značné míry naznačil. Mnozí mohou vidět v současném AI hypu druhou polovinu 90. let. Tehdy byl ovšem předmětem rozruchu internet. Technologický index Nasdaq 100 od počátku roku 1995 zhodnotil o zhruba 1 150 % po první kvartál roku 2000.

Jak jsem však již dříve zmínil, podle mého názoru je současný svět mnohem rychlejší než v druhé polovině 90. let. Takže jestli se má vytvořit nějaká ohromná AI investiční bublina, nemělo by to dle mého trvat tak dlouho. Dnes je vše rychlejší a bariéry mnohem menší.

Že nad něčím takovým analytici reálně uvažují? Podívejte se na přiložený historický graf kurzu akcií Microsoft a 12měsíční klouzavý průměr EPS. Od roku 1995 až do roku 1999 se akcie Microsoft zhodnotily o 975 %. Což má být jakýsi precedens pro současnost. Nebo spíše možný podobný scénář. Samozřejmě se musí počítat s tím, že by se zopakovalo ne jenom to dobré, ale i to špatné. A to v podobě pozdějšího masivního kurzového poklesu například právě akcie Palantir.

EPS Microsoftu z 90. let
EPS a kurz akcie Microsoftu z 90. let. Zdroj: monetagroup.com (11. 7. 2023)

Palantir akcie: Firma získala kontrakt pro americkou armádu

Společnost Palantir získala kontrakt, který by jí mohl přinést až 463 milionů USD. Spolupráce zohledňuje poskytování technologií americkým vojenským speciálním jednotkám. A to po dobu několika let. Společnost Palantir získala pětiletou smlouvu od velitelství speciálních operací USA. Kvůli podpoře činností ve vývoji nových technologií pro vojenské stíhačky.

Dle prezidenta Palantir USG Akashe Jaina je velení speciálních sil na špičce v přijímání technologií. Dle jeho metafory jsou speciální síly napřed ve všech technologických inovacích.

Nová smlouva se speciálními silami zahrnuje poskytování softwaru pro portfolio digitálních aplikací speciálních operačních sil, na které se zaměřuje program výkonného úřadu velení. Tento úřad pořizuje technologie, které jsou účelové nebo šité na míru pro použití speciálních jednotek.

Palantir uvedl, že pracuje na inovacích v celém svém portfoliu určeném pro obranu. Portfolio má zajišťovat zlepšení zpracování dat a umělou inteligenci v terénu. Nové technologie by mohly pomoci při rozhodování vojáků speciálních jednotek tím, že maximalizují jejich využití informací v reálném čase.

Palantir rozšířil spolupráci s Jacobs

Ve snaze urychlit inovace představil inženýrský a konzultační gigant Jacobs a Palantir ambiciózní expanzi partnerství. Cílem spolupráce je využít špičkové schopnosti umělé inteligence Palantir a revolucionizovat komercializaci řešení umělé inteligence v celé řadě odvětví – včetně kritické infrastruktury, pokročilých zařízení a správy dodavatelského řetězce.

Cílem je tedy spojení doplňujících se silných stránek Jacobs v oblasti datových řešení a hlubokých znalostí daného odvětví s odbornými znalostmi Palantir v oblasti AI. Toto partnerství má pak potenciál řídit významnou transformaci napříč odvětvími. Společnost Jacobs uvedla, že klienti mohou v důsledku této spolupráce očekávat užitek z vyšší rychlosti, vyšší efektivity a informovanějšího rozhodování.

Akcie Palantir: Fundamentální analýza PLTR

Obrat společnosti Palantir za první kvartál roku činí více jak 525 milionů USD, což je meziročně růst skoro o 18 %. Provozní výdaje dosahují přes 413 milionů USD. Provozní výnos je 4,12 milionů USD, to je meziročně zlepšení o 110 %. Zisk společnosti Palantir dosahuje skromných 16,8 milionů USD. V předešlém kvartálu byl zisk skoro 31 milionů USD. Předtím však tato mladá firma vždy utržila ztrátu.

Hrubá marže představuje 79,5 %. Provozní marže je 0,78 % a čistá marže 3,2 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 5,41bodů. Společnost Palantir si tudíž pořád drží silnou likvidní pozici.

V hotovosti došlo k nemalému poklesu z 2,61 miliardy USD na 1,28 miliardy USD. Za to ale došlo k navýšení v krátkodobých investicích z 35 milionů USD na 1,64 miliardy USD. Palantir dle mého zřejmě ten přebytečný cash vložil do fondů peněžního trhu.

Celkové závazky společnosti Palantir dosahují skoro 880 milionů USD. Vlastní kapitál proto činí 2,8 miliardy USD, meziroční navýšení o 18,54 %.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E se stále nemění, 0,1 bodů. Celkový dluh je 259,49 milionů USD. Tudíž čistý dluh dosahuje -2,66 miliardy USD. Respektive přebytek likvidity představuje 2,66 miliardy USD.

Technická analýza Palantir akcie

Jak bylo řečeno výše, Palantir akcie se od začátku května zhodnotily o cca 130 %. Pokud to tedy bereme od květnového low až po lokální high. Od počátku letošního roku je to více jak 160 %. Akcie Palantir tak v roce 2023 zaznamenaly fenomenální kurzové zisky. I když to třeba z grafu na první pohled úplně nevypadá.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Palantir Technologies PLTR 28,93 14,00 0,93 % -7,83 % -0,07 % 72,32 % 90,95 %
Týdenní graf akcie Palantir
Týdenní graf akcie Palantir od konce roku 2020 do července 2023. Zdroj: LYNX+ (11. 7. 2023)

Nyní cena akcie Palantir útočí na důležité rezistenční pásmo, které se nachází kolem 18 USD. A kde před několika týdny kurzová expanze ustala. Domnívám se, že nakupující ovšem využili příležitosti v oblasti supportu kolem 13,5 USD. Na zmíněném pásmu tak dle mého kurzový pokles zastavili. Čili ten krátký, ale hluboký, pokles vypadá jako korektivní pohyb. Alespoň v těchto chvílích.

Jestli kurz akcií Palantir prorazí skrze rezistenci, lze přirozeně očekávat pokračující kurzovou expanzi. Nicméně nad 20 USD už jsou technické struktury, které fungují samy o sobě jako silná rezistenční pásma. Proto to býci nebudou mít tak jednoduché jako doposud. Jelikož S/R levely pod 13,5 USD nebyly nijak silné. A hlavně prodejci už byli dle mého názoru dost vyčerpaní.

Závěrem

Akcie Palantir jsou zajímavým titulem, protože během relativně krátké existence se jejich byznys dost slušně rozjíždí. Neustále slyšíme o různých zakázkách pro americkou vládu. Dřív jsem proto i říkal, že pro titul je tahle oblast stěžejní. Mimo to jde o AI technologický titul, který z nynějšího trendu samozřejmě může dost vytěžit. A vlastně už v krátkodobém horizontu dost vytěžil. Je potřeba ovšem myslet na ta potenciální rizika, která jsme si nastínili.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Seekingalpha: Palantir slips as Raymond James downgrades, citing strong run since May (11.7.2023); www.seekingalpha.com/news/3980814-palantir-slips-raymond-james-downgrades-citing-run-since-may?

Seekingalpha: Artificial intelligence is a ‘1995 moment’ for tech. That could push stocks even higher. (11.7.2023); www.seekingalpha.com/news/3980071-artificial-intelligence-1995-moment-tech-push-stocks-even-higher?

Seekingalpha: Bank of America eyes AI upside for Palantir (11.7.2023); www.seekingalpha.com/news/3979238-bank-of-america-eyes-ai-upside-for-palantir?

Seekingalpha: Palantir Technologies bags a $463M contract from US Special Ops (11.7.2023); www.seekingalpha.com/news/3977512-palantir-technologies-bags-a-463m-contract-from-the-us-special-ops?

Seekingalpha: Jacobs and Palantir expand partnership (11.7.2023); www.seekingalpha.com/news/3976154-jacobs-and-palantir-expand-partnership?

Moneta Group: Artificial Intelligence: Party Like It’s 1995? (11.7.2023); www.monetagroup.com/blog/artificial-intelligence-party-like-its-1995/

Cision: Jacobs and Palantir Expand Partnership (11.7.2023); www.prnewswire.com/news-releases/jacobs-and-palantir-expand-partnership-301838279.html

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart