Akcie Palantir v roce 2024: Tržby i díky AI překonaly očekávání

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Palantir Technologies
ISIN: US69608A1088
|
Symbol: PLTR --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Palantir Technologies Akcie
Akcie Palantir: Logo společnosti
Akcie Palantir po ohlášení výsledků raketově rostou. Co stojí za tímto růstem a co můžeme očekávat od Palantir akcií v roce 2024?

Poznejte aktuální novinky o společnosti Palantir, rozbor grafu a hospodářských výsledků. Seznamte se také s nejnovějšími rozhodnutími Fedu. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akcie Palantir jsou silnější díky AI trendu

Akcie Palantir (PLTR) od oznámení výsledků za čtvrtý kvartál vzrostly. Tyto výsledky překonaly očekávání analytiků ohledně tržeb. Celoroční prognóza na rok 2024 byla přibližně v souladu s odhady Wall Street. Tržby ve čtvrtém kvartálu vzrostly o 20 % na 608,4 milionu dolarů z 508,6 milionu dolarů o rok dříve. Společnost vykázala čistý zisk 93,4 milionu dolarů, což jsou 4 centy na akcii. Ve srovnání s 30,9 milionu dolarů, což je 1 cent na akcii, ve stejném kvartálu předchozího roku.

V dopise akcionářům řekl generální ředitel společnosti Palantir Alex Karp, že expanze a růst společnosti nikdy nebyly větší. Zejména díky tomu, že poptávka po velkých jazykových modelech v USA strmě stoupá. Palantir uvádí na trh svou Platformu umělé inteligence (AIP). Karp uvedl, že společnost provedla téměř 600 pilotních testů s touto technologií v roce 2023, což je nárůst z méně než 100 v roce 2022.

„Naše výsledky odrážejí jak sílu našeho softwaru, tak rostoucí poptávku po platformách umělé inteligence, kterou vidíme napříč průmysly a sektory.“

Alex Karp, generální ředitel společnosti Palantir

Palantir očekává, že v prvním čtvrtletí roku 2024 vykáže tržby v rozmezí 612 až 616 milionů dolarů. Navíc odhaduje tržby na celý rok ve výši 2,65 až 2,67 miliardy dolarů. Wall Street očekával tržby 617 milionů dolarů pro první čtvrtletí a 2,66 miliardy dolarů na celý rok.

Palantir, známý svou prací v oblasti obrany a zpravodajských služeb pro vládu USA, uvedl, že jeho tržby z komerčního sektoru vzrostly o 70 % meziročně. Počet jeho komerčních zákazníků v USA se zvýšil o 55 %. Ze 143 na 221 zákazníků. Jenom za poslední kvartál činily výnosy z komerčního sektoru 284 milionů dolarů. Kdežto u služeb pro vládu 324 milionů dolarů. Palantir je tak stále více závislý na příjmech ze státního sektoru.

Výnosy akcie palantir dle segmentů.
Výnosy akcie Palantir (PLTR) dle segmentů. Zdroj: seekingalpha.com (6. 2. 2024)

V předchozím období Palantir oznámil svůj čtvrtý po sobě jdoucí kvartál ziskovosti, což znamená, že je nyní způsobilý pro zařazení do indexu S&P 500. Předtím, než se ale podíváme na podrobnější rozbor novinek, výsledků a grafu akcie Palantir, na chvíli se zastavíme u aktuálních kroků Fedu a vývoje ohledně úrokových sazeb.

Vystřízlivění: Fed ponechá vyšší sazby po delší dobu

Akciové trhy byly od prosincového zasedání americké centrální banky velmi býčí. Respektive podle mého doslova pulzovala z trhu euforie, že onen „pivot“ se blíží. Jelikož se rétorika měnové autority dost změnila. A to holubičím směrem, což se podle mě trhy snažily ihned propisovat do akciových kurzů. Některé akcie rostly opravdu agresivně, například technologický sektor. Konkrétně akcie Palantir zůstávaly stabilní.

Holubice a jestřábové patří mezi slangové označení charakterizující politiku  centrálních bankéřů. Když je postoj holubičí, znamená to uvolněnější měnovou politiku. Jestřábí na oplátku restriktivnější.

První zasedání Fed v letošním roce však potvrdilo, že se trhy dost mýlily ve snaze propisovat první snížení úrokových sazeb již v březnu. Ze zveřejněného stanoviska a následné tiskové konference s předsedou Fed je zřejmé, že v březnu k uvolnění ještě nedojde. V samotném stanovisku došlo k velkým změnám. Pokud vás problematika investování zajímá více do hloubky, doporučuji si změny ve stanoviscích občas pročíst. Trhy dle toho často korigují svá očekávání.

Předseda Fed Jerome Powell potvrdil, že se inflace půl roku vyvíjí žádaným způsobem. Respektive se drží klesající tendence. Obzvláště u preferovaného indexu PCE. Leč potřebují mnohem větší jistotu, což jim poskytnou až nová data. Osobně to prostě chápu tak, že potřebují delší časovou řadu, která jim potvrdí stabilní posun tempa růstu cenové hladiny k cílovým 2 %.

Centrální banky jsou obvykle vpřed hledící. Nicméně potřebují mnohem delší časovou řadu, aby byla jistota, že jde vývoj tím kýženým směrem. Na což potřebují nově naměřená data, která to potvrdí. Jejich projekce už nyní naznačují, že by se mohly sazby snižovat. Ovšem historická zkušenost nabádá ke zdrženlivosti.

Celková a jádrová inflace v USA.
Celková a jádrová inflace v USA. Zdroj: CNBC.com (6. 2. 2024)

Oproti prosincovému zasedání mi informace, které zazněly, připadaly mnohem více zdrženlivé. Prosincové zasedání mohlo silně evokovat, že boj s inflací je už u konce. Proto taky trhy začaly propisovat mnohem větší pokles úrokových sazeb pro rok 2024.

Kdy začnou úrokové sazby klesat?

Následná tisková konference se točila kolem silného růstu ekonomiky a jestli je v souladu s politikou Fed dostat inflaci na cílová 2 %. Jerome Powell tvrdil, že nevidí problém v tom, aby ekonomika a trh práce zůstaly i nadále silné. Přestože je jejich politika proti inflační. V ekonomice totiž vždy dochází k tzv. trade off, neboli lidově „něco za něco“. Restrikce jsou dle mého něco jako kladivo, kterým se snažíte zabít komára. Sice se vám to povede ale naděláte i nemalé okolní škody.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Powell dále potvrdil, že v letošním roce sazby klesnou, ale snaží se předejít tomu, aby je snížili příliš brzo nebo naopak příliš pozdě. Došlo i k zopakování informací z předešlých zasedání. Trh práce směřuje k mnohem větší rovnováze a některé sektory podle nich (například trh s realitami) dost oslabily.

Předseda ještě vystoupil v pořadu 60 minutes. Z jeho slov vyplynulo, že je velmi nepravděpodobné, aby v březnu došlo k prvnímu snížení. Na mě osobně to budilo dojmem, že neklesnou ani v dohledné době.

Trhy v závislosti na nové informace změnily svá očekávání pro letošní rok. Původně se dle Fed Watch propisovalo 6násobně až 7násobně snížení o 0,25 procentního bodu pro letošní rok. Nyní je to „pouze“ 5násobné až 6násobné snížení. Není to nijak extrémní změna. Je však velmi pravděpodobné, že dojde k dalším korekcím v očekávání. Což je negativní tlak na akciový trh.

Výhled trhů dle nástorje Fed Watch
Výhled trhů dle nástroje Fed Watch. Zdroj: cmegroup.com (6. 2. 2024)

Můj osobní tip pro první pokles úrokových sazeb je zhruba polovina letošního roku. Původně jsem se nejvíce přikláněl ke květnu. Nyní si myslím, že pivot započne 12. června. Nelze vyloučit i mnohem pozdější obrat. Jejich politika se totiž odvíjí od makroekonomického vývoje.

Palantir navázal spolupráci s předním australským řetězcem

Palantir a Coles Supermarkets Australia Pty navázaly spolupráci. Coles Supermarkets je jeden z předních australských řetězců supermarketů. Tedy spadá do maloobchodu a spotřebitelských služeb. Obě společnosti oznámily tříleté partnerství s cílem poskytnout sadu nástrojů pro strategii a analýzu pracovní síly. Platformy Palantir mají přinést inovativní přístup k provozu byznysu a ke zlepšení způsobu, jakým Coles navrhuje, realizuje a neustále zdokonaluje svou strategii pracovní síly a integrované funkce dodavatelského řetězce.

Coles využije platformy Palantir, včetně Platformy umělé inteligence, v rámci svých provozních aktivit v obchodech. Společnost chce lépe porozumět nákladům související s pracovní silou. Integrací dat do jednoho systému propojí Coles své vedení s prodejní plochou v kamenných obchodech. A to v celém řetězci ve více než 840 supermarketech.

Coles si od spolupráce slibuje lepší plánování pracovní síly, směn a podrobnějšího pochopení výdajů v souvislosti se zlepšováním zážitku pro zákazníky. Zásadní je, že vedoucí obchodů a oddělení budou moci v reálném čase přijímat rozhodnutí s cílem optimalizovat náklady a zlepšit zážitek. Jak pro zákazníky, tak pro členy týmu.

Sada nástrojů pro pracovní sílu konfigurovaná společností Palantir identifikuje příležitosti ve více než 10 miliardách řádků dat, zahrnující každý obchod, člena týmu a směnu v jednotlivých dnech.

„Naše partnerství s Coles demonstruje sílu našeho australského komerčního podnikání a pokračuje v našem růstu v maloobchodním průmyslu po celém světě. Naše spolupráce ukazuje, jak může být Palantir nedílnou součástí klíčových operací v Coles. V náročném maloobchodním prostředí máme v úmyslu operačním týmům umožnit prosazovat jejich agendu a pomoci v digitální transformaci.“

Ashwin Rajan, vedoucí komerčního oddělení pro Austrálii v Palantir

Akcie Palantir: Prodloužení spolupráce s americkou armádou

Společnost Palantir v prosinci oznámila, že prodloužila své partnerství s americkou armádou a podepsala roční smlouvu na svůj program Vantage. V rámci dohody bude Palantir poskytovat svou platformu pro data a analýzy s cílem nabídnout schopnosti umožněné umělou inteligencí pro další vývoj armádní datové platformy. Hodnota kontraktu činí 115,04 milionu dolarů.

Dle Palantiru partnerství armádě konzistentně poskytovalo obrovskou výhodu v rozhodování založeném na datech. Tvrdí, že další prodloužení spolupráce je důkazem hodnoty, kterou přináší obraně státu. Včetně snah poskytnout komerčním technologickým poskytovatelům příležitost vybavit vojáky inovacemi, které potřebují k řešení jejich nejnaléhavějších výzev.

Fundamentální analýza akcie Palantir

Kvartální výsledky

Společnost Palantir měla za poslední kvartál růst výnosů o 16,61 % na 608,35 milionů dolarů. V tomto ohledu si Palantir drží silný vzestupný trend. Provozní výnosy jsou čtyři kvartály v řadě kladné, za ten poslední dosahovaly 65,79 milionů dolarů. 

Jak bylo zmíněné výše, společnost Palantir dosahuje poslední čtyři kvartály v řadě zisku, který za poslední kvartál činí 93,39 milionů dolarů. Za celý rok to dělá skoro 210 milionů dolarů. EPS jsou tedy 4 centy za akcii, za rok 9 centů. EBITDA vzrostla na 73,77 milionů dolarů. Volné cash flow je ve výši 296,31 milionů dolarů a každý ze sledovaných kvartálů stoupá.

Zisk akcie Palantir.
Zisk akcie Palantir. Zdroj: macrotrends.net (6. 2. 2024)

Price to cash flow je 56,35 bodů. Price to free cash flow k poslednímu kvartálu činilo více jak 80 bodů. Price to earnings je horentních 188 bodů. Zmíněné valuační poměry jsou tudíž velmi vysoké.

Hrubá marže je za poslední kvartál přes 82 %. Provozní marže je skoro 11 %. Čistá marže je 15,35 %.

Čistá marže akcie Palantir
Čistá marže akcie Palantir. Zdroj: macrotrends.net (6. 2. 2024)

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje 6,95 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) 6,54 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a běžná likvidita (current ratio) je skoro 5,55 bodů. Hodnoty jsou tudíž velmi robustní.

Palantir má v hotovosti zhruba 831 milionů dolarů. Palantir tudíž každý kvartál své hotovostní rezervy rozpouští. Leč objem krátkodobých investic naopak stoupá, nyní dosahuje 2,84 miliardy dolarů. V cash on hand je proto celkově 3,67 milionů dolarů. Celkové závazky jsou 961,46 milionů dolarů. Celkový kapitál pokračuje v meziročním tempu růstu o dvojciferných číslech, 3,56 miliardy dolarů.

Dluh vůči vlastnímu kapitálu (D/E) je 0,07 bodů, to znamená vskutku robustní hodnotu. Celkový dluh představuje 229,39 milionů dolarů, čistý dluh je -3,44 miliardy dolarů. Přebytek likvidity je proto v celkové výši 3,44 miliardy dolarů. Společnost Palantir má tedy velkou likvidní zásobu a není v poměru s tím příliš zadlužená.

Technická analýza akcie Palantir

Akcie Palantir mají za sebou dost slušnou cenovou jízdu, která započala na začátku roku 2023. Po high z minulého roku činilo zhodnocení téměř 240 %. V současnosti nejsme tak vysoko, ale zároveň jsme velmi daleko od historických cenových minim z konce roku 2022, které se nachází těsně nad cenami 6 dolarů.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Palantir Technologies PLTR 58,88 27,64 1,56 % 3,08 % 18,09 % 67,48 % 69,20 %
Graf akcie Palantir a technická analýza
Týdenní graf akcie Palantir (PLTR) od konce roku 2020 až do února 2024. Zdroj: LYNX+ (6. 2. 2024)

Kurz akcie Palantir se od poloviny minulého roku vyvíjí v širokém cenovém pásmu, které je ohraničeno úrovněmi 14,1 až 20,7 dolarů. Podobná široká pásma jsou běžnou záležitostí a v podstatě jde o takovou zkoušku trpělivosti. Jestli počítáme s návratem ceny na historická maxima, chce to zkrátka vytrvat.

Mně osobně takový vývoj nevadí, protože to považuji za vytváření vyšší lokální tržní rovnováhy, kde se obchodují dostatečně velké objemy. To znamená, že mají velcí investoři příležitost zase vstoupit do trhu. A to právě retailový investor chce. Respektive si přejete být na stejné straně jako ti velcí hráči.

Osobně si myslím, že nějaký čas ještě potrvá, než dojde k průlomu. Pokud investor hledá šanci na vstup, nejbližší taková úroveň je právě 14,1 dolarů. Jde o silný support, takže je nižší pravděpodobnost, že cena půjde níže. V případě průlomu skrze 20,7 dolarů je to signál k dalšímu cenovému růstu.

Akcie Palantir (PLTR) jako vycházející hvězda?

Akcie Palantir nejsou zrovna titulem, který by byl mým šálkem kávy. Pořád se mi nelíbí, že je Palantir velkou měrou tolik závislý na státním sektoru. Nicméně vím, že se o titulu často mluví v superlativech a je tak nějak mezi retailovými investory oblíbený.

Hospodářská situace společnosti je za poslední rok vskutku slibná, ale je třeba myslet na to, že společnost začala generovat zisky až nedávno. Je to proto velmi spekulativní akcie a investice. Napadá mě nyní přirovnání k čínskému NIO, i když jde o úplně jiné byznysy.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Poetra.RH / Shutterstock.com

CNBC: Powell insists the Fed will move carefully on rate cuts, with probably fewer than the market expects (06.02.2024); www.cnbc.com/2024/02/04/powell-insists-the-fed-will-move-carefully-on-rate-cuts-with-probably-fewer-than-the-market-expects.html

CNBC: Here’s what changed in the new Fed statement (06.02.2024); www.www.cnbc.com/2024/01/31/heres-what-changed-in-the-new-fed-statement.html

CNBC: Palantir stock jumps 19% as AI demand drives revenue beat (06.02.2024); www.cnbc.com/2024/02/05/palantir-pltr-earnings-q4-2023.html

CME Group: CME FedWatch Tool (06.02.2024); www.cmegroup.com/markets/interest-rates/cme-fedwatch-tool.html

Seekingalpha: Palantir in charts: Q4 commercial revenue soars 32%, government revenue gains 11% (06.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4062823-palantir-in-charts?

Seekingalpha: Palantir soars as Q4 revenues surge; guidance is mixed bag (06.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4062872-palantir-soars-as-q4-revenues-surge-guidance-is-mixed-bag?

Seekingalpha: Palantir announces partnership with Australian retailer Coles Supermarkets (06.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4061706-palantir-announces-partnership-with-australian-retailer-coles-supermarkets?

Seekingalpha: Palantir receives $115M contract from US Army (06.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4046731-palantir-receives-115m-contract-us-army?

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker