Tématem pro dnešní analýzu jsou Palantir Technologies akcie. Firma je na burze poměrně krátce. Teprve před rokem měla své IPO. I tak toho tato firma stihla hodně, například v podobě podpory tzv. startupů a SPAC. Nedávno navíc oznámila své výsledky. Na to zareagovala Cathie Wood a její fond Ark Invest, který PLTR akcie nakoupil.

 

V dnešním článku se podíváme na aktuální události a společnost si rozebereme z fundamentálního hlediska. Nebude chybět ani technická analýza Palantir akcie. Stejně jako u analýzy na akcie Pfizer, se i tentokrát vyhneme představení společnosti, protože tento účel splnil již starší článek.

 

Palantir a investice do SPAC

Jak bylo řečeno v úvodu, společnost Palantir investuje do tzv. Special Purpose Acquistion Company. Vstup na burzu prostřednictvím SPAC poslední roky nabírá na popularitě, čehož si samozřejmě všimli i zakladatelé firem. Téměř polovina IPO z roku 2020 proběhla prostřednictvím SPAC. Proto také mnozí ekonomové upozorňují, že pokud se kdokoliv rozhodne pro investici do takové společnosti, ať je velmi opatrný. Tím chci říct, že spolu s kvantitou upadá i kvalita těchto IPO. Je tudíž důležité, aby si každý investor udělal svoji vlastní analýzu, když se pro investici do SPAC rozhodne.

Zjednodušeně se jedná o firmy, které jsou založeny pouze za účelem akvizice. Nemají žádný skutečný byznys, zaměstnance, firemní prostory a zpravidla ani  žádný majetek. Často mají pouze určitou investiční vizi ve vybraném odvětví. Poskytují roadmapu a tím se pokouší získat kapitál od investorů. Získaný kapitál pak investují do jiné firmy, která už ekonomickou aktivitu provozuje a má dle nich perspektivu.

Palantir konkrétně investuje do SPAC jako jsou firmy Sarcos, Lilium, Celularity, Babylon, Tritium, Sarcos, atd. Celkem jich je 12 a jedná se o firmy z různých oborů (robotika, nabíjení elektromobilů, farmaceutický průmysl, průmysl 4.0 a reklama). Dle názvů je zřejmé, že se jedná spíše o méně známé firmy. Spousta z nich je však kótována na burze Nasdaq (Tritium, Babylon, Sarcos). My víme, že Palantir do některých z uvedených firem investuje v rozmezí pár desítek milionů USD. Avšak u větší části z nich, není specifické číslo známé.

Palantir a americká vláda spolupracují na distribuci vakcín

Společnost Palantir bude spolupracovat s americkou vládou (konkrétně s Ministerstvem zdravotnictví) na distribuci vakcín a poskytne svoji platformu. Palantir disponuje softwarem, který má pomoci při řízení americké vakcinační strategie a usnadnit distribuci do celého světa. Spolupráce je smluvně dohodnutá na jeden rok. Software se jmenuje Tiberius. Palantir tak poskytne zázemí pro pozorování, řízení a distribuci vakcín lokálním, státním i federálním zdravotnickým zařízením.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Cathie Wood kupuje Palantir akcie

Cathie Wood patří mezi velmi známé portfolio manažerky, která je ovšem zároveň dosti svérázná. Tato dáma vede fond zvaný ARK Invest, který se zaměřuje na vyhledávání slibných akcií, jejich koupi a následného pozorování vývoje. Nejedná se proto o fond pasivních investic, protože zde dochází k aktivní správě držených aktiv. ARK Invest byl založen v roce 2014 a k dnešnímu roku spravuje aktiva za 50 miliard USD. Není to tedy v žádném případě malý zanedbatelný fond.

ARK Invest drží akciové tituly jako jsou Tesla, Coinbase, Zoom, Square. Je nutné poznamenat, že ARK Invest je velmi specifickým fondem, neboť svoji pozornost ubírá k tzv. disruptivním technologiím. Disruptivní technologie je označení pro radikální změnu technologie, která překonává a vytlačuje technologii stávající. Aplikací jiných hodnot se tak vytváří nový trh, který ve svém konečném důsledku dohání trh existující.

Disruptivní technologií byl například e-mail, který z podstatné části vytlačil obyčejnou poštovní korespondenci. Telegraf vytěsnily zase telefony. Když bychom zašli dále do historie, uhlí v kotlích nahradily spalovací motory. Filozofie Cathie Wood tedy spočívá v investicích, které mají dlouhodobě dohnat a nahradit stávající technologie. Není to ale až tak ambiciózní, jak by se mohlo zdát. Zrovna elektromobily 100% nahradí auta se spalovacími motory, protože budou zanedlouho v podstatě zakázány.

Vzhledem k tomu, že Palantir měl silný druhý kvartál, ARK Invest ihned Palantir akcie nakoupil. Dle dostupných zdrojů nakoupil fond akcie v celkovém počtu 5,6 milionů kusů. Na základě tehdejší ceny byl nákup uskutečněn za přibližně 139 milionů USD, takže Palantir akcie tvoří asi 2 % jejich portfolia. K nákupu došlo skrze všechny aktivně spravované ETF, které ARK Invest řídí.

Fundamentální analýza Palantir akcie (PLTR)

Kvartální účetní období

Palantir byl středobodem zájmu díky markantnímu růstu meziročního výnosu o cca 49 %. Uvedené číslo se taky uvádí jako hlavní motivace pro koupi akcií Palantir ze strany ARK Invest. Za druhý kvartál si Palantir připsal výnos 375 milionů USD, což je mezikvartálně růst o 10 %. Jak je i vidno z přiloženého grafu, výnosy postupně stoupají. Takový trend musíme určitě kvitovat. Profit margin je vzhledem k zápornému zisku logicky taky záporný, -37 %.

akcie Palantir

Výnos a zisk za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

 

Provozní výnos je též v záporu (-146 milionů USD). Situace se oproti druhému čtvrtletí zhoršila o 28 %. EBITDA je na -141,39 milionů USD. Ztráta činí 138,58 milionů USD. První kvartál letošního roku činila ztráta 123,47 milionů USD. Nejhorší ztráta byla dosažena ve třetím kvartále minulého roku, 853,3 milionů USD. Volné cash flow je za druhý kvartál 22 milionů USD. Za první čtvrtletí bylo 116 milionů USD.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je přirozené též záporná, dosahuje -90 %. Zisk na akcii (EPS) a poměrový ukazatel P/E nepočítáme, protože společnost je ztrátová. U ztrátových firem nemá smysl tyto údaje uvádět. Jediný směrodatný údaj je tedy výnos a volné cash flow.

Účetní období za fiskální rok

Co se týče výnosů za fiskální rok, minulé období bylo dosaženo 1,09 miliardy USD. V roce 2019 to bylo 742 milionů USD a roku 2018 595 milionů USD. Profit margin byl za rok 2020 -107 %, neboť ztráta činila 1,17 miliardy USD. V roce 2019 byla ztráta o něco nižší, 588 milionů USD. Rok 2018 ukazuje -580 milionů USD.

akcie Palantir

Výnos a zisk za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com

Provozní výnosy jsou za předešlý rok -1,17 miliardy USD. EBITDA je na -1,17 miliardy USD. Volné cash flow je za rok 2020 -265 milionů USD. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je -140 %. Zisk na akcii (EPS) a poměrový ukazatel P/E nepočítáme z již uvedených důvodů.

Technická analýza Palantir akcie (PLTR)

Technickou analýzu dnes zpracujeme na denním časovém rámci. Jak jsme si už řekli, Palantir akcie jsou volně obchodovatelné od minulého roku. Během několika měsíců se cena vyšplhala až na 45 USD. Došlo tak ke zhodnocení o cca 400 %. Koncem ledna se však cenová expanze zastavila a nastal hodně dynamický propad. Bylo zde zkrátka vidět, že investoři, co nakupovali v rámci IPO, začali již ve velkém prodávat. Podobné Price Action je ovšem normální a automaticky to neznamená, že trh nemůže dosáhnout dalšího historického maxima.

Palantir akcie

Denní graf Palantir akcie

Od konce ledna až skoro do poloviny května cena klesala a titul tak ztratil asi 62 % ze své ATH hodnoty. Propad se zastavil na S/R levelu 16,5 USD, pak následoval odraz s růstem až po S/R hladinu 28 USD. Posléze cena vyklesala zpátky, ale na S/R hranici 21,5 se pokles zastavil. Cena ovšem příliš dlouho neexpandovala a v těchto chvílích je zase tendence se vracet k supportu. Kurz se každopádně odrazil gapem, což bylo dáno tím, že investoři vzali poslední report dosti vřele.

Asi tedy brzy dojde k vyplnění gapu a pak může přijít druhý odraz od S/R levelu 21,5 USD. Nelze ovšem vyloučit, že cena neprorazí. My se nesnažíme totiž věštit budoucnost, pouze je zde větší šance na odraz. V každém případě máme ještě druhý gap z 16. února, který je docela velký. Trh ho bude chtít časem asi zaplnit, což je přirozeně býčí, protože to znamená cenový růst k S/R levelu 31,5 USD.

Co se týče RSI indikátoru, vývoj křivky drží trend. Určitě se dá očekávat reakce, jakmile dojde k otestování zakreslené čerchované diagonály. Vlastně k tomu dojde ve chvíli, kdy kurz bude zároveň zase testovat 21,5 USD. Uvedené znamená, že tu máme konfluenci. Což ještě zvyšuje pravděpodobnost úspěšného odrazu od supportního pásma.

Závěrem

Fundamentálně lze nyní pouze sledovat vývoj výnosů a vycházet z trendu. Pak ještě sledovat zprávy, které se Palantir týkají a případně analyzovat i společnosti, jejichž akcie drží. Společnost je prostě příliš mladá, ale z informačního flow se ji přisuzuje dobrá budoucnost. Z technického hlediska bylo znát, že dost investorů v lednu prodalo. Ale jak jsem říkal, podobný průběh je normální. Pokud celý akciový trh zůstane i nadále stabilní, dno z 11. května na 16,5 USD může být definitivní.

Obchodování akcií Palantir prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart