Plug Power akcie patří do sektoru obnovitelných zdrojů, které se v současné době těší velké oblibě ze strany národních a nadnárodních celků. Plug Power je americká společnost zabývající se vývojem systémů vodíkových palivových článků. Ty nahrazují konvenční baterie v zařízeních a vozidlech poháněných elektřinou.

Cena akcie PLUG již delší dobu klesá. Ke zlepšení nepomohly ani výsledky za Q1. Čistá ztráta společnosti činí 156,5 milionů USD. Plug Power ale má několik nově domluvených obchodů. Mezi nejzajímavější patří například plánovaný společný podnik s firmou Olin a smluvený dodavatelský kontrakt se společností Walmart.

V článku nebude chybět ani technická analýza akcie Plug Power. Prozradíme vám důležité oblasti, od kterých by se cena akcie PLUG mohla odrazit.

Plug Power podepsal smlouvu s Walmart na dodávky vodíku

Společnost Plug Power podepsala jednu ze svých prvních smluv o dodávkách „zeleného“ vodíku, který je vyráběný pomocí elektrolyzérů štěpením vody. Energie potřebná k elektrolýze je plně pokryta obnovitelnými zdroji energie. Jde například o větrnou nebo sluneční energii. V podstatě se tedy jedná o „klimaticky“ neutrální způsob výroby vodíku. Tento způsob výroby vodíku je ale i nejnákladnější. V současné chvíli není konkurenceschopný. Leč vývoj jde dopředu a časem se to třeba změní. Dle některých zdrojů by tomu mohlo být už za dva roky.

Firma v dubnu odhalila dohodu se společností Walmart o závazku na dodávku až 20 tun kapalného zeleného vodíku denně pro pohon vysokozdvižných vozíků pro manipulaci s materiálem v distribučních centrech v USA. Plug Power také podepsal kontrakt na výstavbu největšího zařízení na výrobu zeleného vodíku v Severní Americe se společností McDermott. Jedná se o dva 500 000 galonové vodíkové okruhy, které produkují 45 metrických tun zeleného kapalného vodíku za den.

Plug Power a Olin spojují své síly

Plug Power a výrobce chemických produktů Olin na konci dubna zveřejnily podepsané memorandum o spolupráci za účelem vytvoření společného podniku (joint venture) na výrobu a prodej zeleného vodíku. Cílem je uspokojit rostoucí poptávku po palivových článcích v globální ekonomice. V rámci společného podniku bude Plug Power nabízet vodík a poskytovat logistickou podporu pro dodávky. Zatímco Olin zajistí spolehlivou výrobu vodíku a provozní podporu.

První plánovaný výrobní závod v St. Gabriel v Louisianě má produkovat až 15 tun zeleného vodíku denně. Očekává se, že společný podnik bude funkční již v roce 2023. Společnost Plug Power uvedla, že plánovaný společný podnik pomůže rozšířit jejich úsilí o vybudování sítě pro výrobu zeleného vodíku v Severní Americe. Do konce roku 2022 je záměr produkovat až 70 tun ročně. A dle jejich slov jsou na dobré cestě zajistit do roku 2025 produkci 500 tun zeleného vodíku za den.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Zelený vodík získává podporu

Guvernéři z New Yorku, New Jersey, Connecticutu a Massachusetts odhalili plány na partnerství s přibližně 40 společnostmi zabývajícími se čistou energií a s univerzitami. Cílem je vytvořit plán pro regionální vodíkové infrastruktury.

Partnerství zahrnuje energetické společnosti, mez které patří kromě Plug Power dále Consolidated Edison a National Grid, FuelCell Energy, Bloom Energy, a také Nucor.

Guvernérka státu New York Kathy Hochul oznámila, že dohoda mezi různými státy unie posiluje vedoucí postavení jednotlivých států v zavádění čisté vodíkové infrastruktury. Zároveň se tím zajistí další výzkum a vývoj, což podporuje cíl New York’s Climate Leadership and Community Protection Act. Tím je snížit emise skleníkových plynů o 85 % do roku 2050.

Guvernéři tvrdí, že konsorcium bude pracovat na vypracování návrhu v reakci na oznámené financování ze strany Ministerstva energetiky. Rozpočet má dosahovat až 8 miliard USD.

Čína plánuje markantně zvýšit produkci vodíku

Čína představila plán na zvýšení produkce vodíku, aby dosáhla produkce 100 milionů metrických tun za rok. A to do roku 2025, aby měla 50 000 vozidel poháněných vodíkem. Což by dle regionální americké banky KeyBanc mělo podpořit severoamerické společnosti produkující vodíkové palivové články jako je Plug Power, Bloom Energy a FuelCell Energy.

Čína v současnosti vyrábí pouze 33 milionů metrických tun vodíku ročně, přičemž 80 % vodíku se vyrábí pomocí uhlí a zemního plynu. Zbytek je převážně vedlejším produktem průmyslových odvětví. Avšak čínský potenciál pro zelený vodík je obrovský, protože země má jedny z největších nalezišť obnovitelných  zdrojů na světě.

Čína je obrovská ekonomika, která potřebuje suroviny. Podstatnou část surovin právě importuje, takže jejich chod hospodářství je obecně vnímám jako ukazatel pro poptávku po komoditách. Poptávka po vodíku může následující roky velmi rychle stoupat, což může znamenat vyšší výnosy a zisk pro firmy jako je Plug Power a další podniky zabývající se produkcí vodíku. 

Hospodářské výsledky Power Plug akcie (PLUG)

Společnost Plug Power za první kvartál roku reportovala mnohem větší ztrátu, než se předpokládalo. A to i přesto, že obrat společnosti meziročně vzrostl o téměř 96 % na 141 milionů USD. Mezikvartálně však výnos klesl o 13 % z 162 milionů USD. Čistá ztráta dosahuje 156,5 milionů USD, což je meziročně zhoršení o více jak 156 %. Mezikvartálně je to zlepšení o 19 % ze ztráty 193 milionů USD. Hrubá marže dosahuje 30 %, zatímco provozní marže 17 %. Zisk na akcii (EPS) je -0,27 USD.

Technická analýza Plug Power akcie

Pro úplnost je vhodné si krátce rozebrat i price action. Plug Power akcie mají za sebou velmi agresivní býčí trend, který trval zhruba od poloviny roku 2019 až do přelomu 2020/2021. Za vcelku krátkou dobu se Plug Power akcie zhodnotily snad o 5 000 %. Díky tomu se v grafu vytvořila vertikální struktura, která však vydržela poměrně dlouhou dobu. Uvedené tržní struktury se vždy nakonec zlomí. Někdy to trvá déle, jindy je to takřka hned. Záleží na okolnostech.

Týdenní graf Plug Power akcie
Týdenní graf Plug Power akcie od konce roku 2018 do května 2022. Zdroj: Lynx Basic (10. 5. 2022)

Historické maximum se datuje do ledna 2021 a nachází se téměř na 76 USD. Z 1,5 USD za akcii je to vážně horentní cenová expanze. Pak ale nastal crash, který kurz velmi rychle dovedl až pod 20 USD. Jednalo se vlastně o volný pád. To znamenalo hlubokou ztrátu o 76 %. Trh se rychle zmátořil na S/R levelu 18,5 USD, kde proběhl okamžitý odraz. Tehdy týdenní svíce zavřela v podobě býčího Pin Baru. Nakonec z toho vzešel retracement až na 46,5 USD. Skoro přesně polovinu ztrát se podařilo smazat.

Cena akcie ale nezvládla pokračovat v růstu. Kurz zarotoval zase směrem dolů a soustavně klesal po několik týdnů. Tentokrát cenový pokles nebyl až tolik agresivní. Zastavil se opět na S/R levelu 18,5 USD. I napodruhé se kurz odrazil. Ale již ne tolik, jako při prvním odrazu. S/R level 29 USD zafungoval jako rezistence, takže cena akcie PLUG opět začala klesat.

Napotřetí S/R level 18,5 USD padl a kurz se tak přibližuje k S/R pásmu 13 USD. Trh má tak za sebou celkovou ztrátu více jak 78 %. Tím chci říct, že se jedná už o ceny, které lze považovat za potenciální příležitosti. Mimo jiné je support na 13 USD jeden z těch silnějších. Kromě toho je týdenní RSI na 32 bodech. Takže alespoň střednědobé tržní dno se dle mého názoru určitě blíží. Mějme však na paměti, že poslední týdny je akciový trh plný výrazných propadů. Zvýšená opatrnost je tedy na místě. Také je důležité dodržovat veškerá pravidla vaší obchodní strategie a money management.

Závěrem

Z hospodářského hlediska nejsou dle mého Plug Power akcie prakticky nijak zajímavé. Je ovšem pravda, že cash flow v posledních letech rychle stoupá. Jak jsme si již zmínili, jedná se o sektor ekonomiky, který je dosti protěžován. To znamená velké vládní výdaje, které dle mého půjdou právě do firem jako je Plug Power. Příhodné na tom je, že řečené odvětví je prozatím dost malé. Čili potenciál růstu je rozhodně obrovský.

Určitě je proto vhodné sledovat nejrůznější snahy jednotlivých národních států a nadnárodních celků do tohoto odvětví investovat. Je třeba mít na paměti, že nám tu probíhá zatím taková malá válka mezi bateriemi a vodíkovými články. Pro výrobce elektromobilů, které jsou poháněné bateriemi, je to skutečně největší konkurence.

Obchodování s akciemi Plug Power prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: Maksim Safaniuk / Shutterstock.com

Plug Power Inc. Quarterly results [online]. Vydáno 9. 5. 2022 [cit. 10. 5. 2022]. Dostupné na: https://sec.report/Document/0001558370-22-007818/#ConsolidatedBalanceSheets_160176

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart