Akcie Tesla rostou. Tržní kapitalizace firmy překonala magickou hranici 1 bilionu USD, díky čemuž se Tesla stala šestou nejhodnotnější akciovou společností na světě. Elon Musk je také nejbohatším člověkem planety a vytváří si velký náskok nad Jeffem Bezosem (Amazon),  Bernardem Arnaultem a Billem Gatesem (Microsoft). 

Tesla pracuje na rozšíření výrobních kapacit, aby postupně nasytila stále neukojenou poptávku. Jsou však i špatné zprávy v podobě velkých prodejů ze strany ARK Invest. Jde o známý fond vedený Cathie Wood.  Elon Musk také rozporoval obří kontrakt se společností Hertz. Pojďme si přiblížit aktuální novinky a samozřejmě nebude chybět ani technická a fundamentální analýza akcie Tesla (TSLA).

Tesla překonala tržní kapitalizaci 1 bilionu USD

Tržní kapitalizace firmy dosáhla více jak 1 bilionu USD díky říjnovému oznámení společnosti Hertz, že koupí až 100 tisíc vozů značky Tesla. Překonání magického 1 bilionu USD není z fundamentálního hlediska nijak významné. Jedná se víceméně o psychologickou hranici, jejíž překonání tržní účastníci berou velmi kladně. Je to určitě milník, který trh dokáže ocenit.

Co se týká samotného nákupu vozů ze strany firmy Hertz, jedná se o vcelku zajímavý vývoj. Jenom pro připomenutí, společnost Hertz je jedna z nejstarších amerických autopůjčoven. Hertz měl ale dlouhodobě problémy a koronavirus byla poslední kapka. V květnu 2020 firma vyhlásila bankrot. Nicméně o více jak rok později společnost Hertz insolvenci ukončila. Což bylo překvapivé, protože všichni čekali, že se firma z bankrotu nedostane.

Firma každopádně 25. října 2021 veřejnosti oznámila, že si u Tesly objednala 100 tisíc vozů za 4,2 miliardy USD. Nové elektromobily by měly být dodány v příštích 14 měsících. Sedany Model 3 by měly být dostupné v pobočkách půjčovny ve velkých amerických městech a v některých částech Evropy již velmi brzy – od začátku listopadu. Zákazníci Hertz budou mít přístup k síti rychlých dobíjecích stanic Tesly. Společnost navíc buduje vlastní dobíjecí infrastrukturu.

CEO Hertz Mark Fields tvrdil, že jednání o dodání celé flotily elektromobilů probíhají již měsíce a vztahy obou firem jsou prý vřelé. Leč Elon Musk na svém Twitteru rychle oznámení Hertz rozporoval s tím, že oficiálně k žádné dohodě ještě vůbec nedošlo. Dále vysvětlil, že poptávka po jeho značce je mnohem větší, než produkce. Tudíž případný velký kontrakt nemá valný vliv ekonomiku podniku. Pokud k nějaké dohodě dojde, Hertz bude muset zaplatit stejnou marži jako ostatní zákazníci. Žádná množstevní sleva se prý tedy konat nebude.

Tesla pracuje na zvýšení výrobních kapacit

Tesla oznámila, že se snaží rozšiřovat výrobní kapacity, aby došlo k většímu nasycení poptávky po jejich produktu. V analýze na Ford jsme si znova objasnili fenomén dnešní doby, kterým je nedostatek čipů. Některé firmy z aktuální situace profitují (AMD, Nvidia a Intel), jiné jsou naopak v ohrožení. Mezi ohrožené patří i Tesla.

Tesla pro další navýšení výroby potřebuje čím dál více čipů a jejich potenciální nedostatek je samozřejmě hrozba. Celosvětový problém s dodavatelským řetězcem je značný. Firma navíc přiznala, že jejich marže to snižuje.

Dle finančního ředitele Zachary Kirkhorna ohrožuje jejich výrobu nejenom nedostatek čipů na trhu, ale i nízká nabídka jiných materiálů. Aktuálně je pro ně největší problém vysoká kolísavost cen na trhu s niklem a hliníkem. Vzhledem k tomu, že Tesla pracuje na zvýšení výrobních kapacit, jsou kolísavé ceny velkým problémem. Vytváří se tím totiž dost nejisté prostředí, protože odhady nákladů během krátké doby nemusí reflektovat realitu. Zatím se ale Tesle daří plnit vytyčený plán, ve kterém chtějí dosáhnout 50% růstu dodávek za celý rok 2021.

Cathie Wood prodává ve velkém akcie Tesla

Cathie Wood je hodně známá osobnost na poli akciového investování. Tato dáma je CEO ARK Invest, což je investiční fond. Již v září letošního roku ARK Invest prodal akcie Tesla za 600 milionů USD. Což z Tesly dělá titul, kterého Cathie Wood během září prodávala nejvíce. Tato zpráva je zajímavá z toho důvodu, že Cathie Wood dlouhodobě Teslu protěžovala jako investici. Podle posledních zpráv ARK Invest v prodejích titulu pokračoval i během října, ale tentokrát se jednalo o objemy za několik desítek milionů USD. 

Fundamentální analýza akcie Tesla (TSLA)

Hospodářské výsledky si Tesla mezikvartálně opět zlepšila. A to vskutku podstatně. Výnosy vzrostly o 15 % na 13,76 miliardy USD. Hrubá marže činila 26,6 %. Provozní marže necelých 15 %. Čistá zisková marže dělá 11,76 %. Všechny marže jdou postupně nahoru, což je pro hospodaření zásadní. Růst výnosů je sice důležitý, ale bez rostoucích marží to příliš nepomůže. Ideální situace je, když stoupají marže a výnosy. Zisk pak roste o to rychleji. Tesla každopádně dosáhla čistého zisku 1,62 miliardy USD, což je mezikvartální zlepšení o 42 % (právě díky růstu marží). Je to už druhý kvartál, co je zisk nad miliardou USD.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

Provozní výnos i tentokrát vzrostl, o 54 % na 2,06 miliardy USD. EBITDA stoupla o 40 % na 2,82 miliardy USD. Volné cash flow si zase polepšilo v trojciferných relativních číslech, o 117 % na 1,32 miliardy USD. Pro každou firmu je hrozně důležité, aby generovala kladné cash flow. Jedná se totiž o potřebnou likviditu, která funguje jako polštář pro nenadálé události – třeba zmíněný markantní růst cen materiálů.

Zisk na akcii (EPS) dosahuje 1,44 bodů. Poměrový ukazatel P/E je 391 bodů. P/E Tesly bývalo i ve čtyřciferných číslech, ale pořád je to hodně. Co se týče rentability vlastního kapitálu (ROE), ukazatel se vyšplhal na 16,1 %. Dobré znamení je, že stoupá i rentabilita na investovaný kapitál (ROIC), který je nyní 11 %. ROIC nám potvrzuje směrodatnost ROE. Ukazatele solventnosti jako je dluh vůči vlastnímu kapitálu (D/E) a dlouhodobý dluh vůči aktivům jsou v přijatelných úrovní – 0,36 a 0,14 bodů.

Technická analýza akcie

Tesla vytvořila definitivní dno z března letošního roku kolem 550 USD. Tuto úroveň trh následně otestoval ještě v květnu. Celkově však kurz akcie Tesla vzrostl o více jak 120 %. Mezi květnem a začátkem října byla cenová expanze ještě střídmá, ale pak začal cenový růst gradovat. Největší agresivitu trh získal ve chvíli, kdy se podařilo překonat S/R level 890 USD, což je zároveň původní historické maximum z ledna letošního roku.

akcie Tesla
Denní graf akcie Tesla

Překonání historického maxima má obrovský psychologický vliv, což zase způsobilo nákupní horečku. Jak je i v grafu vyznačeno, nakupující byly tolik agresivní, že se vytvořil gap. A jak to u gapů bývá, trh má tendenci je v budoucnu tzv. vyplnit. A aby k tomu došlo, cena musí klesnout. Nelze předvídat, kdy k tomu dojde, ale v obecné rovině se uvádí, že k tomu dochází poměrně brzy po vytvoření gapu.

Gap se navíc nachází u S/R levelu 890 USD. Pokud dojde k jeho vyplnění, zároveň se otestuje důležitý support. Jednak je to příležitost a jednak si tím trh potvrdí, že má za zády relevantní oporu při další cenové expanzi. Pokud sem cena v budoucnu padne, není to žádná tragédie. Z hlediska technické analýzy se jedná o pozitivní signál.

Do grafu jsem záměrně zakreslil několik diagonál. Účelem je, aby každý čtenář viděl, jak se sklon cenové expanze akcie Tesla dramaticky zvyšoval. Nyní je už růst parabolický. A jak jsme si už mnohokrát řekli, parabolické růsty jsou nevyzpytatelné. Mohou vydržet ještě dlouho, ale bezpečnější je, až se trh uklidní – zkonsoliduje.

Objemy se v každém případě na trh vrátily, což je samozřejmě pozitivní signál. Jinak po většinu roku byly dosti průměrné, takže uvidíme, jak dlouho to vydrží. Denní RSI se vyšplhalo až na neuvěřitelných 94 bodů. Pozor na to, protože tolik extrémní hodnoty avizují korekci.

Závěrem

Hospodářsky Tesla neoddiskutovatelně expanduje a daří se ji ve všech úrovních hospodaření. Vzhledem k tomu, že kromě výnosů jdou nahoru i marže, zisk stoupá o to rychleji. Navíc poptávka je pořád vysoká, takže odbyt je zajištěn. Tesla není ani zadlužená. Ostatní ukazatele už jsou ale horší. Na to, že je Tesla titulem s tržní kapitalizací nad bilion USD, ROE na 16,1 % je poněkud málo. V obecné rovině je to dobré číslo, ale na takovou valuaci a odvětví je to slabší.

U poměrového ukazatele P/E je všem asi jasné, že jakékoliv trojciferné číslo je dost. Konzervativní rozmezí je 15-19 bodů. Alespoň se tohle dočtete v učebnicích. V reálném světě ale záleží i na odvětví a úrokových mírách. Úrokové míry (cena peněz) jsou na historických minimech, takže je pochopitelné, že ukazatele P/E jsou vyšší.

Z cenového grafu je jasné, že akcie Tesla opět silně roste. Avšak parabolické růsty jsou nevyzpytatelné, takže je moudré počítat s tím, že přijde minimálně konsolidace.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodujte s akciemi Tesla prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart