Logo společnosti Meta Platforms (Facebook)

Akcie Meta nezažívají od zveřejnění posledních výsledků hezké chvíle. Údaje zaostaly za očekáváním a výhled na aktuální čtvrtletí je rovněž zklamáním. Neuspokojivé výsledky jsou pro investory zarážející. Od zveřejnění výsledků cena akcie FB klesla již o více než 30 %.

Společnost Meta Platforms také pohrozila, že v Evropě ukončí aplikace Facebook a Instagram. V článku si rozebereme důvody tohoto tvrzení a podíváme se i na aktuální výsledky firmy. Nebude chybět ani aktuální cenový graf akcie FB.

Akcie Meta: Konec Facebooku a Instagramu v Evropě?

Společnost Meta Platforms uvedla, že zvažuje ukončení provozu Facebooku a Instagramu v Evropě, pokud nebude moci pokračovat v přenosu uživatelských dat zpět do USA. Toto varování se objevilo ve výroční zprávě společnosti. Meta uznává, že by to mělo nepříznivý vliv na podnikání a finanční situaci společnosti a že si odchod z Evropy nepřeje.

Irský úřad pro ochranu osobních údajů (IDPC) v srpnu 2020 zaslal předběžný příkaz k zastavení předávání údajů uživatelů z EU do USA. A to právě z důvodu nedostatečné ochrany osobních údajů uživatelů. Konečné rozhodnutí by mělo padnout v první polovině roku 2022.

V červenci 2020 Evropský soudní dvůr rozhodl, že norma o předávání údajů mezi EU a USA dostatečně nechrání soukromí evropských občanů. Americké agentury, jako je NSA, mohou teoreticky požádat internetové společnosti, jako jsou Facebook a Google, aby jim údaje o občanech EU předaly.

Rozhodnutí předcházela známá kauza rakouského aktivisty Maxe Schremse. Ten podal v souvislosti s odhalením Edwarda Snowdena žalobu, v níž tvrdil, že americké právo neposkytuje dostatečnou ochranu před sledováním ze strany veřejných orgánů. Schrems vznesl stížnost proti společnosti Facebook, která stejně jako mnoho dalších firem předávala jeho údaje a informace o dalších uživatelích do USA.

“Meta nemůže jen tak vydírat EU, aby se vzdala svých standardů ochrany údajů. Odchod z EU by byl jejich ztrátou.”

europoslanec Axel Voss

Akcie Meta (Facebook): Kvartální výsledky

Výnosy za 4. čtvrtletí byly v souladu s očekáváním ve výši 33,67 miliardy USD (+20 %). V důsledku prudce rostoucích výdajů však zisky prudce klesly. Celkové náklady a výdaje vzrostly o 37,8 % na více než 21 miliard USD. V důsledku toho bylo dosaženo zisku pouze 10,28 miliardy USD, v porovnání s 11,21 miliardami USD v loňském roce. V důsledku toho zisk na akcii zůstal na 3,67 USD, tedy pod očekávanými 3,84 USD. 

Zklamáním byl také počet denních a měsíčních aktivních uživatelů. Trh očekával 2,95 miliardy aktivních uživatelů měsíčně, ale skutečný počet zůstal na pouhých 2,91 miliardách. 

Meta uvádí hned několik důvodů poklesu. Například aktualizace ochrany osobních údajů systému iOS společnosti Apple představuje novou výzvu v oblasti cílené reklamy. Společnost také poukázala na inflaci a krizi dodavatelského řetězce. Tyto faktory údajně měly vliv na reklamní rozpočet zákazníků. Je ale pozoruhodné, že jsme o podobných problémech neslyšeli u Alphabet.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Meta dále odkazuje na zvýšenou konkurenci, jako je TikTok. Společnost zdůrazňuje, že se nacházíme ve fázi, ve které dochází ke změně v používání aplikací. Instagram se stále více využívá pro krátká videa (tzv. Reels). Mark Zuckerberg si myslí, že včasné přepnutí na správné trendy půjde na úkor krátkodobého zisku, ale dlouhodobě to povede k lepším výsledkům. Právě zmíněné Reels vynášejí zatím méně než tradiční Feed a Stories.

Nápadné jsou zejména prudce rostoucí náklady a výdaje. V důsledku toho provozní marže klesla na 37 % ve 4. čtvrtletí 2021 ze 46 % ve 4. čtvrtletí 2020. Podle Meta jsou vyšší výdaje způsobeny investicemi do nových talentů a náklady souvisejícími s infrastrukturou. Meta také očekává, že výdaje v roce 2022 nadále porostou. To zahrnuje investice do datových center, serverů a nových kancelářských zařízení. Náklady na umělou inteligenci se samozřejmě také zvyšují s rozvojem nových aktivit souvisejících s metaverse.

Jak si vedly akcie Meta (FB) v roce 2021?

Za celý rok 2021 vzrostly výnosy o 37 % na 117,92 miliardy USD. Výdaje vzrostly o 34 % na 71,17 miliardy USD a čistý zisk byl o 35 % vyšší (39,37 miliardy USD). V roce 2022 analytici růst zisků příliš neočekávají, ale mnohem pozitivněji se staví k roku 2023. 

Meta akcie a výhled na rok 2022

Společnost Meta Platforms se o nadcházejícím období vyjadřovala opatrně. Zejména v souvislosti se zmíněnou zvýšenou konkurencí a měnícím se trendem v používání jejich aplikací. Investory tyto špatné prognózy příliš nepotěšily.

V prvním čtvrtletí tohoto roku Meta odhaduje výnosy mezi 27 a 29 miliardami USD. Analytici přitom očekávali až 30,15 miliardy USD. Meta tímto cílí na meziroční růst pouze o 3-11 %, což je podstatně méně, než jsme viděli v minulosti.

Důraz na Metaverse i změna tickeru z FB na META

Mark Zuckerberg zmínil 7 investičních priorit. V roce 2022 se chce Meta zaměřit na Reels, komunitní zasílání zpráv, obchod, reklamy, ochranu soukromí, AI a samozřejmě metaverse. Společnost do těchto oblastí vyčlení více talentů a větší rozpočet.

Zejména umělá inteligence bude hrát velkou roli při budování metaverse. Meta kvůli tomuto projektu virtuálního světa dokonce minulý rok opustila svůj název Facebook. Po změně názvu se také chystá změna tickeru, pod kterým se akcie Facebook obchodovaly. V první polovině roku 2022 se ticker FB nahradí tickerem META.

Firma v současné době buduje AI Research SuperCluster, který by se po dokončení měl stát nejrychlejším superpočítačem na světě. To umožní značný rozvoj umělé inteligence, kdy bude možné učit se z bilionů příkladů a rozumět stovkám jazyků. Tento superpočítač se má stát základem metaverse. Cílem je vytvořit virtuální svět, kde bude možné pracovat, hrát hry a setkávat se s přáteli.

Brýle pro virtuální realitu jako vstupenka do metaverse?

K tomu, abychom se mohli stát součástí metaverse, je potřeba specifický hardware. Již existují brýle pro virtuální realitu s názvem Oculus Quest 2. Meta také pracuje na novém headsetu pro virtuální realitu, který by měl vyjít koncem tohoto roku. Dále také postupuje projekt Nazare. Stručně řečeno by se mělo jednat o klasické brýle doplněné o prvky rozšířené reality (Augmented Reality). Dochází i k dalšímu rozvoji divize Reality Labs, která vyrábí hardware pro VR a AR. Zde výnosy vzrostly na 877 milionů USD ze 717 milionů o rok dříve.

Investoři se zřejmě obávají, že investice do metaverse nepřinesou stejné výnosy, jaké společnost dosud dosahovala díky reklamám. Přestože příjmy z reklamy nadále rostou, zvyšuje se ale i konkurence. A to zase vede k vyšším nákladům. Zároveň má Meta stále velký potenciál se stávajícími službami, jako je WhatsApp, které zatím negenerují velké příjmy.

Potenciální rizika představují také nová legislativa na ochranu soukromí. Povzbudivý je fakt, že Meta už má s Oculus Quest 2 dobře fungující VR brýle. Pokud se tento produkt bude i nadále prosazovat, aplikace a hry, které se společně s nimi prodávají, způsobí výrazný nárůst příjmů společnosti.

Aktuální cenový graf akcie Meta (Facebook)

Meta akcie zažívají prudký pokles. Od zveřejnění výsledků ze dne 2.2.2022 cena akcie FB klesla již o více než 30 %. Bude zajímavé sledovat, zda úroveň kolem hodnoty 220 USD zafunguje jako support a dojde k odrazu směrem vzhůru.

Cenový grad akcie Facebook
Týdenní graf akcie FB od března 2017 do února 2022. Zdroj: Trader Workstation (8.2.2022)

Rozhodně jde ale o natolik silný pokles, že opatrnost je na místě. Poslední týdny jsou pohyby na akciových trzích velmi volatilní a ani Meta akcie nejsou výjimkou. Investoři by tak vždy měli zvažovat veškerá možná rizika a dodržovat pravidla své obchodní strategie.

Obchodujte akcie Meta Platforms prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Aandeel Meta Platforms (Facebook) stort in na tegenvallende cijfers. LYNX [online]. Vydáno 3.2.2022 [cit. 8.2.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/aandeel-meta-platforms/

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart