Akcie Microsoft: Logo společnosti

Akcie Microsoft vzrostly v roce 2021 o více než 50 %. Po společnosti Apple jde o druhou nejhodnotnější veřejně obchodovanou společnost na světě. Tato technologická společnost o sobě dala nedávno vědět plánovaným odkoupením Activision Blizzard za 68,7 miliardy USD.

Microsoft nedávno také zveřejnil své kvartální výsledky, které vypadají slibně. Pojďme se tedy podívat na to, jak se akciím MSFT momentálně daří. Nebude chybět ani aktuální cenový graf a pár zajímavostí z historie společnosti.

Akcie Microsoft: Kvartální výsledky (Q2)

Trh s napětím očekával zveřejnění výsledků této firmy, ke kterému došlo 25. ledna 2022. Zvláště poté, co po nedávném zveřejnění čísel Netflixu došlo k rychlému poklesu ceny akcie NFLX o více než 20 %. 

Microsoft představil své výsledky za čtvrtletí, které končilo 31. prosince 2021. Na první pohled vypadají čísla přívětivě. Čistý zisk vzrostl o 21 % na 18,8 miliardy USD.

Dle generálního ředitele Microsoftu navíc období růstu není zdaleka u konce. Domnívá se, že technologie se stanou stále důležitější součástí globální ekonomiky. Firma také pokračuje v rozsáhlých investicích a inovacích.

Kvartální výsledky akcie Microsoft
Výsledky společnosti Microsoft. Zdroj: www.windowscentral.com (2.2.2022)

Celkové výnosy dosáhly 51,7 miliard USD. Společnost rozdělila své výnosy do tří divizí. Za zmínku stojí Intelligent Cloud, která zahrnuje například platformu Azure, Github a Windows Server. Zde výnosy vzrostly o 26 % na 18,33 miliardy USD. To je o něco více, než očekávali analytici.

Výnosy z cloudových služeb v čele s Azure přitom vzrostly dokonce o 46 %. Připomeňme si, že poslední 4 čtvrtletí se vždy jednalo o nárůst 50 % a více. Stále však jde o působivé číslo a je vidět, že Microsoft nadále těží z rostoucí poptávky po cloudových službách. Bylo také uzavřeno mnoho dlouhodobých smluv, které zajišťují budoucí příjmy.

Solidní růst zaznamenal i Office 365 (+19 %) a LinkedIn (+37 %). LinkedIn těžil zejména ze zlepšující se situace na trhu práce. Divize Productivity and Business Processes vzrostla o 19 % na 15,94 miliardy USD.

Výnosy z More Personal Computing vzrostly o 15,5 % na téměř 17,5 miliardy USD. Tato divize předčila očekávání a dostala se do centra pozornosti zejména ve spojitosti s převzetím společnosti Activision Blizzard za 68,7 miliardy USD. Koupě by měla být dokončena ve fiskálním roce 2023 a Microsoft díky ní bude vydávat hry jako Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty a Candy Crush.

Tržby z hardwaru Xbox vzrostly pozoruhodně jen o 4 %, přestože společnost uvedla na trh nové konzole Xbox Series X a Series S teprve před rokem.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Microsoft: Co můžeme očekávat v roce 2022?

Cena akcie MSFT od listopadu 2021 klesla o více než 14 %. Ani této společnosti se tedy nevyhnul pokles akcií v technologickém sektoru. Otázkou je, zda se dočkáme hlubší korekce, nebo zda bude cena pokračovat v dalším růstu.

V každém případě jsou čísla pozitivní a Microsoft vykazuje solidní růst. Pokračující práce na home office po celém světě navíc také prospívá produktům a službám, jako je například Microsoft Teams.

V roce 2022 se očekávají zisky ve výši 82 miliard USD a 94 miliard USD v roce 2023. Microsoft má silné postavení na trhu a jedná se o firmu s dlouhodobě nasmlouvanými kontrakty. Společnost má také dostatek hotovosti na investice. 

Aktuální cenový graf akcie Microsoft (MSFT)

Jak je z grafu vidět, cena akcie MSFT se nachází v dlouhodobém rostoucím trendu, který trvá již několik let. Historického maxima bylo dosaženo v listopadu 2021, kdy se cena dostala až k 350 USD. Tato hranice ale nebyla překonána a počátkem roku 2022 cena akcie zažila pokles.

Dlouhodobý cenový graf akcie Microsoft
Týdenní cenový graf akcie MSFT od dubna 2017 do ledna 2022. Zdroj: Trader Workstation (2.2.2022)

Momentálně se akcie Microsoft nachází v důležité oblasti mezi 300 až 310 USD. Pokud se cena odrazí směrem vzhůru, mohl by rostoucí trend nadále pokračovat a pokusit se znovu otestovat oblast kolem all time high. V případě poklesu by se ale mohlo jednat o hlubší korekci a možné ukončení dlouhodobého rostoucího trendu.

Akciový trh nám už několikrát ukázal, že předchozí vývoj ceny akcie a výsledky společnosti nejsou zárukou budoucích úspěchů. Proto je vždy dobré zvažovat veškerá rizika a investovat dle vaší obchodní strategie a dodržovat pravidla money managementu.

Historie společnosti Microsoft

Microsoft je americká akciová nadnárodní společnost se sídlem v Redmondu ve státě Washington. Zabývá se vývojem, výrobou, licencováním a podporou široké škály produktů a služeb, které jsou spjaté především s technologiemi.

Byla založena 4. dubna 1975 za účelem vývoje a prodeje programovacího jazyka BASIC pro Altair 8800. V polovině osmdesátých let začala dominovat trhu s operačními systémy pro domácí počítače se systémem MS-DOS. Poté následovala série operačních systémů Microsoft Windows.

Postupem času Microsoft ovládnul i trh s kancelářskými programy díky Microsoft Office. Společnost zlikvidovala své konkurenty v podstatě tím, že začala všechny kancelářské programy prodávat v jednom balíčku. Tehdejší konkurence nestačila na tento krok dostatečně rychle zareagovat.

S Microsoftem se také pojí jméno jeho spoluzakladatele Billa Gatese. V souvislosti s ním se doteď spekuluje, kolik prototypů na přelomu 70. a 80. let okopíroval od konkurence, aby je poté sám uvedl na trh. Ještě za svého života ho zakladatel Apple Steve Jobs ve své biografii kvůli tomu označil za člověka bez vlastních nápadů.

V současné době má Microsoft globálně asi 150 tisíc zaměstnanců. Údaj ovšem zahrnuje stálé pracovníky, takže spolu s dalšími externími spolupracovníky v rámci outsourcingu může být číslo mnohonásobně vyšší.

Obchodujte akcie Microsoft prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Čtěte také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Microsoft blijft profiteren van de Cloudrdwinst in 2021 ondanks chiptekort. LYNX [online]. Vydáno 26.1.2022 [cit. 2.2.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/aandeel-microsoft/

JAROLÍM, J. Akcie Microsoft: Bude cena akcie růst i po odkoupení Nuance? LYNX [online]. Vydáno 21.4.2021 [cit. 2.2.2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/akcie-tydne/akcie-microsoft-odkoupeni-nuance/

Microsoft Corporation. Earnings Release FY22 Q2 [online]. Vydáno 25.1.2022 [cit. 2.2.2022]. Dostupné na: https://www.microsoft.com/en-us/Investor/earnings/FY-2022-Q2/press-release-webcast

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart