10 nejlepších ETF pro investiční portfolio v roce 2020

Prostřednictvím ETF lze vybudovat levný a efektivní investiční plán. Investice do ETF se těší stále větší popularitě.

V tomto článku se podíváme na výhody ETF oproti tradičním fondům a dále vám představíme seznam 10 nejlepších ETF pro rok 2020.

ETF: levnější a lepší vzájemné fondy pro budování bohatství

ETF je již pro mnoho investorů známou oblastí. Přesto bychom chtěli stručně představit nejdůležitější vlastnosti a funkce. ETF neboli Exchange Traded Funds jsou kótované investiční fondy, které transparentně replikují indexy, jako například S&P 500 nebo DAX.

Index SPDR S&P 500 ETF TRUST (Ticker symbol: SPY) Zdroj: TradingView.com.

Za tímto účelem jsou cenné papíry obsažené v daném indexu nakupovány s příslušnou váhou, kterou zaujímají v referenčním indexu. Tento přístup se nazývá pasivní management neboli cracking. Z tohoto důvodu ETF nepotřebují drahé řízení fondů. Jejich zpráva je tudíž z hlediska poplatků levnější a v průměru jsou výnosnější než tradiční aktivně spravované investiční fondy. ETF také nejsou nakupovány a prodávány vydávající investiční společností, ale jsou obchodovány přímo na burze.

Roční náklady ETF zahrnují poplatky za správu a strukturu dalších poplatků. Zpravidla se jedná o hodnoty v rozmezí 0,05 – 0,08 % aktiv fondu ročně. Pro srovnání – poplatky u klasických investičních fondů se obvykle pohybují v rozmezí 1,5 – 2,0 % ročně. Investorům při nákupu a prodeji ETF vznikají pouze běžné transakční náklady pro obchodování na burze. Kromě toho existuje obvykle velmi malý rozptyl nabídky a poptávky. Investovat do ETF lze navíc i s malým kapitálem.

Existují různé typy ETF z hlediska způsobu replikace indexů. V případě úplné replikace indexu (full replication) jsou z disponibilního kapitálu nakoupeny veškeré složky indexu v příslušné váze. V případě částečné replikace indexu je však ve fondu držena pouze část složek indexu. Zpravidla se jedná o akcie s nejvyšší váhou v indexu. To může vést k větším odchylkám ve srovnání s referenčním indexem. Syntetická replikace je například v USA zakázána, jelikož při syntetické replikaci existuje riziko emitenta. Riziko protistrany v EU je omezeno na maximálně deset procent aktiv ETF.

Celosvětový úspěch

Myšlenka obchodování s fondy na burze vedle akcií a jiných cenných papírů vznikla v USA, kde vzniknul v roce 1993 první ETF Standard & Poor’s Depositary Receipt (SPDR). Od té doby se atraktivní investiční alternativa stala stále populárnější pro dlouhodobou akumulaci aktiv, což má za následek, že do ETF po celém světě je nyní investováno více než 5 bilionů USD a jejich obliba neustále roste. Na americkém akciovém trhu představují transakce do ETF již 20 % celkového obchodního objemu. V Evropě jsou ETF obchodovatelné od roku 1999 a jejich popularita také neustále roste. Na začátku roku 2020 bylo zainvestováno více než 700 miliard EUR do investičních fondů kótovaných na německé burze Xetra.

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o investování do ETF? Sledujte sekci věnovanou ETF.

Klasické investiční fondy zaostávají za návratností indexů

Nárůstu popularity ETF jistě také přispěl fakt, že většina klasických investičních fondů v minulosti často vykazovala neuspokojivé výsledky. Více než dvě třetiny všech aktivně spravovaných fondů vykazují v dlouhodobém srovnání horší výkonnost než jejich referenční index. Vzhledem k vysokému nákladovému zatížení správcovských poplatků a transakčních nákladů nejsou ani fondy s výběrem nadprůměrně výkonných akcií obecně schopny překonat referenční index.

Pokud se tedy běžným aktivně řízeným akciovým fondům podaří překonat referenční index pouze výjimečně, z pohledu investora je efektivnější investovat do ETF, jelikož jejich výkon je přímo odvozen z výkonu referenčního indexu.

U ETF je diverzifikace rizik obecně mnohem silnější než u konvenčních investičních fondů, protože ETF věrně replikují index se všemi tituly, které index obsahuje. V indexu DAX to je nejméně 30 akcií, v S&P 500 dokonce 500. To znamená, že na rozdíl od spravovaných fondů jsou ETF zároveň velmi transparentní, protože indexové váhy jednotlivých akcií jsou veřejně známy. V případě platební neschopnosti investiční společnosti jsou u ETF, stejně jako u běžných fondů, prostředky investorů chráněny.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Typy ETF

Mezi investory jsou nejoblíbenější ETF mapující akciové indexy, jako jsou například S&P 500 nebo DAX. Ale také průmyslové ETF, které se zaměřují na jednotlivá odvětví, jakými mohou být například technologie, spotřební zboží, solární průmysl, software nebo biotechnologie.

Existují také ETF, které se zaměřují na regionální či státní ekonomiky, se kterými tak můžete investovat například do čínské, brazilské nebo indické ekonomiky. Komoditní ETF sledují například cenu zlata nebo stříbra. Ty jsou však schváleny k obchodování pouze v USA.

Dluhopisové ETF investují do státních nebo firemních dluhopisů. Exustijí i tzv. strategické ETF, které sledují konkrétní investiční nápad – například ÖkoDAX (obnovitelné energie) nebo DivDAX (hodnoty dividend).

Existují také speciální formy pákových ETF, jejichž pohyb ceny je znásoben multiplikátorem. Inverzní ETF se vyvíjí opačným směrem než hodnota podkladového aktiva. Tyto exotické produkty však nejsou vhodné pro začínající investory.

Čtěte také: Jakými způsoby lze investovat do ETF?

Rozdíl mezi ETF, ETN a ETC

Podobné znějící produkty Exchange Traded Notes (ETN) a Exchange Traded Commodities (ETC) jsou často také nesprávně označovány nebo chápány jako ETF.

U těchto investičních produktů, např. pokud jde o akciové indexy, futures (ETN) nebo komodity (ETC), však neinvestujete do konkrétního fondu, ale jedná se o čisté dluhopisy srovnatelné s certifikáty. Na rozdíl od kótovaných fondů tedy oba investiční produkty představují riziko emitenta. To znamená, že investoři nejsou chráněni v případě bankrotu poskytovatele a aktiva fondu jsou zahrnuta do konkurzního majetku.

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o obchodování ETF? Objevte průvodce obchodováním ETF

Další důležité tipy pro obchodování s ETF

Investoři do ETF by měli mít investiční horizont nejméně 4 až 5 let. Vzhledem k tomu, že na kapitálových trzích dochází k dočasným korekcím nebo poklesům cen (například v důsledku pandemie koronaviru). Výkonnost záporných období je kompenzována delším investičním horizontem. Dlouhodobý vývoj, zejména na akciovém trhu, je nicméně pozitivní. ETF je tedy investičním instrumentem vhodným pro dlouhodobou kumulaci kapitálu.

Spořící plány s ETF, do nich čtvrtletně investujete fixní částku, jsou považovány za solidní konzervativní způsob zhodnocení peněz. Některé banky a online brokeři umožňují investice do úsporných plánů ETF již od 25 EUR měsíčně. Nejprve se vybere jeden nebo více ETF a online broker poté automaticky realizuje nastavený spořící plán pravidelným nákupem akcií obsažených v daných ETF ve stanovených intervalech. Hlavní výhodou úsporných ETF plánů je možnost začít investovat i s nízkým startovním kapitálem. Úsporné ETF plány jsou navíc relativně flexibilní a lze je kdykoli pozastavit, ukončit nebo navýšit.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Výhody a nevýhody ETF

Zde je přehled výhod a nevýhod ETF, které byste měli znát před investováním do ETF.

Výhody ETF

 • Výrazně nižší roční náklady ve srovnání s podílovými fondy
 • Na rozdíl od investičních fondů je návratnost podobná jako u referenčního indexu
 • Diverzifikace a transparentnost prostřednictvím předem určené investice do příslušných akcií indexu
 • Flexibilní, denní obchodování na burze
 • Kumulace kapitálu je také možná s malým kapitálem prostřednictvím spořících ETF plánů

Nevýhody ETF

 • Riziko ztráty v důsledku kolísání cen nebo selhání akciového trhu
 • Riziko protistrany u syntetických ETF
 • Lze dosáhnout pouze průměrných výnosů
 • Možná kurzová rizika pro ETF z jiných měnových oblastí (např. USD)

10 nejlepších ETF pro vaše investiční portfolio v roce 2020

Výhody ETF jasně převažují jejich nevýhody. Níže je uveden seznam 10 ETF, přičemž některé se zaměřují na Evropu, jiné na Německo, USA, nebo světovou ekonomiku. Všechny předložené ETF plně replikují referenční index, takže nenesou žádné riziko protistrany. Vezměte prosím na vědomí, že některé z uvedených ETF investorům distribuují dividendy a úrokové výnosy, zatímco jiné je reinvestují.

NázevISINRegionIndexMěnaRoční nákladyDividendyVýkonnost za 5 let
iShares Core MSCI World UCITS ETFIE00B4L5Y983SvětMSCI WorldUSD0,20%Reinvestice22%
Xtrackers MSCI World UCITS ETF 1DIE00BK1PV551SvětMSCI WorldUSD0,19%Distribuce14%
Lyxor STOXX Europe 600 (DR) SKIPCP ETF C-EURLU0908500753EvropaSTOXX Europe 600EUR0,07%ReinvesticeNa trhu od roku 2018
iShares STOXX Europe 600 UCITS ETFDE0002635307EvropaEurope STOXX Europe 600EUR0,20%Distribuce-20%
ComStage DAX TR UCITS ETFLU0378438732NěmeckoDAXEUR0,08%Distribuce-20%
Xtrackers DAX UCITS ETF 1CLU0274211480NěmeckoDAXEUR0,09%Reinvestice-13%
iShares MDAX (DE) UCITS ETFDE0005933923NěmeckoMDAXEUR0,51%Reinvestice0%
ComStage SDAX TR UCITS ETFLU0603942888NěmeckoSDAXEUR0,70%Distribuce4,70%
iShares NASDAQ-100 (DE) UCITS ETFDE000A0F5UF5USANasdaq 100USD0,31%Distribuce91%
iShares Core S&P 500 UCITS ETFIE00B5BMR087USAS&P 500USD0,07%Reinvestice44%

Obchodujte ETF u LYNX

LYNX nabízí obchodování s ETF přímo na domácí burze. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Obchodujte ETF s LYNX

LYNX umožňuje nákup a prodej ETF na evropských i asijských burzách za extrémně nízké poplatky.

ETF trading: Graf při obchodování ETF

10 Nejlepších ETF na S&P 500 – investujte do nejvýznamnějšího akciového indexu na světě

S&P 500 je nejvýznamnější index na světě. Jedním ze způsobů, jak investovat do tohoto indexu jsou ETF. Objevte 10 nejlepších ETF na index S&P 500.

Číst dále

5 nejlepších dividendových ETF roku 2021

Věděli jste, že i fondy zvané ETF vyplácejí dividendy stejně jako jednotlivé akciové tituly? ✅ Objevte 5 nejzajímavějších dividendových ETF roku 2020.

Číst dále

Nejlepší akcie a ETF na indickém trhu v roce 2020

Indická ekonomika skýtá obrovský potenciál pro růst. Přemšlíte, jaké možnosti vám může rostoucí indický trh nabídnout? Objevte nejlepší indické akcie a ETF.

Číst dále

Redakční použití obrázků: Goran Vrhovac / Shutterstock.com

Ondřej Likeš

Ondřej Likeš

Account Manager

Finančním trhům se věnuje od roku 2011, přes intradenní obchodování FX, MP strategie na měnových futures, komoditní spready a intradenní obchodování komodit se dostal až k dlouhodobým opčním strategiím, kde zakotvil a které v současnosti obchoduje na široké US akciové indexy a produkty navázané na VIX. Za nejdůležitější považuje dobrý money-management a konzistenci.

Ondřej zpracovává webináře primárně zaměřené na opce a opční strategie v kombinaci s akciemi. Kontaktovat jej můžete na emailu o.likes@lynxbroker.cz

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
 • Brožuru s podrobnými informacemi
 • Formulář k otevření účtu
 • Přehled tarifů
 • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×