Pokud se pohybujete v oblasti tradingu, tak jste se s největší pravděpodobností setkali s pojmem backtest, resp. backtestování. Zejména u intradenního obchodování futures či akcií je to klíčová složka pro vytvoření efektivního obchodního systému. Jde o proces, kde se na základě historických dat ověřuje, jak by dopadly jednotlivé obchody, pokud by byla dodržena striktní pravidla daného obchodního systému. Samozřejmě že historický vývoj určitého instrumentu nezaručuje, že obdobný vývoj bude i v budoucnu, nicméně poskytuje určitý (statistický) obraz, co může trader očekávat. Na základě těchto údajů pak lze obchodní systém „doladit“, tj. optimalizovat.

Je dostupných mnoho nástrojů na testování strategií pro tzv. instrumenty s lineárním vývojem, jako jsou futures, akcie nebo měnové páry. Lineární proto, že zisk nebo ztráta se přímočaře  vyvíjí se změnou hodnoty instrumentu. Pokud se ale dostáváme k opcím, je to zcela jiný příběh.

Backtestování opcí v programu OptionNet Explorer

Změna ceny podkladu je pouze jen jeden faktor ovlivňující cenu opce. Výrazně cenu opce ovlivňuje volatilita, především implikovaná, dále čas do expirace, úrokové sazby nebo i případná výplata dividendy. A právě kvůli komplexnosti opcí, množství potřebných dat a způsobu jejich zpracování je počet kvalitních programů na backtestování opcí a opčních strategií výrazně omezen.

backtestování opcí v optionnet explorer

V současnosti jedním z uživatelsky přívětivých programů je OptionNetExplorer. Je to sofistikovaný software, který umožňuje testování různých opčních strategií až na úrovni 5-minutových dat několik let zpětně. Poskytuje možnost vykreslení grafů rizika a zisku jednotlivých opcí, ale také celého portfolia spreadů i analýzu vlivů tzv. řeckých písmech nebo úprav již existujícího portfolia.

Výhodou je také možnost napojení na obchodní platformu, v důsledku čeho je možné načíst do analytického programu živá opční data a analyzovat tak opce v reálném čase při otevření burzy. Aktivnější tradeři mohou využít zadávání pokynů přímo z analytické platformy do obchodní platformy a ušetřit tak čas nezbytný pro rychlý vstup do pozice.

Tuto platformu využíváme také při našich vzdělávacích webinářích, které najdete na našich stránkách v archívu webinářů. Přímo programu OptionNet Explorer se věnuje tento webinář.

 

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart