31. srpna byly představeny opce na Micro E-mini futures, se kterými můžete investovat do futures na 2 nejpopulárnějších americké akciové indexy s menšími částkami: S&P 500 a NASDAQ 100.

Nízké požadavky na marži a transakční náklady představují skutečný průlom ve světě investic.

V následujícím článku objevíte vše, co potřebujete vědět o Micro E-mini opcích.

 

Co jsou futures?

Jedním z nejoblíbenějších produktů, prostřednictvím kterých můžete spekulovat na americké indexy, jsou futures. Jedná se o forwardové smlouvy, ve kterých kupující a prodávající předem stanoví cenu a čas, ve kterém je dodáno podkladové aktivum. Futures jsou k dispozici jak na finanční produkty, jako jsou například akciové indexy, nebo státní dluhopisy, tak na fyzické produkty, jako je například zlato, stříbro, nebo ropa.

Pro S&P 500 jsou momentálně k dispozici 3 typy futures.

  • Klasické SPX futures na S&P 500, které mají páku 250.
  • Extrémně populární ES Futures, známé také jako E-mini S&P 500, které mají páku 50.
  • Micro E-mini futures, které mají páku 5

Tyto futures lze také obchodovat prostřednictvím opcí. Klasické SPX a ES futures je možné tímto způsobem obchodovat již delší dobu. Od 31. srpna byly k obchodování spuštěny opce i na Micro E-mini futures. Tyto futures byly spuštěny k obchodování v loňském roce jako menší alternativa k normálním futures.

Co jsou opce na futures?

Opce je derivátový produkt, který kupujícímu dává právo koupit nebo prodat určitý produkt za předem stanovenou cenu k předem stanovenému datu. Hodnota opce je založena hlavně na ceně podkladového aktiva, době expirace opční smlouvy a volatilitě.

Kromě opcí na indexy a ETF jsou k dispozici opce také na futures, které jsou ze své podstaty velmi likvidní. Kromě toho existuje další důležitá výhoda – obchodní hodiny. S těmito futures můžete obchodovat téměř 23 hodin denně, 5 dní v týdnu. Nejdůležitější futures na světě jsou E-mini S&P 500 future (ES). Futures na S&P 500 jsou obecně nejlikvidnější na světě. V průměru se denně obchoduje s 1 až 2 miliony kontraktů, což představuje nominální hodnotu 170 až 320 miliard USD. Hodnota akcií, které tyto kontrakty představují je tudíž obrovská.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Opce na Micro E-mini futures

Od 31. srpna jsou opce na futures ještě dostupnější poté, co skupina CME představila opce na Micro E-mini futures na S&P 500 a Nasdaq-100. Tyto nové opce usnadní menším investorům získat přístup k S&P 500 a Nasdaq-100. Menší opce mohou poskytnout efektivnější kontrolu nad poměrem rizika a výnosu vašich obchodních strategií. Opce na Micro E-mini futures jsou desetkrát menší než opce E-mini futures. Marže těchto opcí je proto také desetkrát menší.

K dispozici jsou opce s různými daty expirace – čtvrtletní opce, měsíční opce, týdenní opce, atd. Opce se obchodují prostřednictvím CME Globex od neděle do pátku. Obchodní hodiny jsou od 00:00 do 23:00 místního času s přestávkou mezi 22:00-22:30.

S&P 500 – MES

Když koupíte opci na Micro E-mini future na S&P 500, získáte pozici o velikosti 3 400 x 5 = 17 000 USD. Pohyb hodnoty o 1 bod způsobí změnu ceny 170 USD. U opcí na MES futures funguje multiplikátor obdobně. Tyto opce jsou proto ideálně vhodné pro menší retailové investory. Opce mají multiplikátor 5 a posun hodnoty o 1 bod změní cenu pouze o 5 USD.

Spread těchto kontraktů je 0,25 USD, což s multiplikátorem 5 činí 1,25 USD za opci. Pokud cena opce klesne pod 5 USD, spread se sníží na 0,05 USD za kontrakt. To znamená spread pouze 0,25 USD za opci.

Nasdaq-100 – MNQ

Opce jsou také spuštěny na Micro E-mini futures na index Nasdaq-100 (MES). S těmito opcemi způsobí změna hodnoty o 1 bod změnu ceny pouze 2 USD místo 20 USD, jako je tomu jako u opcí na E-mini futures na Nasdaq-100.

Spread těchto kontraktů je 0,25 USD, což při multiplikátoru 2 USD činí 0,50 USD za opci. Pokud cena opce klesne pod 5 USD, spread se sníží na 0,02 USD za kontrakt. To znamená spread pouze 0,10 USD za opci.

Co je potřeba si uvědomit?

Dodání při expiraci platnosti

Opce jsou založeny na cenách Micro E-Mini futures. Je proto důležité si uvědomit, že realizace opce na futures je řešena fyzicky. Pokud opce exspiruje v penězích, v den vypršení platnosti obdržíte jeden Micro E-Mini kontrakt.

Jak fungují opce

Ceny opcí jsou založeny na takzvaných option-greeks. Opční ukazatele delta, gama, vega, theta poskytují investorům strukturovaný pohled na ceny opcí, a jsou proto pro opčního obchodníka zásadní. Například opční premium je určeno cenou podkladového aktiva, dobou životnosti opce, úrokovými sazbami a volatilitou.

Pro jaké investory jsou futures a opce vhodné?

Nové opce na Micro E-Mini futures umožňují menším investorům přístup k opcím na futures amerických indexů. Futures jsou rizikové produkty, a proto vyžadují spoustu znalostí a investičních zkušeností. Díky tomu jsou tyto produkty vhodné zejména pro aktivní a zkušené obchodníky. Z tohoto důvodu společnost LYNX doporučuje, abyste byli předem dostatečně informováni o fungování a rizicích těchto finančních nástrojů.

V tabulce níže najdete přehledně vypsané výhody a nevýhody obchodování s opcemi a futures.

Výhody a nevýhody Micro futures a opcí

Výhody:

Yes dividend S jednou Micro E-mini future (opcí) získáte zajímavý spread a diverzifikaci v indexu s relativně malou investicí.

Yes dividend Příznivé požadavky na marži

Yes dividend Malý spread (rozdíl mezi nabídkovou a nabídkovou cenou) znamená pro investora nízké nepřímé náklady.

Yes dividend Obchodní doba je 23 hodin denně, pět dní v týdnu. Protože obchodování probíhá téměř nepřetržitě, jste (téměř) vždy schopni kontrolovat své pozice.

Nevýhody:

Yes dividend V důsledku pákového efektu se ztráty mohou rychle zvyšovat.

Yes dividend Můžete přijít o více kapitálu, než původní vklad.

Yes dividend Vzhledem k finanční páce a obchodním hodinám 23/5 může být obchodování Micro E-mini futures časově náročné.

 

Přečtěte si také:

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Akciové Indexy. (11. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-equity-index-futures.pdf

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart