Nebojte se uplatnění opce

Uplatnění opce v den nebo před dnem expirace opce motá hlavu mnohým začínajícím opčním obchodníkům. Při jejím nesprávném pochopení se může ze ziskové pozice stát velice rychle ztrátová. Aby tomu tak nebylo, tak si dnes vysvětlíme, jak celý proces funguje.

Uplatnění opce nebo přirazení opce

Naši čtenáři již jistě ví, že nákupem opce vzniká právo a prodejem závazek. Pokud tedy mám dlouhou pozici v opcích, put nebo call, mám právo požadovat od protistrany, která mi opce prodala, určité plnění. Využití tohoto práva se nazývá uplatnění. Na druhé straně, pokud jsem opce prodal, tak jsem vydán na milost kupujícího opce, který může své právo uplatnit. Jestliže dojde k uplatnění, budu muset dostát svých závazků. Z pohledu prodávajícího tedy dochází k přirazení.

Uveďme si konkrétní příklad. Mám nakoupenou call opci na akcie Apple s realizační cenou $100. Společnost bude vyplácet dividendu, kterou bych rád obdržel. Protože vlastnictví opcí mi nedává nárok na dividendu, musím mít v portfoliu akcie. Proto svou call opci uplatním. Ihned po uplatnění ztrácím opci a připisuje se mi 100 kusů akcií na účet. Jelikož mi vznikne dlouhá pozice v akciích, protistrana, která call opci prodala, mi musí tyto akcie dodat. Pokud má na účtu akcie AAPL, tak se počet akcií sníží o 100. Pokud tyto akcie nevlastní, vznikne jí krátká pozice, tj. došlo k přirazení -100 ks akcií u prodávajícího.

U put opcí je proces stejný. Rozdíl je ten, že uplatněním put opce prodávám akcie a prodávající put opce je přirazen 100 ks akcií, tj. jeho pozice v akciích se navýší. Samotný proces uplatnění je velice jednoduchý, stačí kliknout v obchodní platformě na tlačítko uplatnit.

Dostanu hotovost nebo podklad

Jedním z parametrů členění opcí je dle typu, na americký či evropský. Pozor, americký typ opce neznamená, že jde o opci na americký titul. U amerického typu je možné uplatnit opci kdykoli, kdežto evropský typ opce je možné uplatnit pouze v den expirace. Proto když obchoduji opční spready nebo prodávám nekryté opce evropského typu, nemusím se obávat, že by protistrana nečekaně uplatnila opce a já bych byl přirazen.

S tím souvisí i vypořádání opcí. Samotné vypořádání může být v podkladu nebo v hotovosti. Zpravidla když se obchodují opce na akcie, tak je vypořádání v podkladu, tj. při uplatnění/přirazení dochází k přesunu akcií mezi protistranami. Jestli je vypořádání v hotovosti, tak při uplatnění/přirazení se místo akcií převedou peníze. Výše kapitálu je určen rozdílem mezi tržní cenou podkladu a realizační cenou opce, která je v penězích.

Evropský typ opcí s vypořádáním v hotovosti je typický pro opce na indexy jako např. SPX nebo RUT. A právě u těchto opcí, i když velice oblíbených, často dochází k zbytečným ztrátám při držení opcí až do expirace. Na rozdíl od akcií mají opce na tyto indexy expiraci třetí čtvrtek v měsíci. To znamená, že nejpozději v tento den můžu zavřít všechny opční pozice pro danou expiraci. ALE…Hodnota podkladu, která určí, jestli je opce v penězích nebo ne při expiraci, se vypočítá z otevíracích hodnot jednotlivých složek indexu následující obchodní den! Opět pozor, není to otevírací hodnota indexu v pátek ráno.

Řekněme, že jsem prodal call opci na index RUT s realizační cenou 1 200. V den expirace, ve čtvrtek večer, je zavírací hodnota RUT 1 190, tj. opce je mimo peníze 10 bodů. V pátek, kdy již není možné tyto opce obchodovat, otevře RUT na hodnotě 1 195. Zatím se zdá, že moje prodaná call opce RUT 1 200 je mimo peníze a já sem v zisku. V pátek ale akcie velice silně rostou. Pro stanovení hodnoty vypořádání se ale musí počkat, až se na každém jednom titulu indexu RUT (je jich 2000) zrealizuje první obchod. Protože některé tituly jsou velice nelikvidní, první obchody na všech titulech můžou být realizovány až několik hodin po otevření amerického trhu. Proto je běžné, že hodnota vypořádání je velice odlišná od zavírací hodnoty indexu ve čtvrtek večer. Tak se může stát, že hodnota pro stanovení, jestli je nebo není opce v penězích, bude u RUT například na 1 230, tj. opce bude nakonec v penězích.

Alternativní spready

Mnozí investoři preferují jednu opční strategii před jinou. Přitom si ale neuvědomují, že jejich oblíbený spread může mít stejné riziko a důsledky jako ten, kterému se zcela vyhýbají. O alternativních pozicích, tzv. syntetických spreadech se dočtete v příštím článku.

Gabriel Jurčák

Gabriel Jurčák

Autorem je Gabriel Jurčák. Finančním trhům se začal věnovat v roce 2003. Intradenní obchodování vyměnil v roce 2008 za poziční obchodování opčních spreadů a komoditních spreadů. Zaměřuje se na technickou analýzu, price action a využití statistiky v obchodování. Kontaktovat jej můžete na g.jurcak@lynxbroker.cz.  

Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje náš Twitter.

Více:
LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×