Opční řetězec

Opční řetězec je nejjednodušší forma zobrazení ceny opcí určitého podkladu. Ve formě matice je velmi jednoduché najít cenové kotace pro jednotlivé expirační měsíce a realizační ceny. Na obrázku níže je zobrazen opční řetězec. V jeho levé části jsou informace o call opcích, v pravé části o put opcích. Sloupec Popis uprostřed zobrazuje jednotlivé realizační ceny v různých expiračních měsících. Označená hodnota 2,26 je cena nákupu call opce s realizační cenou 64 USD, expirací 19. července 2013 a deltou 0,546.

Hodnota podkladu je 64,5 USD. Už samotná delta naznačuje, protože opce na penězích mají delta 0,5 a tato hodnota je jí nejblíže. Zelená a červená barva nám naznačuje, zda jsou opce v penězích nebo mimo peníze. Pro put opce jsou opce mimo peníze s realizační cenou 62 USD a nižší, pro call opce s realizační cenou vyšší než 64 USD. U opcí v penězích je to přesně naopak. Pro put opce s realizační cenou vyšší než 64 USD jsou opce v penězích, pro call opce s realizační cenou nižší nebo rovnou 64 USD.

Odlišné expirační měsíce

Čas je jedním z nejdůležitějších faktorů určujících cenu opce. čím je datum expirace opce vzdálenější, tím je opční prémium vyšší. V případě, že vlastním nějaké akcie a chci se zajistit vůči většímu poklesu ceny pod 64 USD, mohu využít nákup put opce s realizační cenou 64 USD. Na obrázku výše vidíme, že zajištění na jeden měsíc je ve výši 1,61 USD, na tři měsíce 3,2 USD, na jeden rok 7,75 USD.

Pozitivní při zajištění je, že i když opční prémium s dobou zajištění narůstá, tento nárůst není lineární. Průměrné měsíční náklady na zajištění klesají při zajištění na 3 měsíce je opční prémium 3,5 USD, ale měsíční náklad je jen třetina, tedy 1,07 USD. Při zajištění na 12 měsíců je cena opce 7,75 USD, ale průměrný měsíční náklad je jen 0,65 USD, proto pro dlouhodobé zajištění je výhodnější kupovat vzdálenější měsíce. U vypisovatele opce je to naopak.

Pokud prodá opci s expirací za rok za 7,67 USD, je to jeho maximální zisk. Pokud však každý měsíc prodá nejbližší kontraktní měsíc, potencionální zisk může být podstatně vyšší. V tomto případě za jinak nezměněných podmínek 18,84 USD (12 x 1,57 USD).

Časová a vnitřní hodnota

Cena opce se skládá z časové a vnitřní hodnoty.

Opční prémium = Časová hodnota + Vnitřní hodnota

Následující tabulka ukazuje rozložení časové hodnoty call opcí na různých realizačních cenách v rámci jednoho expiračního měsíce pro opční řetězec výše. Z rozkladu prémia na dvě složky je zjevné, že nejvíce časové hodnoty obsahují opce na penězích. čím je realizační cena vzdálenější od aktuální tržní ceny, tím je i časová hodnota nižší.

Gabriel Jurčák

Gabriel Jurčák

Autorem je Gabriel Jurčák. Finančním trhům se začal věnovat v roce 2003. Intradenní obchodování vyměnil v roce 2008 za poziční obchodování opčních spreadů a komoditních spreadů. Zaměřuje se na technickou analýzu, price action a využití statistiky v obchodování. Kontaktovat jej můžete na g.jurcak@lynxbroker.cz.  

Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje náš Twitter.

Více:
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×