Opční spready

Jedním ze základních principů obchodování opcí jsou opční spready. Při obchodování spreadů dochází ke kombinaci nákupu a prodeje opcí. Ve vztahu k realizační ceně a datu expirace existují tři typy spreadů:

  • Vertikální spread – obě opce mají stejný datum expirace, ale různé realizační ceny,
  • Kalendářní (horizontální spread) – obě opce mají stejnou realizační cenu, ale rozdílná data expirací,
  • Diagonální spread – obě opce mají rozdílné realizační ceny i data expirací.

Jednou z výhod opčních spreadů je nižší požadavek na marži oproti samostatnému nekrytému výpisu opcí.

Vertikální spread

Při spekulaci na profitování z nárůstu ceny podkladu využíváme býčí (bull) spready a naopak medvědí (bear) spready využíváme při očekávání poklesu ceny podkladu.

Při nákupu spreadu jde o debetní spread (odliv peněz z účtu), při prodeji jde o kreditní spread (příliv peněz na účet).

V následujícím příkladu si vysvětlíme výhody a nevýhody vertikálního spreadu oproti nekrytému výpisu opcí.

Cena akcie je na 160 USD a očekáváme nárůst ceny. Vypíšeme proto put opci s realizační cenou 150 USD. Obdržené prémium z prodeje je 350 USD. Pokud bude cena akcií při expiraci nad 150 USD, put opce bude mimo peníze, expiruje bezcenná a ponecháme si zisk 350 USD. V případě, že cena bude při expiraci pod 150 USD, dojde k přiřazení a po expiraci nám na obchodním účtu přibude 100 ks akcií s cenou nákupu 150 USD. Po přiřazení vzniká dlouhá pozice v akciích, kde maximální riziko je 14 650 USD (15 000 USD z přiřazených akcií snížených o 350 USD příjmu z prodeje put opce). Požadovaná počáteční marže pro prodej put opce je 3 500 USD.

a

 

Už z grafu výše je zjevné, že jde o strategii s nižším potenciálním ziskem než ztrátou a vyšším požadavkem na marži. Pro snížení marže je možné přikoupit put opci s nižší realizační cenou, např. 145 USD a stejným datem expirace (obrázek níže) a vytvořit tím vertikální spread. Opční prémium nakoupené opce je 190 USD. Prémium je nižší než u prodané opce, protože opce s realizační cenou je více mimo peníze (vzdálenější od realizační ceny) než prodaná opce na 150 USD.

b

 

V důsledku nákupu put opce se celkový příjem z obchodu snižuje z 350 USD o 190 USD na 160 USD, což je maximální možný zisk, pokud cena bude při expiraci nad 150 USD a obě opce expirují jako bezcenné.

c

 

Při poklesu ceny pod 145 USD začne nakoupená put opce vykonávat funkci zajištění, jelikož všechny ztráty z prodané put opce na 150 USD jsou kompenzovány ziskem z nakoupené put opce (obrázek výše).

Marže při obchodování vertikálního spreadu je dána jako rozdíl mezi realizačními cenami opcí vynásobených 100. V tomto případě se vyžaduje marže ve výši 500 USD. Maximální ztráta je dána rozdílem marže a opčních prémií obou opcí: 500 – (350 – 190) = 340 USD.

d

 

Při porovnání nekrytého výpisu put opce s vertikálním spreadem vidíme, že došlo ke snížení možného profitu z 350 USD na 160 USD (pokles o 54%), ale zároveň i ke snížení marže z 3 500 USD na 500 USD (pokles o 86%) a taktéž ke snížení maximální potencionální ztráty z 14 650 USD na 340 USD (pokles o 98%).

Spready jsou základem pro tvorbu komplexních opčních strategií. Kombinací vertikálních spreadů vzniká např. Iron Condor či Butterfly. I když existují jen dva typy opcí, call a put, a je možné je jen nakupovat a prodávat, kombinací různých typů realizačních cen a dat expirací je možné vytvářet neskutečně velké množství opčních strategií.

Základním opčním strategiím se věnují podrobněji naše webináře.

Gabriel Jurčák

Gabriel Jurčák

Autorem je Gabriel Jurčák. Finančním trhům se začal věnovat v roce 2003. Intradenní obchodování vyměnil v roce 2008 za poziční obchodování opčních spreadů a komoditních spreadů. Zaměřuje se na technickou analýzu, price action a využití statistiky v obchodování. Kontaktovat jej můžete na g.jurcak@lynxbroker.cz.  

Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje náš Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×