Úspěšné opční strategie a jejich využití

Opce nabízí investorům neomezené možnosti profitování z očekávaného vývoje na trhu. Jak ale opce fungují? A jak jich využít k vytvoření vlastní ziskové strategie? Představíme si opce a opční strategie z pohledu zkušeného opčního tradera. Články níže nabízí praktický náhled na využití opcí pro každého investora.

Nejprve se dozvíte v čem tkví kouzlo obchodování opcí a poté se dozvíte, jaké jsou vhodné opční strategie pro akciové investory. Dlouhodobý akcioví investoři se naučí získávat extra příjem ze svého portfolia díky opcím a zjistí, jaké jsou možnosti pro zajištění jejich portfolia. Všechny investory zcela jistě zaujme, jak mohou nakoupit akcie se slevou pomocí opcí.

Aplikace opčních strategií je demonstrována vytvořením vlastního zajištěného fondu. Obdobný postup mohou využít investoři pro tvorbu vlastního fondu s využitím akcií a opcí.

Ve spodní části se nachází přehled základních opčních strategií včetně příkladů pro jejich využití.

Uplatnění opce Nebojte se uplatnění opce
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Covered call

Strategie Covered call neboli krytý výpis call opce reaguje na nárůst cen podkladového aktiva. Prodává se call opce na akcie, které držíte v portfoliu – proto krytý výpis. Získáváte tak prémium a pozitivní théta, což znamená, že čas plyne v náš prospěch. Výpisem kryté call opce nezískáváte žádné další riziko, jelikož opce je kryta akciemi. Zisk z této strategie je limitován do výše získaného prémia z výpisu.

V příkladu jsou vykonány následující transakce:

–              Nákup: 100 akcií po  $40
–              Prodej: call opce s realizační cenou $42

Za prodej call opce obdržíte prémium $1, což bod nulového zisku cenu sníží na $39. Jestliže při expiraci bude cena podkladového aktiva nad $39, dosáhnete zisku. Maximální zisk je na úrovni $42 a odpovídá hodnotě $300. V případě, že při expiraci bude cena podkladového aktiva pod $39, pozice bude ztrátová.

Teoretický příklad nebere do úvahy transakční náklady.

Vertikální call spread

Nákup vertikálního call spreadu použijete v případě, že očekáváte nárůst v ceně podkladového aktiva. Nakupujete a prodáváte stejný počet call opcí. Nakoupené call opce budou mít nižší realizační cenu než vypsané call opce. Zaplatíte opční prémium a získáte negativní théta, což značí, že čas bude plynout ve Váš neprospěch. Riziko strategie je omezeno do výše zaplaceného prémia.

V příkladu jsou vykonány následující transakce:
–              Nákup: call opce s realizační cenou $40
–              Prodej: call opce s realizační cenou $45

Dojde k zaplacení opčního prémia $2 (zaplaceno $5 – obdrženo $3), což posune bod nulového zisku na hodnotu $42. V daném příkladě je zisk omezen na $300 a to když cena podkladu při expiraci bude nad $45. Pokud by se cena podkladového aktiva dostala pod $42, výsledkem by byla ztráta, jejíž maximální úroveň odpovídá výši zaplaceného prémia $200.

Teoretický příklad nebere do úvahy transakční náklady.

Vertikální put spread

Nákupem vertikálního put spreadu reagujeme na očekávaný pokles hodnoty podkladového aktiva. Dochází k nákupu a prodeji stejného množství put opcí, přičemž nakoupená put opce má vyšší realizační cenu než prodaná put opce. Za tuto strategii zaplatíte opční prémium a získáte negativní théta, což značí, že čas poplyne ve Váš neprospěch. Riziko strategie je omezeno do výše zaplaceného prémia.

V příkladu jsou vykonány následující transakce:

–              Nákup: put opce s realizační cenou $40
–              Prodej: put opce s realizační cenou $35

Strategie vede k zaplacení opčního prémia $2 a ustanovení bodu nulového zisku na $38. Jestliže se cena podkladového aktiva dostane při expiraci pod $35, dojde k maximalizaci zisku ve výši $300. V případě ceny podkladového aktiva při expiraci nad $38 je dosažena ztráta, která je omezena na výši zaplaceného prémia $200.

Teoretický příklad nebere do úvahy transakční náklady.

Iron Condor

Strategii Iron Condor využijete pokud očekáváte nízkou volatilitu cen podkladového aktiva. Abyste ze strategie vytěžili zisk, cena podkladu se musí pohybovat ve zvoleném rozmezí. Iron condor se skládá ze dvou vertikálních spreadů (prodej vertikálního put spreadu a prodej vertikálního call spreadu) se stejným datem expirace ale čtyřmi rozdílnými realizačním cenami. Při využití strategie obdržíte prémium a také získáte pozitivní théta, což napovídá, že čas bude plynout ve Váš prospěch. Riziko je omezeno do výše rozdílu realizačních cen opcí.

V příkladu jsou vykonány následující transakce:

–              Nákup: put opce s realizační cenou $35
–              Prodej: put opce s realizační cenou $40
–              Prodej: call opce s realizační cenou $50
–              Nákup: call opce s realizační cenou $55

Strategie popsaná výše povede k zisku $1 z opčního prémia. Bodu nulového zisku je dosaženo na úrovních $39 a $51. Pokud se cena podkladového aktiva v době expirace pohybuje mezi $39 a $51, pak je obchod ziskový. Maximální zisk je dán obdrženým opčním prémiem $100. Jestliže by se podkladové aktivum při expiraci nacházelo pod $39 nebo nad $51, strategie by byla ztrátová. Maximální výše ztráty je $400 v případě, že cena při expirace bude pod $35 nebo nad $55.

Teoretický příklad nebere do úvahy transakční náklady.

Butterfly

Nákup butterfly je spekulace, že cena akcie nebo indexu bude při expiraci opcí ve zvoleném rozmezí. Jelikož se butterfly váže na určité cenové rozpětí podkladového aktiva, lze jej využít pro spekulaci na růst či pokles ceny podkladu ale také na pohyb ceny do strany. Tato opční kombinace se skládá ze čtyř opcí s různými realizačními cenami a stejnou expirací, když 2 opce nakupujeme a 2 opce prodáváme. Za získání strategie je nutné zaplatit prémium a navíc získáte i negativní théta, což značí, že čas plyne ve Váš neprospěch. Riziko je omezeno do výše prémia zaplaceného za opce.

V příkladu jsou vykonány následující transakce:

–              Nákup: put opce s realizační cenou $35
–              Prodej: 2 put opcí s realizační cenou $40
–              Nákup: put opce s realizační cenou $45

Po zaplacení prémia $1 se nachází bod nulového zisku na $36 a $44. Pokud se cena podkladového aktiva při expiraci opcí nachází mezi $36 a $44, je opční kombinace v zisku. Maximální zisk je $400 na úrovni realizační ceny prodaných put opcí $40. Jestliže se cena podkladového aktiva při expiraci pohybuje pod $36 nebo nad $44, pozice bude ztrátová. Ztráta je ohraničená a její maximální výše odpovídá zaplacenému prémiu $100.

Může se stát, že rozdíl realizačních cen prodaných put opcí a koupené put opce s nižší realizační cenou je menší nebo větší než rozdíl realizačních cen prodaných put opcí a koupené put opce s vyšší realizační cenou. Jedná se o nevyvážený butterfly.

Teoretický příklad nebere do úvahy transakční náklady.

Straddle

Straddle je využíván v případě, že očekáváte silný pohyb ceny pokladového aktiva ať už nahoru nebo dolu. Nakupujete shodné množství call i put opcí se stejnou realizační cenou. Zaplatíte prémium a získáte negativní théta značící, že čas plyne ve Váš neprospěch. Riziko je omezeno do výše zaplaceného prémia.

V příkladu jsou vykonány následující transakce:
–              Nákup: call opce s realizační cenou $40
–              Nákup: put opce s realizační cenou $40

Po zaplacení prémia $4 je nulového zisku dosaženo při cenách $36 a $44. Pokud bude cena podkladového aktiva pod $36 a nad $44, bude dosaženo zisku, jehož výše je neomezená. V případě, že se cena podkladu bude při expiraci pohybovat mezi $36 a $44, pak dojde ke ztrátě v maximální výši $400.

Teoretický příklad nebere do úvahy transakční náklady.

Strangle

Strategie strangle slouží ke spekulaci na větší pohyb podkladového aktiva, nehledě na směr pohybu. Dochází k nákupu stejného počtu call i put opcí při různých strike cenách. Při nákupu strangle zaplatíte prémium a obdržíte negativní théta značící plynutí času ve Váš neprospěch. Riziko je omezeno do výše zaplaceného prémia.

V příkladu jsou vykonány následující transakce:
–              Nákup: put opce s realizační cenou $38
–              Nákup: call opce s realizační cenou $42

Vzhledem k zaplacenému prémiu $2 se úroveň nulového zisku nachází na $36 a $44. Jestliže se cena podkladového aktiva při expiraci nachází pod $36 nebo nad $44, je realizován zisk, jehož výše je neomezená. Ztráty je dosaženo, když se cena podkladu nachází mezi $36 a $44. Výše ztráty je omezena do výše zaplaceného prémia a to $200.

Teoretický příklad nebere do úvahy transakční náklady.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×