Ultimátní průvodce pro obchodování ETF

ETF: průvodce pro obchodování ETFUDPATE: Jelikož z legislativních důvodů bylo všem obyvatelům Evropské unie (v ČR dne 18.6.2018) omezeno obchodování amerických ETF, zveřejnili jsme článek „Jak i nadále obchodovat US ETF?“ Americké ETF nejsou ale jedinou volbou, jak obchodovat ETF. Expozici si můžete vytvořit i v rámci evropských ETF. Tipy na tyto ETF naleznete v článku „Jaká ETF obchodovat v Evropě?“

Pojem ETF se v posledních letech stále více objevuje ve spojení s obchodováním na burze. Ale rozumí obchodníci, co se pod pojmem obchodování ETF skutečně skrývá?

Co jsou ETF? Jak se obchodují a jakou mají výhodu oproti klasickému investování do akcií či fondů?

V průvodci pro obchodování ETF vám vysvětlíme, co jsou ETF, jak fungují a jak se dají obchodovat. Rozebereme si výhody i nevýhody investování do ETF a ukážeme vám typy ETF fondů. Také popíšeme evropské a americké burzovně obchodované fondy. Pro každého, kdo uvažuje o obchodování ETF, je tento průvodce povinná četba.

1. Co jsou ETF?

ETF je zkratkou pro burzovně obchodovatelné fondy (z anglického Exchange Traded Fund) a představuje relativně nový a moderní investiční produkt. ETF se poprvé objevily na americké burze AMEX v roce 1993 a s nástupem nového tisíciletí se zájem o jejich obchodování výrazně zvýšil. V polovině roku 2018 bylo v ETF drženo více než $5 bilionů a objem prostředků držených v těchto fondech stále roste.

2. Jak fungují ETF fondy?

Jak fungují ETF fondy?

ETF bývají také označovány jako trackery. Z názvu je patrné, že tyto produkty kopírují ceny nějakého podkladového aktiva. Tím může být komodita, dluhopis, akciový index nebo koš jiných aktiv.

Na rozdíl od podílových fondů, obchodování ETF probíhá jako u běžné akcie na burzovních trzích. ETF mají obvykle vyšší denní likviditu a nižší poplatky než akcie podílových fondů, což z nich činí atraktivní alternativu pro  investory.

Obchodování ETF funguje tak, že určitý fond (označovaný zpravidla jako emitent) nakoupí určitá podkladová aktiva a vydá na to své vlastní akcie.

Vezměme si jako příklad S&P 500 index. Ten je složen z 500 akcií největších amerických firem. Akcie každé firmy jsou v indexu zastoupeny v jiném poměru, navíc se index pravidelně obměňuje.

Pakliže byste si chtěli složit portfolio, které by odpovídalo indexu S&P 500, nebylo by to úplně snadné, museli byste neustále sledovat, jaké akcie v indexu jsou, jaký mají poměr a podle toho tituly nakupovat či prodávat – poměrně dost práce a dost peněz ztracených na poplatcích. Nehledě na nezbytnou výši vstupní investice, jelikož není možné kupovat zlomky akcií.

S&P 500 index – svíčkový graf

Řešením je v takovém případě nakoupit ETF fond, který ve svém portfoliu tyto akcie má. Management takového fondu už si dal tu práci s výběrem 500 akcí, které tvoří zmíněný S&P 500. Management takového fondu sleduje, když se v indexu nějaká akcie obmění a portfolio podle toho upravuje.

Management fondu tím pádem udělal již veškerou práci za vás. Vydal své vlastní akcie, jejichž cena zcela pochopitelně koreluje s cenou indexu S&P 500. Vy, jakožto investor, pak můžete nakoupit akcie tohoto fondu a získáte expozici vůči indexu S&P 500.

3. Jak se ETF obchodují?

Jak se ETF obchodují?ETF se obchodují se jako klasické akcie. Nákupem ETF nakupujete akcie konkrétního fondu (emitenta) a obchodování s ETF se příliš neliší od obchodování s akciemi.

Jako vlastník ETF máte nárok na část zisků, jako jsou zaplacené úroky nebo vyplacené dividendy a můžete získat zbytkovou hodnotu v případě likvidace fondu.

Těžíte pochopitelně i ze změny ceny akcií fondu. Existují ETF, které můžete obchodovat jak na stranu long tak na stranu short. Některé ETF jsou více specifické a je možné je pouze nakupovat.

Vlastnictví fondu lze snadno koupit, prodat nebo převést podobně jako klasické akcie, protože ETF jsou na rozdíl od podílových fondů obchodovány na veřejných burzách.

4. Jak se liší ETF fondy od klasických podílových fondů?

Od investice do běžných (podílových) fondů se ETF liší v několika základních aspektech. První z nich je ten, že ETF jsou burzovně obchodovatelné. To samo o sobě určuje mnoho charakteristiky, které takové instrumenty musí splňovat. Na ETF fondy lze spekulovat short, což u podílových fondů možné není.

Druhým důležitým aspektem, který do jisté míry souvisí s předchozím, je skutečnost, že ETF jsou oceňovány a obchodovány průběžným způsobem během celého obchodního dne. To z nich dělá velmi flexibilní instrument, který umožnuje investorům nakupovat či prodávat bez zpoždění. U podílových fondů zpravidla máte možnost nakupovat podílové listy jen v předem určené termíny. Cena ETF trhů navíc velmi přesně kopíruje ceny podkladových portfolií.

Zaujala vás možnost obchodování ETF?

LYNX umožňuje nákup a prodej ETF na amerických, evropských i asijských burzách za extrémně nízké poplatky.

ETF

5. Jaké jsou výhody a nevýhody obchodování ETF?

Hlavní výhodou obchodování ETF oproti nákupu jednotlivé akcie nebo jiného jednotlivého podkladu je samozřejmě diverzifikace a s tím spojené nižší riziko. Pakliže chcete spekulovat na růst ropného trhu, ale nevíte přesně, kterou akcii těžařů ropy vybrat nebo nemáte dostatek prostředků na nákup futures, je ETF ideální volbou.

Podstatnou výhodou obchodování ETF jsou v porovnání s investicemi do podílových fondů nižší poplatky spojené s jejich obchodováním. U podílových fondů se poplatky spojené s obchodováním pohybují v řádech vyšších jednotek procent.

Poplatky spojené s obchodováním ETF jsou nižší a většinou jsou započteny formou snížení ceny ETF. Dále jen zaplatíte brokerovi za otevření a uzavření pozice, přičemž tyto poplatky jsou stejné jako náklady spojené s obchodováním akcií.

Jaké jsou výhody a nevýhody obchodování ETF?

Jednoduchost při výběru správného ETF je další výhodou. V porovnání s analýzou akcií, je analýza ETF podstatně jednodušší. Při investování do akcií musí člověk zvážit vážit velké množství proměnných.

Samotná fundamentální analýza akcií je docela složitá věda, která vyžaduje dobré porozumění finančnímu výkaznictví, dobrou znalost produktů, znalost konkurence, znalost managementu a v neposlední řadě znalost sektoru jako takového.

Naproti tomu při výběru ETF stačí relativně selská logická úvaha a širší znalost trendů. Uvedeme si příklad: Víme, že v Evropě probíhá migrační krize spojená s nárůstem kriminality. Z toho důvodu se lze domnívat, že firmy, které vyrábějí různé zabezpečovací systémy, alarmy, mříže apod. z toho mohou těžit.

Namísto prodírání se stovkami firem, které takové produkty dodávají a vybírat kterou konkrétní nakoupit, mohu koupit jedno ETF, které zahrnuje desítky akcií takových firem. Jedním kliknutím tak získám expozici vůči celému sektoru, který by mohl podle jednoduché úvahy v blízkých letech prosperovat.

Tím, že ETF drží celé portfolio akcií, rozmělňuje riziko na širší spektrum. Pakliže jedna akcie v konkrétním sektoru nebude mít potřebnou výkonnost, vyváží ji akcie ostatní. Na druhou stranu toto může být v jistém smyslu chápáno i jako nevýhoda.

Pakliže nakoupíte ETF, kde jsou určité tituly, kterým se nedaří, pak ve srovnání s akciovým portfoliem, které byste si mohli postavit sami jen z několika málo titulů, může mít ETF horší výnosnost.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

6. Kde se ETF obchodují?

ETF jsou burzovně obchodovatelné fondy. Obchodují se na burzách prakticky po celém světě. Tím, že jsou obchodovány přes burzovní, silně regulované a transparentní trhy, je zajištěna vysoká míra důvěryhodnosti a spolehlivosti.

AMEX burza - kolébka obchodování ETF

Kolébkou obchodování ETF je americká burza AMEX, která spustila obchodování s těmito typy instrumentů již v roce 1993. Prvním fondem, který byl na této burze kótován, byl SPDR (S&P Depositary Receipts) označovaný slangově jako „SPIDER“. Jde o jeden z nejpopulárnějších ETF fondů na světě, který se obchoduje dodnes pod tickerem SPY a je vázán právě na index S&P 500.

Obchodování ETF je možné nejen v USA. ETF se dají se obchodovat i na burzách v Evropě, Asii, či Austrálii.

7. Jaké ETF fondy existují?

Existuje nespočet ETF fondů, které vydávají akcie, které kopírují určitý index nebo sektor. Existují také ETF fondy, které kopírují sektor ropného průmyslu, sektor dopravy, sektoru IT apod.

ETF fondy se zpravidla liší podle toho, jaká aktiva ve svém portfoliu mají. Můžeme rozlišovat ETF fondy akciové, komoditní, indexové, dluhopisové, kryptoměnové apod. Každý z nich drží ve svém portfoliu podkladová aktiva z příslušného segmentu a cena jeho akcií se odvíjí od vývoje celého segmentu.

Některé ETF nabízí i pákový (multiplikační) efekt, to znamená, že cena jejích akcií se mění dvakrát či více rychleji než cena podkladového portfolia nebo existují i tzv. inverzní ETF, jejichž cena se mění opačně než cena podkladu.

Široká nabídka těchto produktů zajišťuje, že je možné zobchodovat snadněji téměř každou investiční myšlenku.

8. Jaké jsou typy ETF fondů?

Pojďme se nyní blíže podívat na jednotlivé typy ETF.

8.1 Komoditní ETF

Jak už název napovídá, tyto fondy opisují cenu určité komodity. Jejich portfolio může být následující:

  • akcie firem, které komoditu těží nebo zpracovávají
  • nakoupené futures kontrakty na komodity
  • komodity jsou nakoupeny spotově
  • fyzicky danou komoditu drží.

Komoditou mohou být zemědělské produkty, drahé kovy, energie apod.

Čtěte také >> Obchodování s komoditami: Velký průvodce obchodováním 11 komodit

Tyto fondy bychom mohli dále dělit právě podle toho, jaká přesně aktiva mají ve svém portfoliu – zda akcie, futures či jiné kontrakty. Komodity tyto fondy (zpravidla drahé kovy) drží fyzicky. Velmi často tyto fondy nakupují právě skrze futures kontrakty.

Čtěte také >> Investice do zlata

To s sebou nese určitou zátěž ve formě tzv. contanga, které díky neustálé nutnosti rolovat nové expirace futures zvyšují správní poplatek a snižují hodnotu fondu. Fyzické držení komodit je spíše výjimečné, takže ve chvíli, kdy investor kupuje ETF na zlato tak nekupuje ETF, které drží zlaté cihly uložené v sejfu, ale kupuje ETF které drží aktiva, která jsou zlatem krytá.

Nejpopulárnějším ETF v tomto sektoru je SPDR Gold Shares GLD (zlaté ETF) a United States Oil USO (ropné ETF).

8.2 Sektorové ETF

Skládají se z akcií firem v určitém sektoru. Pracují na stejné bázi jako indexové ETF, kdy konkrétní fond drží koš akcií konkrétních firem vybraného sektoru. Nejvíce sledované sektory jsou sektor finanční, sektor biotechnologií, sektor zdravotnictví, sektor energetiky a sektor technologií.

Existují ale samozřejmě i další sektory. Můžeme říci, že lze jít dále a dělit další subsektory, podle určitých regionů. Může nás zajímat například sektor dopravy v Německu, marihuanový sektor v Severní Americe nebo spotřebitelský sektor v Rusku. To vše je možné přes ETF velmi jednoduše zobchodovat.

Čtěte také >> Investice do marihuany? Je to možné s tímto ETF

8.3 Indexové ETF

Jsou složena z takových cenných papírů, které kopírují vybraný akciový index. Na začátku článku jsme zmínili příklad S&P ETF, které tento index kopíruje, je to tzv. SPY označovaný jako „spider“.

Čtěte také >> Aktivní (stock-picking) vs. pasivní (index-tracking) investování

Tento ETF fond drží akcie všech 500 společností které do S&P 500 spadají, drží je ve správném poměru a pakliže se složení indexu obmění, fond patřičně obmění své portfolio. Mezi další důležité indexové ETF patří QQQQ zvaný „cubes“, který kopíruje cenu indexu Nasdaq 100 a DIA, který kopíruje cenu indexu Dow Jones.

8.4 Měnové ETF

Jde o takové ETF fondy, které se snaží kopírovat vývoj vybraných měn. Mohou to být fondy, které kopírují buď pouze jednu měnu nebo celý koš měn. Správci fondu nejčastěji nakupují měnové futures a proto i zde – podobně jako u komoditních ETF – je nutno počítat s určitým contangem.

Měnové ETF ale mohou vlastnit i přímo hotovostní depozita dané měny. Mezi populární měnové futures patří např. CurrencyShares Euro Trust (FXE) nebo US Dollar Money Market (LSE).

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

8.5 Pákové ETF

Tyto ETF kopírují vývoj ceny nějakých podkladových portfolií, ale díky pákovému koeficientu, který je jejich součástí, reagují na změny ceny s větší citlivostí. Je možné nakoupit ETF, které kopíruje cenu indexu S&P 500 ale reaguje dvojnásobně nebo trojnásobně rychleji.

Tyto ETF trhy jsou složeny nejen z akcií daného indexu, ale i z dalších produktů jako jsou swapy, futures, nebo jiné deriváty.

8.6 Inverzní ETF

Do této kategorie lze řadit ETF, které spekulují na pokles ceny nějakého aktiva nebo koše aktiv, ale samy o sobě reagují na pohyb podkladu přesně opačně. Řada akciových titulů nelze shortovat nebo jsou pozice značně znevýhodněné díky platbě úrokům (viz tzv. „short interest“).

Taková ETF pak nahrazují tento nedostatek, inverzní ETF poroste v ceně, pakliže podklad bude klesat. Jednoduše lze takové ETF nakoupit a jako spekulaci na býčí trhy. Často se ETF označují buď jako bullish (býčí) nebo jako bearish (medvědí), což reflektuje, na jaký směr trhu se orientují.

9. Největší a nejoblíbenější ETF

Největší a nejoblíbenější ETF

 

V předchozí kapitole jsme zmínili několik důležitých ETF fondů z konkrétních sektorů. Podívejme se nyní na přehled 10 největších ETF světa měřeno podle průměru denních objemů, které se na nich zobchodují.

1. SPDR S&P 500 (SPY)

Jak již bylo řečeno, nejvíce obchodovaným trhem na světě je ETF na americký benchmark index S&P 500. Jedná se o ETF s názvem SPDR S&P 500 a vyhledat jej můžete pod tickerem SPY. Průměrný denní objem, který se na tomto trhu zobchoduje, dosahuje k hodnotě 100 milionů akcií. Jedná se o první, nejstarší a nejlikvidnější ETF. Velmi populární je tento trh i pro obchodování opcí.

2. iShares MSCI Emerging Markets (EEM)

Druhým nejlikvidnějším ETF je iShares MSCI Emerging Markets s tickerem EEM. Jedná se o ETF fond který kopíruje cenu indexu MSCI Emerging Markets. Ten je spočítaný z 21 indexů zemí, které patří mez tzv. “rozvojové trhy”. Patří sem indexy Brazílie, Chile, Číny, Kolumbie, Egypta, apod.

3. Financial Select Sector SPDR Fund (XLF)

Třetím největším ETF trhem je finanční ETF s názvem Financial Select Sector SPDR Fund pod tickerem XLF. Tento ETF trh kopíruje cenu finančního sektoru, který zahrnuje diverzifikované finanční služby, pojištění, obchodní i investiční banky, kapitálové trhy, hypoteční financování a další. Průměrné denní volume je těsně nad 50 milionů.

4. TVIX VelocityShares Daily 2x VIX Short Term ETN (TVIX)

Čtvrtým nejpopulárnějším ETF trhem je TVIX VelocityShares Daily 2x VIX Short Term ETN. Jedná se o pákové ETF, které inverzně kopíruje cenu krátkodobých futures na index VIX, S&P 500 VIX Short-Term Futures Index Excess Return. Páka je dvojnásobná, a cena ETF se pohybuje dvakrát rychleji než cena podkladu.

Toto ETF poskytuje investorům expozici vůči jedné nebo více splatnostem futures kontraktů na VIX, které odráží implikovanou volatilitu indexu S&P 500. Denní obchodované objemy se pohybují lehce pod 50 miliony.

PowerShares QQQ a index Nasdaq 100

5. PowerShares QQQ (QQQ)

Na pátém místě stojí PowerShares QQQ, který trackuje index Nasdaq 100. Vzhledem k vyloučení finančních firem se index soustředí více na společnosti v odvětví technologií. Některé z nejoblíbenějších společností v indexu jsou Apple (AAPL), Amazon (AMZN) a Google (GOOGL). Obchodované objemy v rámci dne se pohybují kolem 45 milionů. Toto ETF lze najít pod tickerem QQQ.

6. VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX)

Na dalším místě je ETF, které kopíruje vývoj ceny zlata. Jedná se o VanEck Vectors Gold Miners ETF (ticker GDX), na kterém se denně proobchoduje kolem 35 milionů kusů. Tato ETF nabízí investorům expozici vůči světově největším společnostem na těžbu zlata. Protože ziskovost zlatníků závisí na převládající tržní ceně této komodity, vykazují akcie silné korelace s pohyby spotových cen zlata.

7. iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN (VXX)

Na sedmém místě podle objemu obchodů je ETF s názvem iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN, který lze dohledat pod tickerem VXX. Jedná se o trh, který negativně koreluje s volatilitou na americkém akciovém trhu. Index volatility VIX má tendence se vychylovat k vysokým hodnotám ve chvíli, kdy na trzích vládne panika a chaos a ceny prudce klesají.

Čtěte také >> VIX Index: Vše co je nutné vědět o indexu volatility

VXX tak může být dobrým instrumentem pro zajišťování se proti takovým jevům, případně jako samotná spekulace na medvědí trh. Je však důležité poznamenat, že VXX nepředstavuje „spotovou“ investici do VIX, protože portfolio fondu je složeno z futures na VIX. Zaměření se na krátkodobé futures kontrakty zvyšuje korelaci s VIX, ale zároveň zvyšuje nepříznivé dopady contanga.

Pro dlouhodobější korelaci s indexem volatility je lepší zvolit ETF jiná jako jsou VIZZ, VIXM, nebo VXZ. Obchodování volatility skrze ETF je velmi populární a dokazuje to i fakt, že mezi sedmi světově nejvíce obchodovanými ETF jsou dvě právě na volatilitu. Na iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures se denně proobchoduje kolem 35 milionů akcií.

10. Jak se liší evropské ETF a americké ETF?

ETF trhy se obchodují prakticky po celém světě, ovšem Spojené státy, jakožto burzovní kolébka tohoto titulu, nabízí zdaleka nejširší výběr různých druhů ETF.

Pakliže bychom měli srovnat ETF trhy v Evropě a v USA, existují velké rozdíly ve způsobu, jakým se tyto trhy vyvíjely. Rozdíly u jednotlivých kontinentů jsou hlavně v tom, kdo tyto produkty obchoduje, jak je obchoduje a kde k nim má přístup.

Zde je pár hlavních rozdílů mezi americkým a evropským trhem s ETF.

Na evropském kontinentu je obecně mnohem méně retailových traderů než je tomu v USA. Z toho důvodu do ETF trhů v Evropě investují převážně institucionální investoři a celkové objemy obchodů jsou v porovnání s USA násobně menší.

Deutsche Burse - obchodování evropských ETF

Deutsche Börse AG – „Německá burza“

Řada ETF se v Evropě obchoduje i mimo burzy, tzv. over-the-counter, zatímco v USA je takto obchodována menšina. Řeč je především právě o velkých institucionálních investorech, kteří své pozice otevírají „přes přepážku“ přímo po dohodě s brokerem nebo skrze RFQ platformy.

Ve Spojených státech se většina ETF obchoduje přes jednu hlavní burzu (AMEX) s jedním clearing housem. Obchodování ETF v Evropě je mnohem více roztříštěné, protože je tady vícero burz pod jednotlivými jurisdikcemi. Hlavní evropské burzy, na kterých se ETF obchoduje, jsou London Stock Exchange a Deutsche Burse.

Chci obchodovat ETF, co dále?

Začít obchodovat ETF můžete během několika dní z pohodlí domova a plně online. Stačí si otevřít účet u brokera, který má přístup na akciové burzy.

Začínající i pokročilí investoři mohou sbírat inspiraci a především kvalitní osvědčené poznatky z trhu v obsáhlém investičním e-booku 11 super strategií investičních guru, který LYNX nabízí investorům ke stažení zdarma na www.lynxbroker.cz/guru-ebook. Objevíte v něm recepty na úspěch, jaké využívají ti nejúspěšnější světoví investoři. 

Obchodujte ETF s LYNX

LYNX umožňuje nákup a prodej ETF na amerických, evropských i asijských burzách za extrémně nízké poplatky.

ETF trading: Graf při obchodování ETF

6 nejlepších amerických small caps akcií & ETF roku 2019

Co znamená small caps? A v čem jsou small caps tak zajímavé? Objevte momentálně 6 nejžhavějších amerických small caps akcií a ETF.

Číst dále

5 nejlepších dividendových ETF roku 2019

Věděli jste, že i ETF vyplácejí dividendy stejně jako jednotlivé akciové tituly? ✅ Objevte 5 nejzajímavějších dividendových ETF roku 2019.

Číst dále

6 největších megatrendů současnoti aneb jak přizpůsobit vaše ETF portfolio globálnímu vývoji

Megatrendy jsou hlavními globálními silami, které ovlivňují a přetvářejí svět. Využijte je ke svému užitku a podívejte se na 10 největších ETF megatrendů.

Číst dále
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05