předcházejícím článku jsme se seznámili s hodnotovým investováním Benjamina Grahama. Zjistili jsme, jaké vlastnosti bychom měli mít, na jaké společnosti bychom se měli dívat a jak bychom si měli vybudovat portfolio. Tento článek to rozšíří o kousek dál, povíme si, kde bychom měli hledat při hledání akcií. Abychom to usnadnili, na konci článku zmiňujeme  společnost, která plně splňuje požadavky Benjamina Grahama. Avšak, nikdy nezapomeňte sami blíže analyzovat společnost a vždy si utvořit vlastní názor.

Kritéria Benjamina Grahama

Zaprvé, Graham vždy prahnul po tom, aby našel vnitřní hodnotu firmy. Když je tržní cena vyšší než „vnitřní hodnota“, společnost může stále být i přes nedávný větší pokles v ceně stabilní a mít dobré vyhlídky. S vysoko ohodnocenými trhy se v současnosti stává velkou výzvou najít vhodní společnosti podle Grahamových principů. Tento investiční guru používal na nalezení firem následující kritéria.

Kritéria Benjamina Grahama
Aktuální ukazatel likvidity 2 nebo výše
Dlouhodobý dluh > oběžná aktiva (current assets)
3 letý průměrný zisk za akcii (WPA) > 1,3 krát 10-letý průměrný zisk na akcii
Poměr cena/zisk z průměrného zisku za posl. 3 roky < 15
Cena/účetní hodnota x poměr cena/zisk < 22

 

Naštěstí, díky internetu už více nemusíte být celé dny ponořeni do ročních zpráv a účetních uzávěrek, abyste se dostali k těmto údajům. Do akciového screenera můžete zadat různá kritéria a automaticky tak získat požadovaný výběr akcií. Ulehčil to například Financial Times, který přišel s vyhledávacím nástrojem, který má předvybrána Grahamova kritéria a pouhým stisknutím tlačítka dostanete výběr akcí. Tento nástroj můžete najít zde.

Taktéž na www.finviz.com si můžete sestavit váš vlastní seznam a vložit vaše kritéria. Naneštěstí, pro české akcie ještě podobný filtr neexistuje, takže vás domácí úkol nemine.

Breit Burn Energy Partners (BBEP)

Kde najdeme v tomhle vysoce ohodnoceném trhu fundamentálně silné akcie, pro které nebylo poslední období snadné? Graham se snažil jednotlivými kroky najít firmu, která měla vnitřní hodnotu nižší, než kterou mu říkal trh. V našem hledání po vhodném příkladu pro takovou firmu jsem našel jenom jeden sektor, který čelil v posledním období velkým negativním turbulencím: ropný sektor.

United States Oil ETF (USO)

USO

V období od července 2014 do března 2015 zažila cena ropy prudký pokles. To je zčásti způsobeno velkou nabídkou a situaci v Libyi a také zvyšující se nabídkou břidlicové ropy v USA. Od té doby ale bylo vidět určité zotavení ceny ropy, které ale dlouho netrvalo a ceny se opět propadly. Možná je vhodný čas abychom se svezli na dalším zotavení.

Breit Burn Energy Partners to neměl lehké právě kvůli padajícím cenám ropy. Hodnota jejich akcií klesla o více než 90% od minulého září. Avšak fundamentální údaje Breit Burn více než splňují Grahamovy požadavky (podívejte se na tabulku níž). Možná je dobrý čas nakoupit jejich akcie.

Fundamentální ukazatele BBEP
Aktuální ukazatel likvidity 2,60
Dlouhodobý dluh>oběžná aktiva
Poměr cena/zisk z průměrného zisku za posl. 3 roky 8,43
Cena/účetní hodnota x poměr cena/zisk 3,03

 

Kromě prudkého poklesu a stabilním fundamentálním číslům bychom si měli říct ještě něco dalšího. Graham doslova vždy prosazuje stabilní a co nejvyšší možné dividendy. Dividendová politika Breit Burn se kvůli padajícím cenám ropy propadla o polovinu, a to dvakrát za poslední rok. Faktem ale zůstává, že tato společnost vyplácí dividendy měsíčně. A to i při labilitě ropného trhu. Každý den se objevují pochybnosti o role břidlicového plynu na trhu. Jestli bude nadále růst produkce břidlicové ropy, můžeme v budoucnu čekat další pokles cen.

V případě, že i v dnešní době chcete začít investovat jako Graham, pak byste se měli podívat na ropný sektor. Nezapomeňte ale samozřejmě správně zvolit kritéria a být si vědom nestálosti na ropném trhu. Jako screener na to můžete použít Finviz a Financial Times.  Při pohledu na jiné odvětví nabývá na velkém významu trpělivost. Trhy jsou totiž podle Grahamových kritérií ohodnoceny trochu vysoko, kvůli čemu je náročné skloubit všechny kritéria s pozitivním výsledkem.

následujícím článku budeme pokračovat s dalším investičním guru. Ten není nikdo jiný, než Warren Buffett. V tomto článku ukážeme, jak Buffetta ovlivnilo Grahamovo myšlení a filozofie. Pak si ukážeme jeho seznam kritérií a opět představíme společnost, která daná kritéria splňuje.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart