Zástupci evropské centrální banky na čtvrtečním zasedání rozhodli o snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na hladinu 4,25%. Toto snížení bylo očekávané. Ve svém prohlášení ECB uvedla, že nyní je po devíti měsících držení sazeb na stabilní úrovni čas zmírnit míru restrikce měnové politiky. Od zasedání Rady guvernérů v září 2023 se inflace snížila o více než 2,5 procentního bodu a inflační výhled se výrazně zlepšil

Navzdory pokroku v posledních čtvrtletích ale zůstávají domácí cenové tlaky silné, protože růst mezd je zvýšený a inflace pravděpodobně zůstane nad cílem i v příštím roce. Nejnovější projekce odborníků Eurosystému pro celkovou i jádrovou inflaci byly pro roky 2024 a 2025 v porovnání s březnovými projekcemi revidovány směrem nahoru. Zaměstnanci ECB nyní vidí celkovou inflaci v průměru 2,5 % v roce 2024, 2,2 % v roce 2025 a 1,9 % v roce 2026.

Rada guvernérů dnes také potvrdila, že během druhé poloviny roku sníží držbu cenných papírů Eurosystému v rámci programu nouzového nákupu pandemie (PEPP) v průměru o 7,5 miliardy EUR měsíčně.

Ceny ropy zaznamenaly velmi turbulentní týden. V neděli OPEC+ souhlasil s prodloužením dobrovolného i celoskupinového omezení těžby do roku 2025, přičemž dobrovolné omezování bude prodlouženo do třetího čtvrtletí roku 2024, po kterém země, které v současnosti omezují, začnou vracet těžbu na předchozí úrovně za předpokladu, že budou vhodné podmínky na trhu. Ceny ropy reagovaly poklesem vzhledem k tomu, že většina celkových snížení z obou kategorií pochází z dobrovolného omezení těžby. Celkové snížení je 3,66 milionu barelů denně, přičemž 2,2 milionu barelů denně z toho připadá na dobrovolný systém.

Ve středu a ve čtvrtek trhy ztrátu částečně umazaly po prohlášení ruského vicepremiéra Alexandra Novaka, kdy uvedl, že: “Rozhodnutí OPEC z tohoto víkendu je pro trh s ropou pozitivní a pomáhá jej stabilizovat. Trh někdy nerozumí rozhodnutím. Analýza vyžaduje čas.“.

Kanadská centrální banka snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,75 procenta, což představuje první snížení sazeb od března 2020. Guvernér banky Tiff Macklem v úvodním slovu uvedl, že měnová politika banky již nemusí být tak restriktivní. “V boji proti inflaci jsme ušli dlouhou cestu. A naše důvěra, že se inflace bude i nadále přibližovat k dvouprocentnímu cíli, v posledních měsících vzrostla,” řekl Macklem. Ekonomové tento krok do značné míry očekávali. Míra inflace se v posledních měsících přiblížila dvouprocentnímu cíli banky, v dubnu dosáhla 2,7 procenta, přičemž banka preferovaná základní měřítka inflace se během jara také zmírnila.

Mezitím čtvrtletní čísla HDP zveřejněná minulý týden byla slabší, než se očekávalo. Kanadská ekonomika během prvních tří měsíců roku vzrostla o 1,7 procenta v meziročním srovnání, což zvyšovalo pravděpodobnost snížení úrokových sazeb.

Společnost Nvidia ve čtvrtek krátce překonala hranici 3 biliónů USD tržní kapitalizace. Stala se tak pouze třetí společností v historii, která tento milník pokořila. Před ní se to podařilo společnostem Apple a Microsoft. Od čtvrtečního překonání této hranice cena akcií mírně poklesla a tržní kapitalizace se nachází těsně pod touto úrovní. Aktuálně je za Microsoftem druhou nejhodnotnější společností světa. Za posledních 5 let akcie společnosti zaznamenali nárůst přibližně 3 300%. V pátek po uzavření trhu došlo k tzv. stock splitu, tedy štěpení akcií v poměru 1:10. 1 akcie společnosti bude nahrazena 10 novými akciemi s 10krát menší hodnotou. Společnosti tento krok provádějí především proto, aby zpřístupnili akcie i drobným investorům.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

OPEC+ Reassures Oil Markets, Allays Oversupply Concerns (6. 6. 2024); https://oilprice.com/Energy/Crude-Oil/OPEC-Reassures-Oil-Markets-Allays-Oversupply-Concerns.html

Bank of Canada cuts key interest rate to 4.75% (5. 6. 2024);  https://www.cbc.ca/news/business/bank-of-canada-key-interest-rate-june-5-1.7225076

Monetary policy decisions (6. 6. 2024); https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date/2024/html/ecb.mp240606~2148ecdb3c.en.html

Nvidia stock pulls back after topping $3 trillion market cap mark (6. 6. 2024); https://finance.yahoo.com/news/nvidia-stock-pulls-back-after-topping-3-trillion-market-cap-mark-141014695.html?guccounter=1

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart