Od začátku pandemie COVID-19 prudce vzrostly nejen ceny komodit, ale také ceny mnoha chemických látek. Z toho profitují akcie chemických společností, Jedná se například o BASF, Covestro nebo Wacker Chemie. Chemické společnosti (až na výjimky, jako je Brenntag nebo Symrise) jsou obzvláště citlivé na hospodářské cykly. Pokud se ekonomika propadne do recese, podniky většinou objednávají méně materiálů. Investoři by to měli mít v této době na paměti. A to i v souvislosti se současným konfliktem na Ukrajině.

Které akcie chemických společností koupit?

Chemický průmysl je hlavním dodavatelem materiálů pro téměř všechna ostatní odvětví a zejména v době rostoucího nedostatku a potíží se zásobováním je pro evropskou ekonomiku strategicky důležitý. V Evropě působí velké množství chemických společností a mnoho z nich je se svými výrobky lídry na světovém trhu. Zde je náš seznam pěti nejlepších chemických akcií. Prezentované společnosti mají bohatou historii a vedoucí postavení na trhu ve svých segmentech.

Chemické akcie: Cyklické akcie lákají na vysoké zisky

Chemické akcie podléhají velkým cyklickým výkyvům. Vždy, když se ekonomice daří, poptávka raketově roste. Jakmile však dojde k ochlazení ekonomiky, jsou chemické společnosti mezi nejvíce zasaženými. Jak válka na Ukrajině nakonec ovlivní podnikání chemických společností, se teprve uvidí. V nejlepším případě by rostoucí ceny chemikálií vyrovnaly možný pokles objemu prodeje.

Odvážní investoři by proto jistě mohli do svých portfolií přidat jednu nebo dvě akcie společností vyrábějících chemikálie. Pokud hledáte vysoké dividendy, zajímavé jsou zejména společnosti BASF, Wacker Chemie a Covestro. Na druhou stranu pro ty, kteří oceňují menší ekonomické riziko, mohou být dobrou volbou společnosti Brenntag a Symrise.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Seznam pěti nejlepších akcií chemických společností

Loading ...
Název společnosti Symbol Měna Zavírací cena předchozího dne Tržní kapitalizace (v mld. USD)
Wacker Chemie WCH EUR 103,25 5,38
Symrise SY1 EUR 102,10 14,27
BASF BAS EUR 48,92 43,66
Brenntag BNR EUR 69,72 10,28
Covestro 1COV EUR 48,41 9,15

Nejlepší akcie chemických společností

Níže určený seznam akcií chemických společností slouží spíše pro inspiraci a přehled o firmách v daném sektoru. Cílem je čtenáře a investory seznámit s akciemi z chemického průmyslu, které mají potenciál. Nejedná se ale o investiční doporučení k nákupu nebo prodeji vybraných akcií. Každý trader a investor by měl činit svá obchodní rozhodnutí na základě vlastní analýzy, strategie a money managementu.

Akcie BASF: Největší chemická společnost na světě

BASF SE (ISIN: DE000BASF111 – symbol: BAS – měna: EUR) byla založena v roce 1865 jako “Badische Anilin- & Soda-Fabrik”. Společnost se sídlem v Ludwigshafenu u Rýna je dnes největší chemickou společností na světě a provozuje více než 200 chemických výrobních závodů v 90 zemích světa. Portfolio výrobků zahrnuje například průmyslové chemikálie, plasty, ropu, plyn a také produkty na ochranu rostlin.

Cenový graf akcie BASF
Týdenní graf akcie BAS od srpna 2016 do května 2022. Zdroj: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Zákazníky společnosti BASF jsou především společnosti z elektrotechnického, chemického, automobilového a stavebního průmyslu, stejně jako farmaceutické a zemědělské společnosti. Primární a hlavní produkty BASF se používají například při výrobě paliv, plastů, maziv, barev, nátěrů, papírenských výrobků, hygienických potřeb, pesticidů nebo při úpravě vody.

Akcie Wacker Chemie: Specialista na křemík

Wacker Chemie AG (ISIN: DE000WCH8881 – symbol: WCH – měna: EUR) se sídlem v Mnichově je přední světovou chemickou společností, která byla založena v roce 1914. Provozuje 26 výrobních závodů v Evropě, Americe a Asii. Své výrobky společnost prodává ve více než 100 zemích a specializuje se zejména na zpracování křemíku, což představuje přibližně 70 % jejího obratu.

Cenový graf akcie WCH
Týdenní graf akcie WCH od srpna 2016 do května 2022. Zdroj: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Výrobky společnosti se používají v mnoha průmyslových odvětvích, jako je strojírenství, automobilový průmysl, stavebnictví, farmaceutický průmysl, textilní průmysl, solární průmysl, elektronika, spotřební zboží, potravinářství a základní chemikálie. Využití mají také v odvětví zdravotnické techniky a biotechnologie.

Akcie Covestro AG: Výrobce plastů s širokým sortimentem

Covestro AG se sídlem v Leverkusenu (ISIN: DE0006062144 – symbol: 1COV – měna: EUR) vyrábí plasty, polymerní materiály, nátěrové hmoty a lepidla. Společnost vznikla v roce 2015 vyčleněním dceřiné společnosti MaterialScience ze společnosti Bayer AG a uvedením na burzu pod novým názvem Covestro. Bayer AG nadále drží významný podíl v Covestro AG.

Cenový graf akcie 1COV
Týdenní graf akcie 1COV od srpna 2016 do května 2022. Zdroj: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Společnost vyvíjí a vyrábí více než 2 000 materiálů. Jde o inovativní polykarbonáty (například pro CD, DVD, lisované díly a kryty) a polyuretany (například pro matrace, podrážky bot, autosedačky, tepelné izolace ve stavebnictví, izolace pro chladničky, filmy atd.). Sortiment výrobků zahrnuje také nátěrové hmoty, lepidla a těsnicí materiály. Mezi zákazníky Covestro patří firmy z automobilového, stavebního, elektronického, nábytkářského a textilního průmyslu. Covestro patří k akciím s obzvláště vysokou dividendou.

Akcie Brenntag: Největší světový obchodník s chemikáliemi

Brenntag AG (ISIN: DE000A1DAHH0 – Symbol: BNR – Měna: EUR) je světovým lídrem v oblasti obchodu s chemikáliemi. Společnost, která byla původně založena v roce 1874 jako velkoobchod s vejci, zpracovává a prodává sortiment více než 10 000 průmyslových a speciálních chemikálií. Ty se nakupují a skladují ve velkém množství. Poté se v menším množství předávají zákazníkům. Obchodní model Business-to-Business spojuje výrobce chemikálií a zpracovatelský průmysl. Brenntag působí v 78 zemích s více než 700 pobočkami a nabízí svým zákazníkům globální síť s lokální realizací dodávek.

Cenový graf akcie BNR
Týdenní graf akcie BNR od srpna 2016 do května 2022. Zdroj: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Kromě čistě velkoobchodního prodeje nabízí Brenntag také služby, jako jsou dodávky just-in-time, míchání, recepturování, přebalování a technické služby. Mezi zákazníky patří společnosti z oblasti nátěrových hmot, potravinářství, ropného a plynárenského průmyslu, farmacie, osobní péče a úpravy pitné vody. V poslední době se společnost rozrůstá především prostřednictvím řady menších akvizic. Společnost je cyklicky odolnější než firmy vyrábějící chemikálie. V době krize, kdy poptávka ze strany firemních klientů přirozeně klesá, přechází mnoho zákazníků od výrobců k obchodníkům. Pozitivní je, že prognóza pro rok 2022 byla lepší, než analytici očekávali.

Akcie Symrise: Přední světový výrobce vůní a aromatických látek

Symrise AG (ISIN: DE000SYM9999 – Symbol: SY1 – Měna: EUR) se sídlem v německém Holzmindenu je celosvětovým lídrem v oblasti výroby vůní a aromat. Společnost vznikla v roce 2003 spojením dvou tradičních holzmindenských společností Haarmann & Reimer a Dragoco, jejichž kořeny sahají až do roku 1874. Dnes Symrise vyrábí své produkty na pěti kontinentech a dodává je více než 6 000 zákazníkům ve více než 150 zemích. Kromě vůní a aromat vyrábí Symrise také základní kosmetické složky. Celkově sortiment zahrnuje více než 34 000 výrobků, z nichž většina je založena na přírodních surovinách, jako je vanilka, citrusové plody a rostlinné materiály.

Cenový graf SY1
Týdenní graf akcie SY1 od srpna 2016 do května 2022. Zdroj: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Klienty Symrise jsou primárně výrobci parfémů, kosmetiky, nápojů, farmaceutické společnosti, výrobci potravinových doplňků, krmiv pro domácí zvířata a dětské výživy. Patří mezi ně prakticky všichni významní výrobci spotřebního zboží, jako jsou Henkel/Schwarzkopf, Coca-Cola, Beiersdorf, Colgate, Danone, Diageo, Dior, Kraft, Nestlé, PepsiCo, Procter & Gamble a Unilever. Akcie, která má již několik let rostoucí trend, rozhodně stojí za pozornost.

Srovnání výkonnosti chemických akcií

Loading ...
Název společnosti Symbol Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Wacker Chemie WCH -5,34 % -13,32 % -18,75 % 41,35 %
Symrise SY1 -1,99 % 6,30 % -2,69 % 19,11 %
BASF BAS -2,47 % 11,80 % 3,31 % -22,31 %
Brenntag BNR -6,87 % -9,59 % -9,16 % 53,74 %
Covestro 1COV 2,00 % 2,51 % 24,23 % 12,34 %

Obchodujte akcie chemických společností prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

PROBST, W. Die besten Chemie-Aktien 2022. LYNX [online]. Vydáno 24. 5. 2022 [cit. 3. 6. 2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-chemie-aktien/

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart