Akcie výrobců nápojů v roce 2022: 5 tipů pro vaše portfolio

Autor: Ondřej Likeš

V tomto článku:

Coca-Cola
ISIN: US1912161007
|
Symbol: KO --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Coca-Cola Akcie

Akcie výrobců nápojů jsou považovány za odolné vůči krizím. Nápojářské společnosti obvykle velmi stabilně zvyšují své tržby a zisky. To je hlavní důvod, proč by neměly chybět v žádném dlouhodobém portfoliu. Většina společností z tohoto segmentu navíc vyplácí velmi solidní dividendy. Podívejme se tedy na nejlepší akcie nápojářských společností v roce 2022.

Akcie výrobců nápojů: Odolné vůči krizi a se solidními dividendami

Stejně jako akcie potravinářských společností jsou i akcie nápojářských společností považovány za anticyklické. Jsou tedy relativně odolné vůči krizím. Poptávka zůstává relativně stabilní i v době recese. Nicméně i toto odvětví slibuje slušnou míru růstu. Proto jsou akcie nápojů zajímavou volbou pro dlouhodobá investiční portfolia.

Investor Warren Buffett miluje akcie Coca-Cola

Jedním z nejznámějších výrobců nápojů je Coca-Cola. Pro investorskou legendu Warrena Buffetta jsou akcie Coca-Cola již zhruba 30 let jednou z klíčových investic. Sám v létě 1936 díky tomuto nealkoholickému nápoji vydělal své první peníze. Koupil tehdy šest balení Coca-Coly za 25 centů a jednotlivé lahve dále prodával po 10 centech.

Buffettova investiční společnost Berkshire Hathaway dnes vlastní přibližně 9,4 % akcií předního světového výrobce nealkoholických nápojů. Společnost Coca-Cola se významně podílela na tom, že se Buffett stal jedním z nejbohatších mužů v Americe.

Nové trendy na světovém trhu s nápoji: Zdravější nápoje s nižším obsahem cukru

Dlouhou dobu byl nápojový průmysl považován za nudný a nepříliš inovativní. Toto stanovisko je ovšem dávno minulostí, protože změny se nevyhnuly ani tomuto odvětví. Nové výživové trendy směřují trh ke zdravějším nápojům s nižším obsahem cukru. Stále populárnější jsou také bio nápoje.

5 nejlepších výrobců nápojů v roce 2022:

Níže vám přinášíme seznam společností, které dle našeho názoru zaujímají významné místo na poli nápojového průmyslu. Každou z nich si navíc detailněji představíme. Mějte prosím na paměti, že tento přehled neslouží jako investiční doporučení. Cílem je investory spíše seznámit s lídry v daném odvětví. Aktuální obchodní rozhodnutí musí vždy vycházet z vaší investiční strategie.

Loading ...
Název společnosti Symbol Měna Zavírací cena předchozího dne Tržní kapitalizace (v mld. USD)
Celsius Holdings CELH USD 58,90 13,73
Diageo DGE GBp 30,33 67,07
Monster Beverage MNST USD 50,83 52,94
Constellation Brands A STZ USD 259,37 47,34
Coca-Cola KO USD 63,70 274,50

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Monster Beverage (MNST): Zdravá konkurence pro Red Bull

Kalifornská společnost Monster Beverage je po Red Bull druhým největším výrobcem energetických nápojů na světě. Povzbuzující nápoje s výrazným “M” na plechovce dobývají regály supermarketů po celém světě. Sortiment společnosti, která byla založena v roce 1930 pod názvem Natural Hansen, však zahrnuje také džusy a minerální vody s různými přírodními chuťovými přísadami.

Cenový graf akcie MNST
Týdenní graf akcie MNST od srpna 2016 do června 2022. Zdroj: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Společnost Monster Beverage se dnes označuje za lídra na trhu energetických nápojů, které se vyrábějí bez umělých přísad. Do sortimentu společnosti, v níž má Coca-Cola 17% podíl, patří také značky Relentless, Burn a několik dalších. Díky spojení se společností Coca-Cola může Monster Beverage využívat její celosvětovou výrobní a distribuční síť. To je obrovská výhoda oproti konkurenci.

Akcie Monster Beverage: Tržby by měly vzrůst o 10 %

V posledních třech letech se obrat zvýšil v průměru o 14 %, zatímco zisk vzrostl o 12 %. Pro rok 2022 analytici očekávají nárůst obratu o téměř 16 % z 5,5 miliardy USD na 6,4 miliardy USD a zvýšení zisku na akcii o 5 % na 2,70 USD. Současný konsensus analytiků počítá v nadcházejícím roce se ziskem na akcii 3,21 USD (+19 %) při tržbách přibližně 7,1 miliardy USD (+10 %).

Úspěšný příběh společnosti, který začal v roce 2002 s nápojem Monster Energy, zdaleka nekončí. Společnost, jejíž hodnota se na burze pohybuje kolem 48 miliard USD, dosahuje i nadále dvouciferného tempa růstu. Monster Beverage profituje ze skutečnosti, že trh s energetickými nápoji ročně roste o 7 %.

Akcie Constellation Brands (STZ): Zisky z alkoholu a konopí

Společnost Constellation Brands je kótovaná v indexu S&P 500. Vznikla v roce 1945 jako výrobce vína. Dnes je jedním z největších světových výrobců alkoholických nápojů. Hodnota na burze se nyní pohybuje kolem 47 miliard USD.

Prostřednictvím svých dceřiných společností Constellation Wines a Constellation Beers & Spirits vyrábí a prodává Constellation Brands více než 200 značek nápojů. Patří mezi ně například nápoj Corona nebo vodka Swedka. Se značkami jako Clos du Bois nebo Robert Mondavi je Constellation Brands také největší vinařskou společností na světě.

Týdenní cenový graf akcie STZ
Týdenní graf akcie STZ od srpna 2016 do června 2022. Zdroj: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Constellation Brands má také 39% podíl ve společnosti Canopy Growth. Jde o přední světovou marihuanovou společnost a v Kanadě ovládá již tři čtvrtiny trhu s konopnými nápoji. Množství THC v nápoji údajně vyvolává mírné opojení srovnatelné s vínem nebo pivem, ale bez kocoviny následující den.

Akcie Constellation Brands: Dle analytiků tržby v roce 2022 vzrostou o 6 %

Firma Constellation Brands v posledních třech letech zvyšovala tržby v průměru o 3 %, zatímco zisky rostly o 4 % ročně. V poslední době se negativně projevily provozní výsledky společnosti Canopy Growth, které zaostávaly za očekáváním. Nicméně analytici se kloní k názoru, že by se měl růst alespoň mírně zrychlit.

Očekává se, že tržby v letošním roce vzrostou o 6 % z 8,8 miliardy USD na 9,4 miliardy USD. V nadcházejícím roce 2023 se očekává nárůst příjmů o 7 %. Podle analytiků se zisk na akcii v tomto roce zvýší o 10 % na 11,21 USD a v příštím roce o dalších 15 % na 12,88 USD. Constellation Brands v současné době vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 0,80 USD, takže akcionářům za rok připadne 3,20 USD.

Akcie Coca-Cola (KO): Dividendový král

Coca-Cola je světová jednička na trhu nealkoholických nápojů. Vstoupila na burzu v New Yorku v roce 1919. Každý, kdo by si tehdy koupil jednu akcii za 40 USD a reinvestoval dividendy, by byl dnes bohatší o téměř 10 milionů USD. Kromě stejnojmenného nápoje a dalších sycených sladkých nápojů zahrnuje sortiment společnosti také minerální vody a lehké alkoholické nápoje.

Cenový graf akcie KO
Týdenní graf akcie KO od srpna 2016 do června 2022. Zdroj: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Mezi nejznámější značky patří Fanta, Sprite, Mezzo Mix, Lift, Fuze Tea, Bonaqa, Apollinaris, Minute Maid (Cappy), Powerade, Topo Chico a Glacéau. Coca-Cola nabízí přibližně 4 000 různých produktů a zhruba 80 % jejího prodeje se realizuje mimo USA. Společnost, která je od roku 1987 zařazena do indexu Dow Jones, má v současnosti tržní kapitalizaci přibližně 276 miliard USD.

Akcie Coca-Cola: Výplata dividend roste už 60 let v řadě

V posledních třech letech vzrostl obrat v průměru o 3 % a zisk o 4 %. Pro rok 2022 analytici očekávají nárůst příjmů o přibližně 8 % z 38,7 miliardy USD na 41,9 miliardy USD a nárůst zisku na akcii o 6 % na 2,47 USD. Současný tržní konsenzus předpokládá v nadcházejícím roce zisk na akcii 2,64 USD (+7 %) při tržbách přibližně 44,1 miliardy USD (+5 %). Coca-Cola naposledy zvýšila čtvrtletní dividendu z 0,42 na 0,44 USD. Společnost dokázala nepřetržitě navyšovat dividendu meziročně již 60 let. Spadá do kategorie tzv. dividendových aristokratů.

Akcie Celsius Holdings (CELH): Zdravé fitness a energetické nápoje

Celosvětový trend fitness a zdraví je nezlomný a má obrovskou dynamiku růstu. Zejména mladí lidé se zajímají o sport, zdraví a zdravou výživu. Společnost Celsius Holdings dosahuje vysokého dvouciferného tempa růstu se svými trendovými a klinicky ověřenými sportovními nápoji značky Celsius. Má tak v nadcházejících letech obrovský růstový potenciál.

Cenový graf akcie CELH
Týdenní graf akcie CELH od srpna 2016 do června 2022. Zdroj: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Sportovní nápoje jsou nabízeny v různých příchutích. Kromě toho v sortimentu společnosti najdeme různé práškové nápoje, které lze smíchat s vodou. Podle oficiálních studií nápoje Celsius urychlují odbourávání tuků a růst svalů. Byly certifikovány jako zdraví prospěšné. Kromě toho společnost slibuje, že po vypití nápoje nedojde ke krátkodobému nárůstu energie, po kterém následuje únava, ale k trvalému zvýšení výkonnosti.

Akcie Celsius Holdings: Obrat se v průměru zvýšil o 91 % za 3 roky

Za poslední tři roky se obrat zvýšil v průměru o 91 %. V poslední době se společnost navíc dostala do černých čísel. Analytici odhadují, že se obrat v roce 2022 zvýší o 87 % z 314 milionů USD v předchozím roce na 587 milionů USD. Očekává se devítinásobné zvýšení zisku na akcii z 0,05 USD na 0,45 USD. Pro nadcházející rok 2023 se očekávají tržby ve výši 845 milionů USD a zisk na akcii 0,99 USD (+120 %). To není špatné, uvážíme-li, že tržby v roce 2017 činily pouhých 36 milionů USD.

Zdravé energetické nápoje této společnosti jsou již nyní druhou nejprodávanější značkou energetických nápojů na Amazonu po Monster Beverage. Dokonce zde překonala světového lídra Red Bull. Strategie internacionalizace by měla Celsius Holdings v nadcházejících letech přinést rostoucí tržby a zisky. U akcie Celsius lze očekávat výraznější cenové výkyvy. Proto je vhodná především pro investory se spekulativnějším zaměřením.

Akcie Diageo (DGE): Král mezi výrobci alkoholu

Diageo je jedním z předních světových výrobců alkoholických nápojů. Společnost vznikla v roce 1997 spojením Grand Metropolitan a Guinness. Nyní působí ve více než 180 zemích světa. Dokud ji v roce 2017 nepředstihla čínská společnost Kweichow Moutai, byla Diageo největším světovým výrobcem lihovin. Mezi značky společnosti patří J&B, Johnnie Walker, Smirnoff Ice, Captain Morgan, Guniess, Kilkenny, Tanqueray, Gordon’s Gin, Pimm’s a Baileys. I tato investice je ovšem určena spíše pro investory, kteří jsou ochotní riskovat.

Cenový graf akcie DGE
Týdenní graf akcie DGE od srpna 2016 do června 2022. Zdroj: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Akcie Diageo: V roce 2022 se očekává dvouciferný růst tržeb

Společnost v posledních třech letech zvýšila obrat v průměru o 3 %, ale zisk stagnoval. Podle analytiků se růst pravděpodobně mírně zrychlí. V tomto roce se očekává nárůst obratu o 16 % z 12,7 miliardy GBP na 14,7 miliardy GBP. V nadcházejícím roce 2023 se očekává nárůst příjmů o 8 % (15,9 miliardy GBP) a očekávaný zisk na akcii vzroste v letošním roce o 24 % na 1,41 GBP.

V roce 2023 se vyšplhá na 1,58 GBP. Diageo vyplácí dividendy dvakrát za pololetí, přičemž přibližně 40 % se vyplácí na jaře a 60 % na podzim. Nedávno společnost oznámila program zpětného odkupu akcií v hodnotě až 1,7 miliardy GBP.

Akcie výrobců nápojů: Srovnání výkonnosti

Loading ...
Název společnosti Symbol Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Celsius Holdings CELH 2,97 % -4,49 % -2,37 % 17,98 % 4.211,65 %
Diageo DGE 0,32 % -2,78 % -8,66 % -23,07 % -20,36 %
Monster Beverage MNST 2,15 % 2,11 % -13,94 % -9,59 % 56,37 %
Constellation Brands A STZ 0,26 % 2,89 % 0,59 % 3,56 % 30,17 %
Coca-Cola KO -0,06 % 1,34 % 5,51 % 6,48 % 22,26 %

Obchodujte akcie výrobců nápojů prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

PROBST, W. Die besten Getränke-Aktien 2022. LYNX [online]. Vydáno 3. 6. 2022 [cit. 9. 6. 2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-getraenke-aktien/

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker