Bitcoin opět atakoval hranici $1000

Vývoj ceny bitcoinu na sebe váže stále větší pozornost. Bitcoin se za poslední týdny stal poměrně sledovaným trhem. Digitální měna na přelomu roku 2017 atakovala hranici $1000. Psychologicky silnou úroveň cena překonala i přes prvotní slabost, kdy trh zreverzoval ke hladině $800.  Zajímavou korelaci tu lze spatřovat s indexem Dow Jones, který vykazoval podobnou cenofobii u hladiny 20 000. Nyní ale i Dow Jones cenu 20 000 přesvědčivě zdolal.

Vývoj ceny Bitcoinu

Bitcoin je digitální kryptoměna, která vznikla na počátku roku 2009. Ve srovnání obyčejnými měnami jako je euro nebo dolar, jde o jednoznačně nejmladší přírůstek. Bitcoin je zajímavý mimo jiné tím, že jeho hodnota je zcela nezávislá na rozhodnutí centrálnch autorit. Odvozena je čistě poměrem mezi nabídkou a poptávkou a vírou v to, že bitcoinem půjde platit i do budoucna.

Jedna z prvních veřejných plateb touto měnou byla uskutečněna na jaře roku 2010, kdy jistý programátor z Floridy za 10.000 bitcoinů zaplatil dvě pizzy v hodnotě $30. Díky této transakci lze spočítat reálnou hodnotu ranných bitcoinů – $0,003 za kus.

Od této chvíle to šlo velmi rychle nahoru. V roce 2011 digitální měna dosáhla na paritu s americkým dolarem a v roce 2013 pak dosáhla na hodnotu $1137 za dolar. To je celkem slušná rally.

Jak už to tak bývá, po prudkém růstu následuje korekce a ani bitcoin nebyl výjimkou. Během roku a půl se hodnota propadla až na $200. Od té doby ale bitcoin opět přitahuje pozornost investorů a vykazuje poměrně stabilní růst.

Při současném tempu zhodnocení, kdy je cena 300.000 krát vyšší než při první transakci v roce 2010, se zdá být tato měna jako extrémně výhodná investice. Investovaný jeden dolar před šesti lety by nyní měl hodnotu $300.000. Vývoj ceny bitcoinu budeme i nadále sledovat.

Volume na bitcoinech

Přestože se tato virtuální měna stala během velmi krátkého času mimořádně populární, obchodované objemy (volume) jsou ve srovnání s klasickými „papírovými“ měnami stále prakticky zanedbatelné. Na forexovém trhu se denně zobchoduje více než 5,1 trilionů dolarů. Jednu třetinu z tohoto objemu připadá na euro páry.

Srovnáme-li denní objemy bitcoinů s eurem, jsme o několik řádů jinde. Zvýšená volatilita posledních dnů sice přitáhla oko investorů a objemy na bitcoinech povyrostly výš, i přesto jsou ale ve srovnání s klasickými měnovými páry velmi malé. Z toho vyplývá určité nebezpečí snížené likvidity.

Zda se bitcoin stane respektovanou měnou, jakou je kupř. dolar, euro nebo jen je velmi těžké předpovědět. Jisté je, že před sebou má ještě hodně dlouhou cestu. První krok již ale bitcoin udělal, když se během pár let jeho hodnota ztisícinásobila..

Chcete obchodovat bitcoin trhy? Přes LYNX můžete

Chcete se účastnit pohybů na bitcoin trhu? Žádný problém.

Přes platformu LYNX si můžete tickerem BITCOINXB vyhledat  ETP, který trackuje pohyb ceny bitcoinu.  Obchodovat tento fond můžete buď eurech, nebo švédských korunách.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Více:
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05