Základy obchodování opcí: Opční prémie a čas

V tomto článku se podíváme na dva velmi důležité pojmy opčního tradingu a ukážeme si, jak spolu souvisí. Jde o pojmy opční prémie a časová hodnota opce.

Opční prémie

Jednoduše řečeno je opční prémie cena, kterou kupující opčního kontraktu zaplatí tomu, kdo opci prodává (vypisuje).  Opční prémie hraje klíčovou roli při stanovování zisku nebo ztráty z dané opce. Při opčním tradingu je důležité vědět, jak taková cena vzniká a co vlastně vyjadřuje.

Chápeme-li opce jako předkupní práva, která nám dávají možnost vstoupit do trhu na předem dohodnuté ceně (tzv. strike cena), pak můžeme jednoduše odvodit, že nejdražší opce jsou vždy takové, které mají strike cenu velmi blízko aktuální ceně podkladu. A naopak nejlevnější jsou ty opce, které mají strike cenu velmi daleko od aktuální ceně daného podkladu.

Proč?

Je to jednoduché. Čím vzdálenější je strike cena od ceny aktuální, tím je menší pravděpodobnost, že trh k této strike ceně skutečně dojde. Vezměme si jednoduchý příklad. Aktuální cena akcií je $100 a my z nějakého důvodu usuzujeme, že titul bude dále růst. Otázka zní, je pravděpodobnější že trh vyroste o $1 na cenu $101, nebo je pravděpodobnější že vyroste o $10 dolarů na cenu $110? Pochopitelně je pravděpodobnější, že vyroste pouze o $1.

Nakoupíme-li call opci na akcii se strike cenou $101, zaplatíme za ni vyšší cenu (vyšší opční prémii), než když bychom nakoupili opci na akcii se strike cenou $110. Stačí nám totiž pouze malý pohyb trhu (kupř. pouze o $2) a při uplatnění opce budeme hned v ziskové pozici $1. Vyšší zaplacená opční prémie je ale náš náklad, a proto je potřeba jej započítat do ziskovosti naší pozice. Zaplatíme-li za takovou opci kupř. $5, pak nám pohyb o $2 nestačí, protože budeme stále $4 ve ztrátě.

Časová hodnota opce

Každá opce má určitou časovou hodnotu, která je dána blížícím se termínem exspirace. Opce jsou předkupní práva, která platí pouze po určitý čas. Množství času, kolik má opce do exspirace, výrazně ovlivňuje její cenu.

Opět příklad. Řekněme, že chceme nakoupit call opce na akcie, jejich aktuální cena je $100. Z nějakého důvodu se domníváme, že titul by měl růst a nakoupená call opce nám dává právo vstoupit do dlouhé pozice na předem určené ceně (strike cena). Jako strike cenu jsme zvolili $110. Je pravděpodobnější, že trh překoná hladinu $110 v průběhu dne, týdne, měsíce nebo roku? Pochopitelně, že roku. Čím delší čas trh má, tím větší šance je, že k této ceně doputuje.

Tento fakt se odráží do ceny opce. S blížící se dobou exspirace, kdy platnost opce vyprší, se ceny přibližují nule. Časová hodnota opce tedy udává pravděpodobnost, že opce přinese svému majiteli profit předtím, že vyexspiruje. Časová hodnota opce narůstá i se zvyšující se tržní volatilitou. Ve volatilních trzích cena urazí delší vzdálenost za kratší čas a roste tedy pravdpodobnost, že se opci vyplatí uplatnit.

 

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05