Uranové akcie – přinese investice do uranu boom v 2018?

Po boomu lithiových akcií v minulém roce se investoři začínají poohlížet po dalších příležitostech s potenciálně vysokým zhodnocením. Uranové akcie patří mezi ty vůbec nejzajímavější v tomto ohledu.

Uran je materiál používaný především v jaderných elektrárnách pro generování energie. Od problémů jaderného reaktoru Fukushima je tento sektor poměrně hojně kritizován. Své místo si nicméně stále drží.

Uran se používá i do jaderných zbraní, které jsou aktuálně velkým tématem především pokud jde o napětí mezi Severní Koreou a Spojenými státy.

Uran se těží a zpracovává stejně jako jiné materiály. Společnosti, které se na těžbu zaměřují, vydávají své akcie.

Přestože uranové akcie mají za sebou poměrně volatilní pohyby nahoru a dolů, řada investorů nyní sází na jejich růst.

Graf nahoře ukazuje průběh ceny uranu. Přestože jsou uranové akcie navázané na cenu podkladu, ne vždy ji úplně kopírují a v řadě případů vykazují značné divergence. Podívejme se na jednotlivé z nich.

Níže si představíme pět nejzajímavějších akciových titulů navázaných na uran, které je možné obchodovat přes LYNX.

Uranové akcie s největším potenciálem pro rok 2018

5. Cameco Corp. (CCJ)

Akcie společnosti Cameco sice v loňském roce vykázala drobnou ztrátu, mezi nejlepšími pěti ale tato společnost chybět nemůže. Jedná se totiž o největší firmu, která v tomto oboru působí. Její kapitalizace přesahuje $4 miliardy.

Cameco má na svědomí téměř 20 % světové produkce uranu. Společnost vlastní uranové doly v Kanadě, Kazachstánu a Spojených státech. Vyplácí pravidelné dividendy, což je v tomto oboru spíše výjimečné. Při současné ceně je roční dividendový výnos zhruba 3 %.

4. Energy Fuels (UUUU)

Společnost Energy Fuels patří mezi ty relativně menší, její tržní kapitalizace je pouhých $130 milionů. Vlastní uranové doly na západě USA a uran nejen těží, ale i zpracovává. V minulém roce dosáhly akcie zhodnocení 11 %.

Stejně jako ostatní akcie i tato dosáhla svého vrcholu v únoru. Dno naopak našla koncem října a od té doby opět roste. Akcii je možné obchodovat na burze AMEX v amerických dolarech, nebo v Torontu na burze TSE v kanadských dolarech.

3. Uranium Energy Corp. (UEC)

Akcie Uranium Energy zaznamenala minulý rok 30% růst. Především konec roku byl pro společnost velmi vydařený. V předchozích zhruba deseti letech firma vždy vykazovala ztrátu. Tržní hodnota společnosti je $200 milionů.

Podle odhadů by se měla tržní hodnota společnosti během následujících 4 let zdesetinásobit. Klíčový by měl být hlavně rok 2020. Pakliže věříte těmto analýzám, je to určitě dobrý kup. Dejte ale pozor na to, zda se i realita bude shodovat s předpovědí. Pakliže nebude, může cena prudce klesnout.

2. Energy Resources of Australia (ERA)

Akcie ERA stouply v minulém roce asi o 60 %. Trh vykazuje zajímavou price action, což je vidět pohledem na přiložený graf. Dlouhou dobu spí, aby následně prudce vyrazil vzhůru. Společnost, jak už název napovídá, pochází z Austrálie a je možné ji obchodovat na tamní burze ASX za australské dolary, nebo na EUREXu za eura.

Firma se zaměřuje na obchodování s uranem, přičemž hlavními obchodními partnery jsou Japonsko a Jižní Korea. Kromě obchodování poskytuje i konzultační servis spojený s produkcí a zpracováním této komodity.

 

1. GoviEx Uranium (GXU)

Posledním tipem je společnost GoviEx Uranium se sídlem v Kanadě. Firma těží uran hlavně v Zambii, Nigérii a Mali a její akcie se obchodují jako nízkohodnotné pink sheety. To je samozřejmě spojeno s vyšší mírou rizika, na druhou stranu i vyšším potenciálem zisku.

Tržní kapitalizace GoviEx je pouhých $60 milionů. Nízká kapitalizace může způsobit výraznou volatilitu a nárazový růst v případě, že se do hry zapojí větší peníze. Aktuální cena akcie je kolem 25 centů za kus.

Zaujala vás investice do uranu?

Díky široké nabídce LYNX můžete zobchodovat všechny výše uvedené akcie.

uranové akcie - pět nejzajímavějších uranových akcií pro rok 2018 - obchodování u LYNX
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05