Rada guvernérů ECB ve čtvrtek rozhodla ponechat tři základní úrokové sazby ECB beze změny. Úroková sazba pro hlavní refinanční operace tedy i nadále zůstává na úrovni 4,5 %. Přicházející informace v zásadě potvrdily předchozí hodnocení střednědobého výhledu inflace Radou guvernérů.

Inflace nadále klesala v důsledku nižší inflace cen potravin a zboží. Většina ukazatelů základní inflace se zmírňuje, růst mezd postupně zpomaluje a firmy absorbují část růstu nákladů práce ve svých ziscích. Podmínky financování zůstávají restriktivní a předchozí zvýšení úrokových sazeb nadále zatěžuje poptávku, což pomáhá stlačovat inflaci. Domácí cenové tlaky jsou však silné a udržují inflaci cen služeb na vysoké úrovni. Rada guvernérů potvrdila, že i nadále bude při určování vhodné úrovně a délky omezení dodržovat přístup závislý na aktuálních příchozích datech a že se předem nezaváže k určité trajektorii sazeb.

Kromě ECB v tomto týdnu zasedala také Bank of Canada. Centrální banka nadále drží základní úrokovou sazbu na pěti procentech. Již pošesté zůstaly sazby nezměněny, ačkoliv guvernér Tiff Macklem poznamenal, že nyní vidí nezbytné podmínky pro snížení, ale před snížením sazeb chce dosáhnout trvalého pokroku ve zkrocení inflace.

Středeční vyhlášení inflace měřené indexem spotřebitelských cen (CPI) přineslo negativní zprávy. Index vzrostl za měsíc o 0,4 %, čímž se dvanáctiměsíční míra inflace dostala na 3,5 %. Ekonomové v průzkumu Dow Jones očekávali meziměsíční nárůst o 0,3 % a meziroční o 3,4 %.

Bez zahrnutí volatilních složek potravin a energie zrychlil tzv. jádrový CPI meziměsíčně o 0,4 %. Oproti předchozímu roku vzrostl o 3,8 % ve srovnání s příslušnými odhady 0,3 % a 3,7 %. Největší nárůst indexu způsobily náklady na přístřeší a energii. Energie vzrostla o 1,1 % po 2,3 % v únoru, zatímco náklady na bydlení, které tvoří asi jednu třetinu váhy v CPI, byly meziměsíčně vyšší. Konkrétně šlo o 0,4 %, což je o 5,7 % více než před rokem.

Fed ve svém plánu snížit úrokové sazby počítal s tím, že se náklady spojené s ubytováním během roku zpomalí a inflace se dostatečně ochladí. Ceny potravin se meziměsíčně zvýšily jen o 0,1 % a meziročně vzrostly o 2,2 %. V kategorii potravin však došlo k několika velkým ziskům.

„Není toho moc, co by mohlo pomoci Fedu k odklonu od jestřábích sklonů.“

Liz Ann Sonders, hlavní investiční stratég Charles Schwab

Liz Ann Sonders také dodala, že se nedomívá, že by v červnu došlo ke snížení úrokových sazeb. Den po vyhlášení CPI přišel na řadu index výrobních cen (PPI). V meziměsíčním srovnání vzrostl o 0,2 %, což je méně než odhad 0,3 % z konsensu agentury Dow Jones a také výrazně méně než 0,6% nárůst v únoru.

Na 12měsíční bázi však PPI vzrostl o 2,1 %, což je největší zisk od dubna 2023. Bez zahrnutí potravin a energií vzrostl i jádrový PPI o 0,2 %, což splnilo očekávání. Po středečním výrazném poklesu na akciovém (a především dluhopisovém) trhu zareagovaly trhy na tuto zprávu pozitivně. Akciové indexy středeční ztrátu prakticky dohnaly zpět. Dluhopisy však ne a 10 letý státní dluhopis se opět pohybuje na úrovních okolo 4,5% p.a..

Ekonomika Spojeného království v únoru mírně vzrostla, což zvyšuje naděje, že je na cestě z recese. Hrubý domácí produkt vzrostl o 0,1 % a jednalo se o druhý meziměsíční nárůst v řadě. Růst ekonomiky byl jedním z pěti klíčových slibů, které premiér Rishi Sunak učinil v loňském roce, když aktivita spotřebitelů a podniků byla stlačena vyššími cenami a úrokovými sazbami.

Stínová kancléřka Rachel Reeves ze strany labouristů však prohlásila, že Británie je na tom s nízkou vidinou růstu a vysokými daněmi není dobře.

„Konzervativci nemohou napravit ekonomiku, protože jsou důvodem jejího rozpadu.“

Rachel Reeves

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

European Central Bank: Monetary policy decisions (12. 4. 2024); www.ecb.europa.eu/press/pr/date/2024/html/ecb.mp240411~1345644915.en.html

Statistisches Bundesamt (Destatis): Inflation rate of +2.2% expected in March 2024 (5. 4. 2024); destatis.de/EN/Press/2024/04/PE24_133_611.html

CNBC: Consumer prices rose 3.5% from a year ago in March, more than expected (12. 4. 2024); cnbc.com/2024/04/10/cpi-inflation-march-2024-consumer-prices-rose-3point5percent-from-a-year-ago-in-march.html

CNBC: Wholesale prices rose 0.2% in March, less than expected (12. 4. 2024); www.cnbc.com/2024/04/11/ppi-inflation-report-march-2024-wholesale-prices-rose-0point2percent-in-march.html

BBC: GDP: Economy grew in February increasing hopes UK is out of recession (12. 4. 2024); www.bbc.com/news/business-68596871

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart