Investice do mědi v 2024: Tipy na futures a akcie

Autor: Ondřej Likeš

V tomto článku:

Glencore
ISIN: JE00B4T3BW64
|
Symbol: GLEN --- %

---
GBP
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Glencore Akcie

Měď je důležitou surovinou široce používanou ve stavebnictví, elektromobilech a dalších elektronických zařízeních. Cena mědi už navíc nějakou dobu stoupá. Mnoho investorů se tak ptá, jakým způsobem do mědi investovat. V tomto článku si přiblížíme, jak je na tom aktuálně nabídka i poptávka po mědi.

Ukážeme si také, jak lze do tohoto kovu investovat. Nakonec si představíme 3 společnosti jejichž akcie představují zajímavou příležitost, jak investovat do mědi.

Co je měď?

Měď je ušlechtilý kovový prvek načervenalé barvy. Lidé měď používají již od pravěku. Podle archeologů byly například první měděné trubky použity ve starověkém Egyptě kolem roku 2750 před naším letopočtem.

Stejně jako zlato a stříbro je měď vynikajícím vodičem tepla a elektřiny. Měď je také odolná vůči korozi a snadno se mísí s jinými kovy. Hojně se využívá ve stavebnictví. Měď je také snadno recyklovatelná. Odhaduje se, že asi 70 % dnes používané mědi bylo alespoň jednou recyklováno.

Využití mědi

Měď se používá především ve stavebních konstrukcích nebo potrubích. Hojně se využívá i v elektrických generátorech a elektrotechnice.  Měď najdeme v rádiích i televizorech. Mobilní telefon obsahuje asi 15 gramů mědi. Měď začala také nahrazovat hliník v počítačových čipech.

Čína jako hlavní spotřebitel mědi na světě

Měď se často používá ve stavebnictví. V době ekonomické prosperity je aktivita v tomto sektoru obvykle vysoká. Tudíž poptávka po mědi také často stoupá. Jedním z hlavních spotřebitelů tohoto kovu je Čína. Až 48 % veškerého dovozu mědi proudí právě do této země. Například mezi roky 2016 a 2018 rostl jak index Hang Seng v Hongkongu, tak cena mědi.

Rok 2019 došlo k ochlazení, ale v roce 2020 došlo opět k růstu zmiňovaného indexu i ceny mědi. Od roku 2021 je však situace odlišná. Zatímco index dlouhodobě klesá, cenový graf mědi pokračuje v růstu.

Čína aktuálně zažívá krizi na realitním trhu a ve stavebnictví. Přesto poptávka po mědi zůstala vysoká. Nedávno také Čína oznámila, že podpoří trh s nemovitostmi, což by mohlo vést k dalšímu oživení poptávky.

Bude poptávka po mědi vzrůstat?

Válka na Ukrajině a rostoucí geopolitické napětí přitáhlo pozornost k ropě, zlatu a palladiu. Ceny těchto komodit však začaly růst již v době koronavirové krize a rostoucí inflace. Přestože je cena mědi na rekordních úrovních, zdá se, že investice do mědi může být v příštích letech stále zajímavou příležitostí.

Měď je například důležitá při výrobě součástek pro elektroauta. Používá se v elektromotorech, bateriích, kabelech a také v nabíjecích stanicích. Měď také hraje důležitou roli při získávání tzv. zelené energie z větrných a slunečných elektráren. A právě přechod na elektromobily a udržitelné zdroje energie by mohly být příznivý pro investice do mědi.

Analytici Goldman Sachs dokonce nazývají měď novou ropou. Očekávají, že poptávka vzroste do roku 2030 až o 900 %. V méně optimistickém scénáři, kdy by mohlo dojít ke zpomalení energetické transformace, predikují růst o 600 %.

Hrozí dlouhodobý pokles produkce mědi?

Nabídka mědi je omezená. Pokud poroste poptávka, mohlo by to mít dopad na růst ceny tohoto kovu. Skoro třetina celosvětové produkce mědi pochází z Chile. A právě měděné doly v Chile a Peru se od koronavirové krize potýkaly s nedostatkem zaměstnanců. To mělo za následek nižší produkci. Investice byly navíc dočasně zastaveny. Je třeba připomenout, že výstavba nových dolů trvá roky.

Mezi lety 2009 a 2020 spotřeba rafinované mědi rostla. V roce 2020 bylo celosvětové využití rafinované mědi téměř 25 milionů tun. To byla největší spotřeba od roku 2009. V roce 2021 se svět dokonce potýkal s vyšší spotřebou než produkcí. Ta činila 24,5 milionů tun mědi a spotřebovalo se 25,33 milionů tun. Dle S&P Global by se tento deficit produkce mědi měl do roku 2025 zvýšit na 3,85 milionů tun.

Nabídka by tak dle analytiků neměla pokrývat poptávku. Do roku 2030 by celosvětová produkce mědi měla klesnout přibližně na 15,9 milionů tun. Očekává se tedy růst ceny mědi. Například Goldman Sachs predikuje do roku 2025 nárůst o více než 40 %.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jak investovat do mědi?

Investovat do mědi jde několika způsoby. Můžete si jí koupit i ve fyzické podobě. Měď lze ale obchodovat i prostřednictvím futures, ETF a akcií.

Investice do mědi prostřednictvím futures

Do mědi můžete investovat například prostřednictvím NYMEX Copper Futures (HG). Denně se zobchodují desítky tisíc kontraktů a 1 kontrakt představuje 25000násobek základní hodnoty. To znamená, že při ceně mědi 4,80 USD představuje jeden futures kontrakt hodnotu 120 000 USD.

Cenový graf futures HG
Cenový graf květnového futures kontraktu HG od června 2019 do dubna 2022 Zdroj: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Investice do mědi prostřednictvím akcií

Investoři mohou samozřejmě také obchodovat akcie společností, které se zabývají těžbou mědi nebo jsou s tímto kovem nějak spojené. Vývoj ceny těchto akcií pak bývá úzce spjat s cenou mědi. Pokud stoupá, akciím těžařských společností se zpravidla daří. Pokles ceny mědi pak často znamená i pokles ceny daných akcií. Mějte však na paměti, že tyto cenné papíry mohou být velmi volatilní.

Loading ...
Název společnosti Symbol Měna Zavírací cena předchozího dne
Vale SA (ADR) VALE USD 11,21
Rio Tinto plc ADR RIO USD 65,77
BHP Billiton (ADR) BHP USD 56,99
Southern Copper Corp. SCCO USD 109,89
Newmont Mining Corp. NEM USD 48,27
Glencore PLC GLEN GBP 5,44
Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. FCX USD 48,50
Barrick Gold Corp. GOLD USD 18,88

Akcie Glencore (GLEN)

Společnost Glencore je jedním z největších producentů mědi. V roce 2020 vytěžila 1,26 milionu tun mědi. A to především ze svých dolů v Africe, Austrálii a Jižní Americe. Glencore také operuje v rizikovějších zemích, jako je Kongo a Zambie. V těchto zemích se však těží hlavně kobalt.

V minulosti byla společnost výrazně zadlužená. Růst ceny mědi však hrál ve prospěch společnosti. V současné době se tak společnost zaměřuje na splácení dluhů a prochází velkou restrukturalizací. Čistý dluh v roce 2021 klesl ze 17,6 miliardy USD na 6 miliard USD.

Glencore se vedle mědi zaměřuje také na kobalt, nikl, zinek a vanad. Všechny tyto suroviny jsou důležité pro přechod na trvale udržitelné zdroje energie.

Cenový graf akcie GLEN
Týdenní graf akcie GLEN od června 2017 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Akcie Lundin Mining (LUN)

Lundin Mining je kanadská společnost, která vlastní doly v Portugalsku, Španělsku, Finsku a Švédsku. Lundin má silnou expozici vůči ceně mědi a může tak profitovat, pokud cena poroste. Cena akcií LUN loňský rok prudce vzrostla. V roce 2021 zaznamenala společnost nárůst příjmů o více než 60 % na 3,32 miliardy USD. Společnost také těží zlato, zinek a nikl.

Cenový graf akcie LUN
Týdenní graf akcie LUN od června 2017 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Akcie Southern Copper (SCCO)

Americká těžařská společnost je jedním z pěti největších těžařů mědi na světě. Tento načervenalý kov tvoří asi 84 % tržeb společnosti. Ta dále také těží stříbro, zinek, molybden, olovo a uhlí. Doly Southern Copper se nacházejí převážně v Peru a Mexiku. Southern Copper je z 88,9 % vlastněna společností Grupo Mexico. Zbývající 11,1% podíl se obchoduje na NYSE (New York Stock Exchange).

Společnost je schopna produkovat měď za mnohem nižší náklady než konkurence. Firma Southern Copper také v posledních letech neustále zvyšovala svou produkci mědi investováním jak do expanze stávajících dolů, tak do rozvoje nových projektů. Velká očekávání jsou například od peruánského projektu Tia Maria, do kterého bylo investováno přibližně 1,4 miliardy USD. Mělo by se tam těžit minimálně 120 000 tun mědi ročně po dobu 20 let. Vedení společnosti očekává, že do roku 2028 zvýší roční produkci ze současných 951 000 tun na 1,9 milionu tun.

Ve fiskálním roce 2021 vzrostly tržby o 38 % na 10,8 miliardy USD. Zisk se více než zdvojnásobil (3,38 miliardy USD). Pro aktuální fiskální rok 2022 analytici očekávají mírně slabší výnosy ve výši 10,8 miliardy USD. Za rok 2021 činil čistý dluh 2,75 miliardy USD a volným peněžní tok 3,4 miliardy USD.

Cenový graf akcie SCCO
Týdenní graf akcie SCCO od června 2017 do března 2022. Zdroj: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Beleggen in koper met aandelen, ETF’s en futures. LYNX [online]. Vydáno 25. 3. 2022 [cit. 19. 4. 2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-in-koper-aandelen-futures-etf/

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Kovy s Fyzickým Dodáním. (11. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX