U komoditních spreadů se do pozice vstupuje zadáním pokynu, kde se jeden futures kontrakt nakupuje a druhý prodává. Není přitom důležitá samotná cena futures kontraktů, ale rozdíl těchto cen. Zisk/ztráta se přitom vytváří v důsledku změny rozdílu těchto dvou cen. Je šest variand změny cen, které si ukážeme na spreadu kukuřice CU16-CZ16, kde se CU16 nakoupí a CZ16 prodá.

  CZ16 roste CZ16 roste
CU16 roste Zisk; CU16 roste více než CZ16 Zisk
CU16 roste Ztráta; CU16 roste méně než CZ16 x
CU16 klesá x Zisk; CU16 klesá méně než CZ16
CU16 klesá Ztráta Strata, CU16 klesá více než CZ16

Základní zobrazení spreadů je ve formátu, kdy se nejprve udává kontrakt s bližší expirací a poté kontrak se vzdálenější expirací. Běžným jevem je, že cen kupovaného kontraktu je nižší nežli cena prodávaného kontraktu a proto je cena záporná. U spreadu CU16-CZ16 je cena zářiového kontraktu CU16 379,5 a u prosincového kontraktu CZ16 385,5. Jelikož se ale zářiový kontrakt nakupuje a prosincový prodává, cena spreadu je -6.

a

Z grafu výše je zřejmé, že se podle sezónosti (barevné linie) očekává pokles hodnoty spreadu, proto budeme uvažovat o prodeji. Máme tedy spread s negativní cenou, který budeme prodávat. Pro mnoho investorů to může být matoucí. Pro zisk totiž potřebujeme, aby hodnota spreadu nadále klesala, tj. Aby šla níže než -6. A právě zde dochází k chybám. Velmi často investor namísto hodnoty nižší než -6, zadá pro profit target limitní cenu vyšší a jeho pozice je okamžitě uzavřena. Např. Investo uvažuje o výstupu se ziskem 4 bodů, ale namísto nákupního limitního pokynu s cenou -10 zadá -2. Limitní cena představuje maximální cenu, kterou je investor ochotný zaplatit. Když je jeho limitní cena -2, ale na trhu je cena -6, znamená to, že může nakoupit laciněji nežli -2 a proto se vyplní jeho pokyn okamžitě za -6.

Pokud má investor v portfoliu více spreadů, nakoupené i prodané, s kladnou i zápornou hodnotou, snižuje se jeho aktuální přehled o spreadech, ale hlavně se zvyšuje pravděpodobnost chybného zadání pokynu. Proto většina spreadových obchodníků vždy zadává spready tak, že první noha se nakupuje a druhá se prodává a taktéž vždy vstupují nákupem a vystupují z pozice prodejem. U výše uvedeného spreadu by to znamenalo, že namísto prodeje CU16-CZ16 za -6 by došlo k nákupu CZ16-CU16 za +6.

b

 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Zemědělské Komodity s Fyzickým Dodáním (15. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-agricultural-futures-physical.pdf

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart