Albert Einstein jednou prohlásil: “Složené úročení je osmý div světa.” Poukazoval na skutečnost, že i odkládání malé částky, kterou ale vhodně zainvestujete, vám může přinést příjemné výdělky.

 

Přestože éra tohoto génia je už nějakou dobu za námi, z tohoto tvrzení si můžeme odnést mnoho i dnes. Ročně dosažené výnosy jsou pro investory zásadním faktorem při budování obchodního účtu.

Zatímco je těžké spekulovat, jakým směrem se vydá cena akcie následující obchodní den, průměrný roční dividendový výnos můžeme považovat za stabilní a předvídatelný fakt.

Vzhledem k tomu, že návratnost investic je pro investory velmi důležitá, připravili jsme pro vás takové evropské dividendové akcie, které nabízí slušný ziskový potenciál. Na co si dávat pozor pří výběru akcií s vysokou dividendou? A proč jsme vybrali právě evropské dividendové akcie?

Na co si dát pozor při výběru nejlepších dividendových akcií?

Právě v dobách nízkých úrokových sazeb je investice do akcií s vysokou dividendou atraktivní variantou. Dividendové akcie nejen, že oživí vaše portfolio, ale vytvoříte si tak dlouhodobě udržitelnou složku portfolia s nezanedbatelným ročním výnosem.

Což je přesně to, co jako investor hledáte, stabilitu a výnos v jednom. Tuto kombinaci lze nalézt na evropském akciovém trhu, proto jsme pro vás vyhledali ty nejlepší evropské dividendové akcie pro rok 2020.

Atraktivní dividendovou akcii nepoznáte jen podle vysokého dividendového výnosu, ale co vás bude dále zajímat, je vyplácení dividend v budoucnu. Hledáme akcie s potenciálním růstem vyplacených dividend nebo alespoň akcie, kde tyto dividendy nebudou klesající.

Pozitivní efekt dividend

Spořicí účet nebyl v posledních letech zrovna nejvýnosnější metodou, kam uložit své finance. Za což nepochybně můžeme přikládat vinu nízkým úrokovým sazbám.

Pokud se podíváme na výnosy 10letého českého vládního dluhopisu, povšimneme si velmi nízkých hodnot pohybujících se od 0,35 % v roce 2015. Přestože dochází k jejich postupnému navyšování, aktuální výnos 1,82 % není stále příliš zajímavý.

Co takhle, aby vám výnos z investovaného kapitálů pro jednou pokryl inflaci a zároveň zaplacenou daň? Řešení naleznete v nákupu dividendových akcií.

Během posledních deseti let bylo opakovaně prokázáno, že akcioví investoři byli v dlouhodobém horizontu profitabilnější než ti, kteří vložili kapitál do dluhopisů či ho drželi na spořicích účtech.

Vraťme se nyní na úplný začátek a zabývejme se chvíli složeným úročením Alberta Einsteina. Krásným příkladem dokazující platnost tohoto tvrzení je německý index DAX.

V tomto indexu hrají velký vliv reinvestice, zpětně zainvestované výnosy z dividend. Vyplacené dividendy nejsou od úrovně indexu odečítány, ba naopak jsou do něj započítávány.

Aby byl rozdíl jasnější, porovnáme index celkového výnosu DAX, který započítává dividendy a který většina z vás poznává, a takzvaný index cen DAX, kde dividendy zahrnuty nejsou. Nyní máme možnost pozorovat zásadní rozdíl mezi těmito dvěma indexy.

Oba indexy vznikly v roce 1987 se stejnou počáteční hodnotou 1 000 bodů. Výkon reinvestovaného indexu DAX byl ale mnohem vyšší než výkon cenového indexu.

Zatímco hodnota reinvestovaného indexu se na konci roku 2017 pohybovala na hodnotě 13 000 bodů, hodnota cenového indexu činila pouhých 6 000 bodů, což je méně než poloviční hodnota. Můžeme tvrdit, že pokud bychom obdržené dividendy pokaždé znovu investovali, vydělali bychom za posledních 30 let více než dvojnásobek, než kdybychom reinvestice neprováděli.

V dlouhodobém horizontu výnos dividend zásadně ovlivňuje profit. Albert Einstein se v této skutečnosti skutečně nemýlil.

Nejlepší evropské dividendové akcie roku 2020

S ohledem na toto zjištění jsme se vydali hledat nejlepší evropské dividendové akcie. Akcie, které splňují výše zmíněná kritéria, nalezneme především u velkých společností. Společností, jež se vyznačují stabilitou, předvídatelným peněžním ziskem, ale také solidním cash flow.

Dále si všímáme ukazatelů jako výnos na 1 akcii a výše vyplacené dividendy na 1 akcii. Výnos na akcii by měl být vždy větší než vyplacená dividenda na akcii. Tato informace nám říká, že by výplaty dividend měly být zajištěny i do budoucna. Zároveň, přebytek zisku společnosti může být nadále rozdělován investorům.

Akcie s vysokými dividendami bývají často méně ovlivněny cyklickými pohyby ekonomiky, než tomu je například u růstových akcií. Na druhou stranu růst takového typu společností bude spíše pomalejší.

Dividendové akcie jsou také méně volatilnější. Jinými slovy, budou mít nízkou hodnotu beta. To může být velkou výhodou právě v období propadu finančního trhu. V takové fázi ekonomického cyklu jsou dividendové akcie méně náchylné k poklesu své hodnoty a celkově jejich citlivost na negativní vývoj trhu je menší.

Níže naleznete nejlepší 3 evropské dividendové akcie pro rok 2020.

 

3. Akcie Royal Dutch Shell (RDSA)

Royal Dutch Shell (ISIN: GB00B03MLX29 – symbol: RDSA – měna: EUR) je jednou z největších energetických společností na světě se zaměřením na ropu a plyn. Shell se podílí na výzkumných a vývojových projektech ve více než 70 zemích světa a je jedním z největších distributorů paliv a maziv na světě.

Akcie Royal Dutch Shell jsou rozděleny do tříd A (ISIN: GB00B03MLX29) a B (ISIN: GB00B03MM408). Obě jsou rovnocenné akcie z hlediska akcionářských práv (např. hlasovací, dividendové ,atd.). Jediným rozdílem je daňové zacházení s distribuovanými dividendami. Akcie třídy A podléhají nizozemskému daňovému právu, a proto podléhají 15 % srážkové dani při rozdělení dividend. Akcie třídy B naproti tomu podléhají britskému daňovému právu, a proto nemají na dividendu žádný odpočet srážkové daně.

Mezi investory je tato společnost velmi oblíbená, jelikož od roku 1945 až dosud nikdy nesnížila výši dividend. Shell převzala v roce 2016 konkurenční britskou společnost BG Group za 47 miliard GBP. Společnost je momentálně s flotilou 90 LNG tankerů a 13 velkými zkapalňovacími zařízeními největším dodavatelem zkapalněného plynu na světě.

Poté, co roky 2017 a 2018 byly pro ropnou společnost brilantní, došlo v roce 2019 kvůli slabším cenám ropy a zemního plynu k poklesu tržeb a zisků. Zatímco tržby klesly o 11 % z 388 miliard USD na 345 miliard USD, zisk na akcii klesl o 30 % z 2,80 USD na 1,97 USD. Výsledek byl tedy mírně horší, než se předpokládalo.

Čtěte také: Výběr 10 nejlepších dividendových aristokratů a ETF roku 2020

Očekává se však, že se vyhlídky britsko-nizozemského producenta ropy a zemního plynu v roce 2020 opět zlepší. Očekávané tržby zůstávají zhruba na stejné hladině jako loni – 346 miliard USD. Energetický gigant má také mimořádně dobrou rozvahu.

Royal Dutch Shell má vynikající dividendovou historii, takže investoři mohou vždy počítat s vysokým P / E poměrem. Jako klasická dividendová akcie je hodnota poměrně dobře zajištěna proti cenovým výkyvům spolehlivě vysokou dividendou.

Akcie Royal Dutch Shell (RDSA)
 
Graf akcie Royal Dutch Shell A. Zdroj: TradingView.com.

Zobrazit více informací o akcii Royal Dutch Shell.

Největší ropná společnost v Evropě zvyšuje svoji dividendu nepřetržitě od roku 1945 – což je neuvěřitelných 74 let. Akcionáři britsko-nizozemského energetického gigantu se proto nemusí v budoucnu strachovat o své dividendy. Společnost v současné době vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 0,47 USD. Roční dividendový výnos je momentálně 7,6 %. Vysoká dividenda poměrně dobře chrání výkyvy cen akcií.

 

Cenu akcie podporuje také rozsáhlý program zpětného odkupu ve výši 25 miliard USD. Společnost již v rámci tohoto programu v roce 2018 odkoupila zpět své akcie v celkové hodnotě 14,8 miliard USD. S dividendovým výnosem 7,6 % jsou akcie momentálně poměrně levné, navíc nyní, když koronavirová hysterie ztlačila světové trhy včetně toho ropného směrem dolů, nevyhnula se tomu ani tato společnost.

Akcie klesla od začátku roku 2020 z hodnoty za akcii 27 USD téměř až o polovinu, pod 14 USD za akcii, což činí akcii mimořádně levnou a tak se nabízí jako mimořádná příležitost pro investory.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

2. Akcie Swiss Re (SR9)

Swiss Re (ISIN: CH0126881561 – symbol: SR9 – měna: EUR) se sídlem ve švýcarském Curychu je po Munich Re 2. největší pojišťovací společností. Swiss Re se zaměřuje převážně na pojištění majetku a životní pojištění.

Společnosti se v prvních devíti měsících roku 2019 vedlo velmi dobře – čistý příjem vzrostl o 23 % na 1,3 miliardy CHF. Swiss Re vydělávala zejména díky silným finančním trhům a prodejem investic v Brazílii. Švýcarská pojišťovna i přes nepříznivé podmínky však překvapila zvýšením dividendy a programem zpětného odkupu akcií.

V posledních čtyřech letech se dividenda stabilně zvyšovala až na 5,60 CHF. Analytici očekávají, že díky vysokým rezervám bude společnost dividendy zvyšovat i nadále. Společnost také realizuje program zpětného odkupu svých akcií.

S aktuální cenou akcie 89 EUR a očekávanou dividendou ve výši 5,65 EUR je dividendový výnos Swiss Re v současné době silný – 5,2%. Zisky byly v loňském roce velmi slabé. Příčinou byl velký počet přírodních katastrof, což má přirozeně negativní dopad na zisky pojišťovny.

Čtéte také: 5 nejlepších dividendových ETF roku 2020

Oproti tomu se tradičně v pojišťovnictví po sérii katastrof značně zvyšuje poptávka, což se odrazí na ziskovosti společnosti. Analytici očekávají, že v následujících čtyřech letech se objem pojištění proti škodám z přírodních katastrof zvýší ze současných 30 miliard USD na více než 40 miliard USD.

Akcie Swiss Re (SR9)Graf akcie Swiss Re (SR9). Zdroj: TradingView.com.

Zobrazit více informací o akcii Swiss Re.

Akcie Swiss Re dosáhla na začátku roku 2020 nového desetiletého maxima 115,80 CHF. Z našeho pohledu je akcie Swiss Re, která je ohodnocena relativně mírně, zvláště vhodná pro konzervativní investory, kteří chtějí těžit z převážně vysoké ziskovosti pojišťovny. Zisk je poměrně variabilní a vychází z počtu velkých přírodních katastrof v daném roce.

Díky velkému kapitálovému polštáři a vysoké ziskovosti společnosti v běžných dobách jsou podnikatelská rizika specifická pro dané odvětví ve střednědobém a dlouhodobém horizontu velmi dobře tlumena. Akcie Swiss Re jsou proto zvláště vhodné pro konzervativní investory, kteří chtějí vsadit na atraktivní dividendový výnos 5,2 %.

Potenciál zvýšení cen v pojišťovnictví je ve srovnání s jinými sektory malý – navzdory dlouhodobě vzestupnému trendu.

Současná koronavirová hysterie na trzích se akcií společnosti Swiss Re moc nedotkla, což je poměrně pozitivní signál a značí anticyklickou povahu akcie.

1. Akcie BASF SE (BAS)

Největší chemická společnost na světě BASF SE (ISIN: DE000BASF111 – symbol: BAS – měna: EUR) se sídlem v německém Ludwigshafenu má více než 122 000 zaměstnanců ve více než 80 zemích a téměř 400 provozech chemické výroby. Společnost, založená v roce 1865 jako Badische Anilin & Soda-Fabrik původně vyráběla barviva pro textilní průmysl.

Společnost postupně rozšiřovala své portfolio například o čpavek, hnojiva, ale i o magnetické pásky pro video a audio kazety. Dnes společnost produkuje zejména průmyslové a textilní chemikálie a plasty. Přípravky na čištění a ochranu rostlin a doplňky výživy také patří do širokého portfolia produktů společnosti.

Akcie BASF SE (BAS)Graf akcie BASF SE (BAS). Zdroj: TradingView.com.

 

Zobrazit více informací o akcii BASF SE.

Společnost BASF od roku 2010 průběžně zvyšuje dividendu z 1,70 EUR na akcii na 3,20 EUR v roce 2019. Vedení společnosti cílí na každoroční zvyšování dividendy. Proto je ve slabších účetních obdobích přijímán poměrně vysoký poměr výplat ve vztahu k celkovému zisku. V roce 2019 se očekává rozdělení přibližně 85 % čistého zisku. S aktuální cenou akcie 61 EUR je dividendový výnos atraktivních 5,4 %.

 

Pro lovce dividend je BASF rozhodně zajímavou akcií. Po slabším období v letech 2018 a 2019 by se letos měly tržby a příjmy opět mírně zvýšit. Akcie BASF se během posledních několika let staly atraktivní zejména pro svoji výši dividendového výnosu  – také díky relativně slabému vývoji ceny akcie.

Ceny akcií postihla koronavirová hysterie na trzích a akcie tak spadla na svá minima z roku 2010, což činí slibnou šanci pro levnější vstup do pozice.

Zaujala vás možnost obchodovat evropské dividendové akcie?

Dostali jsme se na závěr přehledu nejlepších evropských dividendových akcií. Jak jsme si ukázali, dividendové akcie představují dlouhodobě udržitelnou a stabilní složku v investičním portfoliu. Stabilita a výnosnost jsou velmi lákávými cíli, díky kterým jsou dividendové akcie velmi žádanou položkou řady úspěšných investorů.

Obchodování dividendových akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart