Meme akcie v roce 2024: Jak si vedou GameStop akcie a akcie AMC?
GameStop akcie v pondělí 3. 6. 2024 v premarketu silně vzrostly poté, co Keith Gill údajně zveřejnil své portfolio a pozice. Jsou meme akcie a šílenství kolem akcií GameStop zpět?

Odhalte, co se aktuálně odehrálo u akcie AMC a GME a poznejte specifika meme akcií. Pokud hledáte brokera pro obchodování s akciemi, klikněte zde.

Drží Keith Gill 5 milionů akcií GameStop?

Akcie GameStop, známé jako meme akcie, v pondělí 3. 6. 2024 zaznamenaly růst v premarketu o více než 100 % poté, co Keith Gill (muž, který stál za šílenstvím kolem meme akcií v roce 2021) údajně zveřejnil své portfolio, ve kterém by měl držet 5 milionů akcií GameStop a také 120 tisíc call opcí na realizační ceně 20 USD s expirací 21. června 2024. V pátek GameStop akcie (GME) uzavřely na ceně 23,14 USD.

Graf akcie GameStop: V premarketu vzrostly o více jak 100 %
Graf akcie GameStop (15 minut) a růst v premarketu ze dne 3. 6. 2024. Zdroj: LYNX+ (3. 6 2024)

Keith Gill (známý také jako „Roaring Kitty“), údajně zveřejnil v neděli večer na platformě Reddit ve fóru r/SuperStonk snímek svého portfolia, které zahrnuje výše zmíněné pozice. Zajímavé je, že údaje o svém portfoliu zatím nepublikoval na fóru WallStreetBets, kde před lety zveřejňoval všechny své obchodní kroky v době mánie kolem meme akcií a právě akcie GameStop.

Takto silný růst akcie GameStop ukazuje, jak je občas dobré, když investoři mohou obchodovat také v premarketu aftermarketu, aby mohli na základě čerstvých událostí upravit své pozice, portfolio, nebo využít aktuálních příležitostí pro vstup na trh. Pokud o výhodách a nevýhodách tradingu mimo hlavní obchodní hodiny chcete zjistit více, doporučujeme náš článek Co je premarket a aftermarket? Poznejte výhody a rizika. Online broker LYNX svým klientům možnost obchodovat v premarketu a aftermarketu nabízí. Více se dozvíte zde: LYNX: Premarket a aftermarket trading.

Akcie společností GameStop Corp. a AMC Entertainment Holdings prudce vzrostly už nedávno poté, co Keith Gill po tříleté pauze opět upoutal pozornost na sociálních sítích. Gill byl vlivnou postavou spojenou s WallStreetBets a šílenstvím kolem meme akcií v roce 2021. Nyní se zdá, že jeho série příspěvků na platformě X znovu postavila GameStop akcie a akcie AMC do centra pozornosti. Naskýtá se tak otázka, zda návrat Roaring Kittyho na sociální sítě není signálem, že retailoví obchodníci opět zaměřují svou pozornost na společnosti v problémech a silně shortované akcie. Mohlo by se šílenství kolem meme akcií opakovat?

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Co jsou meme akcie?

Meme akcie jsou akcie společností, které získaly popularitu zejména díky sociálním sítím a internetovým fórům, jako je Reddit, Twitter nebo Facebook. Tyto akcie často provází extrémní volatilita a nepředvídatelnost, jelikož vývoj ceny těchto akcií je poháněn spíše komunitními trendy a spekulacemi než tradičními fundamentálními faktory.

Historie meme akcií je relativně nedávná a souvisí s fenoménem sociálních sítí a masového sdílení obsahu na internetu. Mezi meme akcie patří například GameStop (GME), AMC Entertainment (AMC), BlackBerry (BB) a Nokia (NOK). Tyto akcie získaly velkou pozornost díky masivnímu zájmu malých investorů, kteří organizovali jejich nákupy, často s cílem vyhnat cenu akcií vysoko a současně s tím způsobit Short Squeeze.

Cenový vývoj meme akcií byl (a stále je) plný dramatických zvratů, extrémních cenových růstů i propadů. Tyto události vedly ke zvýšenému dohledu ze strany regulačních orgánů a také k diskusím o tom, jaký vliv může mít tato nová forma kolektivního investování na trhy. Vzhledem k výše zmíněnému se meme akcie považují za vysoce rizikové investice.

Kdo jsou WallStreetBets?


WallStreetBets (WSB) je název online komunity na platformě Reddit, která se zaměřuje na diskuzi o investování do akcií, opcí a dalších finančních instrumentů. Tato komunita je známá svým nekonvenčním přístupem k investování a obchodování na finančních trzích. Členové WallStreetBets často sdílejí své obchodní strategie, tipy a triky a diskutují o různých investičních příležitostech. Co je výjimečné, je jejich schopnost organizovat hromadné nákupy a prodeje akcií, což může vést k dramatickým pohybům na trhu.

Skupina WallStreetBets se stala známou díky svému vlivu na některé nejvíce diskutované meme akcie, jako je GameStop a AMC Entertainment, kdy členové komunity masivně nakupovali tyto akcie, což vedlo k dramatickým cenovým skokům a způsobilo ztráty pro některé hedgeové fondy a institucionální investory.

Meme akcie: Aktuální údaje 5 společností

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
AMC Entertainment Holdings AMC 1,45 4,91 5,91 % 0,97 % 78,69 % -23,64 % -87,70 % -88,06 %
KOSS KOSS 0,04 4,32 -1,85 % -11,30 % 32,59 % 20,45 % 10,13 % 108,87 %
GameStop GME 7,80 25,46 14,38 % -7,76 % 66,78 % 74,48 % 19,84 % 2.017,82 %
Nokia NOKIA 19,89 3,54 -1,82 % -5,26 % -0,10 % 15,26 % -9,16 % -22,93 %
BlackBerry BB 1,68 2,77 -9,03 % -9,68 % -13,10 % -40,98 % -51,82 % -71,13 %

GameStop akcie (GME)

Společnost GameStop Corporation je americký obchodní řetězec specializující se na prodej videoher, herního hardwaru, příslušenství a souvisejících produktů. Společnost GameStop provozuje obchody po celých Spojených státech, ale také v několika dalších zemích po celém světě. Firma byla dříve známa jako GSC Holdings Corp. Byla založena v roce 1996 a sídlí ve městě Grapevine v Texasu.

GameStop a rok 2021: Zrodila se nejslavnější meme akcie

Short Squeeze, který proslavil akcie GameStop a měl vážné finanční důsledky pro některé hedge fondy a investory, se odehrál v lednu 2021. Do roku 2021 se firma potýkala s problémy a cena akcií klesala. Pandemie koronaviru urychlila pokles tržeb i zavírání prodejen. Počátek šílenství kolem GameStop akcie je připisován již zmíněné skupině WallStreetBets.

O této meme akcii se youtuber s přezdívkou Roaring Kitty zmínil již ve videu z roku 2020, ve kterém vysvětloval, že cena akcie GameStop by mohl vzrůst až několikanásobně. Poukazoval na velmi vysoké procento krátkých pozic. Cenné papíry GameStop přitom nejvíce shortovaly právě hedge fondy, které by při velkém nárůstu ceny byly nuceny své krátké pozice se ztrátou uzavírat.

V lednu 2021 pak skutečně došlo k Short Squeezu, který Roaring Kitty předpovídal, a cena akcií GME vyletěla vzhůru. Několik hedge fondů přitom utrpělo obrovské ztráty. Tento jev vedl k tomu, že koncept meme akcií začal být vnímán jako střet Davida s Goliášem. Drobní retailoví investoři se snažili vydělat na úkor mocných z Wall Streetu.

Meme akcie: GameStop akcie a růst v roce 2021
Denní graf GameStop akcie a silný růst v roce 2021. Zdroj: LYNX+ (20. 5. 2024)

Dne 28. ledna 2021, dosáhla cena akcie GameStop hodnoty přes 500 USD za akcii (125 USD po rozdělení), což bylo téměř 30krát více než 17,25 USD na začátku měsíce. Ceny mnoha dalších silně shortovaných cenných papírů a kryptoměn také vzrostly. Některé brokerské společnosti pozastavily možnost nákupu akcií GameStop a dalších cenných papírů, což vyvolalo kritiku a obvinění z manipulace s trhem od významných politiků a podnikatelů napříč politickým spektrem. Bylo podáno mnoho žalob a následně se situace řešila i na úrovni Sněmovny reprezentantů USA.

Neobvykle vysoká cena a volatilita pokračovaly i po vrcholu koncem ledna. Dne 24. února se cena akcií GameStop zdvojnásobila během 90 minut a poté se další měsíc pohybovala kolem 200 USD za akcii. Dne 24. března po zveřejnění výsledků a plánů klesla o 34 %. Dne 25. března se akcie dramaticky zotavily a vzrostly o 53 %. Z výše zmíněného je tedy jasné, že se jedná o velice volatilní akcii, která dokáže překvapit silnými růsty, ale stejně tak i poklesy. Opět tedy upozorňujeme, že se jedná o velmi rizikovou akcii, určenou spíše pro zkušené investory.

Akcie GameStop v roce 2024: Bude se historie opakovat?

Růst GameStop akcie (GME) nastal již počátkem května 2024, ale významnější růst se odehrál od 10. května do 14. května, kdy cena akcie GME vzrostla o více než 270 %. V úterý 14. května 2024 dosáhla cena 64,83 dolarů za akcii. Následoval ale prudký pokles a v pátek 17. 5. 2024 cena uzavřela na ceně 22,21 dolarů.

Denní graf GameStop akcie a silný růst z jara 2024. Zdroj: LYNX+ (24. 5. 2024)


Cena klesla o 19,7 % poté, co prodejce videoher oznámil plány na prodej dalších akcií a zveřejnil předběžné výsledky, které ukázaly pokles tržeb v prvním čtvrtletí. Společnost uvedla, že plánuje prodat až 45 milionů kmenových akcií třídy A prostřednictvím nabídky na volném trhu.

Jak je z grafu patrné, pokles GameStop akcie pokračoval i nadále a 23. května 2024 cena uzavřela na 18, 32 USD, což jistě nepotěšilo investory, kteří nakupovali na cenách ze 14. května. Opět to dokazuje, jak jsou meme akcie nebezpečné. Pokud máte štěstí a zachytíte onen rychlý enormní růst, můžete rychle vydělat, ale pokud naskočíte pozdě, můžete o své peníze také velmi rychle přijít.

Aktuální graf GameStop akcie (GME)

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...
Loading ...

V samostatném prohlášení GameStop uvedl, že nyní očekává čisté tržby za první čtvrtletí v rozmezí 872 milionů až 892 milionů dolarů, což je pokles oproti přibližně 1,24 miliardám dolarů ve stejném čtvrtletí minulého roku. Čistá ztráta GameStopu za první čtvrtletí se očekává mezi 27 miliony a 37 miliony dolarů, což je méně než čistá ztráta ve výši 50,5 milionů dolarů ve stejném období před rokem. Společnost se také potýká s konkurencí od e-commerce konkurentů. Koncem března GameStop oznámil propouštění s cílem snížit náklady.

Akcie AMC (AMC)

Společnost AMC Entertainment Holdings byla založena v roce 1920 a sídlí v Leawoodu v Kansasu a působí v oblasti provozování kin na americkém i mezinárodním trhu, kdy kina buďto přímo provozuje, nebo v nich má podíl.

Akcie AMC: V první polovině 2021 cena vzrostla o více než 3000%

Podobně jako GameStop, i akcie AMC byla v roce 2021 v hledáčku WallStreetBets a následné šílenství ohledně meme akcií pomohlo této síťi kin, která bojovala s následky pandemické krize, těžit z velkého růstu ceny akcie. Ten začal pozvolna v lednu 2021, aby dosáhl svého vrcholu začátkem června. Za tu dobu cena akcie vzrostla o více než 3000 %.

Denní graf akcie AMC a nebývalý růst v roce 2021. Zdroj: LYNX+ (24. 5. 2024)

Akcie AMC a situace v roce 2024

Akcie AMC se dočkaly výraznějšího růstu ceny 13. května 2024, kdy se cena během dvou dnů dostala z 3,52 USD až na 11, 88 USD. I v tomto případě ale následně došlo k silnému poklesu a 17. 5. 2024 cena akcie AMC uzavřela na ceně 4,40 USD.

Denní graf akcie AMC a rally v květnu 2024. Zdroj: LYNX+ (24. 5. 2024)

Právě v pondělí 13. května dokončila společnost prodej 72,5 milionu akcií v rámci nabídky, kterou zahájila koncem března 2024. Akcie AMC se prodávaly za průměrnou cenu 3,45 USD za akcii (před započtením provizí a poplatků) a firma si tak přišla na více než 246 milionů dolarů. Den poté pak cena akcie vzrostla o dalších 32 %. Po velmi silném růstu ale následoval rychlý pád ceny této meme akcie. Podobně jsme to mohli vidět na grafu GameStop.

Aktuální graf akcie AMC (AMC)

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...
Loading ...

Dle zveřejněné zprávy z 8. května 2024 celkové příjmy AMC dosáhly 951,4 milionů dolarů, což je mírný pokles oproti 954,4 milionům dolarů ve stejném období roku 2023. Čistá ztráta činila 163,5 milionu dolarů, za první čtvrtletí roku 2023 přitom byla ztráta ve výši 235,5 milionů dolarů.

Celkové příjmy AMC na jednoho návštěvníka byly v prvním čtvrtletí téměř o 36 % vyšší než před pandemií, což ukazuje výrazný růst efektivity příjmů. Společnost má silné hotovostní rezervy, ke konci prvního čtvrtletí disponovala 624 miliony dolarů.

3 důvody, proč jsou meme akcie riskantní

Zde jsou některé potenciální nevýhody, které byste měli zvážit před investováním do meme akcií:

Meme akcie jsou doprovázeny extrémní volatilitou

Náhlý mediální zájem, cenové bubliny a Short Squeeze často vedou k prudkému nárůstu ceny akcií obvykle v krátkodobém horizontu. Ten bývá ale obvykle následován strmým poklesem, jakmile jsou pozice zlikvidovány a lidé přestanou nakupovat. Taková volatilita může vést k významným ztrátám. Dokonale načasovat nákup a prodej akcií za účelem zisku je často velmi obtížné.

Často se jedná o společnosti, které jsou v problémech

Skupina WallStreetBets se v minulosti často soustředila na ty akcie, které byly ve velkém shortovány a jejím cílem mimo jiné bylo, aby náhlými silnými nákupy způsobila Short Squeeze. Je ale důležité si uvědomit, že se shortují obvykle ty společnosti, u kterých se neočekává, že se jim bude v budoucnosti příliš dařit. Může jít o firmy se špatnými hospodářskými výsledky a jinými problémy. Spoléhat se jen na to, že cena akcie díky pokrývání krátkých ztrátových pozic vyletí nahoru, nemusí být z dlouhodobého hlediska ta nejlepší strategie, pokud nejste opravdu zkušený obchodník, jehož strategie je na podobném přístupu založená.

Zastánci meme akcií často povzbuzují ostatní investory prostřednictvím sociálních médií, aby drželi akcie navzdory velkým ztrátám (tzv. “diamond hands”) v očekávání, že cena akcií nakonec znovu poroste. Pokud ale fundamenty společnosti nepodporují budoucí růst ceny akcií, nemusí k vysněnému růstu vůbec dojít.

Popularita na sociálních sítích

Ano, i hype na sociálních médiích může představovat riziko pro investory, jelikož může způsobit extrémní nepředvídatelnost cenových pohybů. Spekulativní obchodování, které je poháněno sociálními médii a internetovými fóry jako WallStreetBets, může vést k umělému nafouknutí cen akcií, které nesouvisí s reálnou hodnotou společnosti. Takové manipulace mohou vytvářet falešný dojem o výkonnosti akcie, což může investory uvést v omyl a způsobit jim značné ztráty, když se cena akcií nakonec vrátí k reálné hodnotě.

Meme akcie: Nepodceňujte rizika

Meme akcie jsou jistě zajímavým fenoménem a jak se zdá, ještě zřejmě neřekly své poslední slovo. Bude zajímavé sledovat vývoj GameStop akcie a dalších. Dočkáme se dalšího rekordního růstu?

Pokud budete o investování do meme akcií někdy uvažovat, zvažte prosím veškerá zmíněná rizika. I to, jaký byl vývoj ceny těchto akcií v minulosti. Jedná se o vysoce riziké akcie pro zkušené investory, kteří podobné situace na trhu vyhledávají a mají jasně nastavený obchodní plán a nerozhodují se jen na základě emocí.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Yahoo Finance: AMC Entertainment Holdings Inc (AMC) (Q1 2024) Earnings Call Transcript Highlights: Surpassing (21. 5. 2024); finance.yahoo.com/news/amc-entertainment-holdings-inc-amc-075956539.html

Yahoo Finance: GameStop Corp. (GME) (21. 5. 2024); finance.yahoo.com/quote/GME/profile

Investor’s Business Daily: Is AMC Stock A Buy Now After Roaring Kitty Returns? Meme Stock Soars 305% In May, Trades Well Off Week’s High (21. 5. 2024); www.investors.com/research/amc-entertainment-stock-buy-now/

CATO Institute: The GameStop Episode: What Happened and What Does It Mean? (21. 5. 2024); www.cato.org/cato-journal/fall-2021/gamestop-episode-what-happened-what-does-it-mean

Forbes: Meme Stocks Frenzy Reignites Debate Over Market Integrity (21. 5. 2024); www.forbes.com/sites/danirvine/

2024/05/15/meme-stocks-are-reliving-their-2021-glory-days/

Investopedia: What Are Meme Stocks, and Are They Real Investments? (21. 5. 2024); www.investopedia.com/meme-stock-5206762

CNN: How bad bets on meme stocks led to a $1 billion wipeout (21. 5. 2024); edition.cnn.com/2024/05/15/investing/

gamestop-short-sellers-nightcap/index.html

The Associated Press: Meme stocks are roaring again. This time may be different (21. 5. 2024); apnews.com/article/meme-stocks-wall-street-gamestop-amc-f56af9d8853d77180548028a1a7f3f0f

Reuters: GameStop and AMC tumble as meme stocks rally deflates (21. 5. 2024); www.reuters.com/technology/gamestop-amc-slide-meme-stocks-rally-loses-steam-2024-05-16/

CBS News: GameStop, AMC shares tumble as the meme stock fervor fades (21. 5. 2024); www.cbsnews.com/news/gamestop-stock-meme-stock-roaring-kitty-keith-gill/

Morningstar: AMC’s stock surges along with fellow meme stock GameStop as Roaring Kitty returns (21. 5. 2024); www.morningstar.com/news/marketwatch/

2024051384/amcs-stock-surges-along-with-fellow-meme-stock-gamestop-as-roaring-kitty-returns

CNBC: GameStop shares fall 20% after it files to sell additional stock, says first quarter sales dropped (21. 5. 2024); www.cnbc.com/2024/05/17/gamestop-shares-fall-after-it-files-to-sell-securities-says-first-quarter-sales-declined.html

CNBC: AMC completes $250 million stock sale during meme rally, shares jump 30 (21. 5. 2024); www.cnbc.com/2024/05/14/amc-raises-250-million-in-stock-sale-during-mondays-meme-rally.html

CNBC: GameStop shares surge 80% in premarket after ‘Roaring Kitty’ trader posts account showing $116 million position (3. 6. 2024); www.cnbc.com/2024/06/02/gamestop-jumps-as-roaring-kitty-trader-posts-giant-116-million-stock-position.html?__source=iosappshare%7

Ccom.apple.UIKit.activity.

CopyToPasteboard

Forbes: Meme Stocks: What Are They And How Do They Work? (24. 5. 2024); www.forbes.com/advisor/au/investing

/what-are-meme-stocks/

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart