Počítačový čip a logo NVIDIA
NVIDIA akcie po velkém zhodnocení v letošním roce začaly stagnovat, což trvá již pár měsíců. Znamená to konec růstu pro aktuální rok? A co akcie NVIDIA znamenají aktuální kroky Fedu?

Poznejte vše důležité o akciích NVIDIA (NVDA). Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Fed zvýšil výhled pro sazby: Riziko pro technologický sektor?

Americký Fed v minulém týdnu uskutečnil zářijové zasedání, kde měla obdoba bankovní rady učinit měnově-politické rozhodnutí. Jak trhy víceméně očekávaly, centrální banka se tentokrát rozhodla pro nenavýšení základní úrokové sazby. Respektive zopakovala červnové rozhodnutí, kdy se též centrální bankéři rozhodli pro stabilitu sazeb.

V obecné rovině se ovšem počítá s tím, že ještě jednou k růstu v úrokových sazbách dojde. A to konkrétně o 0,25 procentního bodu, což je již pouze kosmetická úprava již tak vysokých úrovní úrokových sazeb. Jak to víme?

Co je dot plot diagram?

Fed každé druhé zasedání zveřejňuje svou ekonomickou projekci a součástí je i tzv. dot plot diagram. Každá tečka reprezentuje výhled jednotlivých členů všech členů FOMC. Z dot plot diagramu vyplývá, že terminal rate (mediánová hodnota) pro letošní rok zůstala (oproti minulému výhledu) na 5,6 %. Vzhledem k tomu, že nynější horní hranice cílení je na 5,5 %, zbývá maximálně poslední hike o zmíněných 0,25 procentního bodu. S tím byl trh už poměrně dlouho srozuměn. Ale nebyl srozuměn s aktualizací pro následující dva roky.

Dot plot zveřejněný v rámci ekonomické projekce není nijak závazný, protože jde jenom o projevený názor každého člena FOMC ke konkrétnímu datu. Přesto jde o důležitý ukazatel, který trhy berou do značné míry velmi vážně.

Diagram dot plot
Diagram dot plot. Zdroj: bloomberg.com (26. 9. 2023)

Z dot plot diagramu vyplývá, že terminal rate pro rok 2024 vzrostl o 0,5 procentního bodu z 4,6 % na 5,1 %. Sice dle výhledu v následujícím roce sazby klesnou, ale jenom mírně. Navíc začnou klesat nejdříve někdy v druhé polovině roku, protože nedává smysl, aby Fed dosáhl vrcholové úrovně a poté hned zařadil zpátečku – samozřejmě za nezměněných okolností.

Mimo to dle mého nemá logiku, aby hned z počátku snížili sazby o 0,5 procentního bodu a poté do konce roku čekali. Růst a pokles úrokových sazeb bývá spíše nepřerušovaný proces s krátkými pauzami. Má to opodstatnění v předvídatelnosti politik. Rozumná centrální banka se snaží být transparentní.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Aby toho nebylo málo, terminal rate pro rok 2025 taktéž vzrostl o 0,5 procentního bodu z 3,4 % na 3,9 %. To jsou pořád restriktivní úrovně úrokových sazeb. Do neutrálních (bez stimulačního ani restriktivního účinku) úrovní se sazby mají dostat až v roce 2026.

Trhy proto dostaly velký šok, protože Fed tímto výhledem investorům ukázal, aby se připravili na to, že restrikce budou pokračovat minimálně dva roky. Což je hlavně pro technologický sektor obrovskou hrozbou. Čím déle restriktivní účinek potrvá, tím slabší poptávka. A tím nižší obrat a zisk pro technologické akcie jako jsou NVIDIA, AMD a Intel. Proto jsem osobně i toho názoru, že je lepší investovat defenzivně.

Fed stále kalkuluje s variantou soft landing

Výhled Fedu odráží výhled inflace. Dle projekce centrální bankéři počítají s tím, že se jim povede inflaci (PCE) přiblížit k 2 % až následujícím roce. Mediánová hodnota je 2,5 %, ale rozpětí sahá až do blízkosti 4 %. Vcelku velké rozpětí je i v roce 2025, ale mediánová hodnota je velmi blízko ke 2 %. Důležitá je i tendence (central tendency). Často proto zdůrazňuji, že dosáhnout těch 2 % je polovina práce. Druhá polovina spočívá v tom, aby inflaci u těch 2 % opravdu udržely. V čemž Fed v minulosti už několikrát selhal.

PCE inflace projekce
PCE inflace projekce. Zdroj. federalreserve.gov (26. 9. 2023)

V podstatě jedinou dobrou zprávou pro investory je, že Fed pořád kalkuluje s možností „soft landing“ tamní ekonomiky. Vyplývá to ze zveřejněné projekce k reálnému HDP. Medián je hodně optimistický, na 1,5 %. Přestože spodní hranice rozpětí se blíží k 0 %, pořád je to bez ekonomické recese. Co si pod soft landing vlastně představit? Volně řečeno, ekonomika i na dně cyklu mírně poroste. Nepřijde tedy ani mělký pokles ekonomiky. Mnozí to kritizují jako něco nereálného (je to i můj názor), ale musíme holt pracovat s tím, co nám Fed poskytne.

Každý hospodářský cyklus je tvořen vrcholy a dny. Cílem centrálních bank je právě zabránit tomu, aby každé dno cyklu bylo příliš hluboké. Respektive jejich politika je proticyklická. Proto taky John Keynes tvrdil, že cílem centrálních bankéřů je udržovat ekonomiku v jakési kvazi-bublině.

Reálné HDP projekce
Reálné HDP projekce. Zdroj. federalreserve.gov (26. 9. 2023)

Dle Morgan Stanley jsou NVIDIA akcie příležitostí k nákupu

Nedávný pokles akcií společnosti NVIDIA kvůli obavám, které pramení z rozhodnutí velké technologické společnosti snížit požadavky pro výrobu na GPU H100 pro příští rok, je podle známé investiční firmy Morgan Stanley příležitost k nákupu. Analytik Joseph Moore uvedl, že tyto obavy jsou přehnané. Moore tvrdí, že nedávné analýzy ukazují, že poptávka po GPU H100 je mnohem větší než nabídka v několika regionech a u několika zákazníků.

Moore dále uvádí, že akcie NVIDIA se nyní obchoduje s diskontem ve srovnání s jinými AI akciemi. Také poukázal na to, že se u dalších subjektů v oblasti AI (např. Micron a Marvell) předpokládá prudké zrychlení příjmů. I když NVIDIA začíná mít obavy z potenciálního dosažení svého hospodářského vrcholu.

Konečný výsledek dle něj je, že čísla budou pravděpodobně nadále silná. A pokud jsou investoři znepokojeni sníženou krátkodobou poptávkou, je to dobré, protože jde vlastně o negativní tezi, kterou může společnost NVIDIA brzy rychle vyvrátit.

Z cloudových služeb DGX by NVIDIA mohla získat až 10 miliard USD

Investiční společnost UBS uvedla, že podle jejího názoru v současné době společnost NVIDIA generuje zhruba 1 miliardu USD z cloudových služeb DGX. A je prý snadné si představit, že tento technologický gigant by mohl časem generovat mnohem větší příjmy ze svého cloudu.

Analytik Timothy Arcuri uvedl, že je pravděpodobné, že společnost by mohla generovat až 10 miliard USD ročně jenom z této divize. Zejména když více cloudových služeb přechází k tomuto systému a NVIDIA rozšiřuje její využití. Analytik má proto pro NVIDIA akcie doporučení „koupit“ a cenový cíl 560 dolarů. Což je +33 % nad současnou tržní cenou.

Arcuriho argumentace spočívá v tom, že NVIDIA může stále přidávat další produkty do DGX cloudu.

Arcuri dále dodal, že i když se očekává, že NVIDIA vygeneruje zhruba 100 miliard dolarů příjmů v příštím roce, 10 miliard USD jenom pro DGX Cloud je stále významnou příležitostí. Zároveň tímto dojde ke snadnější adopci AI pro podniky. Což následně vytvoří další příležitosti pro společnost NVIDIA.

Infosys a NVIDIA rozšiřují strategickou spolupráci

Infosys je světový lídr v digitálních službách příští generace. Spolu s NVIDIA tyto firmy oznámily rozšíření své strategické spolupráce s cílem pomoci podnikům po celém světě zvyšovat produktivitu s využitím generativních AI aplikací a chytrých řešení.

Rozšířená spolupráce přivede ekosystém NVIDIA AI Enterprise modelů, nástrojů a GPU systémů do Infosys Topaz. Tedy souboru služeb, řešení a platforem založených primárně na AI. Ty urychlují růst obchodu pomocí generativních AI technologií.

Navíc Infosys plánuje zřídit Centrum excelence NVIDIA. Zde vyškolí a certifikuje 50 tisíc svých zaměstnanců v technologii NVIDIA AI, aby poskytovali expertní znalosti v oblasti generativní AI své rozsáhlé síti zákazníků napříč odvětvími.

“Infosys se transformuje na společnost orientovanou primárně na AI, aby lépe poskytovala služby založené na AI našim klientům po celém světě. Naši klienti také hledají komplexnější využití AI, které může vytvářet významnou hodnotu napříč celým jejich hodnotovým řetězcem.”

Nandan Nilekani, spoluzakladatel a předseda Infosys

Nabídky a řešení Infosys Topaz doplňují základní sadu NVIDIA. Kombinací těchto sil a školením 50 tisíc zaměstnanců na technologii od NVIDIA, vytváří komplexní řešení v oblasti AI.

“Generativní AI povede k další vlně zisků díky větší produktivitě,” uvedl Jensen Huang, generální ředitel společnosti NVIDIA. Podle něj se ekosystém NVIDIA AI Enterprise rychle rozšiřuje. Společně NVIDIA a Infosys vytvoří expertní pracovní sílu, která pomůže podnikům využívat tuto platformu pro vývoj vlastních aplikací a chytrých řešení.

Infosys využívá kompletní platformu generativní AI NVIDIA, včetně hardwaru a softwaru pro podniky, aby inovoval napříč svými obchodními operacemi a pomáhá zákazníkům vytvářet generativní AI aplikace pro obchodní operace, prodej a marketing.

UBS: Trh s GPU zaznamenal pokles objemů a růst cen

Investiční společnost UBS oznámila, že trh s grafickými procesorovými jednotkami zaznamenal nárůst cen. Ačkoliv s nižším objemem. Analytik Timothy Arcuri uvedl, že GPU od firmy AMD zaznamenaly na trhu průměrný nárůst cen o 1 %. Zatímco Nvidia zaznamenala průměrný růst cen o 3 %. Ceny se lišily v rámci portfolia GPU každé společnosti.

V srpnu poklesl objem prodejů na svou nejnižší úroveň v tomto roce. Avšak data naznačují, že tento pokles byl méně způsoben slabší poptávkou. Dle UBS je na vině mnohem menší počet GPU nabízených k prodeji.

Fundamentální analýza NVIDIA akcie

Kvartální výsledky

Společnost NVIDIA zaznamenala za poslední kvartál meziročně enormní růst výnosů o 101,5 % na 13,51 miliardy USD, čímž s velkou rezervou překonala původní odhad. Provozní výnosy posílily o 6,8 miliardy USD, což je meziročně růst o 1262 %. Provozní náklady zůstávají víceméně stejné, 2,66 miliardy USD.

NVIDIA dosáhla čistého zisku ve výši 6,2 miliardy USD. To je v relativních číslech meziročně růst o 843 %. Jednorázově jde tak o markantní posílení. EBITDA též meziročně markantně vzrostla o 717 % na 7,17 miliardy USD.

Hrubá marže je za poslední kvartál více jak 70 %. Provozní marže mezikvartálně rychle vzrostla z necelých 30 % na více jak 50 %. Čistá marže mezikvartálně vzrostla z 28,5 % na téměř 46 %.

Zisk na akcii (EPS) je 2,48 bodů. Přestože došlo k tak markantnímu růstu zisku, ukazatel P/E je pořád na dost přemrštěných úrovních – 113 bodů ke konci kvartálu. Nyní něco přes 100 bodů. Valuace NVIDIA akcie jsou proto velmi vysoké. I když si firma skokově hospodářský polepšila.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje více jak 40 %, takže i zde je skokové zlepšení z necelých 19 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je téměř 29 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je na 2,37 bodech a ukazatel běžné likvidity (current ratio) na 2,79 bodech. Oba ukazatele stále značí velkou robustnost, ale trend je zde neúprosný, stále dochází postupně k poklesu.

V hotovosti drží společnost NVIDIA ke konci kvartálu 5,78 miliardy USD. V krátkodobých investicích má aktiva za 10,24 miliardy USD. Celkové závazky vzrostly na 22 miliard USD. Takže vlastní kapitál je 27,5 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,4 bodů, což je robustní hodnota. Celkový dluh je necelých 11 miliard USD. Čistý dluh je potom -5,07 miliardy, to znamená přebytek likvidity v uvedené výši.

Technická analýza NVIDIA akcie

Akcie NVIDIA jsou od konce června ve stavu, kdy se jim nedaří příliš technicky někam pokročit. Zakreslený pattern akorát reprezentuje vývoj, který je hodně volatilní. Jako stále více rozevírající se nůžky. Podobné grafické struktury lze však snadno interpretovat jako velkou nejistotu.

Trh totiž každý růst z větší části za okamžikem zase smaže. To dle mého znamená, že si kupci nejsou absolutně jisti vyššími cenami a kurzový růst tím pádem nepodpoří. Výsledkem je, že se cena NVIDIA akcie opakovaně vrací k supportu 408 USD. A jestli uvedený support padne, může se trh propadnout na relativně hluboké úrovně. Vzhledem k tomu, jak vysoko se cena v letošním roce dostala.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Půl roku 1 rok 5 let
NVIDIA NVDA 1.064,30 430,89 0,92 % 6,02 % 64,66 % 241,45 % 518,99 %
Kurzový vývoj akcie NVIDIA od začátku roku 2020 až do září 2023. Zdroj: LYNX+ (26. 9. 2023)

V grafu jsem zvýraznil tu velkou zelenou svíci. Větší část zaznačené svíce představuje gap (mezeru). Pokud to v grafu „nevidíte“, přepněte si na platformě LYNX+ na denní graf. Poté vám to bude už určitě jasné. Gapy jsou zrádné v tom, že dřív nebo později dochází zpravidla k jejich zaplnění. Někdy je to opravdu velmi rychlé. Jindy to trvá léta. Jestli má však dojít k zaplnění mezery, implikuje to kurzový pokles o cca 28 % ze současných cen.

Obrovskou nevýhodou trhu je, že si není jistý dalším vývojem. Optimismus založený na AI adopci každým týdnem slábne. Růst obratu byl dle mého též do ceny dávno propsán, protože se všude můžete dočíst, jak NVIDIA čekají jenom světlé zítřky.

Závěrem: hospodářská čísla jsou velmi pěkná, ale valuace je příliš vysoká

Není dle mého žádných pochyb, že společnost NVIDIA svou konkurenci doslova drtí a odbyt má na následující roky jistý. Vytváří se zde i nový segment v podobě AI, u kterého počítáme s tím, že postupně bude růst. Mimo to i nová hospodářská čísla vypadají skvěle. Nemluvě o tom, že firma překonala s velkou rezervou odhady, které se zdály na první pohled přemrštěné.

Přesto je tu ale pořád spousta pochybností, protože žádný strom neroste do nebes. Každá vyšší laťka totiž zvyšuje pravděpodobnost, že NVIDIA dosáhla svého stropu. Alespoň ve střednědobém horizontu. Valuace je podle mého názoru stále přemrštěná, což se odráží i v kurzovém vývoji. Když se na trh opakovaně vrhají houfy spekulantů, není to dle mého dobrý signál.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Federal Reserve: Meeting calendars, statements, and minutes (2018-2024) (26.9.2023); www.federalreserve.gov/monetarypolicy

/fomccalendars.htm

Bloomberg: What Is the Fed’s Dot Plot and Why Does It Matter? (26.9.2023); www.bloomberg.com/news/articles/2023-06-14/do-you-dot-plot-understanding-how-the-fed-forecasts-quicktake#xj4y7vzkg

Seekingalpha: Nvidia drops over GPU concerns is a ‘buying opportunity,’ Morgan Stanley says (26.9.2023); www.seekingalpha.com/news/4015106-nvidia-drop-gpu-concerns-buying-opportunity-morgan-stanley?

Seekingalpha: Nvidia generating $10B in DGX cloud revenue ‘not difficult to envision:’ UBS (26.9.2023); www.seekingalpha.com/news/4015087-nvidia-generating-10b-in-dgx-cloud-revenue-not-difficult-to-envision-ubs?

Seekingalpha: Nvidia, Infosys expand team up to boost productivity with generative AI (26.9.2023); www.seekingalpha.com/news/4013552-nvidia-infosys-expand-team-up-to-boost-productivity-with-generative-ai?

Seekingalpha: Nvidia, AMD GPUs see higher prices, lower volumes in August: UBS (26.9.2023); www.seekingalpha.com/news/4013118-nvidia-amd-gpus-higher-prices-lower-volumes-august-ubs?

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart