NVIDIA akcie klesly nejvíce od 2020. Jaká je další predikce?

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

NVIDIA
ISIN: US67066G1040
|
Symbol: NVDA --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na NVIDIA Akcie
Počítačový čip a logo NVIDIA
Cena akcie NVIDIA se po silném růstu přiblížila hranici 1000 dolarů, ale koncem března se začala propadat. To vyústilo ve ztrátu ve výši zhruba 22 %. Šlo pouze o korekci před dalším růstem, nebo jde o vážný problém?

Poznejte aktuální novinky o společnosti NVIDIA, rozbor grafu a hospodářských výsledků. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akcie NVIDIA pod tlakem vyšších úrokových sazeb

Technologické akcie, jako jsou akcie NVIDIA, jsou poslední týdny po čím dál větším tlakem. Inflace se totiž od začátku roku nevyvíjí tím správným způsobem. To znamená vyšší inflační očekávání. A vyšší inflační očekávání vede k růstu výnosů (úrokových měr) na dluhopisovém trhu.

Trhy tímto samy o sobě zpřísňují finanční podmínky, což je tlak na pokles kurzů technologických akcií. Ve skutečnosti je to tlak na celý finanční trh. Některé sektory jsou ovšem citlivější, jiné méně. Technologické akcie nemají rády vyšší sazby, protože celé odvětví stojí na tom, že peníze jsou levné. Jelikož jde dle mého často o velmi nákladný a zároveň rizikový byznys.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Když poté peněžní trh přináší bezrizikový výnos přes 5 %, proč byste jako investoři riskovali na akciovém trhu, který vám dodatečně riziko nekompenzuje?

Osobně nejsem zastánce držet všechen svůj majetek v peněžním trhu a čekat na nějakou černou labuť (krizi). Spíše preferuji mít kolem 20 % portfolia v hotovosti. Funguje to jako rezerva pro případy, když dojde na trzích k nečekaně velkým kurzovým poklesům. Můžu poté pohodlně nakupovat, když to uznám za vhodné.

Na základě derivátového trhu (Fed Watch nástroj) se propisuje pouze jedno snížení v úrokových sazbách pro letošní rok. Připomínám, že ještě v únoru se propisovalo 6-7 snížení pro celý rok 2024. Varoval jsem mnohokrát, že je to absurdně optimistické očekávání. Vycházel jsem v tomto ohledu z ekonomické historie a teorie. Hlavně z toho, že Fed připouštěl (stále připouští) pouze tři poklesy.

Odhad trhu o vývoji úrokových sazeb dle Fed Watch.
Odhad derivátového trhu o vývoji úrokových sazeb dle Fed Watch. Zdroj: cmegroup.com (23. 4. 2024)

Zajímavé na tom ovšem celé bylo, že se výše zmíněné dost dlouho neprojevovalo v akciových kurzech. Ty nejsilnější tituly se začaly lámat až před pár týdny. Akcie NVIDIA zůstávaly stabilní až do minulého týdne. Bylo však dle mého jisté, že se to časem musí projevit, když výnosy (úrokové míry) na dluhopisovém trhu vzrostly na téměř stejné výše jako v říjnu 2023.

Jeden z nejvýznamnějších ekonomů John Keynes tvrdil, že akciové trhy mohou být hodně dlouho iracionální. A nebyl sám. Spousta autorů podotýká, že burzovní trhy mají jednoduše svou vlastní logiku. Když se má něco stát a nestane se to rychle, trh prostě potřebuje více času na propsání fundamentu. Trhy fungují jako nekonečně běžící váha, která je ovšem dost pomalá.

Jak by reagovaly technologické akcie v recesi?

V souvislosti s výnosy se posledního skoro půl roku příliš nemluví o výnosové křivce. Její převrácený tvar v minulosti fungoval velmi spolehlivě jako předstihový ukazatel pro ekonomické recese a krize. Spolehlivost tohoto signálu byla opravdu vysoká. Výnosová křivka je převrácená již téměř 650 dnů, což je naprostý rekord a blíží se tomu pouze 70. léta, kdy inverze trvala po 624 dnů.

Na přiloženém grafu máme onu inverzi vizualizovanou zjednodušeně pomocí spreadu na 10letých a 2letých výnosech u amerických federálních dluhopisů. Dlouhodobější splatnosti musí nést ze své podstaty vyšší výnos, protože je racionální považovat vyšší časové premium. Jelikož cenný papír držíte dlouho, což zvyšuje riziko. Když tedy nižší splatnosti nesou vyšší výnosy (spread je záporný jako v grafu), je to nezdravá anomálie.

Když dluhopisoví investoři požadují vyšší výnos na krátkodobých splatnostech, znamená to, že očekávají v dohledné době vyšší inflaci, za což chtějí kompenzaci. Zároveň to implikuje, že dlouhodoběji počítají s poklesem inflace. To zase implikuje ekonomický útlum.

Výnosová křivka (spread 10letých a 2letých výnosů).
Výnosová křivka (spread 10letých a 2letých výnosů). Zdroj: fred.org (23. 4. 2024)

Reálná ekonomika vždy reaguje s určitým zpožděním. Změna v ekonomické aktivitě (recese/krize) proto nastala v rozmezí až 12-18 měsíců od inverze. My jsme těch 18 měsíců už na začátku překonali, takže jestli ke změně v reálné ekonomice dojde, bude to mnohem později, jestli vlastně vůbec.

Indikátory jako výnosová křivka je proto vhodné znát. Je ovšem nesmysl dle toho časovat své vstupy do trhu. Hodně investorů na tyto předstihové indikátory sází a proto jsou nuceni být velmi dlouhou dobu mimo trh (pomalu dva roky). To je přirozeně špatně, protože po celý čas čekají na něco, co nemusí přijít.

Makroekonomické ukazatele jsou pro investory klíčové. Nemá však příliš smysl podle nich časovat své vstupy a výstupy z trhu.

Pro mě osobně byla však inverze výnosové křivky důvod k tomu, abych investoval defenzivně.

Dluhopisový trh se navíc může mýlit. Bylo by to sice zvláštní, zejména vzhledem k délce a hloubce inverze, nicméně to nelze vyloučit. Trhy jsou přece jenom tvořeny lidmi a ti chybují.

Akcie NVIDIA zaznamenaly největší kurzový pokles od roku 2020

Akcie NVIDIA klesly v pátek 19. 4. 2024 za jediný den o 10 %, což je nejhorší obchodní den pro tento titul od března 2020. Tehdy však hodnota společnosti činila jednu dvanáctinu její současné tržní kapitalizace, která činí 1,9 bilionu dolarů.

Pokles akcií prý nebyl spojen s žádnými novinkami ze strany NVIDIA. Hlavní příčinou byla údajně zpráva ohledně společnosti Super Micro Computer. To je jeden z dodavatelů, který vyrábí servery založené na NVIDIA technologii. Společnost v týž den zaznamenala pokles akcií o 23 %. Zároveň firma oznámila, že výsledky hospodaření oznámí později v tomto měsíci.

Podobně jako NVIDIA, i Super Micro nedávno zaznamenal raketový nárůst tržeb díky ohromné poptávce po počítačích poháněných GPU od NVIDIA.

NVIDIA a Super Micro však nebyly jedinými polovodičovými firmami, které klesaly. Index sledující výrobce polovodičů VanEck Semiconductor klesl o 4,5 %. Akcie Arm klesly v pátek o 17 %. AMD je hlavní konkurent NVIDIA v oblasti GPU a zaznamenal v pátek pokles akcií o 5 %.

Akcie společnosti Super Micro si v tomto roce stále drží zisk 151 %. V roce 2023 si titul připsal 246 %. Páteční pohyb akcií byl nejprudším poklesem od 9. srpna 2023, kdy klesly o 23,4 %. Akcie společnosti NVIDIA si od začátku roku 2024 drží kurzový zisk více než 58 %.

Cena akcie NVIDIA: Další důvody poklesu?

Společnost NVIDIA, vyrábějící grafické procesory, byla klíčovým beneficientem boomu kolem umělé inteligence (AI), což ohromně zvýšilo poptávku po jejich čipech. Nastal totiž extrémně agresivní konkurenční boj na poli generativní AI a bez GPU to prostě nejde. Grafické procesory NVIDIA jsou běžně používány pro výpočetně náročné aplikace AI. Jako je například ChatGPT od OpenAI. Jejich serverové čipy jsou také klíčovou součástí datových center.

Hospodářská výkonnost společnosti byla v uplynulém roce naprosto mimořádná a společnosti se dařilo soustavně zvyšovat laťku. V posledním čtvrtletí roku 2024 společnost ohlásila nárůst upraveného zisku na akcii o 486 %. To očekávaně připisuje obrovské poptávce po čipech díky popularitě generativních modelů AI.

Co se týká důvodů pro pokles, těch může být samozřejmě vícero. Jednou z příčin může být, že investoři mohou jen realizovat zisk, který je po divokém nárůstu o více než 200 % za posledních 12 měsíců pochopitelný.

Dalším důvodem může být sílící konkurence. Intel představil nový AI čip nazvaný Gaudi 3, který je určen k pohánění velkých jazykových modelů, což je základní technologie za nástroji generativní AI, podobně jako zmíněný ChatGPT od OpenAI.

Dlouho jsem připisoval úspěch NVIDIA hlavně na vrub neschopnosti konkurence, která zaspala. Je jasné, že zisky NVIDIA časem zerodují vlivem konkurenčního boje. Nečekal jsem ovšem, že si společnost tak dlouhou dobu udrží svou silnou pozici.

Intel uvedl, že nový čip je více než dvakrát energeticky účinnější než GPU NVIDIA H100. Jejich nejpokročilejší grafická karta prý dokáže pohánět AI modely 1,5krát rychleji než GPU od NVIDIA.

Analytici společnosti D.A. Davidson uvedli, že očekávají zmenšování velikosti AI modelů. Včetně alternativ jako je velký model Mistral a systém LLaMA od Meta, Což by mohlo postupně snížit poptávku po akciích NVIDIA.

Ačkoliv by akcie NVIDIA měly v roce 2024 a možná i do roku 2025 přinést spektakulární výsledky, stále věříme, že nedávné trendy připravují půdu pro významný cyklický pokles do roku 2026. Kombinace zmenšujících se modelů, stabilnějšího růstu poptávky, investic hyperscalerů a zvýšené závislosti jejich největších zákazníků na vlastních čipech nevěstí pro budoucí roky pro NVIDIA nic dobrého.

Analytici D.A. Davidson

Akcie NVIDIA predikce: Co si myslí analytici?

V březnu zvýšil analytik UBS Timothy Arcuri cílovou cenu pro NVIDIA na 1100 z 800, přičemž si ponechal doporučení koupit. Arcuri uvedl, že po spuštění platformy Blackwell věří, že NVIDIA stojí na prahu zcela nové vlny poptávky od globálních podniků a státních subjektů. Přičemž každý státní subjekt může být velký jako větší americký cloudový zákazník.

Analytik společnosti Truist William Stein zvýšil svoji cílovou cenu pro akcie NVIDIA na 1177 z 911. Osobně vidí silnější poptávku po čipech NVIDIA v letech 2024 a 2025. Analytici z HSBC také zvýšili svoji cílovou cenu na 1050 z 880. Jak Truist, tak HSBC si ponechali na akciích hodnocení koupit. Analytici z Bank of America také nedávno zvýšili svou cílovou cenu na 1100 z 925.

Zákazníci mohou také čekat na příští generaci čipu B100, která se očekává v nadcházejících čtvrtletích. Analytici společnosti Baird nedávno uvedli, že to je klíčová věc pro další úspěch společnosti. Čipy B100 budou mít totiž lepší výkon a pravděpodobně i vyšší průměrnou prodejní cenu.

Ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku vzrostly zisky NVIDIA o 593 %, zatímco tržby zaznamenaly růst o 206 %.

Hlavním důvodem byla právě poptávka z datových center. Tržby NVIDIA z datových center vzrostly o 279 % oproti stejnému období minulého roku na rekordních 14,51 miliardy dolarů. Tržby z datových center také vzrostly o 41 % ve srovnání s čtvrtletím končícím v červenci.

NVIDIA si dle mého názoru vydobyla pověst průkopníka. Společnost byla jedním z prvních v oblasti grafických procesorů, o kterých mnozí tvrdí, že radikálně zlepšily hraní počítačových her. Kromě her se čipy NVIDIA nyní používají v odvětvích jako je zdravotní péče, automobilový průmysl a robotika.

Všiml jsem si, že si málokdo uvědomuje, že NVIDIA byla „pouhý“ výrobce grafických čipů pro hraní počítačových her. Pokud člověk nehrál hry, dokonce firmu doposud ani možná neznal, protože nešlo zrovna o mainstream. Gaming byl takřka jediný segment, na kterém společnost svůj byznys stavěla. Proto je podle mě současný úspěch i docela dílem náhody, protože jejich předešlý vývoj měl právě uplatnění i v AI.

V březnu 2023 generativní AI udělala velký skok vpřed s ChatGPT. Grafické procesory od NVIDIA pomáhají urychlovat výpočty v datových centrech a aplikacích pro AI. To pomohlo společnosti tolik těžit z jejich předešlé práce.

Celosvětové tržby z čipů pro AI se podle nedávné zprávy výzkumné firmy Gartner zvýší o 26 % z 53,4 miliardy dolarů v roce 2023 na 67,1 miliardy dolarů v roce 2024. Do roku 2027 by se měly zdvojnásobit na 119 miliard dolarů.

Analytik společnosti Mizuho Vijay Rakesh ještě nedávno predikoval, že NVIDIA by mohla vygenerovat roční tržby 300 miliard dolarů v roce 2027 pouze z prodeje AI čipů, díky solidnímu podílu 75 % na tomto rychle rostoucím trhu. I když se to na první pohled může zdát přehnané, bližší pohled na trh s čipy AI naznačuje, že by NVIDIA skutečně mohla dosáhnout i velmi ambiciózních cílů.

Technologický sektor vzrostl o více jak 31 %

I když technologický sektor čelí mnohým překážkám, společnost State Street Global Advisors stále vidí mnoho důvodů, proč má technologický sektor z investičního hlediska velkou perspektivu. Technologický sektor dominuje kapitálovým tokům už 18 měsíců a za poslední rok vzrostl o 31,36 %.

Společnost tvrdí, že stále pozorují významný vývoj v generativní AI. Přizpůsobení velkých jazykových modelů, více multimodálních LLM, včetně Sora (aplikace pro generování videa z textu) a spuštění virtuálních pomocníků.

Hodnocení sektoru firma vysvětluje tzv. FOMO (strach z propásnutí příležitosti). To vede společnosti k využívání AI pro podporu podnikání, zákaznický servis a další kreativní využití. To zvyšuje poptávku po pokročilých polovodičových čipech a dalších technologiích.

Společnost NVIDIA je podle nich jasným lídrem, který si zpečetil svou dominantní pozici novou platformou Blackwell, aby vytvořil ještě výkonnější a efektivnější GPU čipy. Mezi konkurenty patří Advanced Micro Devices, Intel, Qualcomm a Broadcom. Všichni jsou součástí amerického IT sektoru, takže investice do akcií je dle nich atraktivní.

Kromě toho málo příjemců technologií AI si udržuje vlastní infrastrukturu. Proto mají větší závislost na cloudových řešeních pro počítače a úložiště potřebné pro jejich aplikace AI. Hrozby pro sektor zahrnují kybernetické hrozby a rizika spojená s ochranou soukromí. Z toho mohou profitovat akcie kybernetické bezpečnosti.

Dalším rizikem pro sektor jsou geopolitické hrozby pro dodavatelský řetězec. Typickým příkladem je napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem. ASML Holding je jediným dodavatelem technologie pro extrémní ultraviolovou litografii na světě, která umožňuje výrobu čipů na miniaturní škále.

Další překážky mohou zahrnovat regulace. Apple například čelí antimonopolním řízením v USA a Evropě.

Fundamentální analýza NVIDIA akcie

Kvartální výsledky

Společnost NVIDIA zaznamenala za poslední kvartál meziročně další z mnoha enormních růstů ve výnosech o 265 % na 22,1 miliardy dolarů. Původní odhad počítal s 20,4 miliardami dolarů. Provozní výnosy si na meziroční bázi polepšily o 983 % na 13,61 miliardy dolarů. Provozní náklady jsou 3,16 miliardy dolarů a náklady na prodané produkty 5,31 miliardy dolarů. Obojí za předešlé kvartály úměrně roste vzhledem k růstu výnosů.

Výnosy akcie NVIDIA.
Výnosy akcie NVIDIA. Zdroj: macrotrends.net (23. 4. 2024)

Čistý zisk NVIDIA meziročně vzrostl o 769 % na 12,29 miliardy dolarů. EPS je 4,93 dolarů za akcii. EBITDA je 14 miliard dolarů, což je růst o 732 %. Volné cash flow pokořilo další rekord, dosáhlo 11,25 miliardy dolarů.

Zisk akcie NVIDIA.
Zisk akcie NVIDIA. Zdroj: macrotrends.net (23. 4. 2024)

Price to cash flow je 54 bodů. Price to free cash flow k poslednímu kvartálu činilo 73 bodů. Price to earnings akcie NVIDIA je za poslední kvartál 51 bodů, nyní představuje 64 bodů. Obecně vzato jsou multiply všechny velmi vysoké, ale v kontextu posledních let jsou u tohoto titulu běžné.

P/E a EPS akcie NVIDIA.
P/E a EPS akcie NVIDIA. Zdroj: macrotrends.net (23. 4. 2024)

Hrubá marže je za poslední kvartál 76 %. Provozní marže dosahuje 61,59 %. Čistá marže je 55,6 %. Společnost NVIDIA v tomto ohledu také pořád překonává předchozí dosaženou laťku.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje rekordních 91,5 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je skoro 70 %. To jsou naprosto fenomenální hodnoty ukazatelů rentability, kterých společnost dosáhla.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahuje 3,67 bodů běžná likvidita (current ratio) představuje 4,17 bodů. Oba ukazatele značí vyloženě robustnost společnosti, co se rychle dostupné likvidity týče.

V hotovosti drží společnost NVIDIA ke konci kvartálu 7,28 miliardy dolarů. V krátkodobých investicích má aktiva za 18,7 miliardy dolarů. V cash on hand je tedy celkově 26 miliard dolarů. Celkový kapitál je s meziročním růstem o 95 % na 43 miliardy dolarů, což je ohromující růst bohatství společnosti.

Celkový dluh pořád dosahuje 11 miliard dolarů, čistý dluh je však nyní -14,93 miliardy dolarů. Přebytek likvidity je proto skoro 15 miliard dolarů. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,27 bodů, což je robustní hodnota.

Technická analýza akcie NVIDIA

Kurz akcie NVIDIA v pátek ztratil za jediný obchodní den 10 %. Za celý obchodní týden to dělá přes 13,5 %. Plně červená svíce je sama o sobě dost vážný technický signál. Jak bylo řečeno výše, tolik hluboký kurzový pokles titul od roku 2020 a 2022 nezažil. Pro mne osobně je to výstražný signál, že prodejci získali mnohem větší iniciativu.

Aktuální výsledky NVIDIA akcie:

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
NVIDIA NVDA 2.901,87 121,09 2,80 % -4,80 % -10,54 % 103,85 % 155,38 % 2.750,86 %

Akcie NVIDIA graf:

Akcie NVIDIA graf: Dlouhodobý graf a technická analýza
Akcie NVIDIA graf: Od začátku roku 2021 až do dubna 2024. Zdroj: LYNX+ (23. 4. 2024)

Cena akcie NVIDIA začala být volatilní již v únoru letošního roku. Sice růstový trend pořád trval, ale již podle mého nebudil moc důvěry. Postup ceny nahoru se posléze brzy zastavil v blízkosti 1 000 dolarů, kde máme dosavadní historické maximum. Se současnou cenou kolem 800 dolarů jsme proto vizuálně pořád vcelku blízko od vrcholu.

Jako silné negativum vnímám, že kurz akcie NVIDIA se vlastně nemá o co opřít. Nejbližší solidní hladina podporu se nachází až na 485 dolarech. Rostoucí struktura je dle týdenního grafu v podstatě bez jakékoliv větší konsolidace. Tím neříkám, že musíme klesnout až na zmíněných 485 dolarů, jen nemáme relevantnější technickou úroveň, kterou by mohli kupci využít.

Závěrem: Akcie NVIDIA jsou technologickým velikánem

Akcie NVIDIA jsou dle mého názoru nejenom fundamentálně skvělým titulem, ale dokonce se pořád daří navyšovat laťku. I když se zdá, že lepší už to být nemůže. Něco takového jsme v investičním světě opravdu dlouho neměli. Nicméně je to i potenciální kámen úrazu, protože žádné stromy nerostou do nebe. Když se proto hypoteticky rozhodnete koupit akcie NVIDIA, prostor pro pokračování v růstu je logicky nižší.

Zároveň nesmíme zapomínat, že nelze spoléhat na to, že si byznys společnosti udrží současné příjmy. Časem mohou hodně poklesnout vlivem konkurence. Dá se to snadno předpokládat, protože podle mého osobního názoru byla v tomto směru konkurence doposud spíše méně schopná a zaostávala. Bude však konkurence slabá i následující roky? Jestli si myslíte, že ano, už máte důvod, proč akcie NVIDIA koupit. Musíte však mít dostatečně silné argumenty.

Co se týká odhadů, za třetí a čtvrtý kvartál má společnost dosáhnout obratu ve výši 29,61 a 31,57 miliardy dolarů. Čili je zde pro rok 2024 pořád růstový potenciál.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Hairem / Shutterstock.com

CNBC: Nvidia dragged to worst day since March 2020 after Super Micro plunge (23.04.2024); www.cnbc.com/2024/04/19/super-micro-plunges-ahead-of-third-quarter-earnings-later-this-month.html

CNBC: Nvidia enters correction territory as stock falls 10% from all-time highs (23.04.2024); www.cnbc.com/2024/04/10/nvidia-nvda-stock-down-10percent-from-highs-in-correction-territory.html

Investors.com: Nvidia Rebounds Mildly After Sharp Fall, Sell Signal, But Is Nvidia Stock A Buy Now? (23.04.2024); www.investors.com/research/nvda-stock-is-nvidia-a-buy/

Seekingalpha: Semiconductor stocks tumble amid Super Micro, AI fears (23.04.2024); www.seekingalpha.com/news/4091625-semiconductors-stocks-tumble-amid-super-micro-ai-fears?

Seekingalpha: Technology’s outlook hurdles for Q2 – SSGA (23.04.2024); www.seekingalpha.com/news/4091574-technologys-outlook-hurdles-for-q2-ssga?

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX