NVIDIA akcie zaznamenaly v posledních několika týdnech kurzový růst o desítky procent, což si ukážeme na cenovém grafu NVDA. Je šance, že růst vydrží? NVIDIA akcie jsou ideálním kandidátem na stock picking dle investiční firmy Bernstein. NVIDIA a Apple se navíc společně stanou prvními zákazníky arizonské továrny na polovodiče firmy Taiwan Semiconductor. Nebude chybět ani rozbor nedávného rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách.

Poznejte fundamentální výsledky a cenový graf akcie NVIDIA. Odhalte významné oblasti, které mohou mít vliv na další vývoj ceny akcie.

Vystřízlivění na akciovém trhu po zasedání Fed

Minulý týden byl pro akciový trh nesmírně důležitý. Jednak byla ve Spojených státech zveřejněna inflace a také padlo rozhodnutí o úrokových sazbách. Součástí toho došlo ke zveřejnění ekonomické projekce. Růstové tituly jako jsou NVIDIA akcie reagovaly proto způsobem, které mohou být pro mnohé investory nepochopitelné.

Prvotní odezva po zveřejnění inflace byla v podobě strmého kurzového růstu, ale poté došlo k debaklu. Během krátké doby byly všechny zisky pryč. Druhý den ve středu (14. 12. 2022) měl Fed zasedání. Fed tentokrát zvýšil úrokovou sazbu „jen“ o 0,5procentního bodu na 4,5 %. I když americká centrální banka zvolnila, akciový trh opětovně reagoval poklesem. Proč k tomu došlo, když přesně na tohle zřejmě býci spekulovali?

Vývoj úrokové sazby v USA
Základní úroková sazba v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (20. 12 .2022)

Odpověď spočívá v tzv. terminal rate, který vychází z diagramu dot plot. Dot plot americká centrální banka zveřejňuje právě jako součást ekonomické projekce. Diagram implikuje růst terminal rate z 4,6 % (zářijové zasedání) na 5,1 %. Respektive se posunula nejvyšší hodnota, kde většina členů FOMC vidí vrchol aktuálního cyklu růstu úrokových sazeb (medián). Přestože tedy Fed zvolnil v tempu dosavadních restrikcí, fakticky se situace pro trhy zhoršila. Zas na druhou stranu, jejich boj s inflací můžeme brát vážně.

Fed: Dot Plot
Fed Dot Plot. Zdroj: bloomberg.com (20. 12. 2022)

Aby mohly akciové trhy začít nový býčí trend, je nutností, aby byla inflace zkrocena. Inflace je učebnicovým příkladem investičního rizika. Trhy nemají rády, když je makroekonomická situace nestabilní. Trhy stabilitu potřebují. Takže čím dříve bude inflace na 2 %, tím lépe.

Když se Paulu Volckerovi (předseda Fed) na začátku 80. let inflaci začalo dařit krotit, po více jak dekádě stranového kurzového vývoje začal na akciových trzích silný býčí trend. Ten tehdy vydržel až do roku 1987. A po krátké recesi opětovně pokračoval až do přelomu milénia. Popsané se dle mého může zopakovat, ale současný předseda Jerome Powell musí být úspěšný. Když se to povede, domnívám se, že se trhů začne pak opět dařit.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

NVIDIA akcie jsou dle Bernstein vhodným titulem pro rok 2023

NVIDIA akcie jsou dle investiční firmy Bernstein vhodné pro stock picking v rámci sektoru polovodičů. Jakožto nejlepší výběr pro rok 2023 vidí tahle firma mimo jiné i jiné polovodičové akcie jako jsou AMD, Qualcomm a Broadcom.

Jejich analytik Stacy Rasgon zvyšuje rating zmíněných titulů. Rok 2022 byl pro polovodičové akcie skutečně špatným rokem. Dále dodává, že v roce 2023 pravděpodobně dojde v tomto sektoru k dalšímu poklesu. I když se vedou debaty o tom, jak hluboko to půjde. A jak dlouho poklesy ještě potrvají.

Rasgon poznamenal, že NVIDIA, AMD a Qualcomm již snížily své budoucí odhady v rámci earnings. Avšak v dohledné době se pořád jedná o fundamentálně nejsilnější tituly. V roce 2023 NVIDIA uvede nové produktové řady na trh. A to včetně produktů pro gaming a datová centra.

NVIDIA a Apple jako první zákazníci nové továrny v Arizoně

NVIDIA a Apple se stanou vůbec prvními zákazníky nové továrny, kterou nechala v Arizoně zbudovat firma Taiwan Semiconductor. Kromě CEO NVIDIA a Apple navštíví novou továrnu i prezident Joe Biden. Jelikož je nová továrna na čipy součástí státních snah o navýšení produkčních kapacit v tomto sektoru. Respektive vyvázáním se z velké závislosti na importu čipů z Asie. Konkrétně jde o programy CHIPS and Science Act, na které bylo vyčleněno hodně finančních prostředků.

Apple a NVIDIA se tak stanou prvními firmami, pro které bude nová továrna v roce 2024 vyrábět. Objekt je pořád ve výstavbě. Ale již nyní se počítá s tím, že zanedlouho bude dodávat nové čipy svým největším zákazníkům. Taiwan Semiconductor je největším výrobcem polovodičů a je hlavním dodavatelem pro firmy jako jsou AMD a Qualcomm.

V únoru letošního bylo oznámeno, že výstavba továrny se oproti plánu zpozdila o půl roku. Předpokládá se, že továrna bude vyrábět čipy o velikosti 5 nanometrů pro řadu pokročilých aplikací, včetně umělé inteligence. Pro Taiwan Semiconductor je stavba polovodičové továrny v Arizoně největším projektem v USA. Celková investice se vyšplhá až na 40 miliard USD.

CEO Apple Tim Cook oznámil, že budou nakupovat polovodiče vyrobené v arizonské továrně. Jelikož se firma snaží svůj odběr více diverzifikovat. Přesněji řečeno se snaží rozšířit svůj dodavatelský řetězec.

Fundamentální analýza NVIDIA akcie

Kvartální výsledky

Společnost NVIDIA zaznamenala za třetí účetní kvartál meziroční úbytek výnosu o 16,5 % na 85,93 miliardy USD. V kontrastu s předešlými kvartály jde o jeden z nejslabších výsledků. Provozní výnos zaznamenal hluboký meziroční propad o téměř 73 % na 775 milionů USD. Přitom ještě v minulém roce se provozní výnos pohyboval v rozmezí 2-3 miliard USD. Provozní náklady dosahují za třetí kvartál 2,4 miliardy USD. To jsou rekordní provozní náklady v historii.

NVIDIA dosáhla čistého zisku ve výši 680 milionů USD. To je meziročně pokles o horentních 72,4 %. Jeden z nejhorších výsledků za předešlých pár let. EBITDA meziročně klesla o 62 % na 1,18 miliardy USD.

Akcie NVIDIA: Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos NVIDIA. Zdroj: yahoo.com (20. 12. 22)

Hrubá marže je za třetí účetní kvartál 53,5 %. Provozní marže extrémně klesla na 13 %. V minulém roce se pohybovala kolem 40 % Čistá marže je za poslední čtvrtletí pouze 11,5 %. Nejedná se ale o nejhorší výsledek. Druhý kvartál dosahovala čistá marže 9,8 %.

Zisk na akcii (EPS) je 0,27 bodů. Ukazatel P/E se za třetí kvartál nacházel na 59 bodech. Nyní je na 69 bodech. To znamená, že z fundamentálního hlediska jsou NVIDIA akcie pořád poměrně drahé. Vzhledem k tomu, o jaký jde sektor, ideální úrovně jsou dle mého kolem 30 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje 26,4 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) činí 17,7 %. Oba ukazatele rentability si v letošním roce dost pohoršily.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je na 2,74 bodech a ukazatel běžné likvidity (current ratio) na 3,4 bodech. Oba ukazatele jsou vskutku přijatelné, ale znatelně se zhoršují.

V hotovosti NVIDIA drží téměř 2,8 miliardy USD. V krátkodobých investicích má aktiva za 10,34 miliardy USD. Celkové závazky překračují 19 miliard USD. Takže vlastní kapitál je 21,35 miliardy USD. V meziročním vyjádření si vlastní kapitál pohoršil o 10,3 %.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,55 bodů, což je přijatelná hodnota. Celkový dluh se za předcházející rok příliš nemění, 11,75 miliardy USD. Ačkoliv čistý dluh je -1,4 miliardy USD (přebytek likvidity). Tady je změna znatelná, protože v předešlých letech měla NVIDIA mnohem větší přebytky likvidity.

Technická analýza NVIDIA akcie

Cena NVIDIA akcie se pohybuje v rámci zakreslené medvědí struktury, která je technicky tvořená klesající trendovou diagonálou. Historické maximum se datuje do 22. listopadu 2021 na ceně 346,5 USD. Kdežto roční minimum se datuje do 13. října na ceně 108 USD. To znamená, že za necelý rok NVIDIA akcie ztratily přes 68 % ze své all time high hodnoty. A přitom to není žádný strmý pokles. Naopak, řadí se to ještě k těm střídmějším trendům. I když to na první pohled tak nemusí vypadat.

Název společnosti Symbol Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
NVIDIA NVIDIA NVDA NVDA 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Graf akcie NVIDIA a technická analýza
Týdenní graf NVIDIA akcie Zdroj: Lynx+ (20. 12. 2022)

NVIDIA akcie od poloviny října do poloviny prosince soustavně rostly. A během té doby došlo ke zhodnocení o více jak 73 %. Kurz přestal růst právě v minulém týdnů díky faktorům, které jsme řešili výše. Technicky se kurz NVIDIA akcie zastavil na S/R levelu, který je kolem 188 USD. Všimněte si, že kurz zároveň otestoval i klesající diagonálu. Týdenní svíce zavřela do podoby padající hvězdy. A to je silně medvědí svíce.

Jestli už býci nenajdou dostatek sil pro šponování ceny nad blízkou rezistenci, je dobré vyhlížet otestování S/R úrovně 120 USD. Je to právě úroveň, kde máme roční minimum. A historicky jde o silný support.

Závěrem

Hospodářská situace se pro NVIDIA akcie jednoznačně zhoršila. Ale to není nic divného vzhledem k současné makroekonomické situaci. Domnívám se, že můžeme očekávat, že první dva kvartály v následujícím roce budou asi nejhorší. Leč můžeme předpokládat, že fundament na půl roku dopředu je již v kurzu propsaný.

Tohle je dle mého už je jenom otázka toho, jak rychle americká centrální banka zastaví inflaci. Pokud zaznamenají v roce 2023 v tomto ohledu významný progres, úrokové sazby mohou též jít postupně dolů. A co znamená nízká inflace a pokles úrokových sazeb? Začátek nového býčího trendu. Vždyť to tak v historii skoro vždy bylo. Můj názor je takový, že zatím se můžeme těšit z toho, že akcie NVIDIA i nadále zlevňují.

Obchodujte akcie NVIDIA prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

NVIDIA. FORM 10-Q [online]. Vydáno 18. 11. 2022 [cit. 23. 12. 2022]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart