Počítačový čip a logo NVIDIA
Akcie NVIDIA dosáhly nového historického maxima a za pár týdnů se zhodnotily o 27 % na více jak 600 dolarů. Od podzimu roku 2022 tak došlo ke zhodnocení až o neuvěřitelných 450 %. Má však taková valuace fundamentálně opodstatnění? Porostou zisky společnosti natolik, že je prostor pro další cenový růst akcie NVIDIA? Na to si zkusíme odpovědět.

Poznejte aktuální novinky o společnosti NVIDIA, rozbor grafu a hospodářských výsledků. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akcie NVIDIA rostou i díky očekávání ohledně úrokových sazeb

Akciové trhy se těší z dalšího agresivního cenového růstu, který je podle mého názoru jednoznačně velkou měrou poháněn snahou propsat pokles úrokových sazeb v letošním roce. V posledních pár týdnech se jednotliví členové FOMC snažili krotit příliš optimistická očekávání. Respektive dávali najevo, že úrokové sazby nebudou klesat tak moc, jak si trhy myslí. Ostatně i jejich výhled v podobě dot plot diagramu kalkuluje s poklesem o 0,75 procentního bodu. Trh však propisuje dvojnásobek.

V závislosti na to se očekávání začalo mírnit. Původně byly trhy dle nástroje Fed Watch přesvědčeny, že první snížení nastane na březnovém zasedání Federálního rezervního systému. Nyní se pravděpodobnost zvýšila ve prospěch stability, což jsem osobně předpovídal. Neočekávám totiž, že americká centrální banka sníží sazby dříve jak na květnovém zasedání. A osobně si myslím, že by neměli začít dříve jak v létě, tedy na červnovém zasedání.

Trh se dle Fed Watch přiklání ke stabilitě sazeb na březnovém zasedání.
Trh se dle Fed Watch přiklání ke stabilitě sazeb na březnovém zasedání. Zdroj: cmegroup.com (23. 1. 2024)

V důsledku změny v očekávání kurzy širšího trhu pár dnů klesaly. Nevydrželo to ovšem dlouho. Domnívám se, že trhy zůstávají pořád hrozně optimistické. Kromě ledna a března, mají sazby klesnout každé zasedání o 0,25 procentního bodu. To znamená pokles na 4 %. V roce 2025 se očekává pokles na 3,4 %. Ačkoliv výhled Fed kalkuluje s 3,6 %. Z toho nám vyplývá, že trhy jsou vskutku optimistické.

Pricing snižování úrokových sazeb v roce 2024.
Pricing snižování úrokových sazeb v roce 2024. Zdroj: seekingalpha.com (23. 1. 2024)

Na konci ledna má Fed své první zasedání letošního roku, kde se ovšem nepředpokládá nic zásadního. Je však možné, že dojde k lehké změně v tónu. Předseda Jerome Powell byl na prosincovém zasedání poměrně dost holubičí a posléze byla snaha některé věci korigovat. Proto bych se nedivil, když by tentokrát zastal více jestřábí postoj. Už jenom kvůli tomu, aby došlo ke zmírnění optimismu.

Otázkou ovšem je, zda jim na tom vůbec záleží. Powell explicitně řekl, že je problém finančního trhu, když bude příliš optimistický. Na druhou jsou akciové trhy samy o sobě takovým teploměrem pro inflační očekávání. Když začne inflační očekávání růst, propíše se to se zpožděním i v naměřené inflaci.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie NVIDIA a AMD dosáhly nových historických maxim

Jak bylo řečeno v úvodu, akcie NVIDIA dosáhly nových historických maxim. To se však týká i akcií AMD, které se též těší z velkého kurzového posílení. Investoři tím pádem nadále vyhledávají akcie společností, které vyrábějí čipy pohánějící umělou inteligenci. Jde tudíž o pokračování AI rally, která se zastavila na podzim minulého roku.

Akcie NVIDIA a AMD zaznamenaly od začátku roku dvouciferné procentní zisky po již tak dost explozivním roce 2023, kdy akcie AMD posílily o 127,6 % a NVIDIA o 238,8 %.

Rekordní ocenění odrážejí stálý zájem investorů po společnostech, které navrhují a prodávají grafické procesory pro umělou inteligenci. GPU byly původně navrženy hlavně pro hraní počítačových her, ale jsou také nezbytné pro trénink a nasazení složitých modelů AI, což logicky vedlo k masivnímu nárůstu prodeje čipů.

Investoři vědí, že jednotlivé technologické společnosti doslova závodí na poli AI, což s sebou nese mohutnou poptávku po výpočetním výkonu. Ten je právě k sehnání u společností jako je AMD, NVIDIA a Intel. NVIDIA byla však v posledních dvou letech hlavním dodavatelem GPU pro společnosti zabývající se AI a byla nejlepším akciovým titulem v S&P 500 v loňském roce. Jelikož technologicky své konkurenty převyšovali.

Investoři jsou však stále více optimističtí ohledně AMD, druhého největšího samostatného výrobce GPU. Společnost oznámila v loňském roce nový čip, který by mohl konkurovat H100 od NVIDIA. Uvedený čip je v současnosti standardem pro aplikace AI. Analytici také sledují, jak AMD vylepšuje svůj AI software. To eliminuje jeden z hlavních důvodů, proč byly čipy NVIDIA preferovány před čipy AMD.

V souvislosti s tím se daří i společnosti TSMC, která vyrábí čipy NVIDIA a AMD. TSMC oznámila lepší než očekávané tržby. Jejich generální ředitel C.C. Wei uvedl, že je silná poptávka po čipech AI, které využívají nejmodernější výrobní techniky. Vedení TSMC věří, že výroba čipů AI by mohla pohánět obrovský růst v jejich obratech, což má samozřejmě pozitivní dopad jak na NVIDII, tak na AMD.

Dokonce CEO společnosti Meta Mark Zuckerberg, jeden z největších kupců GPU, ve čtvrtek oznámil plány na nákup dalších čipů od NVIDIA v hodnotě miliard dolarů pro letošní rok. Závody v AI jsou tak podle mého v plném proudu.

NVIDIA akcie na vzestupu

Posledních pět let bylo pro investory společnosti NVIDIA opravdu výnosných. Akcie tohoto výrobce polovodičů se během dané doby zhodnotily mnohonásobně. Přeměnily investici 1 000 dolarů z ledna 2019 na 14 550 dolarů. Tento obrovský skok v ceně akcie NVIDIA lze bez pochyb připsat mimořádnému růstu tržeb a zisků společnosti.

Růst je podporován několika katalyzátory, včetně rostoucí poptávky po herním hardwaru, rostoucí poptávce po aplikacích vysoce výkonného výpočetního výkonu, rostoucímu nasazení polovodičů v automobilech a nyní také potřebě grafických karet pro modely umělé inteligence (AI).

Dobrá zpráva je, že NVIDIA se chystá dosáhnout ještě silnějších výnosů v příštích pěti letech. A to díky své ambiciózní produktové roadmapě, která by jí měla umožnit využít několik příležitostí v celkové hodnotě několika miliard dolarů. Stojí za zmínku, že společnost před několika lety avizovala, že vidí příležitost k velkému růstu tržeb napříč několika koncovými trhy. Jedná se například o automobily, hry, firemní software, čipy a systémy.

Vzhledem k tomu, že jsou na dobré cestě dokončit účetní rok s tržbami skoro 60 miliard dolarů, nebude podle mého překvapením vidět růst tržeb a zisků NVIDIA v průběhu příštího desetiletí, jak se bude ještě více zapojovat do svého adresovatelného trhu.

Kde budou akcie NVIDIA za 5 let?

Když NVIDIA oznámila své výsledky za rok 2018, společnost tehdy vygenerovala roční tržby 11,72 miliardy dolarů. Za těch 5 let se proto obrat zvýšil skoro 5krát (na základně výhledu). To představuje složenou roční míru růstu 38 %. Když by růst tímto tempem pokračoval, v příštích pěti letech by se zvýšily roční tržby na ohromujících 295 miliard dolarů ve fiskálním roce 2029.

Nicméně někteří analytici věří, že by NVIDIA mohla dosáhnout ještě lepšího výsledku. Vezměte například analytika společnosti Mizuho Vijaye Rakeshe. Předpovídá, že NVIDIA by mohla vygenerovat roční tržby 300 miliard dolarů v roce 2027 pouze z prodeje AI čipů. Díky solidnímu podílu 75 % na tomto rychle rostoucím trhu. I když se to na první pohled může zdát přehnané, bližší pohled na trh s čipy AI naznačuje, že by NVIDIA skutečně mohla dosáhnout i velmi ambiciózních cílů.

Je dobře známo, že NVIDIA je největším hráčem v jednom z nejžhavějších technologických oborů, což jí umožnilo zaznamenat úžasný skok v tržbách a ziscích za poslední rok. Dá se zároveň předpokládat, že trh pro AI čipy je na začátku obrovské růstové křivky.

Konkurenční AMD odhaduje, že trh pro akcelerátory AI by mohl vzrůst na 400 miliard dolarů v roce 2027. To je velký skok oproti loňskému odhadu 45 miliard dolarů. Analytici z Citi očekávají, že NVIDIA si udrží až 90% podíl na tomto trhu v příštích dvou až třech letech. Navzdory snahám svých rivalů.

NVIDIA těží ze zdvojnásobení tempa inovací v AI čipech. To jí mělo pomoci udržet si solidní podíl na tomto trhu na relativně dlouhou dobu. Proto možnost, že společnost skutečně vygeneruje 300 miliard dolarů ročních tržeb z prodeje AI čipů po pěti letech, nemůže být vyloučena. Může toho dosáhnout i v případě, že její podíl klesne na 75 %.

Dobrá zpráva je, že NVIDIA se chystá prokázat svou sílu i mimo trh s čipy určených pro AI. Společnost nedávno představila nové spotřebitelsky zaměřené grafické karty. Ty by spotřebitelé mohly používat pro spouštění AI aplikací přímo na svých stolních počítačích a laptopech určených pro hraní her, vytváření rozsáhlých jazykových modelů (LLM), přizpůsobení generativních AI modelů. Společnost tvrdí, že její nová grafická karta RTX 4080 Super generuje AI video 1,5krát rychleji než GPU GeForce RTX 3080 Ti.

Výnosy polovodičového sektoru v roce 2023

Americký výrobce čipů Intel v roce 2023 překonal Samsung s celkovými tržbami z polovodičů ve výši 48,7 miliard dolarů, podle předběžných výsledků.

Intel překonal Saumsung, přestože jejich tržby z polovodičů klesly o 16,7 %. Nicméně prodeje společnosti Samsung z polovodičů v roce 2023 klesly o 37,5 % na 39,9 miliard dolarů. To představuje největší pokles mezi deseti největšími výrobci polovodičů dle tržeb.

Tržby společnosti NVIDIA z polovodičů v roce 2023 vzrostly o 56,4 % na 24 miliard dolarů. Pomohlo to společnosti poprvé vstoupit do první pětky. Vedoucí postavení firmy na trhu s čipy AI jí pomohlo dosáhnout největšího růstu tržeb mezi hlavními výrobci polovodičů.

Podle Alana Priestleyho, analytika ve společnosti Gartner, pouze 9 z 25 největších výrobců polovodičů vykázalo růst tržeb v roce 2023. Přičemž deset z nich zažilo pokles v řádech dvou cifer. Celosvětové tržby z polovodičů v roce 2023 klesly o 11,1 % na 533 miliard dolarů. Kombinované tržby z polovodičů 25 největších výrobců klesly v roce 2023 o 14,1 %.

Dle UBS mají akcie NVIDIA stále prostor pro růst

Dle investiční banky UBS mají akcie a dluhopisy v roce 2024 prostor pro další růst. Přičemž se orientuje směrem k informačním technologiím a oblasti polovodičů. UBS dodala, že její základní scénář předpokládá „soft landing“ americké ekonomiky.

“Sektor informačních technologií v USA hodnotíme jako nejpreferovanější v rámci amerických akcií. Vzhledem k nadprůměrnému zaměření na kvalitu a jeho potenciálu těžit ze zlepšování poptávky na koncových trzích.”

UBS

Kromě toho UBS předpokládá, že sektor zažije významný růst v oblasti investic do infrastruktury AI s 50% složenou roční mírou růstu mezi lety 2022 a 2027. Společnost dále zdůraznila, že poptávka po polovodičích v roce 2024 překročí nabídku. Tím vznikne tržní nerovnováha, která by mohla přispět k růstu průmyslu.

Banka poznamenala, že Taiwan Semiconductor Manufacturing Company zvýšila svůj výhled růstu tržeb na 20 až 25 % meziročně za čtvrtý kalendářní kvartál roku 2023.

UBS nevyjmenovala ani nedoporučila žádná konkrétní jména v oblasti polovodičů nebo technologií. Nicméně některé velké akcie v oblasti polovodičů již na začátku roku 2024 projevují velkou sílu, což podporuje výhled UBS.

Fundamentální analýza akcie NVIDIA

Kvartální výsledky

Společnost NVIDIA zaznamenala za poslední kvartál meziročně další enormní růst výnosů o 205,5 % na 18,12 miliardy dolarů. Původní odhad počítal s 16,2 miliardami dolarů. Provozní výnosy meziročně posílily o 1633 % na 10,42 miliard dolarů. Provozní náklady jsou zhruba 3 miliardy dolarů, lehký růst vzhledem k předešlým čtvrtletím. Čistý zisk NVIDIA meziročně vzrostl o 1259 % na 9,24 miliardy dolarů. EPS je 3,71 dolarů za akcii. EBITDA je 10,79 miliardy dolarů, růst o 971 %. Volné cash flow překročilo rekordních 7 miliard dolarů.

Čistý zisk akcie NVIDIA.
Čistý zisk akcie NVIDIA. Zdroj: macrotrends.net (23. 1. 2024)

Price to cash flow je na 53,62 bodech. Price to free cash flow k poslednímu kvartálu činilo 58,11 bodů. Price to earnings je za poslední kvartál 53,5 bodů, nyní představuje 78,5 bodů.

Price to free cash flow akcie NVIDIA
Price to free cash flow akcie NVIDIA. Zdroj: macrotrends.net (23. 1. 2024)

Hrubá marže je za poslední kvartál 74 %. Provozní marže dosahuje 57,5 %. Čistá marže je 51 %. Provozní a čistá marže je zcela rekordní a jenom to dokládá, jak efektivně je společnost NVIDIA schopnost generovat zisk ze získaného výnosu.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje více jak 69 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) překračuje 50 %. Za sledovaná období jde o nejlepší výsledky.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahuje něco přes 3 body, což je opravdu robustní hodnota. Běžná likvidita (current ratio) představuje 3,59 bodů, což je taktéž opravdu robustní úroveň. Stručně, společnost NVIDIA má velký přebytek likvidity.

V hotovosti drží společnost NVIDIA ke konci kvartálu 5,52 miliardy dolarů. V krátkodobých investicích má aktiva za 12,76 miliardy dolarů. V cash on hand je tedy 18,28 miliardy dolarů. Celkové závazky meziročně vzrostly na 21 miliard dolarů. Takže celkový kapitál je 33,27 miliardy dolarů.

Celkový dluh dosahuje 11 miliard dolarů, čistý dluh pouze -7,25 miliard dolarů.

Technická analýza NVIDIA akcie

Jak bylo řečeno hned v úvodu, když určíme jako výchozí bod tržní minimum z podzimu roku 2022, zhodnocení akcie NVIDIA představuje neuvěřitelných 450 %. Dovolil bych si tvrdit, že tak ohromný akciový růst málokdo očekával. Pak ale přišlo AI odvětví, čímž se vytvořil zbrusu nový trh pro odběr produktů společnosti NVIDIA.

Kurz akcie NVIDIA se měsíce vyvíjel v rozmezí 408 až 485 dolarů. Uvedené rozmezí nyní funguje jako support. Celá ta stranová struktura se mi příliš nezdála a osobně jsem spíše předpokládal, že dojde k proražení směrem dolů. Leč trh všechny informace vyhodnotil způsobem, který cenu začal tlačit zase nahoru. Poslední dva ukončené týdny probíhal doslova vertikální kurzový růst.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
NVIDIA NVDA 1.716,01 674,72 -2,82 % -7,14 % 13,14 % 43,71 % 225,21 % 1.595,96 %
Kurzový vývoj akcie NVIDIA od začátku roku 2017 až do leden 2024. Zdroj: LYNX+ (23. 1. 2024)

Po vertikálním růstu se dá předpokládat, že dojde ke korektivnímu pohybu. Jak bude velký, to samozřejmě nikdo neví. Zanedlouho dojde ke zveřejnění výsledků za čtvrtý kvartál minulého roku, což bude mít logicky obrovský vliv na směřování trhu. A nejspíš NVIDIA své investory nezklame. Během prvního kvartálu letošního roku ani z makroekonomického hlediska neočekávám nic, co by mělo cenu tvrdě přitáhnout dolů. To ovšem neznamená, že se nemůže stát nic neočekávaného.

Závěrem: Dokáže NVIDIA opodstatnit vyšší valuace?

Když se člověk rozhodne investovat do technologického sektoru, musí si zodpovědět, zda je možné, aby společnosti dokázaly opodstatnit další cenový růst. Jak vyplývá z textu výše, očekává se, že společnost NVIDIA bude generovat mnohonásobky příjmů. Trh je přirozeně vpřed hledící a snaží se to podle mého názoru propsat do kurzů již nyní.

Bohužel je hrozně těžké s jistotou určit, jestli se optimistické prognózy vyplní. Ze své pozice mi to přijde až příliš optimistické. Jenomže já jsem hodně opatrný investor a nakupuji jen to, co mi přijde levné. Někdo na oplátku rád riskuje, takže mu příslib dalšího agresivního cenového růstu může přijít vhod.

Když bychom si to měli shrnout, akcie NVIDIA stojí za pozornost. Výnosy a zisk jim roste tempem, o kterém si ostatní tituly mohou leda nechat zdát. A skutečně konkurenci jistou dobu potrvá, než je dožene. Může to být ovšem mnohem rychleji, než se nyní tvrdí. Na to je třeba dát si pozor. Potom jsou tu ještě makroekonomické faktory. Když se nenaplní varianta scénáře se „soft landing“, NVIDIA akcie jsou rozhodně v nebezpečí.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Hairem / Shutterstock.com

CNBC: Nvidia and AMD shares hit record highs on AI chip surge (23.01.2024); www.cnbc.com/2024/01/18/nvidia-and-amd-shares-hit-record-highs-on-ai-chip-surge-.html

The Motley Fool: Where Will Nvidia Stock Be in 5 Years? (23.01.2024); www.nasdaq.com/articles/where-will-nvidia-stock-be-in-5-years-1

Seekingalpha: In a tough 2023 for semiconductors, Intel regained No.1 spot, Nvidia debuted in top 5 (23.01.2024); www.seekingalpha.com/news/4056471-in-a-tough-2023-for-semiconductors-intel-regained-no1-spot-nvidia-debuted-in-top-5

Seekingalpha: UBS says markets can rally in 2024, prefers tech and semiconductors (23.01.2024); www.seekingalpha.com/news/4056448-ubs-says-markets-can-rally-in-2024-and-prefers-tech-and-semiconductors?

CME Group: CME FedWatch Tool (23.01.2024); www.cmegroup.com/markets/interest-rates/cme-fedwatch-tool.html

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart