Investice do robotiky a umělé inteligence: Nejlepší robotické akcie

Autor: Investice do robotiky a umělé inteligence: Nejlepší robotické akcie

V tomto článku:

Nasdaq
ISIN: US6311031081
|
Symbol: NDAQ --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Nasdaq Akcie
Investování do robotických akcií je stále populárnější.

Přestože robotika není ještě vyloženě součástí našich každodenních životů, roboti jsou stále důležitější v odvětvích, jako je letecký, automobilový, lékařský a potravinářský průmysl.

Jaký vývoj probíhá v tomto odvětví? A které robotické akcie jsou momentálně zajímavé? V tomto článku probereme vše, co potřebujete vědět o megatrendu robotiky a představíme vám nejperspektivnější akcie z tohoto ekonomického sektoru.

 

Historie robotiky

Různé průmyslové revoluce posunovaly lidstvo dále. První průmyslový robot byl vyvinut v roce 1937. Jednalo se o docela jednoduché zařízení, které dokázalo pomocí uchopovací ruky položit dřevěné bloky v předem naprogramovaných vzorech. Roboti však byli v Evropě používáni ve větším měřítku až od roku 1973. Společnost Kuka Robotics uvedla na trh robota FAMULUS se šesti elektromechanicky poháněnými osami. Zájem o roboty rostl a na trhu se objevilo mnoho amerických společností. V 80. letech kulminovala revoluce průmyslových robotů a jejich použití v továrnách se stalo běžným.

V posledních letech prošla robotika radikálním vývojem. Roboti a další zařízení jsou stále inteligentnější. Jedním z nejvíce průlomových novinek v technologii je umělá inteligence (= Artifical Intelligence). Tato technologie je také potřebná pro automobily s autonomním řízením, nové specializované lékařské a chirurgické procesy a mnoho dalších aplikací. Umělá inteligence je také nápomocná v procesování big data, tedy tzv. velkých dat.

Zařízení nebo roboti, kteří používají AI, reagují na data nebo impulsy ze svého prostředí a individuálně se rozhodují. Kromě toho tato zařízení všechny tyto informace ukládají, aby byli schopni poučit se z nich a v budoucnu fungovat ještě lépe. Jinými slovy, AI není o výpočetní síle, ale o schopnosti (nezávisle) se učit a rozhodovat se. Podle analytiků společnosti McKinsey by společnosti, které plně integrují AI do svých obchodních operací, mohly v roce 2023 zdvojnásobit svůj obrat. Předpokládá se, že AI společnosti vygenerují v příštích deseti letech další příjmy ve výši přibližně 13 bilionů USD.

Během krize COVID-19 se ukázalo, že společnosti jsou silně závislé na lidských zdrojích. Roboti, kteří by nezávisle poskytovali služby, by mohli v podobné situaci minimalizovat dopad na fungování společností. Současná krize může tento přechod urychlit. Digitální transformace mění společnost a ekonomiku. Výzvou pro investory je vybrat hlavní trendy, do kterých lze investovat a naopak se vyhnout společnostem, které se pravděpodobně nedokážou adaptovat na měnící se podmínky.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Druhy robotů

Nejslavnějšími roboty jsou průmysloví roboti. Jedná se o roboty, kteří se vyžívají při různých činnostech k výrobě produktů v továrnách – například svařování, balení, atd. Tito roboti mohou automatizovat jednoduché procesy, což v posledních desetiletích vedlo k obrovským úsporám času a nákladů. Vzhledem k rostoucím mzdovým nákladům v rozvojových zemích, jako je například Čína, společnosti stále více přecházejí na automatizaci procesů namísto offshoringu činností. Robotické akcie se tak stávají stále více zajímavými. Počet průmyslových odvětví, kde se používají roboti, rychle roste. Americká výzkumná agentura Myria předpovídá, že sektor robotů poroste do roku 2025 o 40 % ročně.

Obrovský růstový potenciál mají kolaborativní roboti (tzv. cobot). Jedná se o roboty, kteří spolupracují s lidmi. Robot je schopen přizpůsobit rychlost svých akcí a může podporovat své kolegy pomocí vysoce pohyblivých paží. Coboti se používají v důležitých průmyslových odvětvích, jako je letectví, automobilový průmysl, zdravotnictví, balení potravin a mnoho dalších. Využívání robotů zejména ve zdravotnictví se rozvíjí. Robotická paže může pomoci chirurgům během operací a může také pomoci pacientům během rehabilitace.

Umělá inteligence (AI)

Roste však také umělá inteligence a robotizace pro náš každodenní život. Díky umělé inteligenci získávají roboti nezávislost a mohou se poučit z předešlých chyb. Všichni jsme obeznámeni s filmy, ve kterých roboti nahrazují lidi jako celek. Před několika lety byl v Japonsku otevřen hotel, který provozovali výhradně roboti. Lidé byli přivítáni robotem a roboti dokonce přivezli do pokojů kufry. O několik let později bylo v tomto hotelu několik robotů nahrazeno lidmi. Roboti stále pravidelně dělali chyby, díky nimž byli hoteloví hosté nespokojeni. V hotelnictví a gastronomii je stále na prvním místě vstřícnost vůči klientům, osobní kontakt a servis, takže roboti zde jsou prozatím slepou uličkou.

Dalšími příklady projektů, které jsou v současné době úspěšnější, jsou roboti v pečovatelských domovech. Starší lidé vlastní malého robota, s nímž mohou mluvit, aby se necítili osamělí. Tento robot si může také místo svého majitele zapamatovat určité úkoly, jako je užívání léků. Dalším příkladem je využití robotických psů.

Ale mnohem dramatičtějším příkladem jsou autonomně řízené automobily. Téměř každý výrobce automobilů se zaměřuje na elektromobily v kombinaci s autonomním řízením. Vozy Google, Tesla a NVIDIA již dokázaly ujet tisíce kilometrů bez řidičů. Komercializaci tohoto robotického produktu stále brání pouze politická legislativa. Mezi jednoduššími spotřebitelskými produkty má již umělá inteligence také své využití. Jedná se například o robotické vysavače nebo sekačky na trávu, které využívá stále více lidí.

Nejlepší robotické akcie

Níže probereme 3 nejlepší robotické akcie, které jsou vhodné pro spekulativnější investory, kteří chtějí využít vzrušujícího vývoje robotiky.

Akcie Cognex

Cognex Corporation (ISIN: US1924221039 – Symbol: CGNX – Měna: USD) je americká společnost a lídr na tzv. Trhu strojového vidění. Společnost vyvinula různé typy nejmodernějších senzorů a systémů pro vidění. Vizuální systémy nebo kamerové systémy mohou být použity ke kontrole výrobního procesu a tím k minimalizaci případných chyb. Systémy Cognex se používají k řízení automatizovaného vybavení a robotů a k monitorování a řízení automatizovaných procesů. Své využití mají technologie Cognex hlavně pro kontrolu produktů v potravinářském a farmaceutickém sektoru. Dále jsou široce používány v továrnách v automobilovém a spotřebním trhu s elektronikou. Používají se také na logistickém trhu k identifikaci balíků a manipulaci s letištním zavazadlem. Jedním z největších klientů společnosti je Apple.

Systémy strojového vidění poskytují úsporu času, nákladů a redukci chyb a jsou oblíbené u společností, které chtějí automatizovat svůj výrobní proces. Díky technologiím Cognex lze kontrolovat chyby v nastavení strojů a okamžitě je řešit, čímž mohou distribuční centra pracovat rychleji, efektivněji a přesněji. Cognex má také další produkt s názvem DataMan. Tento ruční a mobilní systém dokáže skenovat 1D a 2D čárové datové kódy.

Cognex také vyvinul řadu produktů Deep Learning. Tato inspekční technologie pracuje na základě pokročilých algoritmů hlubokého učení. Kombinace umělé inteligence (AI) s programovým softwarem společnosti umožňuje automatizovat a škálovat složité a náročné kontrolní aplikace.

Společnost byla založena v roce 1981 a je kótována na burze Nasdaq od roku 1989. Upisovací cena akcií byla 1,38 USD a během jednoho roku se jejich cena ztrojnásobila. Podle společnosti Cognex pracuje v továrnách více než 360 milionů lidí. V současné době existuje 35 milionů systémů strojového vidění. Společnost má tak obrovský prostor k růstu. Většina obratu pochází z trhu 2D Vision. Cognex vlastní 30 % z celkového trhu. Dalším velkým trhem je trh ID Factory Automation.

Za posledních 10 let vykázala Cognex složený roční růst (CAGR) 18 %. V loňském roce Cognex poprvé po dlouhé době oznámil pokles obratu. Celkově dosáhla společnost v roce 2019 obratu více než 725 milionů USD, což je o 10 % méně než v předchozím roce. Společnost vidí velký potenciál dlouhodobého růstu a zdůrazňuje, že nižší tržby jsou způsobeny obtížnými tržními podmínkami. Spotřební elektronika a automobilový trh si v nedávné době nevedly dobře, v důsledku čehož byla poptávka po strojích Cognex menší. Zároveň byl na logistickém trhu stále patrný růst a společnost dokázala zdvojnásobit svůj obrat z produktů Deep Learning. Podle společnosti je hluboké učení stále výraznější a v příštích deseti letech se stane důležitým aspektem růstu společnosti.

Zisky v roce 2019 dosáhly 203 milionů USD a s tržní kapitalizací 9,75 miliardy USD má Cognex poměrně solidní poměr P / E 48. Navíc společnost má stále obrovský růstový potenciál. Cognex má silnou rozvahu a 29. března 2020 měla společnost v hotovosti více než 845 milionů USD a prakticky žádné dluhy. V roce 2019 bylo přibližně 16 % obratu použito na výzkum a vývoj, což společnosti umožnilo zůstat inovativní. Cognex také vyplácel akcionářům dividendu ve výši 0,4 % po dobu 17 let a od roku 1981 tak vyplatil akcionářům celkem více než 1 miliardu USD.

Robotické akcie - Cognex

Graf akcie Cognex. Zdroj: TWS.

Akcie Ocado Group (OCDO)

Ocado Group (ISIN: GB00B3MBS747– Symbol: OCDO – Měna: GBP)  je britský online supermarket, který nevlastní žádné fyzické obchody a všechny dodávky expeduje ze skladu. Společnost byla založena v roce 2000 s cílem obrátit trh online nakupování vzhůru nohama. Co je tak zvláštního na tomto konkurentovi jiných online supermarketů poskytujících dodávky do domácnosti, je to, že ve skladu nepracují téměř žádní lidé. Ve skladech Ocado pracují převážně roboti, kteří patří mezi nejpokročilejší na světě. Společnost je momentálně jedním z hlavních konkurentů Amazonu. Konečným cílem společnosti Ocado je automatizovat celý dodavatelský řetězec od výroby až po dodávku k domu zákazníka. Za tímto účelem společnost nedávno investovala 9 milionů USD do projektu Karakuri. Tento start-up vyrábí roboty, kteří mohou skládat jídla na míru. Cognex také spolupracuje s řadou společností, které se zaměřují na autonomní řízení, aby bylo možné v budoucnu zajistit logistiku bez řidičů.

Cena akcií Ocado od koronavirové krize explodovala. Navzdory karanténím opatřením byly sklady schopny nadále fungovat jako obvykle. Investoři v tom samozřejmě vidí budoucnost. Sklady Ocado jsou postaveny s interní gigantickou 3D mřížkovou strukturou, ve které jsou balíčky uloženy v bednách. Více než 1 000 robotů na skladě se prolíná mezi sebou a sbírá a přepravuje bedny. Roboti se také ujistí, že v bednách je umístěny správný obsah. Poté přepravky vrátí zpět do správného sběrného místa. Roboti mohou dokonce spolupracovat přesunutím beden a vysunutím beden z cesty, aby shromáždili ten, který je níže v hromadě. Pohyb robotů a umístění úložných beden je řízen a optimalizován centrálním „řídicím systémem“ pomocí umělé inteligence. Tímto způsobem může Ocado během několika minut dokončit objednávku 50 položek.

Ocado ve srovnání se svými konkurenty roste nadprůměrně. Obrat v loňském roce vzrostl o téměř 10 % na 1,75 miliardy GBP, ale společnost v posledních letech negenerovala zisk. Společnost roste rychle, ale stále se ještě potýká s obrovskými provozními náklady. Nedávno navíc byla Ocado nucena odepsat řadu budov a robotů, což v roce 2019 vedlo ke ztrátě 213 milionů GBP. V loňském roce muselo být kvůli vyhoření skladu v Andoveru odepsáno dalších 111,8 milionů GBP. To je také přímá indikace rizik spojených s umístěním tolika robotů do práce v jedné budově. Je ironií, že zavlažovací systém byl manuálně vypnut člověkem, což umožnilo, aby se oheň rychle šířil.

O Ocado Smart Platform projevily zájem další supermarkety jako Kroger z USA, Coles z Austrálie a Aeon z Japonska. Tyto supermarkety také chtějí využívat systémy a roboty Ocado, z čehož společnost profituje. Poplatky za technologie Ocado v roce 2019 vzrostly o 38 % na 81 milionů GBP. Analytici předpovídají rychlý růst společnosti, zejména kvůli potenciálu finančních příjmů za poskytování technologií. Akcie Ocado momentálně stoji necelých 20 GBP. Analytici však očekávají, že cena v následujících letech vzroste až na 100 GBP.

Začátkem tohoto měsíce Ocado získala více než 1,3 miliardy USD vydáním nových akcií a konvertibilních dluhopisů se splatností v roce 2027. Peníze chce společnost využít, aby dokázala uspokojit rostoucí poptávku vyvolanou pandemií koronaviru.

Robotické akcie - Ocado Group

Graf akcie Ocado Group. Zdroj TWS.

Akcie iRobot (IRBT)

iRobot (ISIN: US4627261005– Symbol: IRBT– Měna: USD) dominuje na trhu robotických vysavačů. Společnost od roku 2002 prodala více než 30 milionů vysavačů a má tržní podíl 82% v Severní Americe, 61% v Evropě, na Středním východě a v Africe a 64% v Japonsku. Celkový podíl na globálním trhu je až 52 %. Inteligentní vysavače jsou samozřejmě specializovaným trhem a iRobot by udělala dobře, kdyby rozšířila svůj sortiment například o mopy a sekačky na trávu. Přesto iRobot v současné době odhaduje velikost celkového globálního trhu inteligentních vysavačů na přibližně 10 miliard USD.

Zejména dražší a luxusní výrobky iRobot se dobře prodávají. Základní modely jsou často poměrně drahé, takže cílová skupina klientů má často více peněz na utrácení a preferuje tedy dražší špičkové produkty. Různí roboti od společnosti iRobot mohou navíc vzájemně spolupracovat. Roboti mohou také automaticky jít do své nabíjecí stanice. Navíc roboti mohou spolupracovat s hlasovými asistenty Google a Amazon.

Obrat rychle roste, ale zisk je stále trochu skrovný. Za účelem zvýšení marží chce společnost pracovat s modely předplatného. Společnost má momentálně tržní hodnotu 2,28 miliardy USD. Od roku 2014 vykazuje společnost dvojciferné procentuální tempo růstu. V roce 2019 vzrostly tržby o 11 % na 1,21 miliardy USD.

Čistý zisk dosáhl více než 85 milionů USD, což představuje poměr P / E 27. To je poměrně levné. Společnosti se však zatím nedaří zvyšovat marže na svých produktech, což je dlouhodobě hlavním cílem. V budoucnu bude iRobot pravděpodobně rozšiřovat svůj sortiment o další produkty. Cena akcií je velmi volatilní, díky čemuž se ocenění akcie v dubnu zdálo velmi atraktivní, ale mezitím se cena již zdvojnásobila. Stále však je přibližně o 37 % nižší než na historickém maximu.

Robotické akcie - iRobot

Graf akcie iRobot. Zdroj: TWS.

 

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX