Ceny akcií ze sektoru solární energie rostou raketovým tempem. Technologie alternativních zdrojů energie využívá stále více společností i domácností.

Potřeba udržitelné energie je stále jasnější. Solární technologie jsou navíc díky neustálým inovacím stále levnější a dostupnější. Co se přesně děje na zajímavém solárním trhu? A jak můžete z aktuálního vývoje jako investor profitovat?

Potřeba alternativních zdrojů energie

V posledních měsících ceny akcií společností z oblasti obnovitelných energií ohromně vzrostly. O těchto alternativních zdrojích energie se ve skutečnosti hovořilo po celá desetiletí a zdá se, že poptávka po alternativních zdrojích energie v posledních letech raketově roste. Jisté je jedno – pokud se v dohledné nezmění přístup lidstva k Zemi, můžeme očekávat drastické změny a z nich pramenící problémy.

Nedávno byl na Netflixu uveden dokumentární film Life on Our Planet od britského biologa Davida Attenborougha. V dokumentu Attenborough pojednává o ztrátě biologické rozmanitosti planety. Bolestně viditelné jsou i katastrofální důsledky kácení deštných pralesů a používání fosilních paliv. Díky globálnímu oteplování bude velká část světa během 100 let neobyvatelná.

Vlády většiny států se také snaží provádět stále více kroků pro boj proti změně klimatu. Na konci roku 2016 například vstoupila v platnost Pařížská dohoda – mezinárodní smlouva o boji proti globálnímu oteplování. V dohodě byla poprvé v právním nástroji stanovena horní hranice oteplení o 2 stupně celsia ve srovnání s před industriální érou. Dohoda rovněž požaduje ukončení používání fosilních paliv, protože to je hlavní příčinou nadměrných emisí CO2.

LYNX
Webinář


Úvod do dividendových akcií
Zjistěte, jak fungují dividendové akcie a vyplácení dividend. Naučíme vás, jak tyto akcie vyhledávat a identifikovat potenciálně zajímavá odvětví. To vše na webináři, který se bude konat 15. 11. 2023 v 19:00.

Obnovitelné zdroje energie

Větrná energie, biomasa, vodní energie, solární energie a zemní teplo jsou nejlepšími příklady obnovitelné energie. Tyto zdroje energie nezpůsobují žádné znečištění ovzduší a mají také malé nebo žádné emise CO2. Další výhodou je, že tato energie nikdy nedojde. Kromě toho, že používání fosilních paliv přispívá k negativní změně klimatu, jejich zásoby na Zemi jsou omezené a způsobují znečištění ovzduší. Různé studie ukázaly, že vzduch byl během vrcholící korononavirové krize mnohokrát čistší.

Zdá se, že investoři si uvědomují skutečnost, že alternativní zdroje energie jsou budoucností. Ceny výrobců elektromobilů, jako jsou TeslaNIO nebo Oret.nl, dlouhodobě prudce rostou, zatímco ceny tradičních výrobců automobilů a ropných společností několik let zaostávají. Akcie společností, které se zabývají vodíkovým pohonem, nedávno také vzrostly na nová historická maxima.

Solární energie: nejlepší alternativa (100% čistá)

Dnes již můžete využívat sluneční energii prostřednictvím solárního kotle nebo solárních panelů umístěných na vaší střeše. Solární energie se ovšem využívá v daleko větším měřítku – od solárních parků v Nizozemsku, přes velké solární elektrárny ve Španělsku, Německu a USA, až po obří solární projekty v poušti. Dokument Davida Attenborougha také zmiňuje sluneční energii jako jedno z klíčových řešení klimatického problému. Rostliny na Zemi zachytí tři biliony kilowatthodin sluneční energie denně. To je téměř dvacetinásobek energie, kterou na Zemi potřebujeme.

S pomocí slunečního světla, větru, vody a geotermálního tepla můžeme v budoucnu snadno zásobovat celý svět obnovitelnou energií. V Maroku již 40 % z celkové energetické spotřeby uspokojují elektrárny na obnovitelné zdroje. Za tímto účelem byl postaven jeden z největších solárních parků na světě na okraji Sahary. Park je přímo napojen na jižní Evropu. Plány na další rozšíření parku by mohly dokonce Maroku umožnit do roku 2050 sluneční energii vyvážet. Attenborough předpovídá, že obnovitelná energie bude nejdůležitějším zdrojem energie v horizontu dvaceti let.

Dalším zajímavým bodem pro investory z Attenboroughova dokumentu je jeho skepse k investicím do fosilních paliv ze strany penzijních fondů a bank. Právě tyto věci ohrožují budoucnost lidstva a s velkou pravděpodobností můžeme v následujících dekádách očekávat drastická legislativní omezení nebo jejich úplný zákaz. Velkou výhodou udržitelné energie je skutečnost, že se energie stává dostupnější pro každého. Velkoměsta se také stanou čistšími a tiššími.

Investice do fosilních paliv jsou stále méně populární, protože stále více investorů se zaměřuje na společensky odpovědné investování. To se také nyní zjednodušuje, když různé společnosti sledují takzvané ESG skóre u desítek tisíc akcií po celém světě.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Nejlepší akcie solární energie

Solární energie je nejlepší alternativou pro obnovitelné zdroje energie v budoucnosti. Kombinace nutnosti a možného vítězství Bidena vytváří mezi investory do alternativních zdrojů energie velké nadšení.

Některé akcie v odvětví solární energie tento rok již několikrát překročily svá maxima a je nutné zachovat chladnou hlavu. Jedna věc je ale jistá: solární energie má budoucnost a z dlouhodobého hlediska je toto odvětví nesmírně zajímavé.

Níže uvádíme stručnou analýzu tří akcií společností z oblastí solární energie. Jedná se o některé z nejrychleji rostoucích společností na světě. V sektoru solární energie je samozřejmě aktivních mnohem více společností a některé akcie menších společností nabízejí potenciálně lepší výnosy za cenu vyššího rizika.

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) YTD Den Týd. Měs. 3M Půl roku 1 rok
Enphase Energy US29355A1079 ENPH USD 14,40 -59,79 % 5,45 % 6,30 % 34,98 % -17,25 % -41,30 % -68,29 %
Sunrun US86771W1053 RUN USD 3,13 -40,26 % 11,20 % 26,88 % 37,32 % -9,23 % -22,35 % -55,37 %
First Solar US3364331070 FSLR USD 17,13 7,02 % 1,60 % 3,83 % 8,61 % -13,99 % -23,21 % -4,76 %
SolarEdge Technologies US83417M1045 SEDG USD 4,69 -70,88 % 3,91 % 5,64 % 13,31 % -49,07 % -72,02 % -73,29 %
Canadian Solar CA1366351098 CSIQ USD 1,41 -29,16 % 4,09 % 4,84 % 3,89 % -22,62 % -45,92 % -40,13 %

1. Akcie First Solar (FSLR)

First Solar (ISIN: US3364331070 – Symbol: FSLR– Měna: USD) je pravděpodobně jedním z nejznámějších výrobců solárních panelů na světě. Společnost má tržní hodnotu 8,17 miliardy USD. First Solar vyrábí fotovoltaické moduly z teluridu kademnatého (CdTe) na základě technologie tenkých vrstev. Tyto moduly poskytují nižší účinnost než tradiční křemíkové solární články, ale vyrábějí se za mnohonásobně nižšími náklady. Kromě toho má First Solar také recyklační program, který umožňuje udržitelnou výměnu starých solárních panelů.

Společnost rovněž staví moduly a celé systémy např. pro elektrárenské společnosti a provádějí pro ně údržbu. Od roku 2006 je společnost kótována na burze cenných papírů Nasdaq.

Investice do solární energie
Týdenní graf akcie FSLR od března 2017 do listopadu 2022. Zdroj: Trader Workstation (16. 11. 2022)

2. Akcie SolarEdge Technologies (SEDG)

SolarEdge Technologies (ISIN: US83417M1045 – Symbol: SEDG – Měna: USD) je americko-izraelský dodavatel energetických optimalizátorů, solárních invertorů a monitorovacích systémů. Tato společnost nedodává přímo solární panely, ale více se zaměřuje na příbuzné technologie – například inteligentní střídače speciálně navržené pro skladování energie v domácích baterií a bateriích v elektromobilech. Prostřednictvím optimalizátorů výkonu mohou solární panely fungovat nezávisle na sobě. To vede k vyšší produkci energie a větší bezpečnosti. Společnost má také vlastní instalatéry, kteří majitelům domů i firmám poskytují zelenou energii.

V roce 2015 společnost uzavřela partnerství se společností Tesla pro společný vývoj řešení pro skladování a zálohování fotovoltaické energie (FV) pro domácnosti. Tesla chce napájet domácnosti i elektromobily solární energií pomocí takzvaných solárních střech. S integrovanou baterií Powerwall je energie nasbíraná ze solárních panelů na střeše během dne ukládána a následně kdykoli k dispozici. Tímto způsobem se mohou domácnosti stát individuálním zdrojem energie a soběstačnou jednotkou. Ačkoli je v USA po tomto produktu obrovská poptávka, stále existují problémy s výrobou a proveditelností tohoto inovativního projektu.

Investice do solární energie
Týdenní graf akcie SEDG od března 2017 do listopadu 2022. Zdroj: Trader Workstation (16. 11. 2022)

3. Akcie Sunrun (RUN)

Sunrun (ISIN: US86771W1053– Symbol: RUN– Měna: USD) je americká společnost, která byla založena v roce 2007 a v následujících letech získala spoustu peněz od investičních společností investujících do rizikových projektů. V roce 2015 byla společnost zapsána na Nasdaq za upisovací cenu 14 USD a s tržní hodnotou 1,36 miliardy USD.

Společnost nabízí svým zákazníkům dvě možnosti: nájemní smlouvu, podle které si „pronajímáte“ solární panely, nebo smlouvu o nákupu energie (PPA). Tímto způsobem může zákazník platit pouze za spotřebu elektřiny a není nucen kupovat solární panely. PPA je smlouva o nákupu elektřiny mezi dvěma stranami, z nichž jedna elektřinu produkuje a druhá elektřinu odebírá.

V roce 2019 vzrostl počet klientů společnosti o 22 % na 285 000. V nadcházejících letech společnost očekává, že bude mít obrovský prospěch ze stále rostoucí poptávky po udržitelné energii. Společnost poukazuje také na to, že náklady na instalaci solárních panelů klesly za posledních deset let o 63 %. Cena baterií pro skladování energie se dokonce snížila o 84 %. Zejména v zemích, jako jsou USA, kde za špatných povětrnostních podmínek často selhává energie, nabízí skladování obnovitelné elektřiny mnoho výhod.

Investice do solární energie
Týdenní graf akcie RUN od března 2017 do listopadu 2022. Zdroj: Trader Workstation (16. 11. 2022)

Další akcie solární energie

  1. Enphase Energy (ENPH)
  2. Xinyi Solar Holdings Ltd (968 HK)
  3. Canadian Solar Inc (CSIQ)

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. De beste zonne-energie aandelen voor 2022 – de noodzaak van schone energie LYNX [online]. Vydáno 12. 11. 2021 [cit. 20. 12. 2021]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart