Akcie Coca-Cola: Dividendový král a jistota v době inflace
Akcie Coca-Cola patří do spotřebitelského odvětví, které je z hodnotového hlediska považováno za velmi odolné vůči negativním ekonomickým vlivům. Přesto na podzim Coca-Cola hluboce klesla. Trh však v závěru roku dřívější poklesy smazal. Proč jsou akcie Coca-Cola vcelku volatilní, když mají být z historického hlediska spíše stabilní? A ochrání vás, když udeří ekonomická recese?

Poznejte aktuální novinky o společnosti Coca-Cola, rozbor grafu a hospodářských výsledků. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Inflace je v USA pořád vysoká

Defenzivní investování spočívá ve vyhledávání a identifikaci makroekonomických problémů. Jakmile vidíte, že hrozí problém (nebo již existuje), má obvykle smysl investovat defenzivněji. Právě akcie Coca-Cola patří do portfolia každého defenzivního investora. Historicky je totiž titul cenově velmi stabilní a přináší soustavně rostoucí dividendu, kterou vyplácí desítky let.

Když se vrátíme k identifikaci těch problémů, vůbec nejzákladnější je cenová inflace. Před několika dny byla zveřejněna inflační data (CPI), která nejsou příliš příznivá. Data totiž naznačují, že inflace je stále tzv. sticky. Pevně se drží. Já to připodobňuji ke žvýkačce, která se přilepí na botu a jde dost těžko pryč.

K samotným číslům, celková inflace za prosinec mírně zrychlila na 3,4 %. Jádrová složka mírně klesla na 3,9 %. Pořád držíme klesající tendenci, ale od srpna je pokles tempa růstu velmi pomalý. Od konce léta se tudíž jádrová inflace pořád drží v blízkosti 4 %. Nová data tudíž potvrzují to, co někteří členové FOMC už avizovali. A to jest, že pokles úrokových sazeb nepřijde dříve jak v druhé polovině letošního roku.

Celková a jádrová inflace v USA.
Celková a jádrová inflace v USA. Zdroj: CNBC.com

Motivace pro nákup akcie Coca-Cola

Mnozí ekonomové a analytici varují, že boj s inflací nemusí tak rychle skončit. Z předešlého grafu je vidno, že klesající tendence slábne. Celková inflace dokonce vypadá, že tvoří „dno“. Může proto přijít nová inflační vlna? Kde by se ovšem vzala? Když však předpokládáme, že se inflace vyvíjí ve vlnách, jsme na počátku druhé vlny.

Americká centrální banka v 70. letech zcela selhala ve svém boji s inflací, což způsobilo dlouhotrvající inflační prostředí, ve kterém se právě akcie Coca-Cola ukázaly jako vskutku odolné. Tím neříkám, že očekávám druhou inflační vlnu po vzoru 70. let. Úplně však stačí, aby cenová hladina zase akcelerovala a Fedu trvalo příliš dlouho dostat americkou ekonomiku do cenové stability.

Tři inflační vlny v USA ze 70. let.
Tři inflační vlny v USA ze 70. let. Zdroj: linkedin.com (16. 1. 2024)

V takových situacích se hodí mít zainvestováno v defenzivních akciích (Coca-Cola, Pepsi, Johnson & Johnson, Procter & Gamble) a v tvrdých aktivech. Respektive do akcií společností, které jsou na fyzická aktiva bohatá. Což jsou mimochodem těžaři zlata (Barricks Gold), o kterých jsem již dříve několikrát mluvil.

Druhá inflační vlna není ovšem nic jistého. Někteří tvrdí, že je to nesmysl. Druzí na oplátku avizují ještě větší inflaci než na přelomu let 2021 a 2022. Já jsem při investování hodně opatrný, protože považuji inflaci za stále velmi vysoké riziko. A i kdyby se mávnutím proutku vše spravilo, investicemi do defenzivního sektoru člověk podle mého názoru nic nepokazí. Jsou tu maximálně obětované příležitosti.

Proč ceny defenzivních sektorů na podzim tolik klesly?

Určitě všichni víme, že posledních zhruba 20 let se těší velké oblíbenosti indexové investování skrze ETF. Problém indexového investování spočívá v tom, že investoři de facto nediverzifikují. Je to takový paradox. Sice si myslí, že ano, ale opak je pravdou. Jelikož se musíte smířit s tím, že máte v portfoliu i tituly, které byste si jinak nekoupili. Tím nijak nehaním investování skrze ETF. Tyto fondy jsou super z toho důvodu, že šetří čas a energii. Nicméně za to platíte daň v podobě toho, že občas investujete i do špatných firem. Proto se to snažím trochu minimalizovat a nakupuji pouze sektorová ETF. Nikoliv celé indexy (širší trhy).

Abychom se ale dostali k meritu věci, když chce investor z trhu odejít, musí prodat akcie ETF a tím vlastně prodá všechny tituly obsažené ve fondu. Vzhledem k velké oblíbenosti ETF, tím dochází k velkým výprodejům i na jinak dříve velmi odolných titulech. Když tyto instrumenty neexistovaly, investor prodal jen to, co se mu zdálo rizikové. Investor do indexu takovou možnost nemá a musí prodat vše.

To je důvod, proč akcie Coca-Cola a dalších defenzivních titulů, nemusí zajišťovat tolik silnou ochranu jako kdysi.

Dalším důvodem je, že na podzim agresivně rostly výnosy na státních dluhopisech. Díky extrémně deficitnímu rozpočtování americké vlády. Když rostou výnosy na státních dluhopisech, hodně investorů jim dá přednost před dividendovými akciemi. Výnosy u 20letých splatností vzrostly až na 5,4 %. Tomu málokterá dividendová akcie může konkurovat.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Coca-Cola pořád patří mezi dividendové aristokraty

Nákup tzv. dividendových králů je receptem na úspěch pro investory zaměřené na dividendy. Růst objemu prodejů a zvýšení cen produktů u Coca-Coly vedly k silnému třetímu čtvrtletí. Finanční postavení společnosti je proto pevné. Coca-Cola má velmi solidní pozici, protože má v dost velké míře pricing power. Lidově řečeno mohou své produkty zdražovat, aniž by po nich nějak drasticky klesla poptávka.

Investoři, kteří hledají slušný pravidelný příjem ve srovnání s trhem, budou potěšeni, že dividendový výnos Coca-Coly je ve výši více jak 3 %. Což je skoro dvojnásobkem výnosu 1,6 % indexu S&P 500. Coca-Cola má 73,37% výplatní poměr EPS (zisku na akcii), což je jen mírně nad 70% poměrem, který je považován ratingovými agenturami za bezpečný.

V únoru společnost zvýšila svou dividendu po 61. letech za sebou. Coca-Cola se proto jednoznačně řadí mezi dividendové krále. Také se nezdá, že by její nepřetržitý růst dividendy měl v nejbližší době skončit.

Vyplacené dividendy akcie Coca-Cola
Vyplacené dividendy akcie Coca-Cola. Zdroj: macrotrends.net (16. 1. 2024)

Dávejte pozor na dividendové akcie, které mají výplatní poměr příliš vysoký. Pokud je více jak 100 %, společnost rozpouští své čisté jmění z minulých let (třeba hotovostní rezervy). Nebo hůř, půjčuje si na vyplácení dividend.

Coca-Cola kompenzuje mírně vyšší výplatní poměr s výjimečnou bilancí. Poměr dluhu vůči kapitálu Coca-Coly je ve výši 57 %. To je s rezervou nižší než 65 %, což je úroveň, která je ratingovými agenturami považována za ideální. Společnost si proto užívá kreditní hodnocení A+ od S&P se stabilním výhledem. To znamená, že šance, že Coca-Cola nebude existovat v roce 2053, je pouze 0,6 % nebo 1 ku 167.

Pravým znakem kvality u základního spotřebního produktu je síla jeho značek. Portfolio značek Coca-Coly zahrnuje více než 200 legendárních brandů, včetně samotné Coca-Coly. Patří sem i sportovní nápoj Powerade a voda Dasani. Díky těmto předním značkám jsou produkty společnosti každý den konzumovány více než 2,2 miliardami lidí po celém světě.

Akcie Coca-Cola: Firma zvýšila výhled zisků na 8 %

Jak jsme si zmínili výše, investoři do akcií Coca-Cola neměli v roce 2023 zrovna na růžích ustláno. Coca-Cola akcie za rok 2023 celkově klesly, i když index S&P 500 vzrostl o 22 %. Pokles Coca-Coly o 5 % byl dostatečný na to, aby se stala šestým nejhorším titulem indexu Dow Jones. Přesto by rok 2024 mohl být pro pro investory mnohem lepší.

Coca-Cola v posledním čtvrtletí vykázala nárůst organických příjmů díky vyvážené kombinaci rostoucích cen a zvýšených prodejních objemů. Coca-Cola také získala podíl na trhu ve svém klíčovém segmentu nápojů a nachází spoustu růstu v jádrových oblastech, jako jsou perlivé nápoje, energetické nápoje, sportovní nápoje a vody. Coca-Cola proto zvýšila prognózu pro celý rok 2023, za který ještě nezveřejnila výsledky.

Coca-Cola v minulém čtvrtletí zvýšila svůj výhled zisků na 8% nárůst za celý rok. Zisky by mohly být ještě vyšší, když se bude dařit náklady dále snižovat, jak tomu bylo dříve. Navíc zvýšený zisk by měl snadno financovat další zvýšení dividendy akcie Coca-Cola.

Spotřebitelský sektor byl podprůměrný

Sektor spotřebitelských produktů S&P 500 (XLP) zaznamenal podprůměrný výkon ve srovnání s ostatními sektory v posledním čtvrtletí roku 2023. Byl to druhý nejhorší výkonný sektor ve čtvrtém čtvrtletí a byl lepší pouze než energetický sektor (XLE), který klesl o zhruba 6 %. Spotřebitelský sektor vzrostl asi o 5,5 %, ve srovnání s širším trhem v podobě S&P 500, který ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o cca 11 %.

Do zmíněného sektoru patří prodejci každodenních spotřebních produktů jako jsou Coca-Cola, Walmart, Procter & Gamble , Costco (COST), PepsiCo a další. Jak jsme do hloubky řešili na začátku analýzy, vypsané tituly jsou považovány za defenzivní investice. Jelikož chrání investory a minimalizují dopady způsobené šoky na akciovém trhu nebo ekonomickými poklesy.

Vedoucí investiční skupiny JR Research, uvedl, že se jedná o defenzivní hru v oblasti spotřebitelských produktů. Sektor podle něj prokázal svou odolnost v prostředí vysoké inflace a náročných makroekonomických podmínek.

Fundamentální analýza akcie Coca-Cola

Výnos společnosti Coca-Cola meziročně posílil o 7,35 % na téměř 12 miliard dolarů. Za předešlý reportovaný kvartál to bylo též skoro 12 miliard dolarů. Provozní výnos lehce oslabil o 1,12 % na 3,27 miliardy dolarů a provozní náklady dosáhly 4 miliard dolarů. Zisk meziročně vzrostl o 9,3 % na 3,1 miliardy dolarů. EBITDA je 3,56 miliardy dolarů, malý pokles o 1,5 %. Volné cash flow je 3,91 miliardy dolarů. EPS je 0,71 dolarů za akcii.

Výnos akcie Coca-Cola
Výnos akcie Coca-Cola. Zdroj: macrotrends.net (16. 1. 2024)

Price to cash flow je na 20,5 bodech. Price to free cash flow k poslednímu kvartálu činilo 25,6 bodů. Price to earnings je za poslední kvartál 22,57 bodů, nyní něco přes 24 bodů.

Price to free cash flow akcie Coca-Cola
Price to free cash flow akcie Coca-Cola. Zdroj: macrotrends.net (16. 1. 2024)

Hrubá marže je za poslední kvartál 61 %. Provozní marže dosahuje 27,36 %. Čistá marže je skoro 26 %.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je velmi slušných 44 %. Coca-Cola si tuto rentabilitu drží stabilně v čase. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je přes 18 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahuje 1 bod, což je hodnota na hranici křehkosti a robustnosti. Běžné likvidita (current ratio) je 1,14 bodů, což je pořád na spodní hranici robustní hodnoty. Oba ukazatele tedy implikují, že společnost Coca-Cola je, co se týče likvidních aktiv, v dobré pozici.

Coca-Cola drží v hotovosti méně jak 12 miliard dolarů. V krátkodobých investicích je 3,55 miliardy dolarů. V cash on hand je tedy celkově 15,44 miliardy dolarů. Daří se postupně likviditu navyšovat, což je pro firmu nutností, aby ustála neočekávané problémy. Mysleme na to jako na polštář, na který můžeme spadnout, takže se nezraníme. Vlastní kapitál společnosti meziročně vzrostl o 14 % na 27,83 miliardy dolarů.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E dosahuje 1,53 bodů. Poměr je vyšší, nicméně stále v přijatelných úrovních. Celkový dluh je 40,17 miliardy dolarů. Čistý dluh je skoro 24,74 miliard dolarů. Coca-Cola má docela nemalé dluhy, ale daří se jim je postupně snižovat.

Technická analýza akcie Coca-Cola

Akcie Coca-Cola se po většinu roku 2023 držely v cenových úrovních mezi levely 65 dolarů a 59,5 dolarů. Na začátku září však došlo k průlomu nižší zmíněné cenové úrovně. Pokles se poté zastavil až v dalším pásmu, které se nachází kolem 51 dolarů. Fundamentální důvody pro konkrétní pokles jsme si již dostatečně zmínili výše. Jakmile se výnosy na dluhopisovém trhu stabilizovaly a začaly klesat, Coca-Cola akcie agresivně rostly.

Loading ...
Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
KO 261,04 60,55 0,15 % 4,44 % 0,25 % 12,13 % -5,32 % 25,78 %
Akcie Coca-Cola: Týdenní graf
Týdenní graf akcie Coca-Cola od začátku roku 2019 do ledna 2024. Zdroj: LYNX+ (16. 1. 2024)

Akciový kurz se díky tomu dostal zpátky do zmíněného cenového rozmezí, posílil ode dna o více jak 17 %. Tedy vrátil se nad hladinu 59,5 dolarů. Tempo cenového růstu se i v těchto chvílích vskutku dobře drží. Tím pádem se ztráty z podzimu zcela smazaly. Jestli se stávající momentum udrží, za pár týdnů můžeme testovat rezistenční úroveň kolem 65 dolarů. Otázkou je, jestli bude dostatečná poptávka. Ta se logicky odvíjí od toho, zda bude Coca-Cola schopna navýšit své zisky.

Akcie Coca-Cola: Ideální pro defensivní investory?

Akcie Coca-Cola jsou z fundamentálního hlediska slušný titul, což není nic překvapujícího. Byznys a produkt jako takový není těžký na pochopení. Odolnost titulu je potvrzená historií. Proto je to dle mého názoru ideální akcie pro defenzivní investory, kteří nepožadují žádný zběsilý cenový růst.

Psané ovšem neimplikuje, že je titul bez rizika. Na začátku analýzy jsme si popsali, že indexové investování kvalitní hodnotové akcie do určité míry může poškozovat. Když je panika, investoři vlastně prodávají i tituly, které by si mohli nechat.

Kromě toho nesmíme zapomínat, že dluhopisový trh je pořád dost velká konkurence. Přestože výnosy v posledních měsících dost klesly, stále jsou dluhopisy z investičního hlediska velmi lukrativní.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Parilov / Shutterstock.com

CNBC: Consumer prices rose 0.3% in December, higher than expected, pushing the annual rate to 3.4% (16.01.2023); www.cnbc.com/2024/01/11/cpi-inflation-report-december-2023-consumer-prices-rose-0point3percent-in-december-higher-than-expected-pushing-the-annual-rate-to-3point4percent.html

Seekingalpha: Consumer Staples stocks on radar ahead of Q4 earnings (16.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4054373-consumer-staples-stocks-on-radar-ahead-of-q4-earnings?

Seekingalpha: Food prices are running below the overall pace of inflation (16.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4054350-food-prices-are-running-below-the-overall-pace-of-inflation?

Seekingalpha: What are you drinking? Winners and losers in Nielsen’s breakdown of soda, beer and spirits trends (16.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4053593-what-are-you-drinking-winners-and-losers-in-nielsens-breakdown-of-soda-beer-and-spirits-trends?

Seekingalpha: Coca-Cola set for its seventh consecutive session of gains (16.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4051688-coca-cola-set-for-its-seventh-consecutive-session-of-gains?

Seekingalpha: Coca-Cola: A Dividend King That Conservative Investors Should Buy (16.01.2023); www.seekingalpha.com/article/4651515-coca-cola-dividend-king-conservative-investors-should-buy

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart