Akcie Coca-Cola patří mezi tituly spadající pod inflation proof stocks a potvrzuje se to i v současném makroekonomickém prostředí. Akcie Coca-Cola je totiž jeden z mála titulů, který si většinu své hodnoty udržel, což si ukážeme na cenovém grafu. Ale ještě předtím se podíváme na hospodářství firmy a několik souvisejících zajímavostí. Jako jsou dividendy a jejich porovnání s konkurencí. Na inflaci u potravin, protože to souvisí s našim titulem.

Dividendoví aristokraté Coca-Cola a Pepsi

Akcie Coca-Cola a akcie Pepsi patří dlouhodobě mezi tzv. dividendové aristokraty. Ještě se můžete setkat s více odborným názvem inflation proof stocks (odolné vůči inflaci). Řečené tituly musí splňovat hned několik kritérií, ale ne nutně všechny dohromady. Byznys těchto společností by měl spočívat v prodeji jednoduchého produktu, který nepotřebuje žádné drahé technologie a inovace. Dále musí jít o relativně levný produkt, který je snadný na výrobu. Zatřetí může jít o nutný produkt, bez kterého se člověk zkrátka neobejde a kupovat ho v podstatě musí. Což není logicky případ produktu Coca-Cola.

Prvním dvou kritériím například vyhovuje Coca-Cola, Pepsi a třeba i McDonald’s. Taktéž jde o produkty relativně nenáročné na výrobu. Dle mého jsou i relativně levné. Dále tu máme Procter & Gamble, který teoreticky splňuje všechna kritéria. I když máte hluboko do kapsy, spoustu jejich výrobků ve svém každodenním životě prostě potřebujete. Samozřejmě značka prodává i produkty, které mohou někomu připadat už drahé. V každém případě se tyto společnosti nemusí tolik bát o své cash flow i v nestabilním makroekonomickém prostředí. Čili to dle mého fundamentálně mnohem lépe ustojí.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Taky nesmíme zapomenout na to hlavní. A to jest dividenda z držení těchto akcií. Což vám do jisté míry pokrývá inflaci skrze běžný výnos. Společnost Coca-Cola zaznamenala růst dividendy za předešlých pět let o 3,53 %. Kdežto Pepsi rovnou o 7,39 %. Co se týká payout ratio (výplatní poměr ze zisku), Coca-Cola vyplácí svým akcionářům skoro 71 % ze svého zisku. Kdežto Pepsi 66,64 %. Za poslední rok dosahuje dividendový výnos Coca-Cola v relativních číslech 2,97 %. U Pepsi je to 2,58 %. Historii vyplácení dividendy mají podobně dlouhou.

Celková návratnost Coca Cola akcie
Celková návratnost. Zdroj: seekingalpha.com (21. 2. 2023)

Nicméně kapitálový výnos byl za předešlých 12 měsíců mnohem lepší u akcie Pepsi. Celková návratnost u titulu proto dosahuje moc pěkných 8,33 %. Zatímco u akcie Coca-Cola činí návratnost lehce záporných -0,32 %. Přesto však můžeme výkon Coca-Cola považovat za úspěch. Protože návratnost celkového trhu v podobě indexu S&P je -7,73 %.

Inflace přináší Coca-Cola větší výnosy

Potravinová inflace netrápí jenom tuzemsko ale i Spojené státy. Za leden potravinová inflace ve Spojených státech v meziročním podání dosahovala 10,1 %. Součástí tohoto spotřebního koše jsou i ochucené nápoje, kam spadá právě Coca-Cola nebo Pepsi.

Jak jsme si před chvíli řekli, tyto tituly patří mezi tzv. inflation proof stocks. A uvedli jsme si konkrétní predispozice. A to se dá shrnout jako pricing power. A firmy jako Coca-Cola a Pepsi mají solidní pricing power. Jakmile se rozhodnou zvýšit cenu svých produktů, nepoškodí se tím. Jelikož při růstu ceny je zachována poptávka po jejich produktu.

Potravinová inflace v USA
Potravinová inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (21. 2. 2023)

Přestože náklady na vstupy (energie, materiál) rychle rostou, pro tyto firmy není problém je rozpustit v ceně svého produktu. Čehož jsou právě schopny pouze firmy, které označujeme za inflation proof stocks. Tím pádem pokles marží kompenzují růstem obratu. Marže ovšem nemusí zůstat dole navždy. Jakmile náklady zase klesnou, marže vzrostou. Ale obrat zůstane. Jakmile se makroekonomické prostředí stabilizuje, akcie Coca-Cola, Pepsi a jiné tituly, jsou vítězi.

Citi Group a lepší rating pro akcie Coca-Cola

Citi Group zveřejnila nový rating pro akcie Coca-Cola na „koupit“ s cílovou cenou 68 USD. Citi Group uvedla, že Coca-Cola se po pandemii ukázala jako silná společnost s efektivnějším síťovým organizačním modelem, který pomáhá zvyšovat podíl na trhu a inovovat. Citi Group očekává, že vylepšená struktura marží s efektivnějšími výdaji na reklamu pomůže vylepšit konečný výsledek. Analytik Filippo Falorni a jeho tým předpovídají solidní 5,5% dlouhodobý organický růst.

V podstatě analytický tým Citi Group potvrzuje informace, které jsme si v předešlých odstavcích rozebrali. Společnosti jako je Coca-Cola má obrovskou sílu v tom, že je jejich byznys zkrátka jednoduchý. Nijak obzvlášť nákladný, protože nepotřebujete inovovat. Pouze se musíte starat o marketing.

Fundamentální analýza akcie Coca-Cola

Kvartální výsledky

Výnos společnosti Coca-Cola meziročně posílil o necelých 7 % na 10,13 miliardy USD. Provozní výnos posílil o 23 % na 2,08 miliardy USD a provozní náklady za poslední kvartál dosáhly 3,54 miliardy USD. Co se týká zisku, ten je s 2 miliardami jeden z nejslabších za sledovaná období. Meziročně pokles o skoro 16 %. Dlouhodobě jde ale pořád o velmi dobrý výsledek hospodaření. EBITDA je 2,38 miliardy, pokles o 24 %.

Zisk a výnos za čtvrtletí akcie Coca Cola
Zisk a výnos za čtvrtletí. Zdroj: yahoo.com (21. 2. 2023)

Hrubá marže je za čtvrtý kvartál přes 55 %. Zde můžeme zaregistrovat menší pokles při srovnání s předešlými kvartály. Provozní marže je 20,5 %. Čistá marže dosahuje 20 %.

Zisk na akcii (EPS) je 0,47 bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahuje 29 bodů. Což je pro akcie Coca-Cola takový dlouhodobý standard. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je slušných 40,51 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 15,5 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahuje 0,93 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,15 bodů. Coca-Cola má v hotovosti 9,52 miliardy USD, v krátkodobých investicích (cenné papíry) 2,11 miliardy USD.

Celkové závazky Coca-Cola představují skoro 67 miliard USD. Takže vlastní kapitál činí 25,83 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E dosahuje 1,62 bodů. Což je pořád nad ideálním 1 bodem. Celkový dluh je přes 39 miliard USD. A čistý dluh představuje 27,52 miliardy USD.

Technická analýza akcie Coca-Cola

Kurz akcie Coca-Cola se více jak rok po většinu času drží mezi dvěma pásmy. Horní rezistenční pásmo se nachází kolem 66 USD. Zatímco supportní pásmo je okolo 59 USD. Kurz z tohoto pásma vypadl jen jednou. A to na přelomu září a října minulého roku. Pak se ale vytvořilo tržní minimum, ze kterého se trh zase dokázal vcelku vzchopit a zavřít celý rok 2022 velmi solidně. Trh si za minulý rok připsal zhruba 8% čistý zisk.

Týdenní graf akcie Coca Cola
Týdenní graf akcie Coca-Cola od poloviny roku 2018 do února 2023. Zdroj: LYNX+ (21. 2. 2023)

Aktuálně se už po několik týdnů kurz akcie Coca-Cola drží v blízkosti supportu. Jde o poměrně silnou úroveň, která už byla několikrát otestována. Nicméně kurz se hladiny drží příliš dlouho. Pár pokusů o odraz je viditelných. Ale žádný se zatím nepovedl. Jestli býci neprotlačí kurz výše, hrozí průlom podpory. A pak by mohlo dojít k otestování tržního minima z předešlého roku.

Závěrem

Akcie Coca-Cola potvrzují, že patří mezi tituly odolné proti inflaci. Hospodářsky je firma silná, protože se jim dařilo navyšovat ceny. Aniž by to mělo za následek pokles poptávky po jejich produktech. Kurzově se Coca-Cola akcie též slušně drží. Pro mnohé tituly byl rok 2022 velmi těžký. Ale tento titul se po většinu roku držel v blízkosti svého historického maxima.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

MUELLER, Frederick . Coca-Cola Vs. PepsiCo: Which Is The Better Buy For Dividend Income Investors? Seekingalpha [online]. Vydáno 20. 2. 2023 [cit. 21. 2. 2023]. Dostupné zde.

Food inflation is still running in the double digits – watch these stocks for pricing power. Seekingalpha. [online]. Vydáno 14. 2. 2023 [cit. 21. 2. 2023]. Dostupné zde.

Coca-Cola gains after Citi joins the bull camp. Seekingalpha [online]. Vydáno 10. 2. 2023 [cit. 14. 2. 2023]. Dostupné zde.

Coca-Cola Company. Coca-Cola Reports Fourth Quarter and Full-Year 2022 Results [online]. Vydáno 14. 2. 2023 [cit. 21. 2. 2023]. Dostupné zde.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart