11 tržních korelací, které by měl používat každý trader
Každý obchodník hledá něco, co mu poskytne výhodu či náskok před ostatními. Obchodování jako takové je jedna velká soutěž, kde na jedné straně jsou vítězové a na druhé poražení. Jako v každé soutěži na sobě musíme neustále pracovat. Stát na místě znamená nechat se předběhnout konkurencí.

Seznam 11 tržních koleracíOpravdu slušný náskok vám může dát pochopení korelací mezi jednotlivými aktivy. V takovém případě totiž analyzujete náladu na trhu jako celek. Váš odhad je přesnější a pokud se něco změní, zjistíte to dříve.

V tomto článku vám představíme 11 korelací, které by měl každý trader i investor znát. Uchovejte je v paměti a získáte tak náskok před ostatními.

1. Akciové indexy a zajišťovací instrumenty

Je to jednoduché pravidlo. Když jdou akcie dolů, na trzích je strach. Když mají investoři strach, kupují aktiva, která jsou méně citlivá na světovou ekonomickou situaci a v minulosti si v obdobích krizí držela svou hodnotu.

Mezi tyto aktiva patří zejména drahé kovy (zlato, stříbro, platina,..), japonský jen a státní dluhopisy. V případě propadu akcií se chovají často inverzně, stoupá jejich hodnota.

Například pouze růst drahých kovů neznamená vždy očekávaný propad akcií. Je třeba vnímat obrázek jako celek a dívat se jestli posilují všechna riziková aktiva také jako celek a akcie zároveň ztrácí momentum. Jinak to může znamenat pouze vyšší poptávku po komoditách a ochotu investorů nedržet hotovost.

2. Ropa a akciové indexy

Poptávka po ropě je velmi závislá na světové ekonomické situaci. Nižší ekonomická aktivita = méně vyrobeného produktu = menší potřeba dopravy produktů = menší poptávka po ropě.

Klesající indexy jsou většinou spojeny s ekonomickými problémy a ropa je tak silně ovlivněna jejich vývojem.

3. CAD a ropa

Pro kanadskou ekonomiku je ropa důležitým produktem. Cena ropy ovlivňuje ekonomiku a její budoucí příjmy z prodeje ropy. Hodnota ropy a kanadského dolaru spolu často pozitivně korelují, když stoupá cena ropy, posiluje i CAD.

4. USD, NZD.USD a USD.CAD

Všechny tyto měny patří zemím, které náleží do podobné skupiny ekonomik, které jsou závislé na vývozu a tak značně na celkové geopolitické situaci. Austrálie je závislá na vývozu kovů, Kanada na ropě a pro Nový Zéland jsou důležité potraviny.

Tyto měny mají tendenci se pohybovat podobně. Když posiluje AUD.USD, bude posilovat NZD.USD a oslabovat USD.CAD.

Korelace AUD.USD a NZD.USD = 72,1 %

Korelace AUD.USD a USD.CAD = – 95 %.

Korelace měnových párů AUD.USD, NZD.USD a USD.CAD

Graf zobrazuje korelace zmíněných párů přímo z obchodní platformy LYNX Trading. USD.CAD se chová inverzně, jelikož je kanadský dolar až druhý v měnovém páru.

5. Akciové indexy a AUD.USD

Jelikož ekonomická situace zemí velmi ovlivňuje jejich vývoz, existuje zde logický vztah mezi pohybem měn citlivých na vývoz a akciových indexů. Stabilně stoupající hodnota australského dolaru často vypovídá o pozitivním názoru na celkovou geopolitickou situaci, která je nutná pro stabilně a zdravě stoupající indexy.

Graf korelace S&P 500 a AUD.USD.

Graf korelace S&P 500 a AUD.USD.

Nyní se nám utváří celkový obrázek, kdy vidíme, že vše má řetězově vztah na vše. Nemusí nám být na první pohled jasné, co pro nás může znamenat velmi zřejmý stoupající trend na páru USD.CAD pro naši pozici na zlatu. Můžeme si to ale přiblížit skrze řetězec vztahů, které si můžeme odvodit od výše zmíněných korelací.

Pokud je například na USD.CAD silný stoupající trend, bude to pravděpodobně znamenat klesající tendence na ropě. Ropa má tendenci klesat, když je horší ekonomická situace, což sebou nese tlak na pokles indexů. Pokles indexů sebou často nese strach a zájem o zajišťovací aktiva. Zlato by z tohoto řetězce mělo vyjít jako potenciálně rostoucí aktivum.

Vhodné je vnímat všechny korelace jako celek. Dokážeme tak odvodit, kdy je na trhu strach, který se velmi často promítne do všech instrumentů a korelace zafungují perfektně, a kdy se jedná pouze o převis nabídky či poptávky na některém z instrumentů z řetězce.

Korelace neznamenají garanci, ale jsou dobrým vodítkem pro určení trendů. Pokud známe korelace, analyzujeme více podkladů, čímž si utvoříme celkový názor, ne pouze jeden, který na daném aktivu může být zkreslen.

6. Zlato a USD.JPY

Korelace – 82,40 % znamená velmi negativní vztah. Když zlato stoupá, pár USD.JPY klesá. Zlato a japonský jen se pohybují velmi podobně. Aktiva se chovají velmi podobně zejména v období poklesu akcií, kdy je hlavním faktorem na trhu strach. V období růstu vstupují do hry zejména ekonomické faktory, například národní ekonomické veličiny USA a Japonska a průmyslová poptávka po zlatě.

Čtěte také >> Investice do zlata

Graf korelace Zlata a USD.JPY

7. JPY a DAX

Korelace 60,4 %. Japonský jen i index DAX jsou velmi volatilní a citlivé na jakoukoli změnu situace na trzích. Pokud klesá riziko, stoupají často oba podklady. Pár AUD.JPY je výborný indifikátor strachu na trzích sám o sobě, jelikož v sobě spojuje dvě měny velmi silně reagující na geopolitickou situaci.

8. CZK a USD.JPY

Korelace -75,7 %. Vztah plyne hlavně z páru EUR.USD, který má dominantní vliv na vývoj síly EUR v páru EUR.CZK a síly USDUSD.JPY.

9. Zlato a stříbro

Zlato vs stříbro (tržní kolerace)Korelace 73,1 %. Zlato je standardně volatilnější a více reaguje na strach na trzích. Stříbro je spíše závislé na průmyslové poptávce, jelikož má i vyšší průmyslové využití.

Například nastane-li situace, kdy se propadají akcie a zlato stoupá a stříbro nikoliv, můžeme očekávat, že po zastavení propadu by se zlato mělo rychle vrátit níže, jelikož vzestup byl způsoben pouze strachem a nikoliv celkovou poptávkou, která by se odrazila i na stříbru.

10. USD a USD.CZK

Korelace – 94,1 %. EUR a CZK patří do stejného koše evropských měn a pohybují se stejně. Pokud chceme učinit obchod na USD.CZK, měli bychom se podívat i na EUR.USD, jestli i tam vypadá situace dle našeho názoru.

11. USD a CHF.JPY

Korelace 77,6 %. Hlavním důvodem korelace je negativní vztah AUD k riziku a naopak pozitivní vztah japonského jenu v druhém páru.

Jsou popsané korelace směrodatným vodítkem?

Tyto korelace se časem mohou měnit, proto je nutné je průběžně sledovat a měnit názor na jejich důležitost. Fundamentálně se jejich logika nemění, avšak je nutné mít na paměti proměnlivou sílu korelace a také možné časové zpoždění.

Jako vodítko pro komplexní analýzu je však můžete nepochybně využít. Pokud tak budete činit, budeme mít náskok. Budete lepší obchodník či obchodnice.

Chcete provnat ceny jednotlivých měnových párů? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Zdroj dat pro korelace je období 12.3.2018 – 12.4.2018 z https://www.myfxbook.com/forex-market/correlation

Přečtěte si také

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart