Dnešní technickou a fundamentální analýzu na vybrané akcie pojmeme trochu jinak. Vzhledem k tomu, že máme výsledkovou sezonu, přiblížíme si, jak se dařilo společnostem FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google), protože na výsledky těchto společností mnozí netrpělivě čekali.

Blíže se podíváme zejména na společnost Amazon. Té se povedl impozantní vstup do nového roku, když svými výsledky předčila mnohá očekávání. Od posledních analýz na Intel a Microsoft tedy stále zůstáváme u technologických společností.

Výsledky akcií FAANG překonávají očekávání

Jak bylo řečeno v úvodu, výsledky hospodaření předčily všechna očekávání. První čtvrtina reportů firem kótovaných v indexu S&P 500 totiž ukázala, že až 84 % firem reálně dosáhlo mnohem vyššího EPS, než činil odborný odhad.

A tím to nekončí. Obrat je totiž též téměř 24 % nad předešlými odhady. Podstatná část firem dokázala překlenout období, kdy se díky pandemii Covid 19 zrovna moc nedařilo. Minimálně nepanovaly zrovna dobré podmínky pro rentabilní podnikovou ekonomiku. Nyní se však podívejme na akcie FAANG.

Akcie Facebook

Facebook ke konci dubna zveřejnil své výsledky za první kvartál 2021. I přesto, že marketingové odvětví dostalo minulý rok značný zásah a reklamy lidově řečeno tak nesypaly, obrat v prvním čtvrtletí nakonec stejně vzrostl o 47,4 % na 26,1 miliardy USD. Reklamní odvětví se tedy rychle vzpamatovává. Zisk dosáhl 9,5 miliardy USD a EPS činil 3,30 bodů. Analytici přitom předpokládali o něco horší výsledek (2,6 bodů). Ihned po zveřejnění výsledků se trh otevřel mohutným býčím gapem, který činil více jak 6% zhodnocení. Od té doby sledujeme stagnaci.

Akcie Apple

Apple zaznamenal masivní meziroční nárůst prodejů o 54 %. Výsledky tak také předčily očeekávání analytiků. EPS dosahuje 1,4 bodů, přičemž odhad byl pouze necelý 1 bod. Obrat dělá skoro 90 miliard USD, což je opět více než se předpokládalo (77,36 miliard USD). Apple také slíbil zvýšit dividendu asi o 7 % na 0,22 USD za akcii. Zajímavé ovšem je, že navzdory pozitivním výsledkům, trh zareagoval hned po otevření agresivním výplachem a denní ztrátou kolem 3 %.

Akcie Netflix

Netflixu se z hospodářského hlediska za první kvartál sice dařilo, ale podstatné zpomalení získávání nových předplatitelů zřejmě způsobilo, že trh zareagoval výprodejem. Každopádně EPS dosahuje 3,75 bodů. Očekávaly se necelé 3 body. Obrat je 7,16 miliard USD, což odpovídá i původním odhadům.

Akcie Alphabet 

Této společnosti se hospodářsky velmi dařilo. Firmě se podařilo zvýšit meziroční obrat o 34 % a to konkrétně na 55,31 miliard USD. Očekávání se tak naplnila. EPS ukazuje krásných 26,29 bodů, což je mnohem více než původní odhad (15,82 bodů). Není tedy žádným překvapením, že trh ihned otevřel býčím gapem, který (podobně jako u Facebooku) znamenal zhodnocení o cca 6 %. Od tohoto gapu se ale akcie Google zatím nezmohly k další expanz

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čím se zabývá společnost Amazon?

Než se podrobněji podíváme na výsledky Amazon, nejprve si něco o této společnosti řekneme. Amazon má své sídlo v Seattlu ve státě Washington. Jedná se o jeden z největších zasílatelských obchodních řetězců světa. Zakladatelem je Jeff Bezos. Vše začalo už v roce 1994 knihkupectvím Cadabra.com, které bylo ještě ten samý rok přejmenováno právě na Amazon (podle řeky Amazonky).

Firma vyrábí také vlastní čtečky elektronických knih Amazon Kindle a tablet Kindle Fire. Amazon umožňuje v jejich síti i prodej malovýrobcům, ale bere si za to 15% provizi. Amazon neustále rozšiřuje okruh svých služeb.

Společnost je ale známá tím, že využívá velmi levnou pracovní sílu. Z tohoto důvodu čelila kritice i v České republice, kde má Amazon od roku 2015 sklad. Na rostoucí kritiku společnot zareagovala v roce 2018, kdy zvedla všem pracovníkům v USA minimální mzdu na 15 USD za hodinu.

Nedávno Amazon také oznámil, že zvýší mzdy až pro 500 000 amerických zaměstnanců. A to v rozmezí od 0,5 až 3 USD za hodinu.

Fundamentální analýza akcie Amazon (účetní období FY 2020 a Q1 2021)

Amazon překonal dosavadní očekávání. Prodeje stouply o 44 %, takže bylo možné dosáhnout obratu v hodnotě 108,52 miliard USD. EPS se dostalo na 15,79 bodů, což je mnohem více než předpokládaných 9,54 bodů. Čistý zisk pak činí 8,11 miliard USD. Aktuální ukazatel P/E se blíží k 66 bodům. Vzhledem k tomu, že konzervativní hranice je někde mezi 15-20 body, jedná se o extrémně vysoké číslo. Rentabilitu vlastního kapitálu (ROE) máme na necelých 32 %.

Nyní přejdeme k výsledkům za fiskální období 2020. Amazon měl obrat přesahující 386 miliard USD, takže meziroční nárůst dělá skoro 38 %. Společnost očividně z „lockdownového období“ vytěžila maximum.

Provozní výnos dělá 22,82 miliard USD, což zase znamená mohutný meziroční skok skoro o 55 %. Čistý zisk za rok 2020 činí 21,33 miliard USD, takže oproti minulému roku vzrůst o 84 %. Ukazatel EPS ukazuje 42 bodů (meziroční vzrůst o 82 %). Druhý důležitý ukazatel P/E je na velmi vysokém čísle, skoro 88 bodů. Pro mnohé tedy nepřijatelné. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje 27,44 %. Cokoliv nad 20 % je považováno za dosti pozitivní.

Technická analýza akcie Amazon

Pro úplnost si v rychlosti rozebereme týdenní graf, kde můžeme sledovat hodně silný uptrend. Ten extrémně vygradoval mezi dubnem až zářím minulého roku. V grafu jsou dvě struktury, ve kterých se tvořila docela dlouho rovnováha a obě jsou trojúhelníkového tvaru.

V každém případě nejsilnější supportní pásma máme kolem 1 340 USD, 2 020 USD a 2 920 USD. Rozhodně si všimněte, že od dubna 2020 objemy soustavně klesají. Máme tu tedy zřetelnou medvědí divergenci mezi rostoucí cenou a klesajícím vývojem objemů.

Akcie Amazon
Týdenní graf Amazonu

Vzhledem k tomu, že objemy jsou nejvíce robustní faktor na trhu, není radno tento signál brát na lehkou váhu.  Co se týče indikátoru RSI, momentum je již několik týdnů pozitivní. Nicméně aktuálně můžeme registrovat jisté zaváhání.

Ještě upozorním, že když padne S/R level 2 920 USD, níže není vůbec žádný support, kde by se cena akcie Amazon mohl odrazit. První se nachází až na úrovni 2 020 USD. Nyní se podíváme i na denní graf, kde můžeme lépe pozorovat, jak trh zareagoval na čerstvé kvartální výsledky.

Akcie Amazon
Denní graf Amazonu

Po ohlášení výsledků došlo k poklesu, což je na jednu stranu možná překvapující, na stranu druhou to logiku má. Je vcelku normální, že část investorů při býčích zprávách raději  prodává. Když se nastaví laťka příliš vysoko, těžko se pak samozřejmě překonává. Jinak během zmíněného poklesu byl prodejní tlak opravdu mohutný, takže cenový pokles máme potvrzený.

U předešlého grafu jsme si řekli, že první skutečně silná podpora je kolem 2 920 USD, takže je dost možné, že až sem cena akcie Amazon klesne. Jako support ovšem může dobře zafungovat i rovnováha, která je ve středu zakresleného trojúhelníku. Do grafu jsem ještě zaznačil lokální support na 2 380 USD. Nicméně, když budeme vycházet z týdenního grafu, víme, že je to vážně dost slabý support a proto jsem ho na vyšším časovém rámci ani nezaznačil.

Denní RSI indikátor vygeneroval dost velkou medvědí divergenci, která se jednoduše uplatnila. Pod 40 bodů by každopádně hodnoty indikátoru spadnout neměly, protože jinak hrozí, že pokles bude mnohem hlubší a delší.

Závěrem

Z hlediska fundamentální analýzy jsou dle námi sledovaných ukazatelů akcie Amazon ve výborném stavu. Nicméně ukazatel P/E nám říká, že jsou akcie lidově řečeno strašně předražené. Pro konzervativního investora je těch 66 (Q1) a 88 (FY 2020) bodů prostě nepřijatelné. I přesto, že ostatní výsledky jsou úctyhodné.

Co se týče technické analýzy, nedávný pokles může vyústit v mnohem hlubší korekci. Když byste se podívali na měsíční graf, uvidíte, že cenová expanze z posledních let vytvořila parabolický pohyb. Od roku 2015 se Amazon zhodnotil o více jak 1 000 %, takže trh je z dlouhodobého hlediska jaksi na vrcholu svých sil. Technicky můžeme po krátkém pročištění ještě nahoru, ale je potřeba býti dosti opatrný a chránit svůj kapitál před ztrátou.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart