Palantir akcie klesly pod 10 USD. Je to příležitost k nákupu?

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Palantir Technologies
ISIN: US69608A1088
|
Symbol: PLTR --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Palantir Technologies Akcie

Palantir akcie (PLTR) mají čerstvě po zveřejnění hospodářských výsledků za první kvartál roku 2022. My si tato čísla rozebereme v rámci fundamentální analýzy. Na hospodářské výsledky a aktuální novinky navážeme technickou analýzou. Akcie Palantir totiž klesly pod hranici 10 USD. Právě za tuto cenu bylo možné cenné papíry společnosti nakoupit při IPO v roce 2020. Na cenovém grafu si ukážeme důležité oblasti pro další vývoj ceny akcie PLTR.

Společnost RBC Capital Markets snížila očekávání pro Palantir

Investiční společnost RBC Capital Markets snížila firmě Palantir hodnocení poté, co firma oznámila výsledky za první čtvrtletí. Palantir nenaplnil očekávání v souvislosti s Ruskou invazí na Ukrajinu. Také se společnosti nepodařilo dostatečně rychle dokončit některé pracovní úkoly.

Analytik RBC Rishi Jaluria snížil hodnocení firmy Palantir i z důvodu, že má nižší výkon než celý sektor. Došlo ke snížení kurzového cíle akcie Palantir na 6 USD z 12 USD. Přičemž poznamenal, že čtvrtletní výsledky příliš neuklidnily obavy investorů.

Růst výnosů ze spolupráce s vládou se také zpomalil již páté čtvrtletí v řadě. Výnosy plynoucí z obchodů s komerčním sektorem meziročně zpomalily na 25 % z 27 % v předchozím čtvrtletí. A očekává se, že tento trend bude i pokračovat.

Válka na Ukrajině byla přitom prý pro softwarové bezpečnostní akcie silným býčím signálem. A mezi ně se řadí i akcie Palantir. Součástí moderního vedení války je samozřejmě i kybernetická fronta. Čili je zde dle mého potenciál, aby Palantiru rostly výnosy a tím pádem i zisk. Je to v podstatě dost podobná situace jako u titulů zbrojního průmyslu – General Dynamics a Lockheed Martin.

Původně RBC dávalo Palantiru vyšší hodnocení. Investiční společnost to zdůvodňovala tím, že se válečný konflikt na Ukrajině bude vléct. A vlády po celém světě už nyní zvyšují výdaje na obranu – včetně obrany proti kyberútokům. A očekávání proto bylo takové, že Palantir z toho bude profitovat.

Palantir očekává ve 2. čtvrtletí tržby 470 mil. USD

Společnost Palantir uvedla, že v druhém čtvrtletí očekává tržby 470 milionů USD, což je méně než očekávání analytiků ve výši 483,7 milionů USD. Firma uvedla, že jejich byznys má vskutku široký potenciál pro další růst. Hlavně v důsledku čerstvého geopolitického vývoje. Což je dle mého názoru i pravda. Domnívám se, že svět se čím dál více polarizuje. A s polarizací roste pocit ohrožení. A s pocitem ohrožení stoupají investice do jakékoliv formy obrany.

Společnost Palantir nezapomněla dodat, že primárně spolupracuje s veřejnou sférou. Přesněji řečeno s americkou vládou. Dále firma uvádí, že počet zákazníků meziročně stoupl o 86 %. Úměrně k tomu, jak rozšiřuje své podnikání. Domnívám se, že ve veřejné sféře se lidově řečeno točí největší peníze. Když kdokoliv postaví byznys na spolupráci s vládou, má dle mého teoreticky přístup k téměř neomezeným financím. Jednoduše proto, že stát zvyšuje výdaje z politické vůle. Nikoliv ze snahy dosáhnout zisku. Stát nemusí být také vždy finančně odpovědný, protože si vše vybere na daních.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Palantir získal v roce 2021 mnoho nových zakázek

Během čtvrtého čtvrtletí roku 2021 Palantir dosáhl velkého úspěchu. Společnost oznámila, že získala v čistém součtu 34 nových zákazníků. Firma sjednala 64 obchodů v hodnotě 1 milionu USD a více. Až 19 obchodů bylo v hodnotě více než 10 milionů USD.

Během posledního čtvrtletí v roce 2021 Palantir získal kontrakt v hodnotě 5,3 milionu USD od amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Bylo to v souvislosti s rozšířením role partnera v reakci na COVID-19. Jednalo se o podporu klíčové distribuce a dodavatelského řetězce. Palantir rovněž podepsal spolupráci se společností Jacobs na zavedení a komercializaci společného řešení pro analýzu dat pro vodní infrastrukturu.

Palantir podepsal smlouvu s poskytovatelem IT řešení Carahsoft Technology. Začátkem dubna to přispělo k rozšíření spolupráce s CDC. Šlo o chytrá řešení určené pro reakci na epidemii a sledování nemocí. Jednalo se o shromažďování dat a integrace programu pro včasnou reakci ve spojitosti s ochranou veřejného zdraví.

Společnost Palantir sjednala kontrakt s Ministerstvem zdravotnictví

Společnost Palantir byla vybrána Ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb (HHS) pro plánovanou restrukturalizaci. A to v rámci smlouvy o nákupu formou „Blanket Purchase Agreement (BPA)“. Volně přeloženo se jedná o „paušální kupní smlouvu“. Jedná se o zjednodušený způsob plnění předpokládaných opakujících se dodávek a služeb.

BPA ve výši 90 milionů USD umožní úředníkům ministerstva v rámci všech oddělení vybrat si platformu Palantir jakožto hlavní podporu pro plnění jejich úkolů. První zakázka Palantir získaná v rámci smluvního ujednání je v hodnotě několika milionů dolarů. Týká se klíčových administrativních dat a aplikací.

Fundamentální analýza Palantir akcie (PLTR)

Kvartální výsledky

Palantir zaznamenal mezikvartálně růst obratu o 3,12 % na 446 milionů USD. Nicméně meziročně jde posun nahoru až o horentních 30,8 % z 341 milionů USD. Provozní zisk je za poslední čtvrtletí -94,4 milionů USD. Za sledovaná čtvrtletí jde proto o nejlepší výsledek.

Kvartální výnosy
Kvartální výnosy. Zdroj: macrotrends.net (17. 5. 2022)

Firma zakončila kvartál se ztrátou 101,4 milionů USD. To nijak závratně nevybočuje oproti předešlým čtvrtletím – je to však ve finále nejmenší zaznamenaná ztráta. EBITDA zaznamenala mezikvartálně zlepšení o 36 % na -35,13 milionů USD.

Kvartální ztráty.
Kvartální ztráty. Zdroj: macrotrends.net (17. 5. 2022)

Hrubá marže dosahovala téměř 79 %. Provozní marže byla -9 %, zatímco čistá marže skoro -23 %. Zisk na akcii (EPS) je -0,05 bodů. Ukazatel P/E nemá smysl kalkulovat, když firma negeneruje zisk. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je záporná, -24 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je též v záporných číslech, -20,7 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je k prvnímu kvartálu 4,38 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) též 4,38 bodů. Dá se říct, že jsou oba ukazatele v pořádku. Firma má dostatek likvidity na okamžité splacení krátkodobých závazků. Obě hodnoty jsou ale vysoké, takže se podíváme ještě na rozvahu. Palantir v hotovosti momentálně drží 2,33 miliardy USD. V krátkodobých investicích něco přes 234 milionů USD. Čili vůči dluhu drží firma vskutku nemalý objem likviditních aktiv.

Celková aktiva jsou k prvnímu kvartálu letošního roku 3,32 miliardy USD. Zatímco celkové závazky jsou 954 milionů USD. Z toho vyplývá, že vlastní kapitál je 2,36 miliardy USD. A klíčové je, že každý kvartál stoupá. Meziročně vlastní kapitál vzrostl o 31 %. Celkový dluh dosáhl 267,7 milionů USD. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu je každopádně malý, dosahuje 0,11 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovým aktivům společnosti dosahuje nízké úrovně v podobě 0,07 bodů.

Technická analýza Palantir akcie (PLTR)

Palantir akcie se neobchodují zrovna dlouho. Vůbec poprvé se staly burzovně obchodovatelné na konci září 2020 a to na ceně 10 USD. Vzhledem k aktuální ceně jsou akcie s nadsázkou za hubičku. Každopádně cenové historické maximum se datuje do 27. ledna 2021 na ceně 45 USD. Jak je vidno, od té chvíle cena Palantir akcie klesá. Vcelku dlouho dobu se dařilo kurzu držet nad S/R úrovní 19 USD. Ale na začátku letošního roku přišel průlom. Což je dle mého dáno i aktuálními okolnostmi na akciovém trhu.

Týdenní graf Palantir akcie
Týdenní graf Palantir akcie od konce roku 2020 do května 2022. Zdroj: Lynx Basic (17. 5. 2022)

Palantir akcie klesly až na cenu 6,5 USD, takže celková ztráta činí více jak 85 %. To jsou skutečně velmi příznivé ceny, protože jsou ještě nižší jak v době, kdy se Palantir začal obchodovat. Navíc je trh viditelně přeprodaný a volá po oživení. Poslední týdenní svíce zavřela v býčí podobě, tzv. Pin Baru. Zaregistrujte i objemy u dané svíce. Jsou velmi nadstandardní. Za poslední rok vůbec největší.

Což pro nás znamená, že nakupující nabídku zcela absorbovali. To je významný signál. Mimo jiné jsou hodnoty týdenního indikátoru RSI 25 bodů. Jednak je to znakem velké přeprodanosti a jednak lze na indikátoru identifikovat menší býčí divergenci. A ignorovat býčí divergence na týdenním grafu není moc moudré. Je to dle mého velmi relevantní signál.

Jestli se trh dočká odrazu, první rezistence je kolem 10 USD. Druhá rezistence v řadě je kolem 14 USD. Ta vůbec nejklíčovější je samozřejmě zmiňovaných 19 USD.

Závěrem

Momentálně největší výhoda Palantir akcie spočívá v tom, že jsou vážně levné. Jsme na cenových úrovních, kde titul ještě nikdy nebyl. Dokonce jsme pod cenou, na které titul vůbec poprvé otevíral. Čili z dlouhodobého hlediska se může jednat o zajímavou příležitost. Je i pravda, že firmám jako je Palantir, hraje do karet současná zostřující se geopolitická situace.

Společnost se primárně snaží o spolupráci s americkou vládou, kde jsou logicky největší peníze. Časem se ale třeba dostane i mimo USA a naváže spolupráci i s jinými zeměmi. Potenciál pro expanzi je obrovský. Vycházím hlavně z toho, že ochrana před kyberútoky se stává i v EU velkým politickým tématem. A ve státní sféře je tok peněz vždy primárně o zmiňovaném politickém rozhodnutí. Na druhou stranu je ale propad ceny akcie Palantir značný a tudíž se jedná spíše o investici pro obchodníky, kteží jsou ochotni přijmout veškerá rizika.

Obchodování s akciemi Palantir prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: Michael Vi / Shutterstock.com

Palantir Technologies. Quarterly results [online]. Vydáno 09. 5. 2022 [cit. 17. 5. 2022]. Dostupné na: https://investors.palantir.com/financials/quarterly-results

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX