Společnost Deliveroo vstoupila na londýnskou burzu 31. března 2021 pod symbolem ROO. Mělo jít o doposud největší evropské IPO roku 2021.
 

Vstup na burzu byl spojen s velkým očekáváním, které se ale nenaplnilo. První obchodní den akcie zaznamenaly propad až o 30 %.

V článku si tuto britskou společnost představíme a podíváme se na důvody, proč IPO nedopadlo podle představ. Vysvětlíme si také, proč se společnost Deliveroo rozhodla k primárnímu úpisu akcií.

IPO Deliveroo: Příčiny neúspěchu

Společnost Deliveroo vstoupila na burzu v Londýně (London Stock Exchange) 31. března 2021. Tržní hodnota byla před vstupem odhadovnána na £ 7,7 až £ 8,8 miliardy.

Cena za akcii se měla pohybovat mezi £ 3,90 a £ 4,60. Očekávalo se největší evropské IPO tohoto roku a jedno z největších IPO na londýnské burze za posledních 7 let.

Místo toho se ale dostavilo zklamání. Těsně před IPO se dva velcí investoři rozhodli stáhnout. Šlo o britské investiční společnosti Aviva a Aberdeen Standard. Kvůli sníženému zájmu o akcie klesla zaváděcí cena nakonec na £ 3,90.

Čtěte také: IPO Coinbase již 14. dubna! Ovládne kryptoměnový gigant i akciový trh?

Akcie Deliveroo ale zažily při svém debutu na burze propad až o 30 %. Hovoří se o největším propadáku na londýnské burze za posledních 20 let. Někteří analytici dokonce mluví o nejhorším IPO na LSE v historii.

Příčin neúspěchu je prý hned několik. Alasdair Haynes (generální ředitel společnosti Aquis Exchange) tvrdí, že hlavním problémem byla nesprávně určená počáteční cena akcie. Hovoří se také o špatném načasování.

V souvislosti s Deliveroo se poslední dobou skloňují informace ohledně nedostatečných benefitů a nízké mzdy u pracovníků této společnosti. To mohlo spoustu investorů odradit. Pochybnosti také panovaly ohledně vlastnické struktury, která jejímu zakladateli zaručuje více než 50 % hlasovacích práv.

Společnost Deliveroo při svém IPO uplatnila duální strukturu akcií.

Co je duální struktura akcií?

Duální struktura akcií znamená, že cenné papíry jsou rozděleny do dvou tříd. Tyto třídy se pak od sebe liší na základě hlasovacího práva.

Ne všechny akcie mají stejnou hlasovací sílu. Majitelé společností si často ponechávají akcie s větší hlasovací silou, aby neztratili kontrolu nad společností.

Deliveroo akcie třídy A

Tyto akcie budou nabídnuty široké veřejnosti během IPO. Společnost Deliveroo se navíc rozhodla, že svým stávajícím zákazníkům a doručovatelům nabídne akcie v hodnotě £ 50 milionů.

Ačkoliv akcie společnosti při primárním úpisu akcií může získat téměř kdokoliv, stávající zákazníci a doručovatelé mají přednost před těmi, kteří nejsou se společností Deliveroo nějak spjati. Jedna akcie třídy A představuje 1 hlas.

Čtěte také: Akcie od A do Z: Velký průvodce obchodováním s akciemi!

Deliveroo akcie třídy B

Tyto akcie nebudou v rámci IPO nabízeny. Ponechá si je zakladatel společnosti Will Shu. Každá akcie třídy B představuje hlasovací sílu až 20 hlasů. Touto cestou si tak zakladatel Deliveroo chce zajistit plnou kontrolu nad chodem společnosti.

Nutno podotknout, že tato duální struktura společnosti bude platit jen po dobu 3 let. Po uplynutí této doby budou akcie třídy B automaticky převedeny na akcie třídy A.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čím se Deliveroo zabývá?

Společnost Deliveroo byla založena v roce 2013 v Londýně. Jejími zakladateli jsou Will Shu a Greg Orlowski. Společnost se soustředí na doručování jídla a propojuje restaurace s jejich zákazníky.

Celý nápad se zrodil v Londýně, když si zakladatel společnosti uvědomil, že toto město je plné vynikajících restaurací, ale jen málo z nich nabízelo doručovaní jídla.

Cílem bylo vytvořit rozsáhlou síť restaurací a platformu, díky které by si zákazníci mohli objednat vybrané jídlo s doručením až ke dveřím jejich domu. Deliveroo restauracím skrze svou platformu také pomáhá s reklamou a marketingem, stejně jako se zpracováním objednávek.

Čtěte také: Technologické akcie: 5 nejlepších akcií roku 2021, které musíte znát!

Zákazníci si pomocí mobilní aplikace (nebo na internetu) objednají požadovaný pokrm a zaměstnanci Deliveroo se postarají o jeho doručení z restaurace přímo k zákazníkovi.

Od roku 2017 Deliveroo ve vybraných oblastech také pomáhá restauracím zakládat speciální kuchyně, které slouží výhradně pro vaření pokrmů určených k doručení.

Jelikož se nejedná o klasickou restauraci v pravém slova smyslu, náklady na provoz takové kuchyně bývají nižší (a je nutno méně povolení), přičemž je efektivně pokryta poptávka po jídle v dané oblasti.

Deliveroo působí v mnoha evropských zemích a také na Středním Východě a v Asii. Společnost se může pyšnit miliony uživatelů a sítí až 115 000 restaurací. Pro Deliveroo pracuje až 100 000 řidičů, kteří zajišťují, že se jídlo dostane ke svému zákazníkovi.

IPO Deliveroo: Důvody pro vstup na burzu

Koronavirová krize přispěla k rozvoji doručovatelských služeb. Ty mezi sebou často svádějí tvrdý konkurenční boj. K IPO se odhodlaly společnosti jako například DoorDash, Instacart a Delivery Hero.

Velká Británie je největším trhem pro doručovatelské služby. Po loňském spojení společností Just Eat a TakeAway nyní Just Eat TakeAway ovládá až 80 % britského trhu. Druhý největší podíl připadá právě společnosti Deliveroo.

Čtěte také: IPO kalendář pro rok 2021!

Právě rozvoj silné konkurence a nákladné marketingové kampaně jsou důvody, proč bylo rozhodnuto o IPO Deliveroo. Vstupem na burzu získá Deliveroo další potřebný kapitál. Navíc se počítá také se zvýšením prestiže a celkového povědomí o této společnosti.

Zájem investorů o Deliveroo

Během posledních několika let zainvestovalo do Deliveroo mnoho významných společností, čímž došlo k silnému navýšení ocenění společnosti. V roce 2014 zainvestovala společnost Index Ventures $ 2,75 milionů dolarů. V roce 2015 Deliveroo obdrželo $ 25 milionů od společnosti Accel.

Investované částky a počty investorů začaly s rozvojem této britské doručovatelské společnosti narůstat. Největší rozruch ale vzbudila společnost Amazon, když v roce 2019 do této firmy zainvestovala $ 575 milionů. Amazon tímto krokem získal přibližně 16 % společnosti Deliveroo.

Čtěte také: Investování na burze v roce 2021: Velký návod, jak začít investovat!

Za rok 2020 na investicích společnost získala dalších $ 180 milionů a byla oceněna na $ 7 miliard. Zájem investorů o tuto společnost je tedy veliký a dle některých analytiků by společnosti, které zainvestovaly do Deliveroo včas, mohly očekávat návratnost až 60 000 %.

Finanční údaje společnosti Deliveroo

Společnost nedávno oznámila, že během roku 2020 utržila ztrátu £ 223 milionů. Je třeba si ale uvědomit, že konkurenční boj mezi doručovacími společnostmi je silný a mnoho z nich se soustředí na získání co největšího podílu na trhu.

Velký podíl na trhu může v budoucnu přinést očekávané zisky. IPO Deliveroo by mělo sloužit právě k získání prostředků na marketingové účely s cílem zajistit si silnější pozici na trhu.

Přestože rok 2020 skončil pro společnost v červených číslech, došlo ke zlepšení oproti roku 2019. Níže vám přinášíme výsledky společnosti za několik posledních let.

Deliveroo zisk / ztráta
2015    ztráta £ 1,4 milionu
2016    ztráta £ 129 milionů
2017    ztráta £ 185 milionů
2018    ztráta £ 232 milionů
2019    ztráta £ 317 milionů
2020    ztráta £ 223 milionů

 

Za zmínku ale také stojí vývoj tržeb společnosti Deliveroo. Za rok 2020 bylo dosaženo £ 4,1 miliardy, zatímco v roce předchozím £ 2,5 miliardy. Od roku 2015 mají tržby společnosti Deliveroo vzrůstající tendenci.

Vývoj tržeb společnosti Deliveroo
2015 £ 18 milionů
2016 £ 129 milionů
2017 £ 277 milionů
2018 £ 476 milionů
2019 £ 2,5 miliardy
2020 £ 4,1 miliardy

 

Jak je vidět, tržby zaznamenaly za posledních 6 let působivý růst. Jen za rok 2020 vzrostly tržby společnosti Deliveroo o 64 %, zatímco u konkurenční společnosti Just Eat TakeAway došlo k nárůstu o 55 %.

IPO Deliveroo: Vyplatí se investice do akcií?

Doručovací služby zažívají díky koronavirové krizi rozkvět. Lidé za doručení jídla utrácejí stále více peněz. Švýcarská banka UBS věří, že toto odvětví by mohlo do roku 2024 dosáhnout až $ 400 miliard.

Dle společnosti Euromonitor International by dokonce odvětví doručovatelských služeb mohlo v příštích 10 letech dosáhnout hodnoty až $ 1000 miliard.

O služby podobných společností je tedy zájem, který by mohl přetrvat i po odeznění pandemie. Potenciál Deliveroo dokazuje také zájem investorů.

Zejména Amazon zde hraje důležitou roli. Protože vedle financování může také dojít k intenzivnější spolupráci mezi Amazonem a Deliveroo, čímž by společnost mohla získat silnou konkurenční výhodu.

Klíčové bude, jak si také povedou konkurenční společnosti a jaký podíl na trhu nakonec firma získá. IPO Deliveroo bude nicméně jistě zajímavé sledovat.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart