Investice do platiny: 2 nejlepší platinové akcie

Autor: Jonáš Mlýnek

V tomto článku:

Amadeus IT Group
ISIN: ES0109067019
|
Symbol: AMS --- %

---
EUR
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Amadeus IT Group Akcie
Platina jako vzácný kov s širokým využitím napříč sektory patří mezi suroviny, o které prozatím mnoho investorů neprojevuje zájem. Je to ale chyba?

Zlato a stříbro jsou sice mezi obchodníky nejznámější, ale zdaleka se nejedná o jediné komodity, do kterých stojí za to investovat. Platina je, stejně jako jiné drahé kovy, považována za bezpečné útočiště navíc i v dobách recese.

Je obchodování platiny lákavé? A jak je možné investovat do platiny a platinových akcií?

 

Co to platina je a na co se využívá?

Platina patří mezi investiční kovy a je charakteristická svou stříbrnou, až bílou barvou. Jedná se o drahý kov, a to nejen na základě vysoké ceny, ale typickou vlastností je také vyšší hmotnost, elektrická vodivost, velká odolnost či dobrá zpracovatelnost.

Odolnost platiny se projevuje v malé citlivosti na další vlivy jako je například kyslík a voda. To, že platina nerezaví a nemění barvu a zároveň je lehce zpracovatelná, z platiny vytváří ideální kov pro šperky.

Chemická odolnost platiny a její mechanické vlastnosti najdou své využití v dalších sektorech průmyslu. Sklářský průmysl může být prvním příkladem. Speciální pece na výrobu optických vláken jsou zhotoveny právě z platiny. Zde se využívá její vysoká teplota tání.

Chemický průmysl pak užívá platiny jako katalyzátoru, a to i pro automobily. Farmacie sloučeniny platiny využívá v cytostaticích, léků na léčbu nádorových onemocnění. Platina se v moderním světě rozhodně neztrácí a i nadále bude potřebným kovem, ať už v podobě surové platiny či jako součást slitin.

Aktuální cena platiny

Aktuální cena platinyAktuální cena platiny z 27.3.2020 – Platina / dolar (XPTUSD). Hodnota: 619 USD. Zdroj: LYNX Trading.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Možnosti investice do platiny

Prostřednictvím LYNX je obchodování platiny možné hned několika způsoby. Oblíbená cesta, jak investovat do platiny, je pomocí futures kontraktů. Další variantou obchodování platiny jsou také ETF kontrakty. Třetí příležitostí jsou platinové akcie. Pojďme se podívat na všechny tři možnosti investicí do platiny, přičemž akciím se budeme věnovat podrobněji a představíme si 2 nejlepší platinové akcie.

Investice do platiny pomocí futures

Pomocí futures investoři obchodují platinu v krátkém období. Díky těmto kontraktům dostáváte příležitost reagovat na nárůst či pokles ceny platiny s využitím páky. 

Investice do platiny pomocí ETF

Zmínili jsme, že obchodování platiny je možné také pomocí ETF. V současné době mnohé americké ETF nelze v Evropě obchodovat.

Pro mnoho investorů je ale nejzajímavější přímá investice do platiny pomocí akcií, které si nyní představíme.

Top 2 platinové akcie roku 2020

Kromě derivátů jako futures, ETF a ETC jsme zmínili, že platinu lze obchodovat i s pomoci akcií. Společně se nyní na tuto třetí variantu investice do platiny podíváme. Abychom si udělali představu, které akcie mají vysokou expozici vůči platině a které mohou být variantou právě pro vaše portfolio, vybrali jsme 2 nejlepší platinové akcie pro rok 2020. Nutno dodat, že koronavirová krize stáhla ceny obou titulů cca o 50 %.

1. Akcie Anglo American Platinum (AMS)

Anglo American Platinum (ISIN: ZAE000013181 – symbol: AMS – burza: Johannesburg Stock Exchange – měna: ZAR) je největším světovým producentem platiny s přibližně 38 % podílem na světovém platinovém trhu (cca. 2,5 milionu uncí platiny). Společnost se sídlem v Johannesburgu však také produkuje palladium ve svých jihoafrických dolech. S produkcí 1,6 milionu uncí palladia je Anglo American Platinum také druhým největším producentem palladia na světě. Kromě těžených kovů společnost dodává svým početným zákazníkům také recyklované kovové výrobky. Asi 38 % společnosti vlastní mateřská společnost – komoditní gigant Anglo American.

Anglo American Platinum má několik těžařských dolů v Jižní Africe, stejně jako tavírny a rafinerie. Společnost má přístup k největšímu známému nalezišti platiny – Merensky Reef v komplexu Bushveld v Jižní Africe. Kromě toho má společnost dispozici některé další vysoce významné naleziště platiny, které by měly v nadcházejících letech společnosti zajistit úspornou produkty platiny a palladia. Vedlejšími produkty společnosti, které jsou na burze oceněny na více než 14 miliard EUR, jsou rhodium, ruthenium, iridium a osmium.

Po prodeji méně ziskových dolů společnost nyní své kapitálové výdaje zaměřuje na nejsilnější projekty. Anglo American Platinum tvrdí, že má nejnižší průměrné výrobní náklady ve srovnání se svými hlavními konkurenty. Ve skutečnosti se objem výroby v roce 2018 zvýšil o 4 %, zatímco tržby vzrostly o 14 % na 74,6 miliardy randů (přibližně 5,1 miliardy USD). Vyšší ceny kovů fungovaly jako páka zisku.

Akcie Anglo American Platinum (AMS)Graf akcie Anglo American Platinum na burze Johannesburg Stock Exchange. Zdroj: LYNX Trading. 

Namísto slibovaného zdvojnásobení výnosů na akcii došlo dokonce k nárůstu výnosu ze 7,41 rand na akcii (asi 0,50 USD) na 25,6 rand na akcii (asi 1,74 USD). Společnosti také značně pomohlo snížení nákladů a zlepšení výrobních procesů. V roce 2019 pokračoval brilantní rozvoj provozního podnikání.

Anglo American Platinum opět zaznamenala silný růst výnosů o + 28 % z 33,5 miliardy (přibližně 2,3 miliardy USD) na 42,9 miliardy (přibližně 2,9 miliardy USD).

Pozitivní rozvoj podnikání a úspěšné úplné snížení dluhu umožňuje vedení znovu rozdělit silnou dividendu. Za první polovinu roku 2019 bylo akcionářům vyplaceno alespoň 11 Rand (asi 0,75 USD) na akcii. V budoucí dividendové politice společnosti bude zachován poměr výplaty přibližně 40 procent.

V polovině roku 2018 se byla akcie schopna vymanit z technického bočního pohybu a vyšplhat se na nová maxima. Díky zlepšené struktuře nákladů a zaměření na zvláště ziskové části společnosti došlo v posledních dvou letech k obrovskému růstu výnosů, což zvýšilo cenu akcií. Vyhlídky na vysoké zisky jsou dobré i pro druhou polovinu roku 2019.

Poté, co cena palladia a platiny vystřelila směrem nahoru, cena akcií Anglo American Platinum se také dostala do vzestupného trendu. Ačkoli společnost není hodnocena příliš příznivě, dobré vyhlídky a příjemný rozvoj podnikání slibují převahu nad svými konkurenty. Akcie je vhodná zejména pro dlouhodobě orientované investory, jako diverzifikace investičního portfolia.

2. Akcie Impala Platinum (IMP)

Těžební společnost Impala Platinum (ISIN: ZAE000083648 – symbol: IMP – burza: Johannesburg Stock Exchange – měna: ZAR) je jedním z největších světových producentů platiny. Impala Platinum (zkráceně Implats) provozuje 3 doly v komplexu Bushveld v Jižní Africe a 2 doly v oblasti Great Dyke v Zimbabwe. Společnost se také podílí na průzkumných projektech v Botswaně, Mozambiku, Madagaskaru, Rusku a Kanadě. Implats má třetí nejvyšší váhu v indexu S&P Africa 40.

Impala Platinum je aktivní prostřednictvím několik dceřiných společností, jako jsou například Impala, Zimplats, Marula, Mimosa a Two Rivers. Dceřiná společnost Impala Refining Services rafinuje drahé kovy těžené ve vlastních dolech. V současné době společnost produkuje přibližně 1,3 milionu uncí platiny, 0,9 milionu uncí palladia a 0,2 milionu uncí rhodia ročně. V odvětví drahých kovů představuje platina přibližně 51 % tržeb, palladium 30 % a rhodium 11 %. Zbytek je rozdělen na zlato, iridium a ruthenium.

Společnost se však také potýká s řadou problémů. Společnost je často kritizována veřejností pro nedostatečné zabezpečení práce. Nicméně Impala Platinum na tuto kritiku bezprostředně reaguje a již provedla řadu opatření pro zlepšení bezpečnosti práce. Počet velmi nešťastných smrtelných nehod v dolech v posledních čtyřech letech trvale klesá. Nicméně stále existuje obrovský prostor pro zlepšení.

Akcie Impala Platinum (IMP)Graf akcie Impala Platinum na burze Johannesburg Stock Exchange. Zdroj: LYNX Trading.

Příjmy v letech 2018/2019 vzrostly o + 36 % z 35,9 miliardy Rand (přibližně 2,4 miliardy USD) na 48,8 miliard Rand (přibližně 3,3 miliardy USD). Po odepsání ztrát 10,8 miliardy Rand (přibližně 700 milionů USD) v předchozím roce bylo dosaženo zisku 1,2 miliardy Rand (přibližně 80 milionů USD). Zisk na akcii v předchozím roce byl 2 Rand na akcii (cca 0,14 USD).

S poměrem vlastního kapitálu 63 % a hotovostním zůstatkem ve výši 8,2 miliard Rand (přibližně 560 milionů USD) je v dlouhodobějším horizontu zajištěno financování těžby. Management předpokládá, že v roce 2019 společnost značně posílí. Posílení ceny platiny by se mělo pozitivně odrazit i na ceně akcií Impala Platinum.

Akcie Impala již významně profitovala z potěšujícího vývoje podnikání a rostoucích cen drahých kovů. Zatímco na podzim roku 2018 byla cena akcií stále pod 1 EUR, nyní je cena více než pětkrát vyšší – 5,30 EUR a představuje nové pětileté maximum. Ale kvůli silnému cenovému vývoji platiny to nutně neznamená konec nárůstu. Technický zlom v grafu nad mezním maximem roku 2016 je pozitivním signálem, který by mohl připravit půdu pro další zvyšování cen. Tržní kapitalizace ve výši 4,2 miliardy EUR činí akcii poměrně levnou.

Impala Platinum je velmi zajímavou investicí v sektoru platiny. Cenová maxima v okolí 30 EUR pravděpodobně dosaženy nebudou, ale trend by se ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu mohl podívat až na ceny 7-8 EUR. Vzhledem k tomu, že ceny platiny stále rostou, Impala Platinum bude pravděpodobně patřit mezi největší vítěze mezi platinovými akciemi, protože pákový efekt je obrovský.

Stejně jako u všech komoditních akcií však lze očekávat velmi výrazné kolísání cen. Pokles ceny na polovinu nebo naopak zdvojnásobení hodnoty není u komoditních akcií nic vzácného. Investujte proto tedy jen úměrnou část vašeho kapitálu.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers