Investice do kávy: Nejlepší kávové akcie v roce 2024

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Investování do kávových akcií není asi první věc, která lidem při vstupu na burzu přistane na mysl. Přesto se jedná o perspektivní odvětví s mnoha investičními příležitostmi.

V následujícím článku probereme vše, co potřebuje vědět, pokud se chystáte investovat do kávového sektoru. Podíváme se na historii kávy a také na aktuální situaci na trhu s kávou.

Povíme si více o futures a ETF na kávu. Nakonec vám představíme nejlepší kávové akcie, přičemž 2 vybrané akcie si rozebereme podrobněji.

Historie kávy

Káva je bezpochyby populární nápoj po celém světě a mnoho lidí si bez ní nedokáže představit svůj každodenní život. Svědčí o tom skutečnost, že po ropě je káva druhou nejvíce obchodovanou komoditou na světě.

Nápoje z kávy se standardně připravují z vody a sušených či pražených kávových zrn. Potřeba příznivého a teplého podnebí je důvodem, proč se kávovníky pěstují hlavně na plantážích v tropických zemích. Již v 15. století se nápoj rozšířil z tropické Afriky do severní Afriky, na Střední východ a do Evropy.

Od 19. století je kávové zrno jedním z hlavních exportních artiklů mnoha zemí jako Brazílie, Vietnam, Kolumbie, Indonésie a Etiopie. Před 19. stoletím byla káva spíše symbolem postavení a kvůli své vysoké ceně byla k dispozici pouze bohatým lidem, kteří v rámci společenských akcií konzumovali kávové nápoje v kavárnách.

Jak stále více států začalo pěstovat kávová zrna, cena klesla a káva se stala dostupnou prakticky pro každého. Dnes si více než 125 milionů lidí vydělává na živobytí výrobou nebo prodejem kávových výrobků. Nejméně 25 milionů malých pěstitelů společně produkuje přibližně 80 % světové kávy.

Kávový trh nadále roste

Cena kávy se za posledních několik desetiletí pohybovala mezi 0,425 a 3,35 USD. Minimum tohoto cenového rozpětí bylo zaznamenáno v roce 2001 během krize dot.com. Velké poklesy ceny kávy byly téměř vždy způsobeny nadprodukcí. Zároveň lidé v době krize pijí méně kávy. Ceny 3,35 USD bylo dosaženo v roce 1977 poté, co mráz zničil úrodu brazilského kávového zrna.

Globální trh s kávou měl v roce 2019 hodnotu 102 miliard USD. Podle ResearchAndMarkets.com dosáhne celkový prodej kávových výrobků v roce 2026 hodnoty více než 155 miliard USD. To znamená, že kávový trh bude do roku 2026 nadále růst průměrným tempem 6,2 % ročně. Káva bude v příštích letech atraktivním růstovým trhem z mnoha důvodů.

Evropané pijí stále více kávy a také se více konzumuje dražší (prémiová) káva. Současná generace stále častěji pije kávu z moderních kávových řetězců, jako je například americký Starbucks, indický Café Coffee Day nebo čínský Luckin Coffee. Spektrum kávových produktů se navíc neustále rozšiřuje, a tudíž stále více lidí konzumuje kávové výrobky. Z tohoto důvodu mohou být kávové akcie zajímavou investiční příležitostí.

V rozvíjejících se ekonomikách se očekává, že posun v pracovní kultuře (zejména v korporátní sféře) spolu se zlepšením životní úrovně ještě více podpoří poptávku po kávě na globálním trhu. Přispívá k tomu také rostoucí poptávka po organické kávě v důsledku rostoucího povědomí o jejích zdravotních přínosech.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kávové futures

Káva spadá do kategorie komodit a její nabídka je vysoce závislá na kvalitě sklizně. Výsledkem je, že cena kávy na trhu podléhá velkým výkyvům. Zemědělci se mohou do značné míry proti neočekávaným výkyvům cen zajistit prostřednictvím futures.

V platformě LYNX můžete najít futures Coffee C (symbol KC). To je světové označení pro futures na kávu Arabica, která tvoří přibližně 75 % celkové světové produkce kávy a pěstuje se převážně v Brazílii (40 % z celkové světové nabídky) a Kolumbii. Zbývajících 25 % tvoří káva Robusta, která se pěstuje zejména ve Vietnamu (15 % celosvětových dodávek) a Indonésii. Robusta je kávové zrno, které je populární v Evropě, zatímco Arabica je populární v USA.

cenový graf KC
Denní graf červencového kontraktu KC
Futures reflektují cenu za fyzické dodání čerstvých kávových zelených fazolí. Kávová zrna pocházejí z jedné z 20 dodavatelských zemí, které mají schválené sklady v některém z velkých přístavů v USA a v Evropě. Fyzické doručení komodity je u LYNX nemožné, protože systém automaticky uzavře vaši pozici těsně před datem expirace (pokud tak neučiníte sami).

Kávové futures vydává komoditní burza NYBOT, která je dceřinou společností ICE. The New York Board of Trade (NYBOT), založená v roce 1870, je burzou futures na fyzické komodity. Intercontinental Exchange (ICE) je směnárenský operátor založený v roce 2000.

Cena červencového kontraktu kávy (KC) je v době psaní tohoto článku 1,55 USD za libru. Kontrakty mají multiplikátor 37500, což znamená, že 1 kontrakt je v současné době ekvivalentní hodnotě přibližně 58 125 USD. Každá změna ceny o 0,01 USD tímto způsobem představuje změnu hodnoty kontraktu o 375 USD.

Detail futures kontraktu KC v platformě TWS

Proč byla cena kávy v posledních letech nízká?

Níže vidíte, že kávové futures podléhají v krátkodobém horizontu poměrně výrazným cenovým výkyvům. Ale v dlouhodobějším horizontu je cena kávových zrn poměrně stabilní a dlouhodobý průměr se pohybuje kolem 1,50 USD.

V posledních letech byla cena kávy historicky poměrně nízká. Ceny pod 1 USD za libru byly zaznamenány v roce 2019. Na takto nízké úrovni byla naposledy v roce 2005.

V roce 2018 vytvořila vynikající úroda v Brazílii a Vietnamu obrovský přebytek, který způsobil výrazný pokles ceny kávy. Politické nepokoje v zemi, které navíc vedly k oslabení brazilské měny, se také na ceně kávy nepříznivě projevily.

Historický vývoj ceny kávy
Historický vývoj ceny kávy (Zdroj: Macrotrends)
Pokles ceny v posledních letech byl způsoben také tím, že vlády a společnosti uměle vytvářejí lepší podmínky pro pěstitele kávy. Například kolumbijská vláda nabídla zemědělcům dotace, čímž zaručila spravedlivější ceny a mzdy.

Společnost Starbucks uvolnila 20 milionů USD na podporu malých pěstitelů, dokud se cena kávy nevrátí na ziskovou úroveň. Lepší podmínky automaticky vedou k tomu, že se více lidí rozhodne podnikat v daném sektoru, čímž se zvýší konkurence. Přirozeně větší nabídka vytváří tlak na cenu daného artiklu.

Předtím, než se podíváme na kávové akcie, představíme si také zajímavé kávové ETF.

Nejlepší kávové akcie pro rok 2021

Kromě investic do kávy prostřednictvím futures nebo ETF, můžete také investovat přímo do akcií společností z kávového sektoru. Po celém světě existují desítky společností kótovaných na burze, které vyrábějí (nebo prodávají) kávu.

Níže je uveden seznam deseti zajímavých kávových akcií. Investováním do konkrétní společnosti však investujete méně diverzifikovaným způsobem. Vyšší rizika nabízejí příležitosti pro vyšší výnosy, pokud víte, jak vybrat správnou společnost.

Následně podrobněji rozebereme 2 nejzajímavější akcie z našeho seznamu. Kávový průmysl je relativně stabilní odvětví. Trh je jen mírně cyklický, protože i v ekonomicky nepříznivých dobách je po kávě vysoká poptávka. Příjmy mnoha společností vyrábějících kávu jsou proto do jisté míry předvídatelné. Kávové společnosti navíc často vyplácejí vysoké dividendy.

Akcie Symbol Měna
Starbucks SBUX USD
J.M.Smucker Co. BMI USD
Nestlé SA AQUA USD
Restaurant Brands International Inc KSB EUR
Luckin Coffee LNN USD
Farmer Brothers Company PNR USD
Whitewave Foods Company PCYO EUR
Tata Coffee TATACOFFE USD
Dunkin ‘Brands Group DNKN USD
JDE Peet’s JDE EUR

Akcie JDE Peet’s (JDEP)

JDE Peet’s vznikla sloučením nizozemského producenta kávy Jacobs Douwes Egberts Group (JDE) s americkou kávovou společností Peet’s. Společnost tvrdí, že je podle příjmů největším světovým distributorem kávy a čaje. V roce 2019 JDE Peet’s prodala přibližně 130 miliard šálků čaje a kávy ve více než 100 státech.

Společnost má ve svém sortimentu více než 50 předních světových, regionálních a místních značek kávy a čaje – například Douwe Egberts, Peet’s Coffee & Tea, Senseo, Pickwick, Jacobs & L’OR Espresso a mnoho dalších.

Díky tomu JDE Peet’s nabízí ucelenou řadu vysoce kvalitních a inovativních kávových a čajových produktů, které uspokojí všechny možné potřeby a preference spotřebitelů na různých trzích. Přibližně 75 % všech prodaných produktů společnosti spotřebovávají lidé doma, což zmenšuje dopad karantény na zisky společnosti.

Kávová společnost má velké zkušenosti v daném oboru. Tržby dlouhodobě stabilně rostou a částečně díky silným inovačním schopnostem se zvyšuje podíl společnosti na kávovém trhu. Přestože se prodej produktů určených mimo domácnosti v první polovině roku 2020 snížil o 29 %, zaznamenala společnost JDE silný růst svého podnikání v oblasti elektronického obchodování. Níže se podívejte na cenový graf této kávové akcie.

cenový graf akcie JDEP
Denní graf JDEP od června 2020 do května 2021
Online prodej vzrostl o 63 % a byl schopen do značné míry kompenzovat pokles odběru v gastronomickém sektoru. Výsledkem bylo, že domácí prodeje vzrostly o 8,3 %. Přesto se tržby v první polovině roku 2020 snížily o 2,9 % na 3,23 miliard EUR z 3,33 miliard EUR v první polovině roku 2019.

Zisk před zdaněním a úroky (EBIT) vzrostl o 9,1 % na 642 milionů EUR. Základní zisk vzrostl v první polovině roku 2020 o 12 % na 393 milionů EUR. Dluh byl také snížen (s využitím výnosů z IPO) a vedení naznačilo, že v této oblasti dochází k významnému pokroku. Cílem je snížit poměr čistého dluhu v první polovině roku 2021 pod 3,0.

Hotovostní pozice je rovněž silná ve výši 1,22 miliardy EUR, přičemž sestává z hotovostní pozice ve výši 504 milionů EUR a dostupných úvěrů ve výši 718 milionů EUR.

Aktuální tržní kapitalizace společnosti JDE Peet’s je přes 16 miliard EUR. I když je tempo růstu nízké, JDE Peet’s je solidní společnost se stabilními dividendami.

Akcie Tata Coffee (TATACOFFEE)

Tata Coffee je společnost s 19 kávovými plantážemi z jižní Indie, která byla založena v roce 1922. Společnost je vlastněna Tata Consumer Products, která je dceřinou společností největšího indického soukromého konglomerátu s názvem Tata Group.

Rostoucí úroveň prosperity v Indii způsobuje, že Indové konzumují stále více kávy. Odhaduje se, že až 40 % populace v jižní Indii pije kávu. Tata Coffee má pouze 1% podíl na trhu, ale vzhledem k velkému počtu obyvatel v Indii je potenciál růstu obrovský.

Zejména spotřeba instantní kávy roste obrovským tempem a společnost se snaží z tohoto trendu profitovat. Tata Coffee neustále inovuje své produkty. Kromě kávy společnost prodává také čaj a koření. V roce 2012 společnost vstoupila do společného podniku se Starbucks, v rámci kterého provozují kavárny pod názvem Tata Starbucks.

Z cenového grafu této kávové akcie je vidět, že její cena poslední dobou prudce stoupá.

cenový graf akcie TATACOFFEE
Týdenní graf TATACOFFEE od srpna 2012 do května 2021
Výhodou Tata Coffee je skutečnost, že mají za sebou velké zkušenosti a kapitál mateřské společnosti. V roce 2018 dosáhly tržby společnosti 171 milionů EUR. O rok později dosáhla tržeb ve výši 244 milionů EUR, což naznačuje velmi rychlé tempo růstu.

Zisk za posledních dvanáct měsíců činil 11,47 milionu EUR. Dluh ve výši 117 milionů EUR v porovnání k hotovosti přibližně 28 milionů EUR je ovšem poměrně velký.

Akcie lze nalézt v obchodní platformě LYNX pod symbolem TATACOFFEE. Cena akcií je uvedena v indických rupiích.

Přečtěte si také:

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Coffee C (KC). (11. 5. 2023); https://www.theice.com/publicdocs/futures_us/KID_for_IFUS_soft_futures_CS.pdf

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX