Zajímavé akcie
Tipů na zajímavé akcie není nikdy dost. V následujícím článku vám představíme 19 akcií solidních společností s dobrými vyhlídkami, které mohou z dlouhodobého hlediska přinést dobrou návratnost.

Rozhodli jsme se primárně pro stabilní společnosti. Lze u nich předpokládat, že jejich stabilní vývoj bude pokračovat i do budoucna. Náš seznam ovšem obsahuje i několik spekulativních akcií, které jsou více rizikové.

Je vždy na vás, abyste zvážili, zda je daná akcie vhodná pro váš investiční cíl a do jaké míry jste ochotni riskovat.

Význam diverzifikace pro investiční portfolio

Diverzifikace ve vašem investičním portfoliu je velmi důležitá. Prostřednictvím diverzifikace snižujete riziko a obecně zajistíte stabilnější vývoj hodnoty vašeho portfolia. Můžete diverzifikovat například na základě sektoru, státu nebo kategorie investic.

Rizika na akciovém trhu jsou měřena mimo jiné směrodatnou odchylkou akcie. Toto číslo označuje pravděpodobnost, s jakou se bude akcie pohybovat v určitém rozsahu.

Vyšší standardní odchylka vede k větším výkyvům ceny a tudíž potenciálně k vyšším ziskům i k vyššímu riziku.

Co je Sharpe Ratio?

Institucionální investoři používají ukazatel Sharpe Ratio k výpočtu rizikovosti portfolia. Tento poměr porovnává potenciální výnos k riziku. Na základě Sharpe Ratia můžete poměrně snadno určit, zda byste měli do svého portfolia přidat určitou akcii. Pokud se Sharpe ratio vašeho portfolia v důsledku přidání nové akcie sníží, naznačuje to, že přidání této akcie má za následek vyšší riziko, aniž by to bylo dostatečně kompenzováno vyšším očekávaným výnosem.

Tato metoda samozřejmě sama o sobě nezaručuje 100% úspěch. Směrodatná odchylka je založena na minulých výsledcích. Investiční portfolio je tedy důležité aktivně spravovat a rizika vyhodnocovat průběžně.

19 zajímavých akcií, do kterých lze investovat

Zde vám přinášíme tipy na zajímavé akcie. U každé akcie naleznete stručné představení a graf vývoje ceny. Některé společnosti jsou stabilními hráči na trhu, některé mohou představovat rizikovější investici. Nechte se inspirovat našimi tipy na nákup akcií.

Akcie Alphabet

Jako technologický gigant má Alphabet dominantní postavení mezi internetovými společnostmi a jedná se o lídra na trhu v oblasti online reklamy.

Většina příjmů pochází ze služeb Google, Android, Youtube, Google Cloud a Google Ads. Přestože reklamní trh stále roste, Alphabet se snaží proniknout i na další perspektivní trhy a investuje obrovské částky do vývoje nových produktů.

Společnost každoročně investuje miliardy dolarů do dalších projektů, které jsou souhrnně označovány jako „other bets“. Tento termín obsahuje například inteligentní termostat Nest nebo cloudovou platformu Google Cloud. Slibnými divizemi jsou i Google AI a projekt vozidel s autonomním řízením Waymo.

Alphabet investoval do těchto projektů obrovskou část svých příjmů, ale v budoucnu se může jednat o velmi ziskové produkty, což je hlavním důvodem, proč je Alphabet první akcií na našem seznamu.

Tipy pro vaše portfolio
Týdenní graf akcie GOOGL od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Alibaba 

Společnosti Alibaba se dlouhou dobu přezdívá „Amazon.com of China“. Alibaba silně profitovala z koronavirové pandemie. Počet spotřebitelů, kteří si v důsledku karantény objednávali zboží online, rapidně narostl.

Alibaba má ve svých rukou velmi silné karty. V Asii společnost ovládá více než polovinu online trhu. Hlavními konkurenty jsou JD.com a Pinduoduo. Společnost neustále rozšiřuje své služby, například o oblasti cloud computingu a digitálních médií.

Alibaba vlastní několik video a hudebních služeb, které ročně rostou dvouciferným procentuálním tempem. Společnost navíc v posledních letech investovala více než $15 miliard do vývoje výzkumných center pro umělou inteligenci, fintech služeb a kvantových počítačů za účelem správy velkých dat.

Například v čínské pobočce řetězce rychlého občerstvení KFC již můžete platit na základě rozpoznávání obličeje, což je technika vyvinutá společností Alibaba. Společnost navíc stále více expanduje za hranice Asie.

Zajímavé akcie
Týdenní graf akcie BABA od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Amazon

Amazon.com můžeme bez nadsázky nazvat králem online obchodu. Nelze ho tak vynechat ve výběru zajímavých akcií. Amazon byl společností Forbes jmenován jednou z nejvíce inovativních společností na světě.

Nejenže silně roste počet prodaných produktů, ale také cloudová divize každoročně vykazuje dvojciferný procentuální růst. Amazon se nyní stal jedním z největších poskytovatelů cloudových služeb na světě. Společnost také rozšířila své portfolio o video službu Amazon Prime Video. Amazon také stále více expanduje na evropský trh, kde je mnoho prostoru pro růst.

Tipy pro vaše portfolio
Týdenní graf akcie AMZN od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Carnival

Provozovatel výletních lodí Carnival byl koronavirovou krizí silně zasažen. Plavby a akce na jeho luxusních výletních lodích byly zcela zastaveny, ale náklady na jejich údržbu musel Carnival hradit nadále.

Aby společnost přežila, byla nucena si vzít obrovské úvěry. Carnival tedy získal $ 6,6 miliard vydáním prioritních zajištěných dluhopisů, prioritních směnitelných dluhopisů a kmenových akcií. Carnival je typická spekulativní investice s relativně vysokým rizikem.

Z dlouhodobého hlediska, pokud se vše vrátí do normálu, je Carnival zajímavou investicí. Společnost před koronavirovou krizí vykazovala stabilní růst výnosů a vyplácela 4% dividendy.

Zastavení aktivit tlačilo tržní cenu akcií hluboko dolů. Miliardové ztráty lze v příštích letech získat zpět, ale cesta k vrcholu je dlouhá a trnitá.

Zajímavé akcie
Týdenní graf akcie CCL od září 2017 do červen 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Sony 

V poslední době cena akcií Sony prudce vzrostla, částečně díky populární Playstation 5. Nová herní konzole je všude vyprodána a její uvedení na trh je pro Sony velkým úspěchem. Tato konzole může v příštích letech přinést společnosti spoustu peněz.

Aktivity Sony jsou ovšem mnohem širší a velmi diverzifikované. Kromě her společnost dodává také hardware pro smartphony a televizory. Se Sony navíc investujete do hudby, filmu a pojišťovnictví (Sony Life).

Nová herní cloudová služba, kterou využívá Playstation 5, je extrémně škálovatelná a společnost má v tomto odvětví dlouhodobou zkušenost. Její předchůdce má momentálně více než 42 milionů platících klientů.

Je pozoruhodné, že akcie společnosti Sony nejsou vůbec drahé. Většina akcií technologických gigantů v USA se obchoduje za mnohem vyšší cenu a tyto společnosti jsou navíc v porovnání se Sony mnohem méně diverzifikované.

Playstation 5 by také mohl v příštích letech výrazně zvýšit zisky. Za posledních osm let se prodalo přes 100 milionů herních konzolí Playstation 4.

Tipy pro vaše portfolio
Týdenní graf akcie SONY od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Just Eat Takeaway 

Just Takeaway.com v posledních letech uskutečnila několik akvizic a nyní působí asi ve 23 státech. Největší fúze byla s britskou Just Eat, která také vedla ke změně názvu společnosti. V roce 2020 společnost koupila americký Grubhub za € 6,4 miliardy.

Just Eat Takeaway je ve skutečnosti jen technologická společnost, která se točí kolem webových stránek a aplikací, na kterých si mohou zákazníci objednat jídlo. Stejně jako většina ostatních technologických společností se Just Eat Takeaway již léta zaměřuje na růst na úkor ziskovosti.

Očekává se, že růst bude v příštích letech udržitelně pokračovat a bude založen na zdravé kombinaci nárůstu nových partnerských restaurací a zvyšujícího se objemu objednávek od stálých zákazníků. Cena akcií vykazuje dlouhodobý vzestupný trend a vypadá velmi stabilně. Poslední korekci lze považovat za vhodnou příležitost k nákupu této zajímavé akcie.

Ve třetím čtvrtletí roku 2020 došlo ve srovnání s rokem 2019 k nárůstu objednávek o 46 %. K tomuto úspěchu přispěla mimo jiné spolupráce se známými restauracemi, jako je například McDonald’s.

Zajímavé akcie
Týdenní graf akcie TKWY od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie First Solar

Investice do akcií společností zabývajících se obnovitelnou energií mají dlouhodobý investiční horizont. First Solar je jedním z největších mezinárodních výrobců solárních panelů a své výrobní závody momentálně provozuje v USA, Malajsii a Německu.

Čistá hotovostní pozice společnosti umožňuje pokračovat ve výzkumu lepších solárních panelů a snadno financovat další růst.

V každém případě bude First Solar v následujících letech profitovat z rostoucí poptávky po alternativních zdrojích energie. Vzhledem k silné značce a technologickým znalostem je vysoce pravděpodobné, že bude First Solar výhradním dodavatelem produktů v oblasti obnovitelné energie pro řadu států i velkých společností. Rozhodně tak patří mezi náš výběr zajímavých akcií.

Tipy pro vaše portfolio
Týdenní graf akcie FSLR od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Prosus

Technologická společnost Prosus vznikla odštěpením od nadnárodního mediálního konglomerátu Naspers. Jihoafrická společnost však stále drží 73 % akcií Prosusu. V roce 2019 Prosus vstoupil na burzu.

Prosus má investice v řadě zajímavých projektů – zejména 31% podíl v čínském Tencentu, který je také důvodem silného výkonu Prosusu. Tencentu se v posledních letech daří mimořádně dobře a společnost zaznamenala rozkvět svého portfolia sociálních médií. Prosus mimo jiné investuje do online tržišť a služeb doručování jídel. Společnost tak silně profituje z trendu digitalizace služeb.

Čtete  také >> Investice do vody: 3 zajímavé akcie pro vaše portfolio

Zajímavostí této akcie je skutečnost, že 31% podíl ve společnosti Tencent ve výši $167 miliard má již nyní větší hodnotu než celá tržní kapitalizace samotného Prosusu. Investoři, kteří tedy chtějí investovat do Tencentu, tak mohou učinit prostřednictvím Prosusu, jehož akcie jsou levnější. Mimo Tencentu má však Prosus mnoho dalších zajímavých podílů v rychle rostoucích sektorech.

Zajímavé akcie
Týdenní graf akcie PRX od září 2017 do červen 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Ahold Delhaize

Další zajímavou akcií je Koninklijke Ahold. Supermarkety si v roce 2020 vedly mimořádně dobře. Jelikož byly po většinu roku restaurace zavřené, zaznamenal Ahold v roce 2020 nárůst tržeb přibližně o 12 %.

Nejen supermarkety profitovaly z koronaviru. Spotřebitelé také masivně nakupovali další produkty online a v důsledku toho se prodej společnosti Bol.com v Evropě zvýšil o 45 %. Rozvolňování v pohostinství bude probíhat pomalu a mnoho lidí, kteří objevili pohodlí online objednávek z domova, bude těchto služeb využívat i nadále.

Tipy pro vaše portfolio
Týdenní graf akcie AD od prosince 2017 do červen 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Tyson Foods

Potravinářská společnost Tyson Foods trpěla neuspokojivou poptávkou po svých kuřecích výrobcích a potýkala se s přebytky. Kromě toho bylo na Tyson Foods podáno několik žalob za to, že ve svých závodech neprovedla dostatečná opatření pro boj s COVID-19.

Tyson Foods je nadnárodní společnost a po JBS SA je druhým největším zpracovatelem a prodejcem kuřecího, hovězího a vepřového masa na světě. Společnost každoročně vyváží největší procento hovězího masa z USA.

Spolu se svými dceřinými společnostmi provozuje významné potravinové značky, jako jsou například Jimmy Dean, Hillshire Farm, Ball Park a Wright Brand.

Tipy pro vaše portfolio
Týdenní graf akcie TSN od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Dynatrace

Dynatrace je americká společnost, která poskytuje software pro inteligentní platformy, které produkují data založená na umělé inteligenci.

Společnost poskytuje mimo jiné platformu „vše v jednom“ pro cloudové služby, obchodní analytiku a zabezpečení sítě. Dynatrace vstoupila na burzu teprve v polovině roku 2019 a následně získala $ 570 milionů.

Volný cash flow je také pozitivní faktor. Společnost prodává své produkty na bázi předplatného. Výnosy jsou tak do určité míry předvídatelné.

Týdenní graf akcie DT od srpna 2019 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Euronext / Nasdaq

Stále více lidí nyní vstupuje na trh, z čehož profitují i akciové trhy. Euronext je také kótován na burze cenných papírů a stejně tak americký Nasdaq.

Oběma společnostem se v posledních letech podařilo podstatně rozšířit svoji pozici převzetím dalších operátorů na akciových trzích. Tyto akvizice poskytují obrovské úspory z rozsahu.

NYSE (nejvýznamnější burza cenných papírů v USA) je součástí Euronextu a momentálně je celý název „NYSE Euronext“.

Tyto akcie poskytují určitou ochranu v případě poklesu cen, protože burzy mají tendenci vydělávat více kvůli zvýšení volatility.

Týdenní graf akcie NDAQ od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Flow Traders

Cena tohoto obchodního domu byla jednou z mála akcií, které během koronavirové krize posilovaly. Zisky společnosti v roce 2020 doslova vystřelily nahoru.

Investice do akcií Flow Traders může fungovat jako částečné zajištění pro dlouhodobě zaměřené akciové portfolio. V roce 2019 činil zisk € 53 milionů, ale v první polovině roku 2020 bylo vyděláno neuvěřitelných € 375 milionů.

Týdenní graf akcie FLOW od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Microsoft

Jednou z největších technologických společností na světě je Microsoft. Technologický gigant na chvíli zmizel do pozadí světové scény, ale v posledních letech učinila společnost obrovský pokrok.

Jeho cloudová divize Azure se mimo jiné stala jednou z největších cloudových služeb na světě. Prostřednictvím Azure mohou společnosti používat databáze SQL a mít přístup ke všem prostředkům k vývoji aplikací. Očekává se, že tato složka bude v příštích letech nadále růst – zejména nyní, když se plně ujal trend směrem k práci z domova.

Kancelářské produkty a předplatné si také v posledních letech znovu získávají přízeň. V poslední době také urychlila růst služba Microsoft Teams, kterou společnosti často používají pro týmové porady a konference. Microsoft se také silně zaměřuje na inovace a vyvíjí různé nástroje v oblasti umělé inteligence.

Zajímavé akcie
Týdenní graf akcie MSFT od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Skyworks Solutions

Se Skyworks Solutions můžete efektivně investovat do pokračujícího růstu mobilního internetu 5G. Zavádění 5G do praxe již začalo a v prodeji jsou první iPhony, na kterých lze 5G používat.

Tato společnost dodává mimo jiné komunikační čipy pro smartphony. Jejich největším klientem je společnost Apple. Společnost vyvinula zařízení, pomocí kterých zvyšuje účinnost sítě, což povede k větší kapacitě a širšímu pokrytí.

Skyworks Solutions také profituje ze zvýšené poptávky po anténách v chytrých telefonech. Očekává se, že počet antén v chytrých telefonech se zdvojnásobí, aby podporoval vyšší rychlost přenosu dat v rámci 5G.

Tato technologická akcie profituje z rostoucí poptávky po zařízeních 5G. Proto ji řadíme mezi naše zajímavé akcie.

Týdenní graf akcie SWKS od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Silvercorp Metals

Čínská společnost se sídlem v Kanadě se zaměřuje na detekci stříbrných ložisek a následnou těžbu. Mimo stříbro společnost v čínských dolech těží také olovo a zinek. Silvercorp Metals se původně jmenovala SKN Resources, ale od roku 2005 se přejmenovala na aktuální název.

Silvercorp Metals provozuje doly v provinciích Henan a Guangdong, které mají minimální životnost dalších 15 let. Tržby a výnosy silně závisí na ceně stříbra.

Týdenní graf akcie SVM od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 16. 2023)

Akcie Airbnb

IPO Airbnb proběhlo 9. prosince 2020, ale akcie platformy pro krátkodobý pronájem nemovitostí si zatím vedou velmi dobře. Aktivita Airbnb byla silně zasažena omezením turismu v důsledku koronavirové krize.

Zajímavé akcie
Denní graf akcie ABNB od září 2021 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Spotify

Pokud bude Spotify nadále růst, může se jí podařit komercializovat její dominantní postavení v hudebním průmyslu.

Spotify neustále zvyšuje cenu předplatného za své služby. V posledních letech také podpořilo popularitu aplikace zaměření na podcasty.

Zajímavé akcie
Týdenní graf akcie SPOT od dubna 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Akcie Coca-Cola

Poslední na našem seznamu je defenzivní akcie Coca-Cola, která vyplácí štědrou a udržitelnou dividendu.

Díky stabilní a prediktivní povaze prodeje se tato akcie dobře hodí pro defenzivního investora. V roce 2019 byly tržby ve výši $37 miliard téměř o 20 % vyšší než v roce 2018.

Coca-Cola je světová jednička v oblasti nealkoholických nápojů. Společnost má ve svém portfoliu více než 500 značek. Kromě nealkoholických nápojů společnost prodává také čaje, vodu a ovocné džusy.

Zajímavé akcie
Týdenní graf akcie KO od září 2017 do června 2023. Zdroj: Trader Workstation (19. 6. 2023)

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart