Inflace v eurozóně, měřená podle CPI (indexem spotřebitelských cen), v únoru mírně zvolnila. Celková inflace ve 20členném bloku dosáhla v únoru 8,5 %. Vychází to z předběžných výsledků zveřejněných ve čtvrtek. Data naznačují, že ceny neklesají tempem, jaké bylo zaznamenáno v posledních měsících. Celková inflace dosáhla v říjnu až 10,6 %, ale v lednu dosáhla revidovaných 8,6 %. Analytici oslovení Wall Street Journal očekávali nižší únorovou inflaci na úrovni 8,2 %. Ceny potravin se meziměsíčně zvýšily a kompenzovaly tak pokles cen energií. Jádrová inflace v únoru podle odhadů vzrostla na 5,6 % z 5,3 % v lednu. Výnosy evropských dluhopisů se v posledních dnech pohybovaly na mnohaletých maximech, a to i kvůli úvahám, že jestřábí měnová politika tu zůstane. 

Uplynuly tři roky od vypuknutí pandemie Covid-19 a USA stále chybí miliony pracovníků. Ekonomové si lámou hlavu nad tím, jak velký je vlastně tento nedostatek a kam se všichni tito lidé vydali. Jeden z průzkumů zjistil, že nejméně 2,1 milionu lidí odešlo do důchodu dříve, než se očekávalo. Dalším důvodem je výpadek přílivu až 2 milionů imigrantů během vrcholu pandemie. Jiný výzkum ukázal na více než milion lidí bez práce kvůli dlouhodobému onemocnění Covid-19. Odhadovaná velikost pracovní síly, kdyby nevypukla pandemie, je okolo 168 miliónů lidí. Ve skutečnosti to bylo asi 165 milionů, což představuje schodek zhruba 3 miliony.  

Globální emise oxidu uhličitého související s energetikou vzrostly o 0,9 % a dosáhly v roce 2022 nového rekordu. I přesto, že tempo růstu bylo nižší, než odhadovaly předpoklady. Zprávu o emisích CO2 v roce 2022 přinesla ve čtvrtek Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Navzdory přechodu z uhlí na plyn v době energetické krize a prudce rostoucích cen zemního plynu byl nárůst emisí CO2 nižší, než se původně očekávalo. Důvodem byl nárůst zavádění technologií čisté energie a omezování průmyslové výroby, zejména v Číně a Evropě.

„Růst emisí byl výrazně pomalejší než celosvětový ekonomický růst o 3,2 %, což signalizuje návrat k desetiletému trendu, který byl v roce 2021 přerušen rychlým a na emise náročným ekonomickým oživením z krize Covid-19.“ 

International Energy Agency 

Inflace v Austrálii meziročně vzrostla o 7,4 %, což je druhý nejvyšší meziroční nárůst v historii. Úspory domácností klesají a ekonomika rostla méně, než se čekalo. Taková je realita australské ekonomiky od středečního vyhlášení výsledků. Čtvrtletní růst HDP o 0,5 % signalizuje, že země ještě nesměřuje k recesi. Na druhou stranu je jasné, že krize životních nákladů roste. Je to také signál, že úrokové sazby, které jsou částečně zodpovědné za pokles úspor domácností, by mohly nadále růst. Nejvýrazněji se na lednovém meziročním nárůstu podílelo bydlení – s nárůstem o 9,8 %, a potraviny a nealkoholické nápoje, které zaznamenaly růst o 8,2 %. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

AMARO, S. Euro zone inflation softens to 8.5% in February as ECB signals interest rate hiking is not over. CNBC [online]. Vydáno 2. 3. 2023 [cit. 3. 3. 2023]. Dostupné zde.

PARASKOVA, T. Energy-Related CO2 Emissions Hit Record High In 2022. OilPrice [online]. Vydáno 2. 3. 2023 [cit. 3. 3. 2023]. Dostupné zde.

RANSLEY, E. Inflation rises, down on December figure as GDP grows and household savings drop. news.com.au [online]. Vydáno 1. 3. 2023 [cit. 3. 3. 2023]. Dostupné zde.

SASSO, M. Millions of US Workers Are Still Missing After The Pandemic. Where Did They Go? Bloomberg [online]. Vydáno 24. 2. 2023 [cit. 3. 3. 2023]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart