Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí zaznamenala mezikvartální růst o 16 %, což vedlo k částečnému anulování propadu z předchozího čtvrtletí, které bylo poznamenané dopady z pandemie. Analytici přitom očekávali mírnější růst na úrovni 15,5 %.

Spotřebitelská nálada v Německu i nadále klesá (tři měsíce za sebou) kvůli novým přísnějším opatřením spojeným s druhou vlnou koronaviru. Spotřebitelé jsou totiž vystaveny tlaku, že mohou přijít o zaměstnání, a proto se snaží šetřit. Podle institutu GfK, který sestavuje index spotřebitelské nálady, došlo k poklesu z -6,3 bodu na -7,3 bodu.

Výzkumný ústav DIW očekává, že německé hospodářství kvůli novým restrikcím poklesne o 1 %. V prvním čtvrtletí příštího roku by pokles největší evropské ekonomiky měl být o mnoho větší. Ekonomická aktivita se podle DIW měla začít lepšit, až po uvolnění přísných opatření proti šíření koronaviru.

Ve Spojených státech Kongres schválil dlouho očekáváný krizový balík o objemu 900 miliard USD, který má podpořit ekonomiku, která byla tvrdě zasažená covidem-19. Ještě se čeká na podpis prezidenta Trumpa, který již avizoval, že s tímto balíkem souhlasí a mělo by se tedy jednat už jen o formalitu.

Z Británie dorazily poměrně pesimistické zprávy, že se objevila nová mutace koronaviru, která je daleko více nakažlivá. Podle BBC se nová mutace už vyskytovala v září, kdy tvořila zhruba čtvrtinu případů infekce. V prosinci to už ale byly skoro dvě třetiny. Mnoho zemí (mezi nimi i ČR) se proto rozhodlo pro zákaz letecké přepravy cestujících z Británie. Britský premiér Johnson nařídil drastická opatření v Londýně i v jižní části Anglie.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Firemní účet

Chcete si pro svou společnost otevřít investiční účet a investovat obchodní majetek do cenných papírů? Získejte informace o našem investičním účtu pro firemní zákazníky: Firemní účet

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart