Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75procentního bodu. Jde největší nárůst od roku 1994. Podle očekávání jednotlivých členů skončí referenční sazba Fedu ke konci roku na 3,4 %. Jedná se o revizi směrem nahoru o 1,5procentního bodu oproti březnovému odhadu.

„Je jasné, že dnešní nárůst o 75 bazických bodů je neobvykle velký a neočekávám, že by pohyby této velikosti byly běžné.“

Jerome Powell, předseda Fedu

Powell dodal, že na červencovém zasedání očekává zvýšení o 50 nebo 75 bazických bodů. Reakce Fedu a jednotlivá rozhodnutí se budou vyvíjet dle aktuální situace. Cílem Fedu je však o svých krocích a záměrech nadále detailně informovat.

Evropská centrální banka se pokusila uklidnit obavy z dluhové krize. Slíbila „pružnost“ při řízení své obrovské bilance a urychlení práce na nových způsobech, jak snížit stres v silně zadlužených zemích (zmíněno bylo Řecko a Itálie), protože úrokové sazby rychle rostou. Rozdíl mezi výnosy 10letých německých a italských státních dluhopisů byl na začátku tohoto týdne největší od března 2020. Spread mezi německými a řeckými dluhopisy se v poslední době také rozšířil.

Pečlivě komunikovanou strategií ECB bylo ukončit nákupy aktiv a poté zvýšit sazby. Počínaje malými přírůstky a v případě potřeby zrychlit.”

Kit Juckes, stratég Societe Generale

Juckes ale také přiznal, že zmíněná strategie je dnes ve velkých problémech. Na konci roku 2021 mělo Řecko nejvyšší poměr dluhu k HDP v Evropě. Šlo až o 193 %. Hned v závěsu byla Itálie se 151 %.

Cena většiny kryptoměn pokračuje ve volném pádu. Krize likvidity ve společnosti Celsius, která půjčuje kryptoměny, vyvolává u investorů obavy. Bojí se, že by to mohlo srazit i další významné hráče na trhu. Celsius nedávno pozastavil všechny výběry z účtů. To vyvolalo obavy, že by mohlo dojít ke krachu. Společnost půjčuje prostředky klientů podobně jako banka, ale bez přísných pojistných požadavků uložených tradičním věřitelům. 

Bitcoin se v úterý propadl pod 21 000 USD. Prudké poklesy z předchozího dne tak pokračovaly a tato kryptoměna klesla ještě hlouběji. Až na svá 18měsíční minima. Celková hodnota všech digitálních tokenů dohromady také poprvé od začátku roku 2021 prý klesla pod 1 bilion USD.

Gazprom v úterý uvedl, že sníží dodávky plynu přes Nord Stream 1 o 40 %. Jde o reakci na odložení návratu opravených turbín ze strany společnosti Siemens Energy. Ve středu zástupci Gazpromu oznámili, že od čtvrtka sníží dodávky o další třetinu na 67 milionů metrů krychlových. Ceny evropských futures na plyn ve středu odpoledne vzrostly o více než 20 %. Dle údajů z Intercontinental Exchange dosáhly 120 EUR (125 USD) za megawatthodinu (MWh).

Ceny od té doby však mírně klesly a obchodovaly se kolem 113 EUR (117 USD) za MWh. Německý ministr hospodářství Robert Habeck řekl, že rozhodnutí Gazpromu bylo politické a není technicky ospravedlnitelné. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart