Maďarský ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy informoval na tiskové konferenci, že uvalí na tamní banky daň z úroku, poplatků a provizí. Také hodlá více zdanit maloobchodní řetězce, letecké a energetické společnosti. Vláda si od tohoto kroku slibuje, že jí do rozpočtu ročně přibude 800 miliard forintů.

V Británii se rozhodli zavést mimořádnou 25% daň ze zisků ropných a plynárenských společností. Podle ministra financí Rishi Sunaka tento sektor aktuálně dosahuje mimořádných zisků kvůli vysokým cenám energií. Příjmy z daní hodlá britská vláda použít na jednorázový příspěvek nejchudším domácnostem.  

Zavedeme dočasnou a cílenou daň ze zisků energetických firem. Do nové daně jsme zabudovali investiční příspěvek, takže firmy budou mít významnou motivaci k reinvestování svých zisků.”

britský ministr financí Rishi Sunak

Ze zápisu z posledního zasedání FOMC vyplynulo, že členové bankovní rady se nebrání na dalších dvou zasedáních zvednout hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů. V druhé polovině roku však hodlají se zpřísňováním měnové politiky postupovat méně razantněji.

Americké hospodářství zaznamenalo v prvním kvartále meziroční pokles o 1,5 %. Jedná se tak o první pokles HDP od roku 2020. Ekonomové očekávali mírnější utlumení ekonomiky, a to konkrétně o 1,3 %. I tak se ale domnívají, že stav americké ekonomiky zůstává dobrý. Spotřeba domácností je i nadále solidní a firmy nepřestávají investovat.

Podle šéfky ECB Christine Lagardeové by se depozitní sazba mohla dostat z negativního teritoria do konce září. Guvernérka se původně domnívala, že k zvyšování úrokových sazeb v letošním roce nedojde. Změnit postoj jí donutila rekordní inflace v eurozóně.

Na základě současného výhledu budeme pravděpodobně schopni opustit záporné úrokové sazby do konce třetího čtvrtletí.”

šéfka ECB Christine Lagardeová

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart