Výsledková sezóna v USA pokračuje. Tento týden představily své výsledky mimo jiné technologičtí giganti. Akcie společnosti META (Facebook) se propadly po vyhlášení o více než 20 %. Akcionáři nezareagovali pozitivně ani na výsledky Alphabet a Microsoft. Akcie obou společností ztrácí okolo 10 %. V případě MSFT se akcie propadly navzdory tomu, že výsledky předčily očekávání. Nicméně výhled pro budoucí výsledky je nejistý. Boeing BA reportoval opět ztrátu a EPS (earnings per share) byly 11 % za očekáváním investorů.   

Ceny plynu v Permské pánvi na území Texasu v pondělí klesly na 20 centů za MMBtu. V úterý ráno se ceny plynu propadly až do záporných hodnot. Ceny zemního plynu v Evropě nyní klesají. Většina zemí dosáhla požadované úrovně skladování, ale ceny se stále drží nad 25 USD za MMBTU. Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden kritizoval Spojené státy kvůli tomuto „dvojímu standardu“ jejich energetické politiky, který vyústil v tak nesourodé ceny zemního plynu. V USA užívají levného domácího plynu, zatímco jej prodávají evropským spojencům za mnohem vyšší ceny. Francouzský dovoz amerického LNG se během prvních osmi měsíců roku zvýšil o 421 %.  

Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75procentního bodu na úroveň 1,5 %. To je nejvyšší úroveň od roku 2009. “Rada guvernérů přijala dnešní rozhodnutí a očekává další zvýšení úrokových sazeb, aby zajistila včasný návrat inflace na 2 %,” uvedli zástupci ECB. ECB také hovořila o svých plánech na reinvestování výnosů z dluhopisů za 3,3 miliardy eur, které koupila v rámci svého programu nákupu aktiv (APP) v posledních osmi letech, kdy se domnívala, že inflace zůstane nízká.  

Americká ekonomika vykázala ve třetím čtvrtletí své první období pozitivního růstu pro rok 2022, což alespoň dočasně zmírnilo obavy z inflace, uvedl ve čtvrtek Bureau of Economic Analysis. HDP, součet veškerého zboží a služeb vyrobených od července do září, vzrostl za dané období anualizovaným tempem 2,6 %, oproti odhadu Dow Jones o 2,3 %. 

Hrubý domácí produkt Číny rostl ve třetím čtvrtletí výrazně pod stanoveným cílem, což zesílilo propady čínských akcií. Investoři se obávali dlouhodobého výhledu druhé největší světové ekonomiky. HDP se meziročně zvýšil o 3,9 %. To je lepší než prognóza analytiků oslovených agenturou Bloomberg (kolem 3,3 %), ale stále nedosahuje celoročního cíle Číny ve výši 5,5 %. Zveřejnění dat přispělo k pesimismu na čínských akciích poté, co byli investoři zklamáni, že stranický sjezd nevyslal pro ekonomiku pozitivnější signály. Index Hang Seng China Enterprises v Hongkongu klesl až o 7,4 procenta na 14leté minimum.  

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2022? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart