Mezi nejžhavější investiční trendy roku 2019 patřily odvětví jako AI, E-mobility, 5G, Biotech, Fintech, Internet of Things (IOT) či E-commerce.

Jaké investiční trendy mohou být žhavými kandidáty pro rok 2020?

Dnes se podíváme na to, která investiční témata přinesou nejlepší návratnost v roce 2020.

Objevte, jaká odvětví a trendy můžete použít jako investor k efektivnímu zhodnocení vašich financí.

Investiční bubliny

Investoři často s rostoucími cenami ignorují rizika, které prudký nárůst hodnoty daného aktiva obnáší. Obzvláště soukromí investoři často odmítají uzavřít své ziskové pozice před splasknutím investiční bubliny – viz bitcoin.

Dokonce i akcie bankrotujících společností, které se rychle přejmenovaly tak, aby do názvu společnosti zahrnuli slovo blockchain nebo cannabis (v některých případech dokonce obojí), vypadaly jako horcí kandidáti.

To, že mnoho investorů následně utrpělo těžké ztráty, nebylo překvapením. Oba případy projevovaly známky klasické investiční bubliny. Vedle přejmenování bankrotujících společností by si zvláštní pozornost měl vždy vyžádat zejména prudce rostoucí cenový vývoj s dvojcifernými procentuálními denními zisky. Investiční bublina pak často splaskne během velmi krátké doby.

V případě bitcoinu a blockchainu jsme tuto událost zaznamenali na začátku roku 2018. Nafouknutý marihuanový sektor ztrácí svoji půdu pod nohama od legalizace konopí v Kanadě na začátku roku 2018. Splasknutí bubliny vede ve většině případů k dlouhodobějším sestupným trendům, dokud cena neklesne na přijatelnou tržní hodnotu.

Předpokládejme, že oba výše zmíněné trendy z minulého roku již procházejí či prošly korekcí. I když je pravděpodobné, že jejich ceny budou neustále více či méně kolísat. Mnoho nedbalých investorů utrpělo ztráty a nyní čekají – možná marně – na opětovné dosažení vstupních cen.

 

Vstupní příležitost pro investory po korekci

Po zotavení farmaceutických akcií na začátku roku 2018 dorazil farcameutický index zpět na hodnotu 200 bodů. Při prvním pokusu se však resistenci z roku 2015 nepodařilo překonat. Následovalo několik drobnějších odražení a nyní je farmaceutický index počtvrté za sebou během relativně krátké doby před hranicí 200 bodů. Otázkou tedy je, kdy se býkům povede prorazit silnou bariéru, což by otevřelo prostor pro ohromný potenciální nárůst.

Nyní, když více než 2 roky byla většina farmaceutických akcií spíše holubičí na akciovém trhu, může být pro dlouhodobé investory zajímavá příležitost k nákupu. Obzvláště v ekonomicky slabších dobách jsou konzervativnější farmaceutické akcie stabilizujícím faktorem vašeho portfolia. Kromě toho jsou vyhlídky na růst opět slibné.

Naději do průmyslu přináší především výzkum a vývoj nových produktů. Schválení nových léků by mělo v roce 2020 dát tomuto odvětví nový impuls. V pořadí čeká mnoho slibných léků na jejich regulační schválení. I při dalším pokusu mohou být léčiva schopna překonat korekční fázi a starou rezistenci.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

6 nejdůležitějších investičních trendů roku 2020

Investiční trend č. 1: Zlato: Nový lesk v roce 2020?

Stejně jako v předchozích letech, rok 2018 nebyl pro zlato příliš přívětivý. Po low hodnotě 1 160 USD v polovině roku drahý kov posílil na konci prosince 2018, přičemž rok uzavřel ve skromné ztrátě 2 %. Vypočteno v eurech, cena vzrostla o několik procentních bodů ve srovnání se základní hodnotou od začátku roku 2018. Mírný výkon měl několik důvodů.

Na jedné straně se investoři zaměřovali především na americké akcie. Na druhé straně fyzická poptávka po zlatých mincích a zlatých prutech zůstala dlouhou dobu na velmi nízké úrovni. Rostoucí úrokové sazby v USA pravděpodobně zlatu neprospěly, protože čím vyšší je skutečná úroková míra, tím méně lukrativní je investice do zlata.

Čtěte také >> Vývoj ceny zlata v roce 2020 – vítěz mezi drahými kovy?

Existují však první známky změny nálady. Podle Světové rady pro zlato (WGC) se čisté nákupy zlata centrálními bankami ve třetím čtvrtletí roku 2018 zvýšily o 22 % na 148 tun, což je nejvyšší míra od roku 2015. Nicméně hladina je stále nízká, jelikož v roce 2017 klesla poptávka po zlatě na sedmileté minimum na méně než 400 tun. Hlavním důvodem výrazného nárůstu byla Ruská centrální banka, která rozšířila své zlaté podíly o 92 tun a poprvé držela více než 2 000 tun zlata.

Nízká cenová hladina však zřejmě také přivedla mnoho investorů k nákupu zlata. Poptávka po investičním zlatě se nakonec ve třetím čtvrtletí roku 2018 výrazně zvýšila o 28 % na 298 tun. Podle WGC bylo zlato poptáváno zejména v Číně a Íránu. Vzhledem k tomu, že akciový trh několik měsíců neběží hladce, mnoho investorů hledalo alternativu k akciím.
V půlce roku 2019 zlato dosáhlo svého vrcholu kolem 1550 USD. Odborníci na zlato očekávají, že centrální banky v některých zemích, jako je Rusko, Čína, Kazachstán nebo Turecko, budou i nadále masivně zvyšovat svou držbu zlata.

Kromě toho se očekává, že v roce 2020 se fyzická poptávka po zlatě výrazně zvýší v důsledku problémů, jako je brexit nebo nadcházející evropské volby, a to se projeví na vzestupných cenách.

Existuje mnoho způsobů, jak lze investovat do zlata a těžit tak z nového rozmachu zlaté komodity: nákup zlata ve fyzické formě v podobě zlatých prutů a zlatých mincí, zlatých certifikátů, zlatých fondů či zlatých ETF. Nejlepší je však umístit do portfolia dvě až tři zvláště silné akcie těžařů zlata.

Čtěte také >> Investice do zlata – nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2020

Investiční trend č. 2: E-mobility, vodíkové a palivové články: Revoluce na automobilovém trhu

Dalším horkým tématem roku 2020 je elektronická mobilita (E-mobility) včetně vodíkových a palivových článků. Automobilový trh je v pohybu: od roku 2011 se počet elektromobilů prodávaných na celém světě každých 15 měsíců zdvojnásobil. A pouze v loňském roce se podle Globálního výhledu elektrických vozidel (IEA) počet elektrických a plug-in hybridních automobilů na silnicích zvýšil o 54 % na přibližně 3 miliony.

Trend e-mobility je nezastavitelný. Již v roce 2022 by měl být jeden z deseti nově vyrobených vozů na celém světě poháněn elektrickým motorem. Téma e-mobility se rozvíjí na všech úrovních: kromě elektromobilů zahrnuje toto odvětví také elektrická kola, motocykly, užitková vozidla a autobusy.

Po mnoho desetiletí se na automobilovém trhu stalo relativně málo. Nyní je však svět automobilů v transformaci a dny běžného spalovacího motoru jsou sečteny. Budoucnost patří e-mobilitě. Podíl automobilů s hybridním pohonem nebo elektromotorem v nadcházejících letech výrazně poroste. Odborníci očekávají, že počet nově prodaných elektrických automobilů poroste z jednoho milionu vozidel v roce 2017 na pět až šest milionů vozidel ročně nejpozději za tři roky.

To by odpovídalo tržnímu podílu přibližně pěti až sedmi procent. Trend, který nelze zastavit, nepochybně povede k velkým změnám a deformacím v automobilovém a dodavatelském průmyslu a přinese vítěze a poražené.

Vedle průkopníka elektrických automobilů Tesla existuje v oblasti e-mobility také řada technologických a dodavatelských společností, které z nárůstu elektrického pohonu budou silně těžit.

Kromě elektromobilů s bateriemi a hybridními motory je technologie palivových článků považována nejslibnější palivo pro dopravu budoucnosti. Co se týče výkonu, palivový článek trumfuje každý běžný spalovací motor, přičemž daleko méně znečišťuje životní prostředí.

Podle prognózy Německé technické federace (VDMA) se očekává, že trh s palivovými články bude v roce 2020 činit přibližně dvě miliardy EUR. Ve srovnání s rokem 2017 by to byl desetinásobek tržeb. Velká část explozivního růstu bude pravděpodobně pocházet z automobilového průmyslu: podle společnosti Navigant Research bude do roku 2024 celosvětově prodáno téměř 230 000 automobilů a autobusů s technologií palivových článků.

Není divu, že na akcie palivových článků se zaměřuje stále více investorů. Většina společností v tomto odvětví je však stále ve ztrátě kvůli obrovským nákladům na výzkum a vývoj. To se však ve střednědobém horizontu pravděpodobně změní.

Investiční trend č. 3: Lithium a kobalt – zdroje do baterií: Návrat po korekci ceny?

Trend ohledně e-mobility pomáhá růst také ostatním průmyslovým odvětvím. Poté, co suroviny lithia a kobaltu prošly silnou korekcí po výrazném nárůstu v roce 2018, mohly se ceny vyhledávaných těžebních produktů v roce 2019 znovu zvýšit. Protože poptávka po bateriích a dalších řešeních pro ukládání energie enormně roste zejména díky rozmachu e-mobility.

Lithium, nejlehčí ze všech kovů, má mnoho využití. Vedle baterií má lithium své uplatnění při výrobě skla, keramiky, maziva a klimatizací. Nejsilnější potenciál však slibuje využití suroviny pro skladování elektřiny, protože pro výrobu baterií je potřeba obrovské množství lithia.

Například výrobce elektrických automobilů Tesla plánuje vystavit několik tzv. gigatováren, aby uspokojil svoji vlastní spotřebu baterií. Mimochodem, nejen pro elektromobily, ale také pro skladování elektřiny v soukromých domácnostech, například v kombinaci se solárními systémy má lithium své využití.
Očekává se, že počet nově prodaných elektrických automobilů v příštích letech vzroste na pět až šest milionů vozidel po celém světě, což odpovídá tržnímu podílu přibližně pěti až sedmi procent. K zajištění výkonu 1 kW / h je v současné době zapotřebí přibližně 150 g lithia. Očekává se, že v závislosti na výkonu a technologickém pokroku bude mít každý elektrický vůz spotřebu lithia od 3 kg do 10 kg. Výsledkem je, že již v roce 2025 se očekává poptávka po uhličitanu lithném ve výši nejméně 250 000 až 300 000 tun.

Objem trhu, který v současné době činí přibližně 210 000 tun ročně, by se tedy více než zdvojnásobil. Také z dlouhodobějšího hlediska se roční míra růstu poptávky odhaduje na 10 % až 14 %.

Závod podíl na trhu s elektromobily nutí výrobce automobilů a baterií k zajištění dlouhodobě vysokého množství suroviny.

Kromě lithia je kobalt základní surovinou pro výrobu dobíjecích baterií. Poté, co se cena kobaltu mezi rokem 2016 a začátkem roku 2018 čtyřnásobně zvýšila na více než 90 000 USD za tunu, na konci roku 2018 prošla silnou korekcí a vrátila se na cenu 55 000 USD za tunu. Důvodem byla dočasná nadměrná nabídka, která by měla být znovu snížena v roce 2020.

Na základě této atraktivní počáteční úrovně mohl kobalt v roce 2020 nastartovat novou cenovou rally.

Kobalt je spolu s lithiem jedním z kovů, které jsou nezbytné pro výrobu elektrických autobaterií a smartphonů. Kobalt je důležitou součástí lithium-iontových baterií. Současně umožňuje rychlé nabíjení baterií s vysokou hustotou energie. Přestože se provádí intenzivní výzkum technologických alternativ, kobalt bude výhledově nenahraditelný pro průmysl e-mobility a skladování energie vůbec.

Světově zásoby kobaltu činí asi 25 milionů tun. Kobalt se získává hlavně z měděných a niklových rud. Téměř dvě třetiny světového kobaltu pochází z Demokratické republiky Kongo, kde se nachází šest z deseti největších kobaltových dolů. Významná ložiska jsou také v Austrálii, na Kubě, na Filipínách, v Zambii, Kanadě, na Madagaskaru, v Rusku, v Maroku nebo v USA.

Bohužel zatím neexistuje kobaltový ETF odrážející cenový vývoj kovu. Jedinou formou investice tedy zůstává investice do kobaltových akcií.

Investiční trend č. 4: Průmyslový internet věcí – automatizace ekonomiky

Rostoucí digitalizace ekonomiky vede k vážným změnám, zejména ve výrobě, a má obrovské dopady na moderní pracovní svět. Stále více výrobních procesů je digitalizováno moderními IT systémy, které fungují automatizovaně a pokud možno autonomně. Tento trend je někdy označován jako Industry 4.0, ale spíše je známý pod pojmem „Průmyslový internet věcí“ (IIoT). A právě z tohoto fenoménu by v následujícím roce mohlo vzejít několik vítězů.

Označení „4.0“ znamená, že po parním stroji, montážní lince a elektronice / IT nyní začala čtvrtá průmyslová revoluce. V inteligentních, digitalizovaných továrnách budou v budoucnu složité výrobní procesy digitálně propojeny prostřednictvím společné datové platformy založené na senzorech, aby samy mohly organizovat práci a umožňovat tak zvyšování produktivity. Umělá inteligence by měla fungovat na bázi samoučících strojů, které mohou reagovat situačně nebo brát v úvahu empirické hodnoty a velké množství dat.

Lidé, stroje, společnosti a produkty jsou vzájemně propojení. V průmyslu 4.0 tak probíhají všechny výrobní a logistické procesy co nejpružněji a nejefektivněji. Inteligentní síť již neoptimalizuje jediný výrobní krok, ale celý řetězec tvorby hodnot napříč společnostmi. Například „promyšlený“ výrobní robot může dodavateli předat potřebné údaje o objednávce, výrobě nebo stavu zásob v reálném čase.

Kromě vyššího stupně automatizace povede průmysl 4.0 ke zlepšení zabezpečení kvality, rychlejšímu přizpůsobení výroby a zásadně přesnějšímu a flexibilnějšímu řízení všech výrobních procesů. Zejména společnosti v oblasti senzorové technologie, robotiky, strojírenství, IT bezpečnosti a elektrotechniky jsou předurčeny k tomu, aby převzaly vedoucí role v oblasti průmyslu 4.0. Není tedy pochyb o tom, že vznikající miliardový trh bude produkovat také řadu vítězných akcií.

Investiční trend č. 5: Big data a umělá inteligence –  digitální revoluce

Dnešní globální objem dat se zdvojnásobí za méně než dva roky. Nové technologie v oblasti získávání, zpracování a vyhodnocování dat pomáhají společnostem téměř ve všech průmyslových odvětvích získat stále větší ekonomické výhody z obrovské záplavy informací. Počítače jsou stále chytřejší a jsou schopny plnit stále více úkolů přesněji a efektivněji než lidé.

Základem a předpokladem je co nejúplnější možná analýza obrovských nestrukturovaných dat (big data) shromážděných v obrovských serverových centrech. Pouze pořizováním, propojováním a analýzou obrovského množství dat z nich mohou počítače čerpat, učit se z nich a přijímat optimální rozhodnutí.

Čtěte také >> 10 nejlepších akcií umělé inteligence (AI) v roce 2020

Trh s big data a AI řešeními se již dávno vyvinul v prosperující miliardový obchod. Velké množství technologií již umožňuje sběr a hodnocení strukturovaných a nestrukturovaných objemů dat. Oblasti aplikace se zdají téměř neomezené. Mohou to být například data ze síťových protokolů, výrobních procesů nebo obchodních transakcí. Patří mezi ně ale také lékařské obrázky, informace ze sociálních médií, aplikací, webových statistik, chování klientů v internetových obchodech nebo technické aplikace podporované senzorem.

Čtěte také >> Nejlepší akcie big data a umělé inteligence v roce 2020

Tato data jsou shromažďována v reálném čase, filtrována a zkoumána na vzory nebo odchylky. Počítač pak může provádět analýzy na základě všech předchozích dat a provádět jakékoli nezbytné optimalizace. Podle společnosti pro výzkum trhu Gartner by se globální trh softwaru pro analýzu dat měl do roku 2020 zvýšit na nejméně 23 miliard USD.

Investiční trend č. 6: Biotechnologický průmysl – ziskové demografické trendy

Na Zemi je stále více lidí. Stoupá však i podíl lidí v důchodovém věku. V současné době je jedna miliarda lidí na celém světě již nad 60 let a do roku 2050 se předpokládá, že již dosáhnou 2 miliard, přičemž se předpokládá celková výše populace 9,2 miliardy. Zdraví zpravidla klesá s věkem. V 65 letech trpí kardiovaskulárním onemocněním přibližně jedna čtvrtina lidí a u 85 je to téměř polovina.

Stejně tak počet diagnóz roste s věkem i u nemocí, jako je artritida, rakovina nebo Alzheimerova choroba. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) proto očekává, že náklady na zdravotní péči v zemích OECD se do roku 2050 zvýší ze 6 % HDP na 9,5% HDP.

Biotechnologický průmysl těží z rostoucí, stárnoucí střední třídy, která si může dovolit rostoucí výdaje na zdraví. Podle Evaluate Pharma jsou téměř dvě třetiny nově schválených léků založeny na výsledcích výzkumu, poznatcích a inovacích v oblasti biotechnologie. A trend nezadržitelně roste. Mnoho nemocí, jako je AIDS, hepatitida C a některé druhy rakoviny již lze efektivně léčit. Není divu, že biotechnologické společnosti, jako jsou Gilead, Biogen, Amgen nebo Celgene, v posledním desetiletí významně vzrostly jak v prodeji, tak v zisku.

Navzdory růstu většina biotechnologických akcií od roku 2015 nedosáhla velkého pokroku. NASDAQ Biotech Index, nejdůležitější cenový barometr pro biotechnologické akcie, se v současné době obchoduje na přibližně 3 230 bodech, což je stále kolem 20 % pod vrcholem v roce 2015. V důsledku toho jsou biotechnologické akcie v současné době hodnoceny jako velmi levné. Mnoho průmyslových odvětví má nyní poměr P / E mezi 12 a 20, a to i přes dobré vyhlídky na růst. To však není jediný důvod, proč by biotechnologický sektor na akciovém trhu mohl nastavit dlouhodobý silný uptrend.

Pokud jde o biotechnologické akcie, většinu největších zástupců nalezneme výhradně v USA. Pokud jde o tržní kapitalizaci a objem financování, v 85 % biotechnologického sektoru dominují americké společnosti.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart